Így lehet olcsóbb az iskolakezdés: 10 hasznos tipp szülőknek
Szülőként mindannyian úgy érezzük, hogy a szeptember a hulló levelek mellett a messzire szálló tízezresek, húszezresek hava is. Tény, hogy vannak dolgok, amiket muszáj megvenni, de ha hajlandó vagy egy kicsivel több időt rááldozni a felkészülésre, spórolhatsz néhány ezret.
1. Készítsd elő a költségvetést
Mielőtt bármilyen vásárlásba kezdenénk, érdemes előre megtervezni a költségeket. Írjunk listát az összes szükséges eszközről, ruháról és egyéb kiegészítőről, majd határozzuk meg, hogy mennyit tudunk költeni ezekre. A költségvetés segít abban, hogy elkerüljük a felesleges kiadásokat, és csak a valóban szükséges dolgokra koncentráljunk.
2. Ellenőrizd, hogy mi van!
Ez különösen hasznos lehet, ha több gyermeked van, és tovább tudod adni a tárgyakat. A ruhák válogatásakor hozz létre kupacokat a jó állapotú, a javításra szoruló és a menthetetlen darabokból. Végezz egy teljes auditot, hogy lásd, milyen ruhák, írószerek, uzsonnás dobozok és vizespalackok vannak már. Lehet, hogy a szekrény mélyén találsz még mindig érintetlen állapotban lévő, nem használt tárgyakat, vagy olyan darabokat, amelyek még egy második vagy harmadik tanévet kibírnak.
3. Hozz létre egy „eladó" kupacot!
Ha a gyereked kinőtte a ruhái egy részét, add el azokat a Facebook Marketplace-en, és a kapott pénzt használd fel új darabok vásárlására. A Vinted-et is érdemes kipróbálni.
4. Legyen listád!
A legtöbb iskola listát küld a beszerzendő tanszerekről, könyvekről. Ez jó kiindulóalap arra, hogy saját bevásárlólistát írj. Jól gondold át, hogy mire van szüksége a gyerekednek, és a boltban ne vásárolj több terméket annál, mint amennyit a listádra írtál. Ha nagyon alapos szeretnél lenni, akkor előre írd fel a várható kiadásokat.
5. Ne vegyél meg mindent előre!
Megértjük, ha egy nap alatt le akarod tudni az iskolai nagybevásárlást, de nem biztos, hogy megéri. Amellett, hogy folyamatosan érdemes figyelmed az akciókat, nem árt, ha megvárod, mit mondanak a tanárok az iskolában. Persze, az alapvető tanszereket - mint amilyen a tolltartó, a ceruzák, a színesek, a radír, a táska - vedd meg, de a többit nyugodtan hagyd az első tanítási nap utáni időszakra, sok tanárnak vannak kérései, kikötései.
6. Állj össze a szülőkkel a „nagybevásárláshoz"!
Néhány multipack ára nagyszerű ajánlatnak tűnhet, de lehet, hogy nincs szükséged négy darabra, ezért fogj össze egy szülő-társaddal, hogy megosszátok a költségeket.
7. Érdemes egyszerűbb darabokat vásárolni
A hátizsákok, tolltartók és kulacsok tengerében nagyon könnyű elveszni, különösen akkor, ha van egy kedvenc mesehőse a gyerekeknek. Ez idővel megváltozhat, így ha például bevásárolsz mindent, ami Jégvarázsos, azt később lehet, hogy idő előtt le kell cserélni. Érdemes minőségi, de egyszerűbb darabokat választani azokból az eszközökből, amiket évekig is tudnak használni a gyerekek. Ha megunják, de még jó állapotban van, akkor inkább dobd fel valamilyen módon!
Egy táskát például kitűzőkkel és felvarrókkal is feldobhatsz, de akár egy kulcstartót is tehetsz a cipzárra. Ugyanígy dekorálhatod a tolltartót is, ha textilből készült. Az is szuper, ha üveges italok vásárlása helyett választotok egy kulacsot, amit bármivel meg tudsz tölteni.
8. Vásárolj minőségi terméket!
Bár elsőre drágábbnak tűnhet, a minőségi termékek hosszú távon jobban megérik a befektetést. A jó minőségű iskolaszerek és ruhák tartósabbak, így kevesebb alkalommal kell őket cserélni. Így hosszabb távon kevesebb pénzt költünk, mintha olcsó, de gyorsan elhasználódó termékeket vennénk. Ez különösen fontos az iskolatáska kiválasztásánál, hiszen ha rosszul választasz, hát-, derék-, illetve vállfájdalom valamint hosszútávon (akár visszafordíthatatlan) tartásproblémák alakulhatnak ki.
9. Használd ki az iskolai támogatásokat!
Sok iskola és önkormányzat kínál támogatásokat a rászoruló családok számára. Érdemes érdeklődni ezekről a lehetőségekről, és ha jogosultak vagyunk rá, igénybe venni őket. Az iskolai támogatások segíthetnek a könyvek, iskolaszerek és egyéb szükséges dolgok beszerzésében.
10. Kövesd a költségeidet!
Vezessünk naplót a kiadásainkról, hogy pontosan lássuk, mire mennyit költöttünk. Ez segít abban, hogy tudatosabban kezeljük a pénzügyeinket, és időben észrevegyük, ha túl sokat költöttünk valamire. A költségnapló vezetése ráadásul motivációt is adhat a további spórolásra.
A cikk támogatója az Auchan Korzó.