SZEGED

Újabb különleges, ritkán hallott történetek Szegedről

Ezúttal a szoknyába rejtett látnivalókról, Janikovszky Éváról, egy különös becsben tartott graffitiről, az egyetem első rektoráról is mesélünk.


Szegedi sétánkat – ahogy azt ígértük – folytatjuk. Újabb különlegességeket, apró titkokat mutatunk meg Hódi Nóri segítségével.

szeged_2016_09-371

Mostani körutunkat egy szobornál kezdjük, nem véletlenül. A hölgy ugyanis különös módon elmeséli, hogy melyek azok a helyek a Napfény városában, amiket semmiképpen nem szabad kihagyni egy városnéző séta során.

Szoknyába rejtett látnivalók

szeged_nori_15

A szegedi hölgyet, mondhatjuk múzsát, a Glattfelder téren látogattuk meg. Lapis András műve egy szökőkút közepén áll és kedvesen néz szembe az elébe járulókkal. A titkokat pedig a szoknyája fodraiba rejtette. Itt sorakoznak ugyanis azok az épületek, amelyek Szeged arculatához, történetéhez hozzátartoznak és mindenképpen látogatásra érdemesek. Így például a szegedi Városháza, vagy a Dóm is látható kicsiben.

szeged201411-150

Ha azonban valaki nem bízik a nőkben és a múzsákból is kiszeretett, akkor hagyatkozzon a saját szemére és először is vegye szemügyre a várost a Dóm tornyából – ajánlja idegenvezetőnk.

Kilátás a Dómból

„De figyelmeztetem, hogy aki innen szemléli Szegedet, akár nappal, akár esti kivilágításban, az a bőség zavarával fog küzdeni, hiszen belátja az egész várost és egyszerre szembesül annak ezernyi látnivalójával!”

dom1dom2

És valóban! Akinek ideje engedi és lába bírja, és elkezd az utcákon, épületek között nyitott szemmel barangolni, az majd rádöbben, milyen sok kis apróságból tevődik össze ez a bőség.

De kezdjük a csodálkozást ott a csúcson, a toronyban. A Szegedi Dóm kupolájának díszítése megér egy kis nézelődést. Az itt látható festmény, ami a templomban utolsóként, 2000-ben készült el, az épület befejezését is jelentette. Így 70 évvel a felszentelése után végre teljes pompájában látható a szegediek fogadalma.

szeged_nori_10

A Napba öltözött asszony

A templomokat járva kihagyhatatlan az alsóvárosi Havas Boldogasszony templom gyönyörű főoltárképe, amely érdemes arra, hogy hosszabb időt töltsünk el tanulmányozásával. A Napba öltözött asszony és az egyik fő motívuma, az Istenszöm ugyanis visszaköszön máshol is, az alsóvárosi házak díszítésében.

szeged_nori_9szeged_2016_09-101

A nagy mesemondónő

A városi sétánkat egy újabb szobor felkeresésével folytattuk. Újra rá kellett döbbennem, hogy Szeged mennyi sok magyar írónak, költőnek adott otthont. Itt született például Kucses Éva Etelka Nametta, akinek műveit mi Janikovszky Éva néven szerettünk meg. A Janikovszky nevet először a Szalmaláng című regényének megjelenésekor használta. És persze mondani sem kell, a regény történetének egyik szála épp Szegeden játszódik.

szeged_nori_5

A kedvenc graffiti

Hogy a város mennyire sokszínű és izgalmas, mutatja az a különleges, meglepő graffiti is, amely a Juhász Gyula utcában látható, méghozzá azon a házon, amelyben az utolsó napjait töltötte a 20. századi magyar irodalom egyik nagy alakja.

szeged_nori_6

A szegedi Nobel-díjas

A belvárosban nézelődve az egyetem főépületéhez értünk, ahol az ajtó előtt egy jeles tudós, Szent-Györgyi Albert szobra látható, körülötte pedig szinte mindig akad valaki, aki közös fotót készít a nagy tudóssal. Az intézmény első rektora lazán, zsebre dugott kézzel lépeget, ahogy azt tette annak idején is.

szeged_nori_13

A szobor ma olyan népszerű, mint amilyen a maga idejében a valóságos személye volt a városban. Nem véletlen, hogy amikor tudomást szereztek a tanítványai a rektorukat ért megtiszteltetésről, hogy ő kapta a Nobel-díjat, este fáklyás felvonulást tartottak a tiszteletére.

szeged_2016_09-390

Egyetemi város

A felvonulást azon a Dóm téren tartották meg, ahol az egyik épületen, kicsit ugyan elrejtve, de ott vannak maguk az egyetem alapítói is bronzba öntve. Ők hozták létrehozták ezt az intézményt, melynek köszönhető, hogy Szeged ma egy nyüzsgő egyetemi város.

Az egyetem jogelődje az 1581. május 12-én Báthory István által alapított kolozsvári jezsuita kollégium. Trianon után a Kolozsvárról száműzött egyetem 1921-ben költözött Szegedre. 1940-ben az egyetem részben visszaköltözött Kolozsvárra, Szegeden pedig jogilag új egyetem létesült, jórészt a régi tanárokkal. Első rektora Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas tudós lett.

egyetem1egyetem2

Akkoriban nem egy új kampusz épült, hanem a város több pontján alakítottak ki egyetemi oktató helyeket. Ezért van tele a város fiatalokkal, mindenhol nagy csapatokban lehet találkozni velük.

Szinte minden városrészben található egy-két épület, ami az egyetemi életet szolgálja. És ráadásul milyen épületek ezek! Érdemes megnézni őket. Némelyik, mint például a volt tanárképző főiskola épülete, már a homlokzatán is hirdeti a diákjainak követendő utat: „Hass, alkoss, gyarapíts”.

szeged_nori_7

Vasalóház

És akkor irány egy újabb különleges épület. Bizony akadnak itt meglepő formák, az amúgy egységesnek látszó városban. A Széchenyi tér túloldalán áll a Vasalóház, a Takaréktár utca és Horváth Mihály utca sarkán. A szecessziós épület tervezője Baumhorn Lipót, aki a szegedi Újzsinagógát is tervezte. A földszinti patika berendezésénél arra is figyeltek, hogy teljesen korhű legyen, illeszkedjen az épülethez. Pedig maga a patika sokkal régebbi, 1834-es alapítású.

szeged201411-66

Egy olasz palota

Aztán itt van a Milkó palota, amely színével is markánsan jelzi különbözőségét. A Lechner Ödön tervezte épület neoreneszánsz stílusa miatt olyan, mintha egy itáliai város egyik háza előtt álldogálnánk és szemlélnénk a különleges díszítőelemeket, tornyokat és páros ablakokat.

szeged_nori_14

Üzen a kémény

Az épületek különös, néha egészen vicces dolgokat is rejtenek. Ki gondolná például, hogy egy kéményen üzenni is lehet az utókornak? Pedig így van, csak fel kell nézni a Városháza kéményeire és máris kiderül újjáépítésének dátuma.

szeged_nori_3

Kisvasút

A Roosvelt téren egy érdekes emléktáblát néztünk meg. A felirata arról mesél, hogy valamikor, nem is olyan régen, milyen szoros összeköttetésben volt a környező vidék a várossal, egy kisvasút segítségével.

szeged_nori_12

Tömörkény István üzenete

Túránkat pedig ennél stílusosabban nem is fejezhetnénk be. Álljon itt Tömörkény István gondolata, melyet a róla elnevezett gimnázium előtt láthat az arra sétáló.

szeged_nori_4

A cikk első részét ITT találod.

Ha te is szívesen kalandoznál Szegeden, akkor tarts velünk, mert sétánkat hamarosan folytatjuk. Köszönet Nórának a kalauzolásért. A városi sétákról még több infót ITT találsz.

Fotók: Hódi Nóra és Söptei Zsuzsanna

Ha érdekes volt az írás, oszd meg másokkal is!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEGED
A Rovatból
Szeged adventi díszben pompázik: megannyi látványosság, kedves, visszatérő figurák, fényfüggöny és varázslatos hangulat
A Tisza-parti város télen, az ünnepi időszakban egészen más arcát mutatja. Mint egy mese elvarázsolt díszlete, olyan a belváros és környéke.
Fotók: Papdi Balázs - szmo.hu
2024. december 21.



Az egyik leghangulatosabb adventi dekorációt Szegeden láthatjuk. Évek óta visszatérő látványosságok mellett mindig vannak újdonságok is. A belváros, a Kárász utca, a Dóm környéke, a Széchenyi tér ilyenkor fénypompában úszik. A csodaszarvas és a fényvillamos is évről-évre láthatók, és sokak kedvencei.

Idén is káprázatos lett a Tisza-parti város, amit a sejtelmes köd is még meséssebbé varázsolt.

Képgaléria: Szeged adventi fényekben (A fotókért kattints a képre)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEGED
A Rovatból
Szeged, ahogyan még nem ismered
Adunk néhány tippet, hogy mit nézz meg, ha legközelebb Szegeden jársz!


A dél-magyarországi Szegedet nem véletlenül nevezik a „napfény városának”! A szerb határhoz közeli nagyváros mindig is fontos gazdasági, közlekedési és kulturális csomópontja volt az ország ezen felének. A turisták is kedvelik, hiszen számtalan izgalmas látnivalóval büszkélkedhet és itt mindig van néhány olyan program is, ami miatt érdemes ellátogatni ide!

Most mi is adunk néhány tippet, hogy mit nézz meg, ha legközelebb Szegeden jársz!

Szegedi Vadaspark

A város jóideje már egy saját vadasparkkal is büszkélkedhet, amit akár állatkertnek sem túlzás nevezni! Itt ugyanis a világ minden tájáról találhatók állatok! Van itt tankméretű orrszarvú, cuki bébivíziló, több zsiráf, rozsomák, teve és persze néhány elefánt is! A hazánkban őshonos állatok közül is jónéhányat megcsodálhatunk itt! Figyelem! A zoo csemegét kunyeráló kecskék elég szemtelenek!

Bővebb információ ide kattintva!

A Holt-Maros

A Maros egykori kanyarulatából, a folyószabályozások során, 1860-ban választották le ez a több, mint 4 km hosszú, 10-15 méter széles ágat. A holtágat örökzöldek, nádasok, virágok, csend és nyugalom veszi körbe. Ha szeretjük a madarakat megfigyelni, akkor ez nekünk való hely, mivel száznegyvenhárom madárfaj, többek között törpegém, nádi rigó, poszáta továbbá mocsári teknősök és kétféle védett bogárfaj egyedei élnek errefelé. De ha horgászni szeretünk inkább, akkor is érdemes pár órára kijönni ide: a vízmélység 1-2 m között változik és több, mint tízféle hal él benne. És ha már itt vagyunk, akkor nézzünk el a Pajori elemi népiskola emlékhelyhez is!

Bővebb információ ide kattintva!

Szegedi paprika kiállítás

Ha már Szeged, akkor mindenkinek eszébe jut a halászlé, a világhírű szalámi és persze a piros paprika! Naná, hogy ennek is van egy kiállítása! Igaz, nem éppen Szegeden, hanem pár kilométerrel arrébb, Ópusztaszeren. Szeged környékén feltehetően a ferencesek kezdték el termeszteni a paprikát, majd innen terjedt el a környékbeli tanyavilágban. Szeged környéke kiválóan alkalmas a paprika termesztésére, mivel magas a napsütéses órák száma, jók a talaj adottságai, de a szegediek tapasztalatai és kísérletező kedve mind hozzájárultak a paprika sikeréhez, formálták a világhírű szegedi paprika színét, ízét, aromáját.

Bővebb információ ide kattintva!

Molnár Tibi, művésznevén Trap Kapitány is Szegeden nőtt fel, majd miután országosan is ismert lett a 2014-es X-Faktornak köszönhetően, a fővárosba költözött. Az elmúlt 10 évet gyakorlatilag minimális pihenéssel dolgozta végig, aminek következtében sajnos szívproblémái és alvászavarai lettek. Orvosi tanácsra ezért aztán úgy döntött pár hónappal ezelőtt, hogy hazaköltözik a napfény városába, gyermekkora helyszínére.

Tibi mostanság már sokkal jobban megfontolja milyen felkéréseket, munkákat vállal el és ennek a túlpörgetett korszaknak záróakkordjaként elkészítette a „TRAP KAPITÁNY – DUHOS LP”-t.

Tibi jóformán nyaralni sem volt az elmúlt tíz évben, így kifejezetten örült a felkérésnek, hogy legyen ő AZ ÉV HOTELE egyik szállodatesztelője a műsor idei évadában. A háromnapos utazásra egyik legjobb barátját, a SzkiTon Produkció egyik alapítóját, Haintz Olivért hívta el, mivel biztos volt abban, hogy így igazán vidám lesz az utazás!

Ha lemaradtál volna AZ ÉV HOTELE legutóbbi adásáról, akkor azt megnézheted most az RTL+-on!

A zenészek először egy szegedi hotelt teszteltek, így Tibinek nem is kellett messzire utaznia a lakásától.

Safari Hotel***, Szeged

Az új, háromcsillagos szálloda - a napfény városának is nevezett - Szeged belvárosától néhány perces autóútra, a helyi Vadaspark bejáratától csupán 150 méterre, csendes környezetben található. A szálloda a fővárosból az M5-ös autópályán körülbelül 2 óra alatt érhető el. A szálloda épületének eklektikus, egyedi körfolyosós hangulatát a tulajdonos Egyesült Államokban szerzett utazási élményei inspirálták.

A háromszintes szállodát gondozott, pálma és olajfás kert veszi körbe. Az épület mellett sorompóval védett zárt parkoló is található. A hotelben két- és háromágyas standard, összenyitható két- és egyágyas, valamint akadálymentesített szobák is foglalhatók, reggelis ellátással. Meleg időben a reggeli akár a teraszon is elfogyasztható. A szálloda remek kiindulópont lehet Szeged és környékének felfedezéséhez.

További információ ide kattintva!

Levendula Hotel***superior, Algyő

A háromcsillagos superior Levendula Hotel Szegedtől 10 kilométerre, Budapesttől körülbelül 2 órányi autózásra található. A tradíciók és a modernitás házasságából született, letisztult épület modern szobákat rejt, ugyanakkor a díszítő elemek és a kiegészítők a régi korokat idézik. A hotel családi pihenésre, esküvőkre vagy más eseményekre, de akár céges rendezvényekre is alkalmas. A Levendula Hotel 18 kétágyas szobával - ebből egy mozgáskorlátozottak fogadására is alkalmas – valamint két családi lakosztállyal rendelkezik. Minden szoba klímával, széffel, minibárral, és síkképernyős televízióval felszerelt. A szállodában szaunázni és jacuzzizni is lehet. A hotel udvarán zárt parkoló található. A 120 főt befogadó étteremben elsősorban a magyar konyha népszerű ételeit kóstolhatjuk meg. A séf nagy hangsúlyt fektet a minőségi és környékben termelt alapanyagokra.

További információ ide kattintva!

Szavazz és nyerj szállodai ajándékutálványt minden héten!

Szavazatodat AZ ÉV HOTELE Facebook oldalán adhatod le, az adásban bemutatott szálláshelyek valamelyikére vasárnap délelőtt 11 óráig. Ha voksolsz, nyerhetsz is egy-egy szállodai ajándékutalványt oda, ahová a szavazatodat leadtad.

Ha hétről-hétre megteszed ezt, akkor nő az esélyed arra, hogy elvidd a havi, majd pedig az évvégi főnyereményt, ami egy teljes hetet jelent AZ ÉV HOTELE-ben!

Jövő héten vasárnap folytatódik AZ ÉV HOTELE idei évada!

A következő adásban újra megmutatjuk azokat a szálláshelyeket, melyek az alföldi régióból neveztek AZ ÉV HOTELE versenyre.

Mondd meg Te, melyik legyen AZ ÉV HOTELE

Az RTL-en futó, AZ ÉV HOTELE verseny lehetővé teszi, hogy szavazatukkal a nézők válasszák meg az egyes magyarországi régiók legjobb szálláshelyét, majd az AZ ÉV HOTELE végső győztesét. Idén is érdemes hetente voksolni, mert minden egyes szavazattal nő az esély az év végi főnyereményre, azaz egy teljes hétre AZ ÉV HOTELE-ben. A szavazatokat a műsor facebook oldalán lehet leadni.

AZ ÉV HOTELE közönségszavazáshoz kapcsolódó televízió műsor az utazók szemszögéből, személyes élményeiken keresztül mutatja be a címért versenybe szálló szálláshelyeket. Minden adásban egy-egy ismert embert és kísérőjének kalandjait láthatjuk, akik elutaznak egy hétvégére két magyarországi szálláshelyre, hogy kipróbálják azokat.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEGED
A Rovatból
Mindenki elsétált az ájult idős nő mellett, egy 5 éves kislány mentette meg az életét
Senki sem törődött az idős nővel, aki egy buszmegállóban rosszul lett. Végül nem várt helyről érkezett a segítség.


„A felnőttek elmentek mellette, az 5 éves Léna sietett a beteg segítségére” – ezzel kezdődik az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) hétfői Facebook-posztja. Egy idős nőről írnak, aki egy csongrádi buszmegállóban lett rosszul.

„Az eszméletlen beteg mellett többen elmentek, anélkül, hogy segítséget nyújtottak volna neki, mire egy autóban utazó kislány észrevette őt”

– részletezi a poszt. Léna szólt apukájának, aki félreállt, hogy megnézzék, jól van-e a nő.

„Miután nem tudták felébreszteni a beteget, a férfi a mentők segítségét kérte”

– írják. A mentők végül Léna segítőkészségének hála stabil állapotban tudták kórházba vinni a nőt. A mentők posztja végül ezzel ér véget:

„A kislányt később vendégül látták a Szegedi Mentőállomáson, ahol sokat beszélgetett az életmentőkkel. Bár Léna még csak most készül iskolába, a mentőhívás és az elsősegélynyújtás területén igen tájékozott, amit be is mutatott a bajtársaknak és amiről sok felnőtt is példát vehetne.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEGED
Michelangelo-, Van Gogh- és anime-stílusban alkotta újra a mesterséges intelligencia az Ásító inast Szegeden
A kiállításon több, mint 70 MI által generált képet láthatnak az érdeklődők. Az Ásító inas megjelenik barlangrajzokon, egyiptomi és ókori görög alkotásként is.


A mesterséges intelligencia értelmezte újra Munkácsy Ásító inas című festményét többféle művészeti stílusban. A szegedi Móra Ferenc Múzeum ezekből az MI által készített alkotásokból nyitott kiállítást a Munkácsy-tárlathoz kapcsolódóan.

Egy újszerű kamarakiállítással jelentkezik a Móra Ferenc Múzeum a jelenleg látható Munkácsy-kiállítás kapcsán. Munkácsy Mihály ikonikus alkotását, az Ásító inast gondoltatták újra a mesterséges intelligenciával különböző művészeti stílusokban. A tárlat létrehozásának célja az volt, hogy megmutassák, milyen egyedi módon használható az MI a hagyományos kiállítások kapcsán.

A projektet a múzeum grafikusa, Magyar Milán bonyolította le, aki az egyik képalkotásra létrehozott mesterséges intelligencia programot „kérte meg” arra, hogy az Ásító inast alkossa újra különböző parancsok alapján.

A feladat nem bizonyult könnyűnek: noha pontos utasításokat kapott az MI, mégsem született olyan kép, mely az eredeti festmény minden elemét pontosan megjelenítette volna.

A kiállításon több, mint 70 MI által generált képet láthatnak az érdeklődők. Az Ásító inas megjelenik barlangrajzokon, egyiptomi és ókori görög alkotásként, Michelangelo, Klimt vagy éppen Van Gogh stílusában. Továbbá találkozhatunk pop art, cyberpunk-, graffiti- és anime- újraértelmezésekkel is. Mindemellett a tárlaton ismertetik a projekt menetét, kihívásait és nehézségeit.

„Az Ásító inas, én és MI” című kiállítás 2024. november 17-ig látható a Móra Ferenc Múzeumban.


Link másolása
KÖVESS MINKET: