SPORT

Folytatódik az Eb: tényleg Anglia a legnagyobb esélyes a végső sikerre?

Kezdődik az Európa-bajnokság kieséses szakasza, vagyis mostantól nem lehet hibázni, mert a vesztes elbúcsúzik a sorozattól. A nyolcaddöntők szombaton kezdődnek, de a nagy kérdés, hogy ki nyeri meg a németországi tornát.


Azt kijelenthetjük, hogy az igazán nagy csapatok közül több is végigszenvedte az első három mérkőzését. A címvédő olaszok, az az előző torna döntősei az angolok, vagy éppen a franciák és a hollandok is visszafogott teljesítményt nyújtottak. Érdekes módon a fogadóirodák jó része továbbra is Angliát tartja favoritnak az Eb-n. A mostani kör még rendben is lenne, hiszen Szlovákia lesz az ellenfél vasárnap este, de ha nem javul a szigetországiak játéka, akkor ebből nem lesz történelmi siker – az angolok még soha nem nyerték meg ezt a sorozatot.

Gareth Southgate szövetségi kapitány csapata egyik meccsén sem volt meggyőző, csak a harmatos Szerbia ellen nyert (1–0), a másik két meccse döntetlen lett.

Ezzel szemben Szlovákia hozott már egy meglepetést a belgák legyőzésével, ám így sem esélyesei a párharcnak, hiszen eddigi találkozásaik alkalmával, csak egyszer tudott döntetlenre végezni Angliával, a többi meccsüket elveszítették.

A címvédő olaszok sem néznek ki valami jól. Kaptak egy rekordgyorsaságú gólt Albániától, de azért azt a meccset még megnyerték, aztán kikaptak a spanyoloktól és ikszeltek a horvátokkal. Semmi extrát nem mutatott fel eddig az olasz együttes, igaz akkor sem nagyon szokott, amikor végül megnyeri a tornát… Most azonban nehéz helyzetben lehetnek, hiszen szombaton Svájc ellen ők nyitják a nyolcaddöntők sorozatát. Mi a saját csapatunk bőrén tapasztaltuk meg a rivális erejét, de ez semmi, hiszen a svájciak az előző Eb nyolcaddöntőjében az akkor még világbajnoki címvédő franciákat ejtették ki.

Ha már a franciák: az első meccsen egy öngóllal nyertek Ausztria ellen, majd döntetlenre végeztek a hollandokkal és a lengyelekkel. Nem túl fényes mérleg, de második helyet ért. A nyitányon megsérült Kylian Mbappé ismét a csapat rendelkezésére áll, meg is szerezte első Eb-gólját a lengyelek ellen.

A franciák nehéz helyzetben lehetnek, hiszen a belgák ellen folytatják. Márpedig Kevin de Bruynének és társainak egyszer már biztos kijön a lépés és megnyernek egy nagy tornát, vagy legalábbis eljutnak jó messzire.

Szó esett a hollandokról, akik csak harmadik helyen jutottak tovább, mert a csoportban csak Lengyelország ellen nyertek, a francia iksz után, a sorozat eddigi legjobb meccsén kikapta Ausztriától (2–3). Ugyanakkor a narancsos válogatott is abba a kategóriába tartozik, hogy akkor játszik igazán jól, amikor kell. A meglepetésre csoportelsőként továbbjutó Románia ellen esélyesek is, aztán majd jöhet a neheze.

A németek erre a tornára nagyon összekapták magukat és simán benne van, hogy rendezőként meg is nyerik. Dániánál kaphattak volna könnyebbe ellenfelet is és vélhetően az északiak is bánják, hogy végül másodikak lettek a csoportban. Nem sokon múlt, hiszen a szlovének és köztük az döntött – a két csapat mérlege mindenben ugyanolyan volt –, hogy a szomszédunk egyik edzője kapott egy sárgát a csoportmeccsek alatt és mivel a dánoknak nem volt ilyen, így a sportszerűbb jogán végeztek előbb és kapták meg a házigazdát. Nagy üzlet volt…

Akad olyan, aki a portugálokat tartja favoritnak. A 2016-os győztes színeiben Cristiano Ronaldo már a csoportmeccsek alatt történelmet írt: soha nem fordult még elő vele, hogy Eb-n vagy világbajnokságon ne szerezzen gólt az első három meccsen, márpedig most ez is megtörtént.

Egyszer azonban ő is beindul majd – vélhetően ettől tartanak a szlovénok is. Ezzel együtt sem nagy esélyes a portugál válogatott.

Ezzel szemben a spanyolok! A gárda mindhárom eddigi meccsét megnyerte és gólt sem kapott. Georgia ellen kötelező a továbbjutás és aztán jöhet a java. Meg aztán láttunk már olyat, hogy egy csapat végigvert mindenkit a csoportban, majd az első adandó alkalommal kiesett. Igaz lehet a mondás, hogy a döntőig csak el kell jutni valahogy, aztán ott kell jól játszani és nyerni.

Mert azért a döntőbe vezető két ág korántsem egyforma erős. Az egyik nyolcasban Spanyolország, Németország, Franciaország és Portugália is ott van, míg a másikban Hollandia, Anglia és Olaszország a kiemelkedő csapat. Utóbbi kettő, akár már a nyolc között is találkozhat, vagyis az biztos, hogy ezúttal nem a fináléban csapnak össze, mint legutóbb.

A nyolcaddöntő programja:

június 29., szombat

18:00: Svájc–Olaszország, Berlin (M4 Sport)

21:00: Németország–Dánia, Dortmund (M4 Sport)

június 30., vasárnap

18.00: Anglia–Szlovákia, Gelsenkirchen (M4 Sport)

21.00: Spanyolország–Georgia, Köln (M4 Sport)

július 1., hétfő

18.00: Franciaország–Belgium, Düsseldorf (M4 Sport)

21.00: Portugália–Szlovénia, Frankfurt am Main (M4 Sport)

július 2., kedd

18.00: Románia–Hollandia, München (M4 Sport)

21.00: Ausztria–Törökország, Lipcse (M4 Sport)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SPORT
A Rovatból
Munka közben rosszul lett, és 46 éves korában meghalt Lipták László, a DVTK egykori focistája
Az egykori diósgyőri játékoson már a kiérkező mentők sem tudtak segíteni. A labdarúgó még 1998-ban mutatkozott be az NB1-ben.


46 éves korában elhunyt Lipták László, a DVTK egykori labdarúgója. A boon.hu információi szerint

Lipták külföldi munkavégzés közben lett rosszul, és a kiérkező mentők már nem tudtak segíteni rajta.

Lipták László 1978. november 14-én született Miskolcon. A Diósgyőr saját nevelésű játékosa volt, végigjárta az utánpótlás minden korosztályát. Az élvonalban 1998 tavaszán debütált az FTC ellen, az akkor még Professzionális Nemzeti Bajnokságnak nevezett első osztályban. A következő idényben hétszer lépett pályára, az 1999/2000-es szezonban pedig 22 alkalommal játszott, ebből húszszor kezdőként.

A diósgyőri csapat kiesése és megszűnése után a Kispest-Honvédhoz szerződött, ahol két szezon alatt 33 élvonalbeli bajnokin szerepelt. Később megfordult a Kecskemét, Besenyőtelek, Mezőkövesd, Bőcs és Tiszaújváros csapataiban is. A profi karrierje lezárását követően még alacsonyabb osztályú együttesekben futballozott, többek között Makláron, Bogácson és Markazon. Emellett vállalkozóként dolgozott egy üzemanyagtöltő állomás üzemeltetőjeként.

A DVTK így búcsúzott tőle: „Halálával egy olyan sportembert veszítettünk el, aki a diósgyőri utánpótlásból egészen a legmagasabb osztályig jutott, és ott is megállta a helyét. Lipták László emlékét örökké megőrizzük.”

Tóth István, a Bőcs korábbi szakosztályvezetője is megemlékezett róla a lapnak: „Teljesen letaglózott ez a hír. Egy csupaszív, élettel teli, rendes srác volt Laci, akivel olyan négy évvel ezelőtt találkoztam utoljára. A futballban abszolút csapatember volt, mindig alázatosan dolgozott, edzett, játszott, nem túlzás, abban, hogy olyan sikeresek voltunk, nagy szerepe volt neki, a középpályán óriási munkát végzett. Volt trombózis a lábában, műtötték is, amely után eltávolodott a labdarúgástól. Részvétünk a hozzátartozóinak...”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SPORT
A Rovatból
Meghalt Gyúró László
A bajai dzsúdósport emblematikus alakja 85 éves korában hunyt el. Nemrégiben a bajai dzsúdóklub is az ő nevét vette fel, ezzel tisztelegve életműve előtt.


Meghalt Gyúró László - a hírt Baja polgármestere közölte. Azt írta:

"Pótolhatatlan veszteség érte a bajai sportéletet. Ma hajnalban elhunyt Gyuró László, a bajai judo sport megalapítója.

Gyuró László neve egybeforrt a bajai cselgánccsal, szakmai tudását szűkebb lakóhelyén kívül országosan és nemzetközileg is ismerték és elismerték. Évtizedeken át végzett magas színvonalú munkája eredményeként tucatnyi kiválóságot nevelt ki a magyar judo sport számára".

Gyúró László, a bajai dzsúdósport emblematikus alakja 85 éves korában hunyt el. Nemrégiben a bajai dzsúdóklub is az ő nevét vette fel, ezzel tisztelegve életműve előtt.

Gyúró László 1940-ben született Baján, és már fiatal korában megismerkedett a cselgánccsal. Tanulmányait Kecskeméten kezdte, majd a Testnevelési Főiskolán folytatta, ahol Galla Ferenc edzésein vett részt. 1961-ben országos bajnoki bronzérmet szerzett, és bekerült a magyar válogatottba.

Edzői diplomája megszerzése után, 1965-ben visszatért Bajára, ahol megalapozta a helyi dzsúdósportot. 1967-től szervezett keretek között folytak az edzések, az általa vezetett egyesület pedig megszerezte Baja első országos bajnoki érmét. 1969-től a Bajai ÁG Medoszban dolgozott főállású edzőként.

A hetvenes években a Bajai Sportkör vezetőedzőjeként ért el kimagasló eredményeket tanítványaival, akik többek között IBV- és Európa-bajnoki érmeket is nyertek. A kilencvenes évek elején az ő kezdeményezésére indult el a cselgáncsoktatás a bajai gyakorlóiskolában, ami országosan is példaértékűnek számított.

Gyúró László neve mára összeforrt a bajai dzsúdóval. Életműve több generációt inspirált, és öröksége tovább él a sportban és a közösségben is - írja a Blikk


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SPORT
A Rovatból
Ryan Reynoldsék csapata megint feljutott, már csak egy lépésre vannak a csodától
A Wrexham vasárnap 3-0-ra verte a Charlton Athleticet, így biztosította a feljutást a világ egyik legkeményebb másodosztályába.


Három éven belül harmadszor ünnepelhetett feljutást a Wrexham AFC, írja a Telex. A csapat vasárnap 3-0-ra győzte le a Charlton Athleticet, ezzel biztosította helyét az angol másodosztályban, a Championshipben. A Wrexham a már bajnok Birmingham City mögött a második helyen zárt.

A történelmi sikert hazai pályán, a Racecourse Groundon aratták, közel 13 ezer szurkoló előtt.

A walesi klub ezzel már csak egy lépésre van attól, hogy a Premier League-ben szerepelhessen.

A Wrexham AFC története 2020 őszén vett új fordulatot, amikor Ryan Reynolds és Rob McElhenney megvásárolta a klubot. A két színész eredetileg azzal a céllal vette át a csapatot, hogy egy dokumentumfilm-sorozatot forgassanak az angol ötödosztályban szereplő egyesület mindennapjairól. Magyarországon az eddig négy évadot megért Üdv Wrexhamben! című sorozatot a Disney+-on lehet nézni.

A Wrexham azóta folyamatosan építkezik és lépeget felfelé az angol futball ranglétráján. Most már a világ egyik legkeményebb bajnokságában, a 24 csapatos Championshipben folytathatják. A klub számára már az is nagy siker lenne, ha tartósan meg tudnának kapaszkodni ebben az osztályban, de ha innen is sikerülne feljutniuk, font százmilliós bevételre tehetnének szert.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SPORT
A Rovatból
Meghalt Mohácsi Ferenc
Az egykori kiváló sportoló több sportágban is kipróbálta magát, és mindenhol maradandót alkotott. A búvársport hazai megalapozásában is kulcsszerepet játszott.


Kilencvenöt éves korában elhunyt Mohácsi Ferenc olimpiai bronzérmes kenus – tudatta a család a Magyar Olimpiai Bizottsággal (MOB), amely saját halottjának tekinti a legendás sportolót.

Mohácsi labdarúgóként kezdte sportpályafutását, egészen az ifjúsági válogatottságig jutott. Később bokszolni kezdett, majd áttért a kajakozásra. 1948-ban már a kajak-kenu válogatott tagja volt, de 1949 és 1955 között a sí-válogatott keretébe is bekerült.

1955-ben Wieland Károly új párt keresett maga mellé, és a választása Mohácsi Ferencre esett. Egy évvel később,

az 1956-os melbourne-i olimpián bronzérmet szereztek a férfi kenu kettesek 1000 méteres versenyszámában.

Az olimpia után Mohácsi búcsút vett a kenuzástól, de az aktív sportolást nem hagyta abba. Kipróbálta magát sportpisztolyban és motorcsónaksportban is. Utóbbi sportágban 1959-ben országos bajnoki címet szerzett a 250 köbcentis siklóhajók kategóriájában.

Jelentős szerepe volt a magyar búvársport megalapozásában is. A Magyar Könnyűbúvársport Szövetség főtitkári feladatait is ellátta, a Búvár Világszövetség végrehajtó bizottságának tagja volt, emellett nemzetközi versenyellenőrként is tevékenykedett.

Mohácsi Ferenc műszerészként végzett, majd 1966-ban tanári diplomát szerzett a Testnevelési Egyetemen.


Link másolása
KÖVESS MINKET: