SZEMPONT
A Rovatból

A drog lett Szíria legkelendőbb állami exportterméke, egy páncéloshadosztály védi az üzletet

A New York Times szerint a drogkereskedelmet a 4. páncélos hadosztály ellenőrzi. A milliárdos üzlet fő haszonélvezője Aszad elnök köre.


A Szíriával kapcsolatos hírek az elmúlt évtizedben a kegyetlen, erőviszonyok tekintetében már-már követhetetlen polgárháborúról, a brutális terrorcselekményekről, a civil lakosság szenvedéseiről és a mindezek által kiváltott, Európát is megrázó menekült-hullámokról szóltak. Arról viszont kevés szó esett, hogy a teljes káosz közepette a hajdan virágzó levantei ország az illegális kábítószer-kereskedelem regionális nagyhatalmává vált, és ez az üzletág ma már nagyobb, mint Szíria teljes törvényes exportja.

Ráadásul „állami” bizniszről van szó, mert irányítói Bassár al-Aszad elnök legszűkebb köréhez tartoznak.

A legkelendőbb termék a captagon, egy függőséget okozó amfetamin-származék, amely igen népszerű Szaúd-Arábiában és a térség más országaiban.

A New York Times szerint az előállítás és az elosztás nagy részét a szíriai hadsereg 4. páncélos hadosztálya ellenőrzi. Ennek az elit alakulatnak parancsnoka nem más, mint Maher al-Aszad, az elnök öccse, egyike Szíria legnagyobb hatalmú embereinek. Ugyancsak fontos szerep jut a kormányhoz közelálló üzletembereknek, és a Damaszkusz által évtizedek óta támogatott Hezbollah libanoni siíta fegyveres mozgalomnak, amely az Egyesült Államokban és az Európai Unióban egyaránt a terrorista szervezetek listáján szerepel. Továbbá részt vesznek benne az elnök népes családjának más tagjai is, akiket éppen a rokoni szál segít illegális tevékenységük fedezésében.

A drogkereskedelem felvirágzását közvetlenül a polgárháború váltotta ki: az egy évtizedig tartó konfliktus romba döntötte az ország gazdaságát, a lakosság nagy része elszegényedett. Szíria katonai, politikai és üzleti elitje új utakat keresett, hogy kemény valutához jusson, és nem utolsósorban kikerülje az amerikai szankciókat. Ez olyan jól sikerült, hogy a captagon immár Szíria legértékesebb exportterméke lett. Erre utalnak a Times által összegyűjtött hatósági adatok.

Olaszországban például tavaly 84 millió, hatalmas papírtekercsekbe és fémeszközökbe rejtett pirulát foglaltak le. Malajziában márciusban 94 millió tablettát találtak trolibusznak szánt gumikerekekben. De akadtak fenn jelentős rakományok Franciaországban, Németországban, Romániában és Görögországban is.

Az idén összesen több mint 250 millió captagon-pirulát koboztak el, ez a négy évvel ezelőtti fogásnak éppen a 18-szorosa. A tavaly elfogott drog utcai értékét 2,9 milliárd dollárra becsülték, ami több mint háromszorosa Szíria 860 millió dolláros legális exportjának. És ez a mennyiség valószínűleg csak töredéke a drogszállítmányoknak.

Még aggasztóbb a térség kormányai számára, hogy a szíriai hálózat ennél is veszélyesebb kábítószerek terjesztését is elkezdte, mint az ugyancsak amfetamin-származék kristálymetét. Az ellene való fellépés legnagyobb akadálya pedig éppen az állam, amelynek aligha érdeke az üzlet felszámolása.

Ahogy ezt Joey Rayburn, az Egyesült Államok korábbi szíriai különmegbízottja a New York Times-nak hangsúlyozta, teljesen abszurd dolog a szíriai kormány együttműködését kérni, mert

nem arról van szó, hogy szemet hunynak a drogkartell viselt dolgai felett, hanem ők maguk a drogkartell.

A Captagont eredetileg egy német gyógyszercég gyártotta figyelemhiányos zavar és narkolepszia (kóros alvászavar) kezelésére. Az 1980-as években Szaúd-Arábiában és más öbölmenti országokban egyfajta energia-serkentőként kezdték el használni, amely elnyomta a félelmeket, és ébren tartotta az embereket kemény munka során, vizsgaidőszak, hosszú távú vezetés vagy egyszerűen bulik idején.

Mivel a fehér tablettákon két félhold volt, az arab világban „abu hilalain”-ként, azaz „kétholdasként” kezdték emlegetni. Miután megállapították róla, hogy függőséget okoz, az 1980-as évek végén nemzetközileg betiltották. Mivel azonban a piaca megmaradt, beindult az illegális captagon-gyártás, többek között a libanoni Bekaa-völgyben, amely mindig is a ma már Libanonban kormányerővé vált Hezbollah bázisa volt. Míg a gyógyszergyárak által forgalmazott captagon amfetamin-fenetillint tartalmazott, a tiltott változatban amfetamint, koffeint és egyéb töltelékanyagokat találunk. Az olcsóbb változatok Szíriában egy dollárnál is kevesebbe kerülnek, míg a jobb minőségűeket Szaúd-Arábiában 14 dollárért árusítják.

Miután kitört a szíriai belháború, a csempészek a káoszt kihasználva elkezdték a drogot árusítani az összes harcoló félnek, akik ezzel erősítették harctéri bátorságukat. Különösen népszerűvé vált az Iszlám Állam fanatikus harcosai között. Éppen ezért vállalkozó szellemű szíriaiak rögtön gyártani kezdték.

Szíriának szüksége volt szakértőkre a drog összetételéhez, csomagoló üzemekre, továbbá a Földközi-tengeri hajótársaságokra és biztos csempészutakra Jordániába, Libanonba és Irakba. A háború elhúzódásával az ország gazdasága visszaesett, és Aszad elnök körének egyre több tagját sújtották nemzetközi szankciókkal. Voltak, akik a captagonra váltottak, és lassan kezdett kialakulni az állami kötődésű kartell, amelyben részt vettek katonatisztek, milíciavezetők, üzletemberek és Aszad rokonai egyaránt.

Gombamódra nőttek ki a földből a captagon-laboratóriumok a kormány által ellenőrzött, valamint a Hezbollah fennhatósága alá került határmenti területeken, továbbá Damaszkusz és Latakia kikötőváros körül. Ezek rendszerint kicsiny üzemek voltak, amelyek fémhangárokban vagy üresen maradt villákban működtek. Akadtak olyanok is, amelyeket zárt katonai zónának minősítettek.

A tablettákat hamis címkéjű ládákban rejtették el a hajókonténerekben: álcázták tejnek, teának, szappannak, de szőlő, narancs- vagy gránátalma-szállítmánynak is. A csempészáru nagy része Latakia kikötőből, valamint Bejrút repülőteréről és kikötőiből indult útnak. A már említett 4. hadosztály Haszán Bilal vezérőrnagy parancsnoksága alatt álló biztonsági egysége számos üzemet véd, és biztosítja a drog szabad átjuttatását Szíria határain és a kikötőben.

A drogháború frontvonalában lévő Jordánia határőrei is elképesztő trükkökről számolnak be: a szíriai csempészek idomított teherhordó szamarakkal juttatják be az országba a kábítószert, máskor pedig drónok repülnek át Jordániába a rájuk kötözött droggal.

Megfigyelték azt is, hogy mielőtt a csempészek a határhoz érnek, megállnak a szíriai hadsereg őrhelyeinél, nyilvánvaló, hogy ők is benne vannak az üzletben.

A drogbizniszre átnyergelő üzletemberek bőkezűen meghálálták a lehetőséget az elnököt népszerűsítő bankettek, hirdetések és egyéb rendezvények finanszírozásával. Egyikük tavaly bekerült az ország névlegesen működő parlamentjébe is. Egy másik „üzletember” pedig májusban magas kitüntetést kapott Aszadtól „az ország gazdasága és pénzügyei érdekében tett kiemelkedő szolgálataiért”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Nagy Attila Tibor: Most bizony az a látszat, hogy a nagy magyarvédő Orbán Viktor egy magyarellenes jelöltnek szurkol a romániai elnökválasztáson
A politikai elemző szerint „most Orbán nyitott támadási felületet maga ellen, nem lehet felróni Magyar Péternek, hogy ezt igyekszik a maga javára fordítani és hitelteleníteni Orbánék nemzetféltését.”


Nagy Attila Tibor politikai elemző Facebook-bejegyzésében vizsgálta meg a magyarellenes román elnökjelölttel összebarátkozó Orbán Viktort. Az elemző posztjában úgy fogalmazott:

„Míg Magyar Péter legutóbbi hangfelvételét nem tartottam különösebben nagy dolognak és olyannak, ami különösebben ellentétben állna a kormányfő és más kormánytagok a harmadik világháborút emlegető nyilatkozataival, Orbán Viktor tihanyi beszédéről már mást gondolok. A romániai magyar politikai térben értetlenséget, vihart váltott ki, hogy Orbán Viktor magyar kormányfő Tihanyban egyetértőleg idézett a magyar politikában magyarellenesnek minősített George Siminontól. A beszédben a hatalompolitika győzedelmeskedett, vagyis:

Orbán komolyan számol azzal a lehetőséggel, hogy a romániai elnökválasztás második fordulóját is Simion fogja nyerni, ezért jobb neki már most gesztust gyakorolni.”

Nagy Attila Tibor kiemelte:

„Csakhogy eddig úgy tudtuk, hogy George Simion magyarellenes - hogy-hogy akkor egyetértőleg idézi őt Magyarország miniszterelnöke? Fura, hogy erre a problémára sem a kormányfő, sem a beszédírója nem gondolt. Persze, lehet azt gondolni, hogy George Simion és Orbán között több a hasonlóság, mint a különbség a globalisták, az EU bürokratái elleni harcban, csak akkor kár volt korábban a Fidesz részéről és a kormánypárti médiarendszerben folyamatosan »magyarellenes« jelzővel ellátni George Siminont.

Mert most bizony az a látszat, hogy a nagy magyarvédő Orbán Viktor egy magyarellenes jelöltnek szurkol a romániai elnökválasztáson. Most Orbán nyitott támadási felületet maga ellen, nem lehet felróni Magyar Péternek, hogy ezt igyekszik a maga javára fordítani és hitelteleníteni Orbánék nemzetféltését.”

„Orbán Viktor tihanyi beszéde legfeljebb akkor bizonyulhat majd – legalábbis a magyar-román kapcsolatokban – hasznosnak, ha George Simion megnyeri a romániai elnökválasztást. De ha nem...” – írta posztja végén az elemző.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SZEMPONT
A Rovatból
„Feri bácsi most kicsit pihenni fog, és utána friss erővel szét fogja darabolni Orbán Viktort!” – Az utca emberét kérdeztük Gyurcsány Ferenc visszavonulásáról
Megoszlottak a vélemények Gyurcsány politikai szerepéről és hagyatékáról, de a megkérdezettek többségének nem fog hiányozni a volt miniszterelnök. Emlékezetes pillanatot viszont mindenki fel tudott idézni.


Mindenkit – egyes hírek szerint talán még őt magát is – derült égből a villámcsapásként ért, hogy Gyurcsány Ferenc múlt csütörtökön váratlanul minden tisztségéről lemondott, visszavonul a közélettől, ráadásul még feleségével, Dobrev Klárával is válnak. Az esetet még különösebbé tette, hogy erről maga Gyurcsány a mai napig nem beszélt a nyilvánosság előtt, mindent a párt többi tagja kommunikált.

Kíváncsiak voltunk, hogy mit szól az utca embere ahhoz, hogy a magyar politika 2004 óta egyik legmeghatározóbb szereplője, a Fidesz és Orbán Viktor legfőbb ellenfele, sőt ellensége úgy tűnik, végleg visszavonul.

A járókelőket megosztotta a kérdés: voltak, akik szerint a DK volt elnöke gonosz dolgot tett 2006 októberében, míg mások bíznak abban, hogy Dobrev Klárának lehet még keresnivalója a magyar politikában. A többség nem fog könnyeket hullajtani a távozása miatt, sőt olyannal is találkoztunk, aki még a nevét sem akarta kiejteni a vieóban.

Az utca embere Gyurcsány Ferenc visszavonulásáról


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Somogyi Zoltán: Hogy Gyurcsány Ferenc női álnéven megjelentetett egy könyvet, az már mutatott valamit, hogy valami nagyon más úton jár
A DK-n belül sem mindenki értette, mit csinál Gyurcsány Ferenc - mondja a politikai elemző, aki szerint Dobrev Klára akár még sikeresen is átveheti a DK-t. Magyar Péter hangfelvétele alááshatja az ellenzéket háborúpártisággal vádoló Fidesz-kampányt.


A héten egymást érték a váratlan fejlemények a politikában. Magyar Péter nyilvánosságra hozott egy hangfelvételt, amelyen a honvédelmi miniszter szerinte bevallja, hogy a kormány háborús üzemmódra állítaná át az országot. Gyurcsány Ferenc húsz évnyi permanens kampány után bejelentette: lemond minden tisztségéről, visszavonul a közélettől, a választásokon sem indul, és az is kiderült, Dobrev Klára és ő elválnak egymástól. Eddigi felesége pedig a DK élére pályázik.

És kirobbant a kémbotrány, az ukránok szerint magyar kémhálózatot lepleztek le Kárpátalján, akiknek a feladata többek között az volt, hogy felmérjék, hogyan fogadnák ott magyar katonák megjelenését. Válaszul a kormány kiutasított két ukrán diplomatát és látványos kommandósakcióval csapott le valakire, akiről azt mondták, ukrán kém. A Fidesz már egyenesen azzal vádolja a Tiszát, hogy összejátszik az ukrán titkosszolgálattal. Somogyi Zoltán elemző értékelte a történéseket.

– Nem akármilyen sűrű napokat élünk. A héten robbant ki a Magyar Péter által bemutatott hangfelvétel-botrány, aztán jött Gyurcsány Ferenc visszavonulása, majd kémügy. Kezdjük Gyurcsánnyal. Az utolsó emlékem róla, a lakóautós országjárása, amely függetlenül a politikai megítélésétől, bennem egyértelműen részvétet keltett. Várható volt a lemondása?

– Várható volt, és korábban jobb lett volna. Most azért okozott mégis meglepetést, mert napokkal előtte a DK egyes képviselői a momentumos Orosz Annát támadták, hogy miért mond le. Ha tudtak volna Gyurcsány szándékáról, egy kicsit halkabbak lettek volna.

– Inkább politikai oka lehetett vagy személyes?

– Mindkettő. Ami politikailag értelmezhető vagy indokolható, hogy Dobrev Klára akár még sikeresen is átveheti a DK-t, és új lendületet is adhat pártnak.

– Viszont talán nem véletlenül nevezték a DK-t Gyurcsány-pártnak. Ez is egy személyre épülő párt, és hiába Dobrev Klára minden tehetsége, hiába volt eddig Gyurcsány felesége, biztos, elég ennyi? Túl tudja élni a DK Gyurcsányt?

– Ezt majd meglátjuk. Szerintem a Gyurcsánnyal való elégedetlenség már megvolt a DK-n belül is.

Nem mindenki értette, mit csinál Gyurcsány Ferenc. Hogy női álnéven megjelentetett egy könyvet, amiről azért azonnal el is mondták, hogy az az ő könyve, az már mutatott valamit, hogy valami nagyon más úton jár,

mint amin egy politikusnak kellene, akinek a pártját meg kellene mentenie, mert a bejutási küszöb környékén van. Ráadásul amikor Gyurcsány Ferenc volt a DK arca – például a 2018-as kampány volt ilyen –, akkor alig jutott be a párt a parlamentbe. Egy évvel később Dobrev Klára teljesen váratlanul négy DK-s mandátumot szerzett az EP-választáson, úgy, hogy csak kettőt vártak. Ilyen szempontból ő egyben tudja tartani a DK-t, amennyire most lehet.

– A héten Magyar Péter nyilvánosságra hozott egy 2023-as hangfelvételt, amin a honvédelmi miniszter arról beszélt, hogy szakítanak a békementalitással, átállnak a háború felé vezető út nulladik fázisra. Gulyás Gergely "lepkefingnek" minősítette a hangfelvételt, Orbán Viktor pedig azt mondta, ebben nincs semmi újdonság, háború zajlik, ütőképes hadseregre van szükség. Én sem értem igazán, hogy mi a valóban botrányos a hangfelvételben.

– A probléma, hogy a baloldalt állítja be az Orbán-kormány folyamatosan háborúpártinak, magukat meg békepártinak.

Ez a narratíva nem engedi meg, hogy a kormány bármilyen értelemben háborús felkészülésről beszéljen.

Most azonban az van azon a hangfelvételen, hogy eddig békeszakaszban voltunk, de most már a háború nulladik szakaszában kell, hogy lépjünk. Hogy ez ártani fog-e a kormánynak, az a TISZA kampányától függ.

– De ez nem értelmezhető úgy, hogy eddig egy békés Európa kellős közepén éltünk, viszont manapság a háború itt van a szomszédunkban, tehát nekünk is háborús üzemmódra kell átváltanunk. Nem értelmezhető ez a beszéd így?

– Így is értelmezhető, a kormány így is akarja értelmezni, de úgy is értelmezhető, hogy akkor fejezzétek be az ellenzéket háborúpártisággal vádoló kampányt. Viszont ezzel aláássák a kormányzat eddigi kampányát.

Most egyelőre az van, hogy két értelmezés harcol egymással: a kormány értelmezése az, hogy ne adják oda a hatalmat a háborúpárti ellenzéknek. Az ellenzék értelmezése, mármint Magyar Péteré, meg az, hogy rosszul mennek az országban a dolgok. A két értelmezés közül, amelyik nyer, az fog kormányt alakítani jövőre.

Most a kormányzat értelmezése áll támadás alatt, azt mondja a TISZA, hogy ez az értelmezés hazug.

– Nyilván nem segít a kormányzatnak ebben a küzdelemben az ukrán kémbotrány sem. Az SBU szerint a magyar kémhálózat tagjai Kárpátalján a haditechnika elhelyezkedése mellett arra is kíváncsiak voltak, hogyan fogadná a lakosság, ha netán magyar erők lépnének ukrán területre. Persze, hogy ez mennyire igaz, egyelőre óvatosan kell kezelni, de nyilván nem használ egy ilyen hír a kommunikációs küzdelemben.

– Ezt én is óvatosan kezelném. Egyelőre azért nem nyilatkoznék erről, mert sokkal jobban kellene tájékozódni, de biztos, hogy nem jó a kormánynak, ha erről olyan egyértelmű részletek derülnek ki, amelyek az ukrán álláspontot erősítik meg.

– Ez viszont kapóra jön Magyar Péteréknek. Viszont az ellenzéknek itt vigyázni kell a lukra futással, nehogy úgy járjon, mint a Magyar Hang nemrég Aszad elnök gépével.

– Ez igaz, viszont szerintem a kormány a külpolitikában is elég rosszul áll, mert Trump eddigi politikája semmilyen módon nem segíti a kormány céljait.

– Az nem képzelhető, hogy annak idején Ruszin-Szendi Romulusz ezzel a hangfelvétellel kopogtatott be a Tiszához?

– Ezt a tiszásoktól kellene megkérdezni. A politikában minden elképzelhető: ez is, meg az ellenkezője is.

Az biztos, hogy ez a hangfelvétel nagyon érdekes, és nagy kérdés, hogy mi minden van még a birtokában az ellenzéknek.

– Most van május. Kevesebb mint egy év múlva lesznek a választások, és megint ott tartunk, hogy a kormány minden téren újfent defenzívába került.

– A kormányzatnak a legnagyobb problémája az, hogy mondhat bármit, amíg az emberek úgy ítélik meg, hogy rosszul megy a gazdaság, és rosszul megy az ő soruk, addig ez a teljesítmény nem lesz elég arra, hogy a TISZA-párttal meg tudjanak mérkőzni.

– Miközben Magyar Péter gőzhengere is lejjebb kapcsolt.

– Ebben nem vagyok biztos, amit ő országjárásban csinál, azt nagyon nehéz megítélni. A negyedik hulláma jön annak, hogy nap mint nap megy egyik településről a másikra, ez is egy teljesen új fejlemény, és ezt nem is fogjuk látni innen, hogy ez mennyire hat ott, a helyszíneken.

Nekem az a tippem, hogy erőteljesen hat ez a fajta személyes jelenlét.

– A kézigránát-ügy és most a kiszivárgott beszéd után elképzelhető, hogy Orbán lecseréli Szalay-Bobrovniczkyt?

– Inkább az valószínűsíthető, hogy nem engedheti meg magának, hogy lecserélje, mert az egy beismerés lenne. Azt aztán majd meglátjuk, hogy ez mennyire fog sikerülni neki. Nyilván mérik a honvédelmi miniszter elfogadottságát, hogy mennyire tekintik az emberek botrányosnak, ami körülötte történik, és lehet, hogy lesz egy pillanat, amikor már a miniszterelnök nem tudja tartani, és el kell engednie.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
New York Times: Erdő Péter a három legesélyesebb jelölt között volt a pápaválasztás első körében
A később pápává választott Robert Prevost, Pietro Parolin és Erdő Péter kapta a legtöbb szavazatot az első fordulóban, írja az amerikai lap. Erdő Pétert egy konzervatív szövetség támogatta, de hamar világossá vált, hogy nem győzhet.


A New York Times több mint egy tucat bíborossal készített interjút, hogy feltárja, mi történt a zárt ajtók mögött. A cikkből kiderül, hogy első nap a konklávét megnyitó elmélkedés elhúzódott, emiatt az első szavazás csak késő este kezdődött.

A voksok nem hoztak egyértelmű eredményt: három esélyes maradt versenyben. Köztük volt a 72 éves magyar Erdő Péter, aki mögött egy konzervatív szövetség állt, köztük több afrikai támogató.

De a New York Times szerint hamar világossá vált, hogy a magyar jelölt nem győzhet egy olyan konklávén, amelynek tagjait nagyrészt Ferenc pápa nevezte ki.

Rajta kívül sokan szavaztak Pietro Parolinra, a 70 éves olasz bíborosra, aki Ferenc pápa alatt gyakorlatilag a Vatikánt irányította. Azonban az első szavazáson ő sem kapott elsöprő támogatást. Az olasz tábor megosztott volt, ráadásul többeknek nem tetszett, hogy Parolin nem fektetett kellő hangsúlyt a közös tanácskozásokra – ezek Ferenc pápa kormányzási stílusának fontos részei voltak.

És a legesélyesebbek között ott volt a később pápává választott Robert Prevost is, aki korábban misszionáriusként dolgozott, majd egy szerzetesrendet vezetett, ezután perui püspökként szolgált, végül a Vatikán befolyásos szereplőjévé vált. Így sok olyan elvárásnak megfelelt, amelyeket a különböző bíborosi csoportok fontosnak tartottak - írja az amerikai lap. Azzal, hogy látszólag egyszerre képviselte Észak- és Dél-Amerikát, Prevost két kontinens bíborosai körében is népszerű volt. Amikor a többiek kikérdezték a latin-amerikai bíborosokat, akik jól ismerték őt, tetszett nekik, amit hallottak róla. A konzervatívok is úgy látták, hogy nem megosztó.

„Prevost bíborosban megvolt minden olyan tapasztalat, amit kerestünk”

– mondta Vincent Nichols, Anglia bíborosa. „Egy igazi misszionárius szívével rendelkezik, mély tudással és széles világlátással. Püspökként vezetett egy egyházmegyét, így közvetlen kapcsolatban volt a hívekkel, ugyanakkor dolgozott a Kúriában is – abban a római hivatalrendszerben, amely az egyház kormányzását segíti.”

Másnap világossá vált, hogy Prevostnak esélye van megszerezni a szükséges támogatást. Amikor a délutáni szavazáson elérte a 89 szavazatot – azt a kétharmados többséget, amely ahhoz kell, hogy valakit pápává válasszanak –, a terem tapsviharban tört ki, és mindenki felállt. „És ő csak ült tovább!” – mesélte a lapnak egy bíboros. „Valakinek fel kellett húznia. Mindannyiunk szemébe könny szökött.”


Link másolása
KÖVESS MINKET: