Újabb különleges, ritkán hallott történetek Szegedről
Szegedi sétánkat – ahogy azt ígértük – folytatjuk. Újabb különlegességeket, apró titkokat mutatunk meg Hódi Nóri segítségével.

Mostani körutunkat egy szobornál kezdjük, nem véletlenül. A hölgy ugyanis különös módon elmeséli, hogy melyek azok a helyek a Napfény városában, amiket semmiképpen nem szabad kihagyni egy városnéző séta során.
Szoknyába rejtett látnivalók

A szegedi hölgyet, mondhatjuk múzsát, a Glattfelder téren látogattuk meg. Lapis András műve egy szökőkút közepén áll és kedvesen néz szembe az elébe járulókkal. A titkokat pedig a szoknyája fodraiba rejtette. Itt sorakoznak ugyanis azok az épületek, amelyek Szeged arculatához, történetéhez hozzátartoznak és mindenképpen látogatásra érdemesek. Így például a szegedi Városháza, vagy a Dóm is látható kicsiben.

Ha azonban valaki nem bízik a nőkben és a múzsákból is kiszeretett, akkor hagyatkozzon a saját szemére és először is vegye szemügyre a várost a Dóm tornyából – ajánlja idegenvezetőnk.
Kilátás a Dómból
„De figyelmeztetem, hogy aki innen szemléli Szegedet, akár nappal, akár esti kivilágításban, az a bőség zavarával fog küzdeni, hiszen belátja az egész várost és egyszerre szembesül annak ezernyi látnivalójával!”


És valóban! Akinek ideje engedi és lába bírja, és elkezd az utcákon, épületek között nyitott szemmel barangolni, az majd rádöbben, milyen sok kis apróságból tevődik össze ez a bőség.
De kezdjük a csodálkozást ott a csúcson, a toronyban. A Szegedi Dóm kupolájának díszítése megér egy kis nézelődést. Az itt látható festmény, ami a templomban utolsóként, 2000-ben készült el, az épület befejezését is jelentette. Így 70 évvel a felszentelése után végre teljes pompájában látható a szegediek fogadalma.

A Napba öltözött asszony
A templomokat járva kihagyhatatlan az alsóvárosi Havas Boldogasszony templom gyönyörű főoltárképe, amely érdemes arra, hogy hosszabb időt töltsünk el tanulmányozásával. A Napba öltözött asszony és az egyik fő motívuma, az Istenszöm ugyanis visszaköszön máshol is, az alsóvárosi házak díszítésében.


A nagy mesemondónő
A városi sétánkat egy újabb szobor felkeresésével folytattuk. Újra rá kellett döbbennem, hogy Szeged mennyi sok magyar írónak, költőnek adott otthont. Itt született például Kucses Éva Etelka Nametta, akinek műveit mi Janikovszky Éva néven szerettünk meg. A Janikovszky nevet először a Szalmaláng című regényének megjelenésekor használta. És persze mondani sem kell, a regény történetének egyik szála épp Szegeden játszódik.

A kedvenc graffiti
Hogy a város mennyire sokszínű és izgalmas, mutatja az a különleges, meglepő graffiti is, amely a Juhász Gyula utcában látható, méghozzá azon a házon, amelyben az utolsó napjait töltötte a 20. századi magyar irodalom egyik nagy alakja.

A szegedi Nobel-díjas
A belvárosban nézelődve az egyetem főépületéhez értünk, ahol az ajtó előtt egy jeles tudós, Szent-Györgyi Albert szobra látható, körülötte pedig szinte mindig akad valaki, aki közös fotót készít a nagy tudóssal. Az intézmény első rektora lazán, zsebre dugott kézzel lépeget, ahogy azt tette annak idején is.

A szobor ma olyan népszerű, mint amilyen a maga idejében a valóságos személye volt a városban. Nem véletlen, hogy amikor tudomást szereztek a tanítványai a rektorukat ért megtiszteltetésről, hogy ő kapta a Nobel-díjat, este fáklyás felvonulást tartottak a tiszteletére.

Egyetemi város
A felvonulást azon a Dóm téren tartották meg, ahol az egyik épületen, kicsit ugyan elrejtve, de ott vannak maguk az egyetem alapítói is bronzba öntve. Ők hozták létrehozták ezt az intézményt, melynek köszönhető, hogy Szeged ma egy nyüzsgő egyetemi város.
Az egyetem jogelődje az 1581. május 12-én Báthory István által alapított kolozsvári jezsuita kollégium. Trianon után a Kolozsvárról száműzött egyetem 1921-ben költözött Szegedre. 1940-ben az egyetem részben visszaköltözött Kolozsvárra, Szegeden pedig jogilag új egyetem létesült, jórészt a régi tanárokkal. Első rektora Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas tudós lett.


Akkoriban nem egy új kampusz épült, hanem a város több pontján alakítottak ki egyetemi oktató helyeket. Ezért van tele a város fiatalokkal, mindenhol nagy csapatokban lehet találkozni velük.
Szinte minden városrészben található egy-két épület, ami az egyetemi életet szolgálja. És ráadásul milyen épületek ezek! Érdemes megnézni őket. Némelyik, mint például a volt tanárképző főiskola épülete, már a homlokzatán is hirdeti a diákjainak követendő utat: „Hass, alkoss, gyarapíts”.

Vasalóház
És akkor irány egy újabb különleges épület. Bizony akadnak itt meglepő formák, az amúgy egységesnek látszó városban. A Széchenyi tér túloldalán áll a Vasalóház, a Takaréktár utca és Horváth Mihály utca sarkán. A szecessziós épület tervezője Baumhorn Lipót, aki a szegedi Újzsinagógát is tervezte. A földszinti patika berendezésénél arra is figyeltek, hogy teljesen korhű legyen, illeszkedjen az épülethez. Pedig maga a patika sokkal régebbi, 1834-es alapítású.

Egy olasz palota
Aztán itt van a Milkó palota, amely színével is markánsan jelzi különbözőségét. A Lechner Ödön tervezte épület neoreneszánsz stílusa miatt olyan, mintha egy itáliai város egyik háza előtt álldogálnánk és szemlélnénk a különleges díszítőelemeket, tornyokat és páros ablakokat.

Üzen a kémény
Az épületek különös, néha egészen vicces dolgokat is rejtenek. Ki gondolná például, hogy egy kéményen üzenni is lehet az utókornak? Pedig így van, csak fel kell nézni a Városháza kéményeire és máris kiderül újjáépítésének dátuma.

Kisvasút
A Roosvelt téren egy érdekes emléktáblát néztünk meg. A felirata arról mesél, hogy valamikor, nem is olyan régen, milyen szoros összeköttetésben volt a környező vidék a várossal, egy kisvasút segítségével.

Tömörkény István üzenete
Túránkat pedig ennél stílusosabban nem is fejezhetnénk be. Álljon itt Tömörkény István gondolata, melyet a róla elnevezett gimnázium előtt láthat az arra sétáló.

A cikk első részét ITT találod.
Ha te is szívesen kalandoznál Szegeden, akkor tarts velünk, mert sétánkat hamarosan folytatjuk. Köszönet Nórának a kalauzolásért. A városi sétákról még több infót ITT találsz.
Fotók: Hódi Nóra és Söptei Zsuzsanna
Ha érdekes volt az írás, oszd meg másokkal is!