SPORT

Olyan ez a svájci csapat, mint a bicska: jól összerakták és mindenre jó

Svájci csodáról beszél egész Európa, miután az ország válogatottja, egy egészen sima győzelemmel hazaküldte az Eb-ről a címvédő olasz válogatottat. A 2–0-s siker az eddig látottak alapján nem volt nagy meglepetés, ráadásul a svájci futball egyre inkább tényezővé válik a világban.


A kis ország válogatottja ráadásul nem most bukkant fel a semmiből. Az első meccsét még 1905-ben játszotta (kikapott Franciaországtól 1–0-ra), majd az 1934-es világbajnokságon már ott volt a csapat. Összesen tizenkét alkalommal jutott el a válogatott vb-re, és immár hat Európa-bajnoki szereplése is van. A nagy tornákon az eddigi legjobb eredménye a negyeddöntőbe jutás volt, ami ezúttal is sikerült.

Bár a csapat a hetvenes évektől az ezredfordulóig nem volt tényező a labdarúgásban – nem is jutott el sehova –, egy-egy kiemelkedő játékost adott a sportágnak.

Ilyen volt például Stéphane Chapuisat, aki amellett, hogy 103 alkalommal szerepelt a válogatottban, 1997-ben Bajnokok Ligáját nyert a német Borussia Dortmunddal.

Svájc Ausztriával közösen 2008-ban Európa-bajnokságot rendezhetett és ez új lendületet adott az ország labdarúgásának. A válogatott 2006 óta minden világbajnokságon ott van és csak a 2010-es tornán nem jutott tovább a csoportjából. A két legutóbbi Eb-n viszont bejutott a kieséses szakaszba, 2021-ben pedig úgy került a nyolc közé, hogy a nyolcaddöntőben a világbajnok franciákat ejtette ki.

Vagyis egyáltalán nem meglepetés az, hogy most is ott van a kontinens nyolc legjobb csapata között a gárda, az már annál inkább, ahogy oda került. A magyar válogatott ellen simán nyert Murat Yakin szövetségi kapitány csapata, majd a skótokkal és a németekkel ikszelt, ám így is simán második lett a négyesben. Aztán szombat este lefutballozta az olaszokat az együttes.

A svájci válogatott a FIFA világranglista 19. helyéről várta a tornát, de ha kivesszük a többi földrész csapatait a felsorolásból, akkor Európa 10. legjobbnak rangsorolt válogatottjáról beszélünk. A mértékadó transfermarkt.com oldal kimutatásai szerint a keret összértéke 281,5 millió euró – a szombaton kiporolt olaszoknál ugyanez az adat 705,5 millió euró (!) és érdekességként a magyar válogatotté 165,45 millió. Vagyis a svájci együttes, a játékosok piaci értéke alapján nem a legmagasabban rangsorolt csapatok közé tartozik, és akkor még finoman fogalmaztunk, hiszen a keret értéke alapján csak a 14. helyen áll a gárda a rangsorban. Olyanok is megelőzik, mint a már kiesett Ukrajna (379 millió).

Szóval a csapat nem drága, de a játékosok legalább az idősebbek közé tartoznak. A huszonhat labdarúgó átlagéletkora 27,7 év. A versenyben lévő csapatok közül csak a németek (28,6) öregebbek, de a teljes mezőnyt tekintve is csak a dánok és a lengyelek (27,8), valamint a skótok (28,3) rutinosabbak.

Az kétségtelen, hogy a svájciak több kiemelkedő, de jól láthatóan alulértékelt labdarúgóval rendelkeznek. Üdítő kivétel Manuel Akanji, aki az angol Manchester Cityvel halmozza a trófeákat, vagy éppen Granit Xhaka, aki a Leverkusen előző szezonban nyújtott remeklésének volt az egyik főszereplő – bajnoki cím vereség nélkül és Európa-liga-döntő.

Rajtuk kívül a két kapus, Yann Sommer (Inter) és Gregor Kobel (Dortmund), valamint a védő Dan Ndoye (AC Milan) szerepel jelentősnek mondható európai klubban. Az olaszok ellen bombagólt szerző Rubén Vargas például a német Augsburg színeiben futballozik.

Ami viszont fontos, hogy az Eb-keretben szereplő labdarúgók többsége valamelyik nagy európai bajnokságban játszik és ezt vegyük is szó szerint: nem a padon ül, hanem a pályán van a Premier League-ben, a Serie A-ban, vagy a Bundesligában.

Az csak külön színesíti a képet, hogy az olasz Bologna – amely az előző szezon meglepetéscsapata volt azzal, hogy az ötödik helyen végzett és indulhat a Bajnokok Ligájában – három játékost is ad a svájci keretbe. A jelenlegi keretből amúgy mindössze három labdarúgó szerepel a hazai bajnokságban, huszonhárman légiósként keresik a kenyerüket. Ez a mutató a magyar válogatott esetében 18/26, vagyis az NB I-ből több futballista vett részt az Eb-n, mint a svájci élvonalból – nem, ez nem azt jelenti, hogy a mi bajnokságunk erősebb.

A svájci csoda mögött vélhetően az áll, hogy egy összeszokott csapatról beszélhetünk, amelynek a keretében egy csapatnyi – éppen tizenegy – olyan játékos van, aki ötvennél is több alkalommal volt válogatott. Ezek a futballisták azt is tudják ránézésre a másikról, hogy mit álmodott, arról meg aztán nem is érdemes szót váltani, hogy a pályán milyen jól ismerik egymást.

Szóval a csapat olyan, mint a svájci bicska: jól összerakták és mindenre jó.

Elnézve az eddigieket a svájciak most igazi csodát is tehetnek, hiszen a következő körben az Anglia–Szlovákia párharc győztesével találkoznak. Nos északi szomszédainknál helyből, a szigetországiaknál pedig nekifutásból jobb Yakin csapata. Ha ezt a meccset is behúzzák, akkor a török, osztrák, román, holland négyes valamelyikével találkoznak az elődöntőben.

Innen nézve nem lehetetlen, az igazán nagy bravúr sem.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SPORT
Munka közben rosszul lett, és 46 éves korában meghalt Lipták László, a DVTK egykori focistája
Az egykori diósgyőri játékoson már a kiérkező mentők sem tudtak segíteni. A labdarúgó még 1998-ban mutatkozott be az NB1-ben.


46 éves korában elhunyt Lipták László, a DVTK egykori labdarúgója. A boon.hu információi szerint

Lipták külföldi munkavégzés közben lett rosszul, és a kiérkező mentők már nem tudtak segíteni rajta.

Lipták László 1978. november 14-én született Miskolcon. A Diósgyőr saját nevelésű játékosa volt, végigjárta az utánpótlás minden korosztályát. Az élvonalban 1998 tavaszán debütált az FTC ellen, az akkor még Professzionális Nemzeti Bajnokságnak nevezett első osztályban. A következő idényben hétszer lépett pályára, az 1999/2000-es szezonban pedig 22 alkalommal játszott, ebből húszszor kezdőként.

A diósgyőri csapat kiesése és megszűnése után a Kispest-Honvédhoz szerződött, ahol két szezon alatt 33 élvonalbeli bajnokin szerepelt. Később megfordult a Kecskemét, Besenyőtelek, Mezőkövesd, Bőcs és Tiszaújváros csapataiban is. A profi karrierje lezárását követően még alacsonyabb osztályú együttesekben futballozott, többek között Makláron, Bogácson és Markazon. Emellett vállalkozóként dolgozott egy üzemanyagtöltő állomás üzemeltetőjeként.

A DVTK így búcsúzott tőle: „Halálával egy olyan sportembert veszítettünk el, aki a diósgyőri utánpótlásból egészen a legmagasabb osztályig jutott, és ott is megállta a helyét. Lipták László emlékét örökké megőrizzük.”

Tóth István, a Bőcs korábbi szakosztályvezetője is megemlékezett róla a lapnak: „Teljesen letaglózott ez a hír. Egy csupaszív, élettel teli, rendes srác volt Laci, akivel olyan négy évvel ezelőtt találkoztam utoljára. A futballban abszolút csapatember volt, mindig alázatosan dolgozott, edzett, játszott, nem túlzás, abban, hogy olyan sikeresek voltunk, nagy szerepe volt neki, a középpályán óriási munkát végzett. Volt trombózis a lábában, műtötték is, amely után eltávolodott a labdarúgástól. Részvétünk a hozzátartozóinak...”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SPORT
A Rovatból
Beverte a fejét a bíró, a földön feküdt, és a sztárcsatár fújta le a meccset az angol bajnokságban
Ilyen is ritkán történik: David Webb játékvezetőt a 22. percben kellett lecserélni, miután összeütközött Jordan Ayew-vel, és megsérült a Premier League hétvégi fordulójában.


Szokatlan jelenet zavarta meg a Leicester City–Southampton mérkőzést az angol Premier League-ben. A találkozó 22. percében a játékvezető, David Webb összeütközött a Leicester játékosával, Jordan Ayew-vel.

A bíró beverte a fejét, szédülni kezdett, és nem tudta folytatni a meccset, ezért le kellett cserélni.

A játék emiatt 12 percre félbeszakadt. A történet különös fordulatot vett, amikor a Leicester klubikonja, Jamie Vardy a földön fekvő bíró sípját a szájába vette, és belefújt, hogy leállítsa a játékot.

A mérkőzést a félidő végéig Sam Barrott vezette, majd a szünetben egy cserebírót is találtak, a közelben lakó Akil Howsont. Az Athletic információi szerint Webb nem szenvedett súlyosabb sérülést, de az orvosi csapat nem engedte vissza a pályára.

A Leicester már biztos kieső, Jamie Vardy azonban betalált a találkozón, és ezzel megszerezte 199. gólját a klub színeiben.

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SPORT
A Rovatból
Meghalt Gyúró László
A bajai dzsúdósport emblematikus alakja 85 éves korában hunyt el. Nemrégiben a bajai dzsúdóklub is az ő nevét vette fel, ezzel tisztelegve életműve előtt.


Meghalt Gyúró László - a hírt Baja polgármestere közölte. Azt írta:

"Pótolhatatlan veszteség érte a bajai sportéletet. Ma hajnalban elhunyt Gyuró László, a bajai judo sport megalapítója.

Gyuró László neve egybeforrt a bajai cselgánccsal, szakmai tudását szűkebb lakóhelyén kívül országosan és nemzetközileg is ismerték és elismerték. Évtizedeken át végzett magas színvonalú munkája eredményeként tucatnyi kiválóságot nevelt ki a magyar judo sport számára".

Gyúró László, a bajai dzsúdósport emblematikus alakja 85 éves korában hunyt el. Nemrégiben a bajai dzsúdóklub is az ő nevét vette fel, ezzel tisztelegve életműve előtt.

Gyúró László 1940-ben született Baján, és már fiatal korában megismerkedett a cselgánccsal. Tanulmányait Kecskeméten kezdte, majd a Testnevelési Főiskolán folytatta, ahol Galla Ferenc edzésein vett részt. 1961-ben országos bajnoki bronzérmet szerzett, és bekerült a magyar válogatottba.

Edzői diplomája megszerzése után, 1965-ben visszatért Bajára, ahol megalapozta a helyi dzsúdósportot. 1967-től szervezett keretek között folytak az edzések, az általa vezetett egyesület pedig megszerezte Baja első országos bajnoki érmét. 1969-től a Bajai ÁG Medoszban dolgozott főállású edzőként.

A hetvenes években a Bajai Sportkör vezetőedzőjeként ért el kimagasló eredményeket tanítványaival, akik többek között IBV- és Európa-bajnoki érmeket is nyertek. A kilencvenes évek elején az ő kezdeményezésére indult el a cselgáncsoktatás a bajai gyakorlóiskolában, ami országosan is példaértékűnek számított.

Gyúró László neve mára összeforrt a bajai dzsúdóval. Életműve több generációt inspirált, és öröksége tovább él a sportban és a közösségben is - írja a Blikk


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SPORT
Óriási magyar focisiker: Kerkez bekerült a Premier League álomcsapatába a szurkolóknál
A Bournemouth magyar válogatott védője bekerült a szezon csapatába az angol labdarúgó-bajnokságban a szurkolók szavazatai alapján.


A Premier League honlapján rendezett voksoláson az előzetes listán negyven játékos szerepelt: 5 kapus, 10 védő, 15 középpályás és 10 csatár, közülük lehetett összeállítani a legjobb 11-et, írja az MTI.

Kerkez a védelemben olyan játékosok mellé került, mint a már bajnok Liverpool két klasszisa, a holland Virgil van Dijk és az angol válogatott Trent-Alexander Arnold, valamint az Arsenalt erősítő brazil Gabriel.

Kerkez a Premier League 2024/25-ös idényében eddig mind a 34 fordulóban lehetőséget kapott, két gól és hat gólpassz került a neve mellé, míg a Tottenham Hotspur elleni parádés sprintjét követő beadása a legszebb gólpassznak járó különdíjért is versenyben van.

Az elképesztő sprint a lenti videóban 1:15-től látható:

A Premier League 2024/25-ös idényének álomcsapata:

Matz Sels (Nottingham) – Trent Alexander-Arnold (Liverpool), Virgil van Dijk (Liverpool), Gabriel (Arsenal), Kerkez Milos (Bournemouth) – Declan Rice (Arsenal), Ryan Gravenberch (Liverpool), Cole Palmer (Chelsea) – Mohamed Szalah (Liverpool), Alexander Isak (Newcastle), Matheus Cunha (Wolverhampton).

Kerkez Milos remek teljesítménye több klub érdeklődését is felkeltette. A magyar válogatott hátvéd a szezon végén szinte biztosan távozik a Bournemouth-tól. A hírek szerint a friss bajnok Liverpool mellett a Manchester City és a Real Madrid is fontolgatja az átigazolását.


Link másolása
KÖVESS MINKET: