8 érdekes program, amit ne hagyj ki az idei Múzeumok Éjszakáján
Az évente közel félmillió látogatót vonzó rendezvény június 24-én rendezik meg, és rengeteg színes programmal várják az érdeklődőket.
Ezekről részletes információt az országos rendezvény weboldalán és az esemény mobil alkalmazásában olvashatsz. A fővárosi programok közül pedig az ingyenesen hozzáférhető Múzeumok Éjszakája programfüzetből szemezgethetsz.
Az esemény kiemelt témája idén az értékőrzés, fővárosa pedig Debrecen. A város a Múzeumok Éjszakája mellett a reformáció 500. évfordulójának megünneplésére is színes programokkal készül.
Cikkünkben olyan 4 fővárosi és 4 vidéki programot - köztük debrecenit is - gyűjtöttünk, amiket nem érdemes kihagyni. Biztosan te is találsz majd kedvedre valót benne.
Budapest
Aquincumi Múzeum, Találd meg az átoktáblát!
Egy izgalmas kalandtúrán vehetsz részt, ha ellátogatsz az Aquincumi Múzeumba. A történet szerint Kr.u. a 2. században vagyunk, ahol egy rabszolga átoktáblát készíttetett, amellyel az alvilági erőktől kért segítséget, hogy elégtételt vegyen a városi tanácson. Ha elindulsz a játéktúrán, az lesz a feladatod, hogy ezt az átoktáblát megtaláld és megszüntesd a sötét varázslatot.
A csapatokat folyamatosan indítják, és a három leggyorsabban beérkező kap majd ajándékot. További részleteket itt találhatsz.
Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, Ügynök a bárpultban
Ezen az érdekes kiállításon, a régmúlt politikai célú megfigyelésébe és a vendéglátás kapcsolatába leshetsz bele. Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában végzett kutatás, egykori szállodai portásokkal, éttermi pincérekkel és szakácsokkal készített interjúkon alapul.
Az itt feltárt iratok segítségével, – két nyilvános esetet kivéve – nevek nélkül nézhetsz bele a rejtélybe. További részleteket itt találtok.
Fiumei Úti Sírkert és Kegyeleti Múzeum: NÖRI Klub - Halandó emlékezet? Vendég: Dragomán György, író
A Nemzeti Örökség Intézetének kulturális-ismeretterjesztő programsorozata a Múzeumok Éjszakáján debütál. Első meghívott vendégük Dragomán György író, aki Major Kamill kiállításához kapcsolódóan az emlékezés természetéről és élettartamáról elmélkedik. Többek között az emlékezet szerepéről is szó lesz a vizuális művészetben és az irodalomban.
Kell-e maradandót alkotnunk ahhoz, hogy emlékezzenek ránk vagy ez alanyi jogon jár mindenkinek? Egyáltalán fontos-e az emlékezés? Ilyen kérdéseket feszegetnek majd az enyészet közben rajtakapott sírkövek apropóján. További részleteket itt találtok.
Néprajzi Múzeum: Bocskor, csizma, paduka - kalandozás a lábbeli körül
A Néprajzi Múzeum költözését, útra kelését szimbolizálja a lábbelik kulturális sokszínűségét bemutató tárlat. A különleges anyagban láthatsz majd ausztrál vérbosszú cipőtől a japán getáig, indiai faszandáltól a gyöngyös hanti női cipőig, sziú mokaszintól a kalocsai mester által készített rózsás női cipőn át a kínai lótuszcipőig közel háromszáz pár izgalmas lábbelit.
A tárlat a Néprajzi Múzeum költözés előtti utolsó időszaki kiállítása a Kossuth Lajos téri műemlékpalotában. További részleteket itt találsz.
Fotó: neprajz.hu
Pápa
Pápa, Kékfestő Múzeum: Fekete királynő - Detektika a Múzeumok Éjszakáján
Imádod a CSI-t, a Gyilkos elméket, a Dr. Csontot vagy a Sherlockot? Szereted a kihívásokat és az izgalmas rejtvényeket? Most mindezt átélheted élőben június 24-én a Kékfestő Múzeumban!
A Múzeumok Éjszakáján Pápára jön a Detektika, egy interakítv nyomozós játék, a XXI. századi krimiélmény. További részleteket itt találsz.
Debrecen
Debrecen, Déri Múzeum: Nihon ningjó - Rítus és játék japán babakiállítás
Japán (Nihon) kultúrájában a babák (ningjó) és a hozzájuk kapcsolódó hiedelmek, szertartások és ünnepek mindig nagy jelentőséggel bírtak. Maga a ningjó (人形) szó összetétele – ember (人 hito), valamint a forma/alak (形 katacsi) – is azt sugallja, hogy soha nem csak egyszerű, személytelen tárgyként tekintettek a babákra.
Ezért nem meglepő, hogy szinte minden korban készültek olyan ningjók, melyeknek egyfajta közvetítő szerepet szántak, amin keresztül kapcsolatba léphettek a transzcendens világgal. Ezen a kiállításon ilyen babákat nézhetsz meg. További részleteket itt találsz.
Szeged
Szeged, MÁV-székház: Bemutatkozik a MÁV Zrt. Szegedi Pályavasúti Területi Igazgatósága
A kiállításon az 1894-ben épült, Pfaff Ferenc által tervezett MÁV-palotát mutatják meg a pincétől az emeletekig. Megismerheted a bombabiztos óvóhelyként kialakított pince rejtelmeit és megnézheted az udvaron kivilágított gőzmozdonyt is. A Vasúttörténeti Alapítvány gyűjteményén keresztül, különleges megvilágításban mutatják be neked a vasút ezernyi arcát.
További részleteket itt találhatsz.
Miskolc
Miskolc, Herman Ottó Múzeum központi épülete: Képtárkaszinő
„Tegyék meg tétjeiket!” Vajon melyek lesznek a Múzeumok éjszakája nyerő képei? A Képtárkaszinóban rulett, sakk, kártya és más játékok vezetnek be a képzőművészet világába. Kalandozd végig a szerencse fiaként a képtárat. Menetlevéllel igazi élménnyé válik a látogatás!
További részleteket itt találsz.