Rácz András: az egyetlen logikus magyarázat, hogy az oroszoknak is kémkedett a magyar titkosszolgálat Ukrajnában
A magyar hírszerzés a kárpátaljai ukrán légvédelemről is próbált adatokat gyűjteni – ezt tartja a legaggasztóbb elemnek Rácz András a május 9-én kirobbant kémbotrány kapcsán. Az Oroszország-szakértő friss Facebook-bejegyzése szerint ezek az információk nem Budapest, hanem Moszkva számára lehetnek értékesek.
Az ukrán biztonsági szolgálat, az SZBU egy hétperces videót tett közzé, amin bemutatják, hogyan számolták fel a magyar katonai hírszerzés kétfős kárpátaljai ügynökhálózatát. Rácz András megjegyezte, hogy nem hírszerzési szakember, ezért nem tudja megítélni a videó szakmai minőségét, de diplomáciai következtetések így is levonhatók.
Kiemelte, hogy a botrány időzítése nem lehetett véletlen: az elfogás egy héttel korábban történt, de május 9-én hozták nyilvánosságra – azon a napon, amikor Oroszország a Győzelem Napját ünnepli. Az is fontos körülmény, hogy előző nap, május 8-án Zelenszkij elnök kitüntette az SZBU vezetőjét, Vaszil Maljuk tábornokot az „Ukrajna Hőse” címmel. Rácz szerint az időzítés valószínűleg előre eltervezett és NATO-szövetségesekkel is egyeztetett volt.
A bizonyítékok között szerepelnek képernyőfotók is, amelyeken kérdéssorok láthatók arról, hogy mit kell kideríteniük: katonai jelenlét, infrastruktúra, lakossági hangulat, illetve az esetleges magyar vagy NATO-békefenntartók fogadtatása. Rácz posztja szerint az utasításokat tartalmazó szöveg nyelvtanilag is kifogásolható volt, több helyesírási hibával.
A szakértő úgy véli, nem kell túlértékelni azt a kérdést, hogy a magyar hírszerzés érdeklődött a békefenntartók esetleges jelenlétéről – szerinte nem valószínű, hogy bárki Magyarországon katonai beavatkozást tervezne Ukrajnában. Ugyanakkor, ha a Nyugat békefenntartókat küldene Kelet-Ukrajnába, akkor jogos lehet felmérni a lakosság hozzáállását.
Súlyos elemnek tartja ugyanakkor, hogy a magyar hírszerzés az SZBU szerint adatokat akart gyűjteni a Kárpátalján telepített Sz-300-as légvédelmi rakétarendszerről. Felmerül a kérdés: kinek lehet fontos ez az információ?
Példaként említi, hogy 2024 novemberében két orosz repülőeszközt is lelőtt az ukrán légvédelem Kárpátalján. A magyar hírszerzés más kérdései is az orosz igényekre utalhatnak - folytatja Rácz: ilyen például a katonai és polgári infrastruktúráról szóló adatgyűjtés, ami akár célpontkijelölésre is használható lehet, így veszélyt jelenthet a kárpátaljai magyarokra.
A magyar válaszlépések között Rácz kiemeli a Ferenciek terén történt TEK-es elfogást, amit a kormány egy ukrán állampolgárral szemben hajtott végre. A szakértő úgy látja, ez szimmetrikus válasz volt, de a látványosságon kívül nem sok tartalmi különbséget mutat az ukrán akcióhoz képest.
Szijjártó Péter aznap bejelentette, hogy Magyarország kiutasít két, diplomáciai fedésben dolgozó ukrán hírszerzőt. Ez Rácz szempontjából eszkalatív lépésnek tűnik: a lépés elismerte a vádak valóságalapját, ellehetetlenítette a csendes diplomáciai rendezést, és túl szigorú határidőt adott a távozásra.
További magyar lépésként említi a szakértő, hogy Magyar Levente az utolsó pillanatban mondta le az ungvári tárgyalást Olha Sztefanyisina ukrán miniszterelnök-helyettessel, annak ellenére, hogy az ukrán fél a kémbotránytól függetlenül is folytatta volna a kisebbségi jogokról szóló tárgyalásokat.
Május 10-től kezdve pedig a magyar kormány megkezdte a botrány átkeretezését, és a TISZA Párt, Magyar Péter és Ruszin-Szendi Romulusz ukrán kapcsolatait próbálják előtérbe helyezni. Rácz András szerint azonban a valódi kérdés az, hogy a magyar hírszerzés miért, és főleg kinek gyűjtött adatokat Kárpátaljáról – és ha valóban Oroszországnak, azzal a magyar kormány a kárpátaljai magyarságot is veszélybe sodorja.