HÍREK
A Rovatból

Drámaian zuhan Magyarország népessége – ez derül ki népszámlálási adatokból

9 millió 604 ezer ember élt az országban 2022 októberében. Bár a teljes termékenységi arányszám nőtt 2011 óta, a halálozások száma továbbra is meghaladja a születésekét.
Címlapkép: Pixabay - szmo.hu
2023. február 16.


Link másolása

A legutóbbi népszámlálás kezdetekor, 2022. október elsején 9 millió 604 ezer volt Magyarország lakossága és 4 millió 593 ezer lakás volt az országban. Az eredményeket Kovács Marcell, a népszámlálás projektvezetője ismertette csütörtökön.

Kovács elmondta, hogy október elsején 4 millió 613 ezer férfi, 4 millió 991 ezer nő és 1 millió 407 ezer gyerek élt az országban,

az aktív korúak - 15 és 64 év közöttiek - száma 6 millió 201 ezer, az időskorúaké, azaz 65 év felettieké pedig 1 millió 995 ezer volt.

A legutóbbi, 2011-es és a 2022-es népszámlálás között a természetes fogyás miatt 464 ezerrel csökkent a lakosság száma, amit mérsékelt a 131 ezres, többségében a környező országokból érkező bevándorlási többlet,

a népesség száma tehát 11 év alatt 333 ezerrel csökkent.

A KSH kiadványa szerint az első 1870-es népszámláláskor a lakosság száma 5 011 000 fő volt. 1980-ban a népesség száma meghaladta a 10 milliót (10 709 00 fő), azóta azonban folyamatosan csökken. Ennek legfőbb oka, hogy a halálozások száma egyre nagyobb mértékben haladja meg a születésekét.

A születési statisztikában 2011-ben volt a mélypont. Az utóbbi években azonban fokozódott a gyermekvállalási kedv:

a teljes termékenységi arányszám 2011 óta évi 1,23-ról 1,5 fölé emelkedett. 2021-ről 2022-re azonban némileg csökkent a mutató, 1,59-ről 1,52-re.

A halálozások száma évente 130 ezer körül alakult. A Covid-járvány miatt azonban ez megugrott 2020-ban és '21-ben, 141, illetve 156 ezerre.

2011-hez képest 2022-re a 0-14 éves korú népesség aránya 1 448 000-ről 1 407 000-re csökkent, miközben a 65 évnél idősebbek aránya nőtt, számuk 1 677 00-ről 1 995 000 főre változott.

Budapesten 1 millió 682 ezren élnek, ezt követően az ország legnépesebb térsége Pest vármegye (1 millió 339 ezer fő).

A legkisebb népességszámú megye Nógrád, ahol mindössze 183 ezren élnek.

A legutóbbi népszámlálás óta csak két megyében nőtt a lakoságszám, Pesten 10 százalékkal, Győr-Moson-Sopronban 4,4 százalékkal. A legjobban Békésben megyében csökkent a lakosságszám, 12,6 százalékkal, de Tolna népessége is több mint 10 százalékkal csökkent 2011 óta.

2022-ben az ország népességének 18 százaléka Budapesten élt. A főváros toronymagasan az ország legsűrűbben lakott térségének számít: egy négyzetkilométeren 3204-en élnek. A legsűrűbben lakott megye Pest (210 fő/négyzetkilométer), a következő pedig Komárom-Esztergom (133 fő/négyzetkilométer). A legritkábban lakott megye Somogy, ahol átlagosan 48-an élnek egy négyzetkilométer.

A KSH kiadványa kiemeli, hogy

a legritkábban lakott Somogy vármegyében alig negyedannyian laknak egy négyzetkilométeren, mint Pest vármegyében.

A népesedési viszonyok eltérő képet mutatnak a különböző típusú településeken, mind a termékenység, mind a halandóság, mind a vándorlások tekintetében. A népesség csökkenése ugyan valamennyi településtípusnál megfigyelhető, azonban annak mértéke a községekben a legkisebb (1,8 %), negyedakkora, mint a megyei jogú városokban (6,8%).

A népességváltozás is eltérő módon érintette az egyes megyéket. A természetes fogyás mértéke Szabolcs-Szatmár-Bereg és Pest megyében volt a legkisebb, míg Békésben a legnagyobb.

A vándorlási folyamatok legnagyobb nyertesének Pest vármegye számított, míg Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye népességmegtartó ereje volt a leggyengébb.

A természetes fogyás valamennyi településtípusra jellemző volt, a legmagasabb a nem megye jogú városokban.

A vándorlási különbözet tekintetében érdekes eltérések mutatkoztak.

Míg a megyei jogú városok esetében vándorlási negatívum jelentkezett a legutóbbi két népszámlálás között, addig a többi településtípus bevándorlási többletet könyvelhetett el. A legnagyobbat, 99 ezer főt pedig pont a községek.

A gyermekkorú népesség aránya Pest (17,1 százalék), Borsod-Abaúj-Zemplén (16,6 százaélék) és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében (16,6 százalék) volt a legmagasabb. Arányaiban a legtöbb időskorú (25 százalék) Zala megyében él.

Település alapján az alapján az látszik, hogy a településméretek növekedésével csökken a 15 év alatti népesség aránya: a községekben 16 százalék, a megyejogú városokban 13,1 százalék, Budapesten pedig csak 12,5 százalék. Az időskorúak aránya a megyei jogú városokban a legmagasabb.

A tavalyi népszámláskor a lakások számát is felmérték. Az adatok alapján

2022-ben 4,6 millió lakás volt az országban, a számuk 11 év alatt 4,6 százalékkal nőtt.

2011–2022 között 171 ezer lakás épült. A mélypont ebben 2013 volt, majd az évtized második felében felgyorsult a lakásépítések üteme.

A lakások száma 2011 óta minden megyében nőtt, az egyetlen kivétel Békés volt. A legnagyobb mértékben Győr-Moson-Sopron (11,1 százalék), Pest (10,4 százalék) és Somogy (10,2 százalék) megyékben nőtt a lakásszám. Településtípusok alapján a legnagyobb növekedés a vidéki városokban volt, míg a községekben alig változott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter szerint olyan eredmény fognak elérni Budapesten, hogy a Tisza Párt képviselői nélkül senki sem tud majd többséget szerezni a közgyűlésben
Magyart is arról kérdezték az összegyűltek, mi a tervük az önkormányzati választásra vonatkozóan. Azt is megkérdezték tőle, hogy összefognának-e helyi civilekkel.

Link másolása

Varga Judit exférje Sümegen folytatta az országjárását szerdán.

Az Index beszámolója szerint Magyar Péter beszélt a júnusi választási esélyeikről.

„El fogunk érni egy olyan eredményt ott, hogy a Tisza Párt nélkül nem tudnak többséget szerezni”

– mondta Magyar Péter az országjárása szerdai állomásán, Sümegen.

Ha ez bekövetkezik, akkor Magyar szerint két lehetősége lesz a jobb- és baloldali pártoknak: vagy olyan döntéseket terjesztenek a közgyűlés elé, amely „a fővárosnak az érdekét szolgálja” mert ők csak ezeket támogatják, vagy pedig „kijönnek a napra, Gyurcsány és Orbán kezet fog, és mennek előre e lenini úton, amíg még mehetnek”.

Magyart is arról kérdezték az összegyűltek, mi a tervük az önkormányzati választásra vonatkozóan, összefognának-e helyi civilekkel.

Magyar erre úgy válaszolt, hogy bonyolult kérdésről van szó, de dolgoznak rajta, hogy minden megyében el tudjanak indulni.

„Mi egy garázscég vagyunk, ezt be kell, hogy valljam. Bármennyire is nem tetszik, bármit is mondanak rólunk, én nekem van tizenöt munkatársam, mindenki ingyen dolgozik, segít amikor tud”

– mondta Magyar Péter Sümegen.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
„Le kell váltani, akik így mértek” - a DK-t előző Magyar Péterről kérdeztük a majálisozókat
A Medián 24 százalékon mérte a Tisza Pártot, miközben a DK visszaesett 9 százalékra. Többek között erről is kérdeztük a párt szimpatizánsait május elsején.
Fotó: Nagy Bogi - szmo.hu
2024. május 01.


Link másolása

A DK majálisán kérdeztük az embereket arról, hogy mi a véleményük Magyar Péterről.

Mint arról korábban írtunk, a Medián 24 százalékon mérte a Tisza Pártot, miközben a DK visszaesett 9 százalékra.

Volt, aki azt mondta, hogy

„Le kell váltani ezeket, akik így mértek, mert nem hiszem, hogy ilyen nagy különbség kell, hogy legyen.”

Másvalaki azt mondta, hogy az emberek megszédültek. Szerinte aki végiggondolja azt, hogy itt mi történt 2010 óta, az nem hihet egy olyan embernek, aki a Fidesz és a rendszer összes előnyét élvezte korábban.

Hiller István is nyilatkozott: szerinte egy megfelelő politikai munkának megvan a maga eredménye, de nem szeretne Magyar Péterrel foglalkozni.

Itt a teljes videó.

Magyar Péter Sümegen tartott országjárást május elsején, erről itt írtunk korábban.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Átvariálta az eredményeit a Medián: még közelebb jött a Fideszhez a Tisza Párt
Javították a korábban közzétett eredményeket. A teljes eredménysoros kutatás kisebb változásokat hozott a korábbi számokhoz képest.

Link másolása

Elkészült a Medián kedden publikált pártpreferencia-felmérésének teljes eredménysoros kutatása, ami kisebb változásokat hozott a korábbi számokhoz képest, írja a HVG.

A választani tudó, biztos szavazóknál a Fidesz 45 (és nem 46), a Tisza Párt 25 (és nem 24), a DK-MSZP-Párbeszéd 9, az MKKP 6, a Momentum 4 (és nem 5), a Mi Hazánk 4, a Mindenki Magyarországa Néppárt 2, a Jobbik 1, és az LMP 1 százalékon áll.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Itt a magyarázat! Ezért volt a kavarás Magyar Péter pártjának EP-listájával
Kedden délután 3-kor megváltozott Magyar Péter Tisztelet és Szabadság Pártjának EP-listája. Aztán ezt később javították.

Link másolása

A hvg.hu öntött tiszta vizet a pohárba:

Kedden délután 3-kor megváltozott Magyar Péter Tisztelet és Szabadság Pártjának EP-listája. A Nemzeti Választási Iroda (NVI) honlapján az első változat szerint Magyar egyáltalán nem szerepelt rajta, a névsort Dávid Dóra vezette.

Ezt nem sokkal később javították, és később már Magyar Péter vezette a listát.

A frissített lista eleje most már így néz ki:

1. Magyar Péter.

2. Dávid Dóra

3. Tarr Zoltán

4. Kulja András

A Nemzeti Választási Bizottság április 14-én vette nyilvántartásba jelölőszervezetként a Tisza Pártot, amely már korábban létezett, Magyar Péter tehát nem alapította, csak átvette.

Link másolása
KÖVESS MINKET: