SIKERSZTORIK
A Rovatból

Így lett a magyar lányból a teknősök megmentője

Hogyan mentheted meg akár te is cuki kisteknősök életét a török tengerparton?

Link másolása

Fél évvel ezelőtt, hosszú Hollandiában való tartózkodás után nem tudtam megülni egy helyben, így szinte azonnal keresgélni kezdtem, hogyan tudnék megint utazni, és valami hasznosat is csinálni közben. Fontos szempont volt, hogy az utazgatásra nem volt pénzem - így került a képbe az önkénteskedés. A legtöbb szervezet, amit találtam, kemény összegeket kért el a kiközvetítésért, viszont az EVS (Európai Önkéntes Szolgálat) programmal mindenféle díjak befizetése nélkül vághatnak bele a jelentkezők a külhoni önkéntes munkába, sőt, a kiutazás költségeit is visszatérítik.

Irány a török tengerpart!

Én mindenképpen állatokkal szerettem volna foglalkozni, erre viszont nagyon kevés lehetőség van, épp ezért, mikor megláttam egy teknősmentő projektet, azonnal lecsaptam rá. Nem mellékesen: a teknős a kedvenc állatom, szóval ez a lehetőség - első olvasatra - több volt mint tökéletes.

teknosbebi

Kis teknősök, születés után, sokkosan a levegőtől - kis szieszta a fárasztó élet megkezdése előtt

Ahhoz képest, hogy valamikor februárban jelentkeztem, júliusban választottak ki, nem kis meglepetésemre. Addigra már le is mondtam róla, viszont ennél jobban nem is járhattam volna. Ugyanis ez a projekt egész évben fut, de csak az augusztus-szeptemberi időszakban vannak kis teknősök. Szóval kicsit becsapós, mert ezt annyira nem hirdetik, és ha valaki év közben megy, elég nagy csalódás fogja érni. Ami viszont engem ért, az egy életre szóló élmény a teknősökkel, új barátok Európa-szerte, és a személyiséget megedző helyzetek.

Először azt sem tudtuk, hova megyünk, a tájékoztatás kicsit itt is félrevezető volt. Mindannyian azt hittük, hogy a törökországi Mersinbe, egy nagyobb városba megyünk, és annak tengerpartján dolgozunk majd. Ehhez képest egy kis falun, Kazanlın túl egy teljesen izolált helyen találtuk magunkat, július végén, tízen, különböző kultúrákból - mindenféle felkészítés nélkül a 2 hónapig tartó együttélésre és fizikai megpróbáltatásokra. Nem akarok senkit sem fárasztani blogba illő történetmeséléssel, ezért megpróbálok képet adni a lényegről: a teknősmentő akcióról. (Tipikus kép Kazanlıból: öreg férfiak teáznak a teraszokon)

kazanli

Kazanlı, egy kis falu Törökország csücskében – pár száz kilométerre a szíriai határtól – ahol két veszélyeztetett teknősfaj, a Caretta Caretta és a Chelonia Mydas nagyon szeret tojást rakni, a helyi kóbor kutyák legnagyobb örömére.

A teknősök ellenségei: a parti fények és a szemét

Chelonia_mydas_1200x900

Chelonia Mydas – más néven zöldtengeri vagy levesteknős. Nevét onnan kapta, hogy gyakran levest főznek a húsából - ez és egyéb környezeti és emberi ártalmak hozzájárultak ahhoz, hogy a faj az IUCN vörös listáján a veszélyeztetett kategóriába kerüljön. Fő élőhelyei a trópusi, szubtrópusi tengerek, és a mérsékelt öv melegebb vizei. - Fotó: Wikipédia

Július végén és augusztus elején volt szerencsénk két anyateknőst is látni akció közben, ezt követően indult be a bébiteknős szezon. A dolog lényege, hogy mikor a kis teknősök világra jönnek - a mélyen a homokba rejtett tojásaikból –, ösztönszerűen a legerősebb fény felé indulnak el. Ez régen a Hold volt, de ma már sajnos a házak és gyárak fényei felé veszik az irányt. Ezek a fények legtöbbször messze vannak, de még így is erősebbek, mint a Hold és a csillagok fénye. Bár utóbbiak is erősen próbálkoznak ugyan – ennél szebb égboltot még életemben nem láttam, és a teknőcökön kívül ez hiányzik a legjobban –, de a civilizáció csillogása elveszi a frissen kikelt kis naiv teknőspalánták eszét.

Aztán ott vannak a kutyákon kívül a rákok is, amelyek lyukat ásva a homokba rejtőzködnek, majd a megfelelő pillanatban ugranak a zsákmányért. Erre persze mondhatjuk, hogy az élet rendje, nekik is enni kell valamit - na de nem akkor, mikor ez a valami annyira fogy, mint a cukor egy átlag török háztartásban (vagyis hihetetlen mértékben). És persze ott van a szemét a parton, amit a tenger sodor ki, vagy csak szimplán a helyiek szeméthez való átlagos hozzáállását tükrözi, és amibe beleakadhatnak a kis lények. Na és itt jövünk képbe mi, az önkéntesek.

szemet

A korábban összegyűjtött, majd jóakaróink által szétszedett szemét újra összeszedése

Így telik a teknősmentők egy napja

Egy napunk általában úgy nézett ki, hogy délután öt körül lementünk a partra, amitől egyébként kb. két percre laktunk. Én és még három másik önkéntes minden este a tenger zajára aludtunk el, és a tengert megpillantva ébredtünk. (A többiek nem voltak ilyen szerencsések a szomszédok kiabálásával és a szomszédos épület látványával.) Szóval délután öt körül lementünk a tengerpartra, és két órán át szedtük a szemetet a kis fekete zsákjainkba, amiket utána előszeretettel szedtek szét ismeretlenek, valószínűleg palackokat keresve - ezzel okozva kellemes perceket nekünk. De a teknősökért és a környezetvédelemért mindent!

Nem mellesleg a naplemente emiatt mindig a tengerparton ért minket, amit mindennap a tengerben mezítláb hazasétálva csodáltunk, szóval ki voltunk engesztelve rendesen. :) Majd a vacsora utáni pihenőt követően megkezdődött a teknőskeresés. Ez egy éjszakai művelet volt, legtöbbször hajnali 3-4 körül értünk haza, de ha épp négykor találtunk öntudatra ébredő fészket több száz kis fekete-fehér kapálódzó Mydassal, akkor volt, hogy hatkor kerültünk csak ágyba. De beszéljenek helyettem a videók!

Ezen a felvételen épp több százan "repülnek ki a fészekből", megindulva majd' 100 évig tartó életük felé:

Valaki nagyon igyekszik a tengerbe: :)

Az egész éjszakai őrjárat úgy nézett ki, hogy zseblámpákkal nekiindultunk felderíteni a terepet, és nagyjából négyféle kimenete lehetett az akciónak. Ha szerencsések voltunk, fészket találtunk, tele több száz éppen kikelő, levegőtől sokkot kapó teknőssel. Legtöbbször viszont a lámpáink fényénél keresgéltük a földön elkóborolt tüneményeket, vagy nyomot találtunk, és azt követtük, és reméltük, hogy előbb találjuk meg őket, mint a fentebb említett egyéb élőlények. A negyedik verzió az volt, hogy egész este nem találtunk semmit.

Annyi biztos, hogy életünk legboldogabb pillanatai közé tartoznak azok a percek, mikor rátaláltunk a teknősökre, és végigkövettük az első útjukat a tengerbe. Ahogy néha megálltak, felemelték a kis fejüket, hogy biztosak legyenek az irányban, amit mutattunk nekik, fantasztikus érzés... :) Én egyedüliként többször bementem velük a vízbe - ruhástól -, így az első úszásukat is megosztották velem. :)

kistekik-z

A szerző néhány frissen megmentett kis teknőssel

Persze augusztusban és szeptember elején szinte minden este elég mozgalmas volt "teknős szempontból", de ha nem, akkor sem panaszkodtam. A már említett gyönyörű égbolt, az átbeszélgetett esték, és a különleges sziklasor, ami a tengerbe ért, és ahol a pihenőnket tartottuk, a kemény köveken fekve csodálva a csillaghullást, és a felcsapó hullámokat - ezek hatalmas élmények voltak.

Jó tanácsok leendő önkéntes teknősmentőknek

Ha gondolkodtok az EVS-en, és ti is szívesen felcsapnátok önkéntes teknősmentőnek, jó, ha tudjátok, hogy ez az egész csak ebben az időszakban élmény. És csak akkor, ha komolyan gondoljátok az állatmentést, erősek vagytok fizikailag (egy francia lány például egyik este elájult, többen többször feladták az éjjel közepén, stb.), felkészültek vagytok mentálisan a két hónapig tartó, idegenekkel való együttműködésre, konfliktusokra, a végén pedig a sírós, szívmegszakadós búcsúzásra az újdonsült barátoktól. Az év többi részében tehát nem éri meg ide menni, nem is értem, miért hirdetik meg. Maga a szervezet (ami két emberből áll, a koordinátor és a mentor) pedig nagy csalódás, azt az érzetet kelti az egész, mintha egy játszótér lenne nekik, kéthavonta új, levadászható lányokkal. (Úgy hallottam, emiatt néhány külföldi szervezet már nem is küld ide önkénteseket állítólag, de erről biztosat nem tudok.)

Az érdektelenség a parton lévő szeméttel kapcsolatban elszomorító, folyton "keresik a megoldást”, de többen arra a konklúzióra jutottak a csapatban, hogy azért nem tesznek semmit évek óta, mert így van az önkénteseknek mit csinálni. A szabadidődtöket pedig nagyon meg kell szerveznetek, mert elég messze vagytok mindentől ahhoz, hogy a "teknős időszakon" kívül – nyáron nagyon meleg van, télen viszont állítólag nincs fűtés – a körömrágás és az internetbe bújás legyen a legérdekesebb elfoglaltságotok.

Ha viszont valaki érdeklődik az augusztusi-szeptemberi időszak iránt, annak ajánlom. Nincs az a fesztivál, ami felérne a teknősökkel együtt töltött éjszakákkal, az érzés pedig, amikor ott mocorognak a kezedben vagy a pólódban (mikor túl sokan vannak szanaszét, össze kell őket valahogy gyűjteni :D), leírhatatlan és megismételhetetlen csoda!

Nem akarom túl hosszúra húzni, inkább egy élménybeszámoló lett, de nem is lehetne mindent leírni ilyen röviden. Ezen a nyáron többedmagammal talán tettünk valami jót a természetért, a több ezer teknősbébiből remélhetőleg több száz megéri a közel 100 éves kort. Én nagyon drukkolok nekik! Ahogy írtam korábban, az IUCN vörös listája szerint veszélyeztetettek, ez pedig nagyrészt az ember számlájára írható. Az állatok sokszor beleakadnak a halászhálókba, a tengervízbe kerülő szemétbe, sőt, tojásaikért és páncéljaikért még vadásszák is őket - szóval ez a minimum, amit a helyzet kiegyensúlyozása érdekében tehettünk értük.

Ha tetszett az élménybeszámoló, nyomj egy lájkot!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SIKERSZTORIK
A Rovatból
„Két napon át nem találták a szelvényt a lakásban” – sofőrként dolgozik az első magyar lottónyertes unokája
Gáborban csak nagymamája halálakor tudatosult, hogy híres család tagja: felmenője igazi híresség volt az ötvenes években. Miután nyertek, napokig keresték a lottószelvényt a lakásban.

Link másolása

Ring Sándorné vitte el a hazai lottójátékok történelmének első főnyereményét 1957-ben. Az asszony a 6. játékhéten játszotta meg négy gyermeke életkorának számát, ötödikként pedig a saját életkorát húzta be. Misi 23, Marica 26, Sanyi 33, Laci 37, ő maga pedig 66 éves volt. Pár nap múlva éppen ez az öt szám volt a nyerő, Ring néninek 855 ezer forint ütötte a markát. Érdemes tudni, hogy

az akkori az átlagkereset 1442 forint volt, mai értékre átszámolva pedig 146 millió forintot érne ez a nyeremény.

„Édesapám volt a legfiatalabb, ő nem is kapott olyan sokat a nyereményből. A nagyi elég szigorú asszony volt, poroszosan nevelte a gyerekeit és velünk is így viselkedett. Festményekbe, műtárgyakba fektette a pénzt, emlékszem, hogy édesapám is kapott egy nagy képet, de nagy gazdagság nem köszöntött ránk” – mesélte Gábor a Blikknek.

Nagy volt az izgalom a sorsolás után, ugyanis két napon át nem találták meg a szelvényt a lakásban.

Végül egy kabátzsebből került elő az értékes papírdarab. Ring Sándorné akkoriban azt nyilatkozta, hogy egyelőre takarékba teszi a pénzt. Később ugyan próbált okosan gazdálkodni az összeggel, de gyermekei nehezen tudták kezelni a hirtelen jött gazdagságot.

Gábornak ha pénz nem is jutott, a lottózás szeretete azért megmaradt. Ő is mindig ugyanazokkal a számokkal játszik, bízva abban, hogy egyszer rámosolyog a szerencse.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

SIKERSZTORIK
A Rovatból
Balogh Levente: Az első évadban egészen szelíd voltam ahhoz képest, amilyen a másodikban vagyok
Keménykezű vezető vagy szőrösszívű üzletember? Milyen valójában Balogh Levente? Tényleg minden üzletet megköt? Az Álommeló és a Cápák között befektetője fogadott minket az irodájában.

Link másolása

Balogh Levente üzletember, befektető, televíziós személyiség, a Szentkirályi Magyarország Kft. alapítója és vezetője. Vízmárkája mellett kozmetikai termékeket és kávékat értékesít a piacon, közvetett módon több tízezer embernek ad munkát. Jelenleg is új munkatársat keres.

- Néhány hete indult az Álommeló 2, az első évad megosztó volt, egyértelmű volt a második évad elindítása?

- Nem volt egyértelmű. Amikor az első évadot forgattuk, szó sem volt a folytatásról, viszont olyan jól sikerült, hogy adta magát. A műsor nézettségét tekintve úgy döntöttünk az RTL Klubbal, hogy érdemes továbbvinni. Ami a személyes megélést illeti, nagyon jó élmény volt számomra, arról nem beszélve, hogy valóban egy remek munkatársat kaptam az Álommelónak köszönhetően.

- Mondjuk el, hogy az irodájában itt van velünk Keserű Balázs, az Álommeló első győztese, aki szemmel láthatóan jó munkaerő, amióta itt vagyok, elképesztő tempóban dolgozik, és az is látszik, hogy jól kijönnek egymással. De meg kell hagyni, hogy a műsorban kemény kezű volt a versenyzőkkel, és ez most sincs másképp.

- Az első évadban egészen szelíd voltam ahhoz képest, amilyen a másodikban vagyok.

Ez pedig semmi ahhoz képest, ahogy a műsor amerikai változatában viselkedik a cégvezető, igazi kispályás vagyok hozzá képest. Ezzel nem teljesen értek egyet, édesapám volt ilyen keménykezű, én ebben különbözök tőle.

Ugyanakkor tudom, hogy milyen sok múlik a kiválasztáson, ha rossz embert választok, akkor csak hátráltatom magamat, ha viszont megtalálom a pozícióra legalkalmasabb kollégát, akkor sokat tehetek a cégért. Vagyis az én elméletem a következő: legyél nagyon kemény, ha új munkatársak keresel.

- Ilyen az igazi Balogh Levente?

- Aki szeretné tudni, hogy milyen vagyok valójában, nézze meg az Álommelót és a Cápák között műsort. Az igazság a kettő között van.

Balogh Levente és Keserű Balázs, Az álommeló 1. évadának győztese. Fotó: RTL

- Az üzleti műsorról akartam kérdezni. Megszámlálhatatlan vállalkozásba szállt be, legalábbis mi ezt láttuk a képernyőn.

- Azért a gyakorlatban ez nem egy nagy szám, ráadásul folyamatosan változik, ezért most nem tudom megmondani, hogy ezen a napon pontosan mennyi együttműködésről van szó. Ennek oka, hogy folyamatosan változnak a részesedések,

van, hogy kivásárolnak engem a vállalkozásból, vagy hogy egy vállalkozó nem teljesíti a műsorban foglalt feltételeket, ezért nem tudok beszállni.

Persze még ez is változhat. Előfordult, hogy egy cég nem teljesítette a feltételeket, viszont sok pontenciál volt az üzletben, ezért újra tárgyaltunk arról, hogy érdemes lenne szerződni. Összességében a Cápák között műsorban kötött üzleteknek az ötven százaléka valósul meg.

- Ez játék vagy üzleti stratégia?

- Ezen a szinten játék. A Szentkirályi 70 milliárdot ér, ezzel szemben a néhány milliós vállalkozások eltörpülnek.

- Mi a helyzet a saját vállalatával? Van itt ivóvíz, kozmetikumok és már kávé is.

- A Szentkirályinál jelenleg kőkemény automatizálás folyik. A cél, hogy megőrizzük azt a minőséget, amit megszoktak a fogyasztók, ebből nem engedek. Most, amikor itt beszélünk, közvetlen módon négyezer embernek ad munkát a Szentkirályi, közben szépen halad a maga útján. Akárcsak a Vízangyal, amelyből két kategóriát készítettem, egy mindennapi, könnyen elérhető termékcsaládot, valamint egy prémiumkategóriás termékcsaládot, amelyre kozmetikai láncot építettem.

A legújabb üzletem a kávéra épül, ez egy szerelemprojekt, aminek a célja, hogy olyan magas minőségű kávét áruljak, amelyek vélhetően sosem fognak bekerülni a boltok polcaira, elvégre az igazán jó kávékat nem a multikban árulják.

Miért éppen kávé? Szeretem, jó ötletnek tűnt beszállni a kávépiacra, de a fókusz mindig a Szentkirályin lesz. Ez a legfontosabb minden üzlet között, és büszkén mondhatom, hogy a Szentkirályi tőkeszerkezete sokkal erősebb, mint bármikor korábban, arról nem beszélve, hogy a cég régen kinőtte magát. Negyven év múlva fellövöm az űrbe, ott lesz a Holdon a Szentkirályi!

Fotó: Ujvári Sándor

- Mintha csak a magyar Elon Musk lenne. Külföldre is terjeszkedik?

- Nem célom az exportálás. Nem lenne jó döntés, márcsak azért sem, mert az Európai Unió korlátozza. A kút forrástól számított ötszáz kilométeres sugarú körön kívül nem adhat vizet.

Ez védi a vízbázist attól, hogy ne fosszuk ki.

Így van ezzel minden nemzet, Szerbiában például ott van Milos víz vagy Ausztriában a San Pellegrino, és még hosszan sorolhatnám a többi ország nemzeti vízmárkáját. Ezt pedig tiszteletben tartja minden cégtulajdonos, valamint ezt támogatja a nemzetközi Centrál European Mineral Water Holding, amelynek ez elnöke vagyok.

- Mindig is erre vágyott: cégvezetés, üzleti döntések, elnöki poszt?

- Édesapámtól láttam, hogyan lehet felépíteni egy sikeres vállalkozást. Majd megismertem egy görög milliárdost, akinek tetszett a vezetői stílusa, az élete, a gondolkodása, és elkezdtem figyelni őt. Mellette rengeteget olvastam a világ legnagyobb, leghíresebb márkáiról, kezdve a Gucci háztól a Mercedesig. Tizennégy éves korom óta tudatosan építem magam, ez lett az eredménye, amit ön most felsorolt.

- Tehát kemény munka árán jutott ilyen magasra?

- Sok munka van benne, ez nem vitás, de azért hozzá kell tenni, hogy erre születni kellett. Mert vagy vezetőnek születik valaki, vagy nem. Itt vannak például a zeneművészek. Vegyünk egy zseniális hegedűművészt: hiába tanul sokat a virtuóz, ha nem erre született, akkor nem lesz nagy művész. A gyerekekkel is ezt akarom megértetni, amikor előadásokat tartok számukra. Arra ösztönzöm őket, hogy

vizsgálják meg, minek születtek: vezetőnek vagy menedzsernek. Ha vezetőnek, akkor ennek megfelelően kell továbbmenni az életben,

ha menedzsernek, akkor ennek megfelelően edukálják magukat. És van még valami, legyenek értékeik! Sajnos ma egyre kevesebben vagyunk azok, akik saját értékeink mentén teremtettünk vállalkozást, holott erre óriási szükség lenne ma Magyarországon, mert a német cégek nem fogják képviselni a mi értékeinket…

 

Link másolása
KÖVESS MINKET:


SIKERSZTORIK
A Rovatból
Hide the Pain Harold 80 éves lesz jövőre, de most is dolgozik és tele van tervekkel és meghívásokkal
Előfordult, hogy külföldön testőröket kellett mellé állítani, mert annyian akartak vele fotózkodni. Ám ő szívesen pózolt mindenkivel.

Link másolása

Arató Andrást - aki világszerte a „Hide the pain Harold” nevezetű internetes mémnek köszönhetően vált ismertté - igazi világsztárként fogadják Hegyeshalmon túl. Kolumbiában például testőröket kellett mellé adni, mert annyian akartak fotózkodi vele - árulta el.

Nemrégiben is több felkérése volt külföldön és most is készül, például Olaszországba. Reklámot csinált, fesztiválra készül, beszélgetéseken vesz részt.

Jövőre lesz 80 éves, de tele van tervekkel

- mondta a Reggeli műsorában.

A családja és a menedzsere, akivel igazi baráti viszonyban vannak, áll mellette - árulta el.

VIDEÓ: Az RTL Reggeli beszámolója


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SIKERSZTORIK
A Rovatból
A boldog gyerekekből lesznek sikeres felnőttek – fesztivállal ünnepelt a Csányi Alapítvány
A Csányi Alapítvány immár 19 éve támogatja a nehéz anyagi helyzetben lévő családok tehetséges gyermekeinek oktatását. Prioritásuk az idegennyelv-tudás és az informatikai ismeretek fejlesztése.

Link másolása

Több mint 600 támogatott, 105 diploma, 606 nyelvvizsga, 246 informatikai bizonyítvány. Csak néhány eredmény, amit a 19 éve működő Csányi Alapítvány és az általa mentorált fiatalok elértek.

Az alapítvány valódi sikere a számok mögött, a személyes történetekben rejlik – hangzott el Zánkán az Alapítvány által szervezett idei Életút Fesztiválon. A kiemelkedő informatikai és idegen nyelvi képzések mellett a végzett fiatalok a megszerzett kapcsolati tőkét, a közösség erejét tartják a legfontosabbnak. Nemcsak a Csányi Alapítvány nagykorú már, hanem egyre több mentoráltból vált olyan fiatal felnőtt, akik büszkén támaszkodhatnak az alapítvány segítségével megszerzett tudás mellett egymásra, „Csányisokra” is.

„Ha ki is repültem a kertből, mindig mikor visszatértem tudtam hozni olyan magokat, amiktől szebb lett a kert, a közösség” – így foglalta össze Járay Bianka, hogy mit jelent a Csányi Alapítvány mentoráltjának lenni. Biankát 2008 óta, 10 éves korától támogatja a Csányi Alapítvány. Idén három nyelv ismeretével és két diplomával búcsúzik a programtól. Kiemelkedő teljesítményét az Életút Fesztiválon Ágoston Attila-díjjal jutalmazták.

A siker kulcsa: nyelvtudás és informatika

A munka világába történő sikeres belépéshez manapság nélkülözhetetlen a használható idegennyelv-tudás.

A Csányi Alapítványnál a nyelvi órák, az alapítványi versenyek, a táborozások, valamint a külföldi önkéntesek bevonása mind azt a célt szolgálja, hogy a fiatalok ne csak nyelvvizsga bizonyítvánnyal, hanem használható nyelvtudással rendelkezzenek.

A Csányis diákok 2008 és 2023 között összesen 606 sikeres nyelvvizsgát tettek.

A nyelvtudás mellett Dr. Csányi Sándor alapító az Alapítvány létrehozásakor prioritásként határozta meg az informatikai tudás bővítését.

A mentorált fiatalok eddig 246 komplett informatikai vizsgabizonyítványt szereztek. Oktatásuk ezzel nem zárul le, további informatikai képzéseken is részt vehetnek. A digitális kultúra fejlesztése érdekében az első kísérleti év jó tapasztalatai alapján több Közösségi Házban is elindult a Maker’s Red Box projektek használata. Kaposváron immár második éve járnak a diákok a Digitális Tudásközpontba, ahol először a Szuperhősök, most pedig a Jövő városa projekt keretében ismerkednek a tudomány és a technológia újdonságaival.

Mohácson és Pécsett már a mentorok és az informatikai fejlesztők tanulták meg a kidolgozott tananyagok használatát. Mohácson a Jövő Városa, Pécsett a Global Warning projektben dolgoznak a diákok, mindenütt nagy sikert arat a program, hisz olyan készségeket fejleszt, amelyek a tanulás minden színterén kamatoztathatóak.

A gyerekek olyan eszközökkel ismerkednek meg a program során, mint a 3D nyomtató, lézervágó, megtanulják a mikrobit-ek programozását és alkalmazási területeit.

S ami a legfontosabb készség: megtanulnak közösen gondolkodni és együttműködni.

Jászberényben projektmunka keretében évek óta Lego-robot programozást is tanulnak a gyerekek, évről évre sikeresen szerepelnek az országos robotika versenyen.

Legfrissebb büszkeségük, hogy a Jász Stones csapat, vagyis a jászsági lego-programozók a FIRST LEGO League verseny 2024. évi országos döntőjében elért helyezésükkel – melynek része az innovációért járó különdíj is – kivívták a jogot, hogy Sydneyben a Macquarie Egyetemen megrendezésre kerülő Ázsiai, Csendes-óceáni Nyílt Bajnokságon induljanak 2024 nyarán.

Az Alapítvány további informatikai képzései: számítógépes grafika működik Nagybajomban, animációkészítés Kaposváron, 3D-s nyomtatás programozására van lehetőség Pécsett, professzionális Fotós Klub működik Szegeden.

A közösség ereje

Jelenleg hét Közösségi Házban – Jászberény, Nagybajom, Kaposvár, Pécs, Mohács, Szeged, Szentes - 21 tehetséggondozó csoportban több mint félezer hátrányos helyzetű diákot segít a Csányi Alapítvány az általános iskola 5. osztályától egészen az egyetem befejezéséig, vagy piacképes szakma megszerzéséig.

A támogatottak száma 2021 óta éves szinten meghaladja az 500 főt, a testvéreket és családtagokat is figyelembe véve több mint 1500 főt pártfogol folyamatosan az Alapítvány.

Az Életút Programot az idei évig 86 fiatal teljesítette sikerrel, idén további 19 fiatal búcsúzik ünnepélyesen, köztük négyen szakmai végzettséget, 15-en pedig diplomát szereztek. Mára nemcsak az Alapítvány lett nagykorú, hanem egyre több az olyan fiatal felnőtt, akik a támogatásnak köszönhetően megszerzett tudás és tapasztalat birtokában sikeresen állják meg a helyüket a nagybetűs életben. A program sikerét mutatja, hogy a végzettek közül egyre többen maradnak közel az Alapítványhoz és segítik a mostani fiatal mentoráltakat.

„Van 500 olyan barátom, akikben feltétel nélkül megbízok. Tudom, hogy ahogyan én is, ők is magas színvonalon művelik szakmájukat, munkájukat és bármikor számíthatunk egymásra” – mondta Szabó Gábor László, az Alapítvány Gyermekparlamentjének korábbi elnöke, az Alumni szervezet egyik alapítója, aki már maga is mentorál végzés előtt álló alapítványi fiatalokat.

Ezt a szellemiséget, a „Csányisok” összetartását emelte ki a kuratórium elnöke, Csányi Erika is: „Nemcsak a megszerzett tudás és a tanulás az érték, hanem a boldog gyermekkor is, mert ez vezet a sikeres, harmonikus felnőttkorhoz. Azt pedig még nagyobb öröm látni, hogy sokan igyekeznek visszaadni a közösségüknek a megszerzett tudást és tapasztalatot. Ezek a példák mutatják, hogy “Csányisnak” lenni nem a végzettségről szól, hanem egy szellemiség, ami egész életében elkíséri azokat, akik a részesei.”

A cél a legteljesebb tudás biztosítása

Az Alapítvány célja, hogy az élet lehető legtöbb területén nyújtson képzéseket a mentoráltjainak.

„A tehetség önmagában nem elegendő a sikerhez, kemény, kitartó munkára is szükség van. Az elmúlt közel két évtizedben elért eredmények alapján az Alapítvány működését alapítóként jó befektetésnek minősítem, amit visszaigazol a Nobel-díjas magyar tudós, Dr. Karikó Katalin elismerő támogatása is.” – mondta Dr. Csányi Sándor.

A fejlesztő munka támogatására 2021-ben Dr. Karikó Katalin a Széchenyi-díjjal járó pénzjutalom felét, 10 millió forintot juttatott a Csányi Alapítványnak. A támogatás összegét a támogató kérésének megfelelően a diákok természettudományos ismereteinek bővítésére, illetve kutatásokra fordították. A program eredményeit látva Dr. Karikó Katalin 2023-ban ismét támogatta az Alapítványt, ezúttal 10 ezer euróval.

Ennek felhasználásával ebben az évben is megrendezték a természetismereti tudást bővítő programokat, továbbá a kutatásokhoz szükséges eszközöket és anyagokat szereztek be. A támogatásból megvalósuló programokról, kutatásokról idén már a második kiadványt jelentette meg az Alapítvány.

A munka nem áll meg

2024-ben Kaposváron, Szegeden, valamint Mohácson és környékén a márciusban megtartott beválogatások alapján összesen 45 újabb kisdiák felvételére tesznek javaslatot a Kuratóriumnak az Életút Programba. Ezzel a támogatottak jelenlegi létszáma továbbra is meghaladja az 500 főt. Az ő fejlődésüket 21 főállású mentor, 54 fejlesztőtanár és 41 önkéntes, köztük 3 fő külföldi önkéntes segíti.

Link másolása
KÖVESS MINKET: