SPORT

Megvédte címét Péni István: ismét aranyérmet nyert a sportlövő Európa-bajnokságon

A doppingbotrányba keveredett magyar sportoló mindkét olimpiai számban világranglista-vezető.

Link másolása

Péni István címét megvédve aranyérmet nyert légpuskában az Eszéken zajló olimpiai kvalifikációs sportlövő Európa-bajnokság hétfői versenynapján.

A kontinenstorna honlapja szerint az UTE 24 éves versenyzője a döntőben 251,3 körös teljesítményét követően szétlövésben kerekedett az izraeli Sergey Richter fölé.

Kissné Oroszi Edit tanítványa alapversenyben 629,9 kört lőtt, és a harmadik helyen került a fináléba. A döntő Péni István és az izraeli Sergey Richter különcsatáját hozta: bár az első öt lövés után a negyedik helyen állt a magyar versenyző, a tizedik után az élre ált. Majd sokáig az izraeli foglalta el az első helyet, aki egyre magabiztosabban vezetett. Az utolsó két lövés előtt Richter előnye 1,3 körre csökkent, az utolsó lövés előtt pedig már csak 5 tized volt kettejük között a különbség. Péni ekkor 10,5-öt lőtt, az izraeli versenyző kereken 10-est, így jöhetett a szétlövés. Ebben a tokiói kvótás magyar 10,7-et teljesített, Richter pedig csak 10,3-at ért el.

Péni István ezzel ismét Európa legjobbja lett a 10 méteres olimpiai számban.

A mindkét olimpiai számban világranglista-vezető, tokiói kvótával rendelkező Péni az indiai világkupán pozitív doppingmintát adott, de a gyanú szerint Sidi Péter manipulálta a vitaminjait, így Pénit a nemzetközi szövetség (ISSF) felmentette. A világ- és Európa-bajnok Sidi ellen a szállodai videófelvételek alapján eljárást indított a magyar szövetség, és felfüggesztette, így ő nem vehet részt a kontinensviadalon. A komáromi versenyző a múlt héten közleményben utasította vissza a vádakat.

A férfi légpuskások délelőtti alapversenyében Pekler Zalán és Hammerl Soma is érdekelt volt, előbbinek pedig csupán két tized hiányzott ahhoz, hogy döntőbe jusson és versenyben legyen az olimpiai kvóta megszerzéséért. Pekler 626,9 körrel a 10. helyen zárt, a 627,1 körös eredmény viszont már finálés szereplést jelentett volna számára. Hammerl 622,4 kört lőtt, és ezzel a 45. pozícióban fejezte be az alapversenyt.

KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk

SPORT

Magyarul üzent Novak Djokovic Fucsovics Mártonnak a wimbledoni meccsük után

A magyar teniszező gratulációja után a világelső klasszis elismerő szavai sem maradtak el.

Mint megírtuk, Fucsovics Márton szerdán búcsúzott a wimbledoni teniszbajnokságtól, miután három játszmában kikapott a világelső Novak Djokovictól a negyeddöntőben.

A 29 éves nyíregyházi játékos már azzal is pályafutása legjobb eredményét érte el a füves pályás Grand Slam-tornán, hogy nyolc közé jutott: a korábbi juniorbajnok Fucsovics mostani menetelése során a 19. helyen kiemelt olasz Jannik Sinnert, a cseh Jirí Veselyt, a kilencedikként rangsorolt argentin Diego Schwartzmant és az ötödik kiemelt orosz Andrej Rubljovot búcsúztatta.

A rekordbeállítást jelentő huszadik Grand Slam-tornagyőzelmére hajtó, címvédő Djokoviccsal pályafutása során előzőleg kétszer találkozott, és bár mindkétszer alulmaradt, a 2018-as US Open első fordulójában és a 2019-es dohai torna nyolcaddöntőjében is nyert szettet a szerb világsztár ellen.

"Sokat játszottunk és edzettünk már együtt, Djokovic egy pazar játékos"

- mondta Fucsovics az MTI-nek a meccs után. Később pedig Instagram-oldalán is gratulált a világelső teniszezőnek a győzelméhez.

Az elismerő szavak pedig a szerb klasszistól sem maradtak el, a bejegyzés alatt kommentben üzent magyar ellenfelének, részben magyarul:

"Köszönöm, tesó! Nagyszerű torna volt ez számodra, így tovább, sok sikert! Gyereee!" - írta Djokovic, az utolsó szót magyarul.

Vélhetően az angol "come on" magyar megfelelőjét szerette volna írni, az ugyanis azt jelenti a köznyelvben, hogy "hajrá". Mindenesetre kedves gesztus volt tőle.

SPORT

Torkon ragadta Dzsudzsák Balázst az ellenfél egyik játékosa a Debrecen-Vasas meccsen

A DVSC szerint a korábbi válogatott focista igazi kapitányként viselkedett, amikor kiállt a csapattársa mellett.

Szombaton a Debreceni VSC és a Vasas labdarúgócsapata Telkiben mérkőzött meg egymással, a meccs pedig nem volt mentes az indulatoktól.

A debreceniek játékosa, Ugrai Roland és a Vasasban focizó Szilágyi Zoltán ugyanis összeakaszkodott egy kemény belépő után, a vitába pedig a csapattársak is beszálltak, köztük Dzsudzsák Balázs, a DVSC csapatkapitánya is.

A klub Facebook-oldalán igazi kapitánynak nevezték a korábbi válogatott focistát, aki nem volt rest kiállni társa mellett. Néhány képet is mutattak a heves kakaskodásról, amiken látszik, hogy

a feszült helyzetben torkon is ragadták Dzsudzsákot, aki viszont nem hagyta magát, folytatta a civakodást.

A balhénak végül az lett a vége, hogy a két egymásnak feszülő játékost, Ugrait és Szilágyit is kiállította a bíró. A mérkőzést a Debrecen nyerte 3-0-ra.

Forrás: Blikk

SPORT

Négyszer annyi pénz jár egy magyar aranyéremért, mint egy amerikaiért

Az Egyesült Királyságban, Norvégiában és Svédországban például nem jár pénzjutalom a helyezésekért.

Az eddigi 35 millió forint helyett 50 millió forintot ér majd itthon az olimpiai arany, ezzel Magyarország a kilencedik legnagyvonalúbb ország, írja a Forbes a Swimswam úszó szakportál gyűjtése alapján.

A magyar kormány tavaly decemberben emelte az olimpiai helyezések díjazását. Eszerint

• az aranyéremért 50 millió forint,
  • az ezüstért 35,7 millió forint,
  • a bronzért 28,5 millió forint,
  • a IV. helyezésért 21,5 millió forint jár.
Szingapúrban fizetnek a legtöbbet az aranyéremért, ott körülbelül 227 millió forintnak megfelelő jutalmat kapnak a győztesek, a második legbőkezűbb Indonézia, a harmadik Hongkong. Az Egyesült Királyságban, Norvégiában és Svédországban ugyanakkor nem jár pénzjutalom a helyezésekért.

Az európai országok közül Olaszország fizet a legtöbbet, közel 65 millió forintot aranyérmenként. A legtöbb érem várhatóan az amerikaiaké lesz, az Egyesült Államokban 11 millió forintot kapnak az első helyezettek.

SPORT

Megnyerte az Európa-bajnokságot a női junior kézilabda-válogatott

Mérai Maja bekerült a torna All Star-csapatába, Kajdon Blankát pedig a döntő és az Eb legjobb játékosának is megválasztották.

Európa-bajnok lett az U19-es női kézilabda-válogatott a szlovéniai kontinenstornán, miután hatalmas győzelmet arattak az oroszok ellen a döntőben.

A magyar lányok már az első félidő végén 6 gólos előnyben voltak, végül pedig 22-31-re nyertek. A döntő legeredményesebb játékosa Farkas Johanna volt hét találattal.

Mérai Maja bekerült a kontinenstorna All Star-csapatába, Kajdon Blankát pedig nemcsak a döntő, hanem az Európa-bajnokság legjobb játékosának is megválasztották.

A magyar együttes százszázalékos teljesítménnyel menetelt a végső sikerig, hiszen a csoportkörben Románia (27-19), Csehország (33-20) és Norvégia (36-26), a középdöntőben pedig Franciaország (20-16) és Horvátország (35-24) ellen is nyert a szlovéniai kontinenstornán. Az elődöntőben 33-26-ra legyőzte Svédországot.

Ifj. Kiss Szilárd együttese tehát a 2018-as serdülő, majd a 2019-es ifjúsági Európa-bajnokság után a junior kontinensviadalt is megnyerte, így továbbra is csak arannyal rendelkezik a világversenyekről.

Az aranyérem egyúttal azt jelenti, hogy Magyarország megvédte címét, hiszen két évvel ezelőtt Győrben is magyar siker született az U19-es Eb-n - emlékeztet a Magyar Kézilabda Szövetség honlapja.

Az Európa-bajnok magyar női junior válogatott:

Kapusok: BUKOVSZKY ANNA (Váci NKSE), NÉMETH Kata (Boglári Akadémia-SZISE), ZSIGMOND Panna (FTC)

Jobbszélső: PÁLFFY Anna (Váci NKSE)

Jobbátlövő: FERENCZY Diána (FTC)

Irányítók: BALLAI Borbála (FTC), BESSZER Borbála (Alba Fehérvár KC), FARKAS Johanna (Boglári Akadémia-SZISE), KAJDON Blanka (Boglári Akadémia-SZISE), KUKELY Anna (Békéscsabai ENKSE), MLINKÓ Zsófia (Boglári Akadémia-SZISE)

Beállók: BÁNHIDI Barbara (Boglári Akadémia-SZISE), FARAGÓ Luca (Boglári Akadémia-SZISE), VILÁGOS Diána (Győri Audi ETO KC)

Balátlövők: JUHÁSZ Gréta (Boglári Akadémia-SZISE), KORONCZAI Petra (Boglári Akadémia-SZISE)

Balszélsők: MÉRAI Maja (Boglári Akadémia-SZISE), VÁMOS Míra (Boglári Akadémia-SZISE)

Szövetségi edző: Ifj. KISS Szilárd

Edzők: PAPP György, KUN Attila