PROGRAMOK
A Rovatból

5 történet, ami miatt kihagyhatatlan az idei Budapest Folk Fest

Holnap kezdődik a Budapest Folk Fest, ahol a világ legkülönfélébb pontjáról érkeznek izgalmas világzenei előadók. Soha nem hallott hangszerek és bábeli zenefolyam a Várkert Bazárban.

Link másolása

Május 24-28. között a Fonó és a Várkert Bazár napsütötte, de estefelé már kellemesen szellős Öntőház Udvara a helyszín, ahol nagyszínpad, előtte pedig a borterasz vár minket válogatott boraival, és a csodás kilátással a Dunára. És zene, sok és jó, különleges, olyan amilyet nem hallunk mindennap, de nagyon a miénk, ahogyan a hely is, amit belakunk vele.folkfest4folkfest3

Fotók: Zsugonits Gábor

Nem szól rád a házmester

A nyolcadik Budapest Folk Fest nem csak karakteres zenei arculatot hoz a főváros kulturális életébe, hanem a helyét is megtalálta, hisz második éve a Fonó Budai Zeneház mellett, a Várkert Bazárban rendezik meg az eseményt. Kevés jobb szabadtéri koncerthelyszín akad Budapesten, mint a Várkert Bazár. A Duna és a Vár ölelésében található szabadtéri bulihelyszín ideális, hisz itt fel lehet tekerni a „volumét”, és „nem szól rád a házmester”, még akkor sem, ha ugrálsz, énekelsz, táncolsz, vagy ha a fűben heverészve van kedved borozni. Ezt a szabadságot az izgalmas zenék és fényfestés teszik teljessé.V1A3624_esszencia-2

A fesztivál kínálatából

összeszedtük az öt legérdekesebbnek ígérkező előadót.

Lássuk, kik azok!

Esszencia

Kevesen ismerik a hazai világzenei színtér egyik vezető együttesének történetét. Három éve Lakatos Róbert a pozsonyi RÉV Zenekar vezetője meghívást kapott a Csík Zenekar Amit a szívedbe rejtesz albumának felvételére. Lakatos Róbert hozta a Csík lemezre az Adagio Swingissimo című komolyzenei, népzenei és jazzelemekből építkező szerzeményt, ami Csík Jánosnak is tetszett. A stúdiózást követően is kapcsolatban maradt a két zenész. Lassan kezdett kialakulni egy olyan alkotói irány, amely akkor egyikük zenekarának repertoárjába sem fért be. A Kárpát-medencei népzene, a klasszikus zene és a jazz egyéni hangú elegye volt ez. A két zenész Dresch Mihályt, Balogh Kálmánt, Kováts Gergőt, Kunos Tamást és Bognár Andrást hívta társul az Esszencia Zenekar megalapításához. A többi már történelem. Az Esszencia május 25-én játszik a fesztiválon, a Várkert Bazár szabadtéri színpadán.

Clejaniból Belgiumba – Mahala Rai Banda

A kilencvenes évekig az ott élőkön, a postáson és szomszéd falu lakóin kívül senki sem tudta, hogy merre kell keresni a térképen Clejanit. Aztán egyik napról a másikra szinte az egész világ megismerte ennek a jobbára cigányok lakta romániai falunak a nevét. Innen indult a Taraf de Haïdouks és alig tíz évvel később a Mahala Rai Banda, hogy a világ egyik legismertebb zenekaraivá váljanak. A két zenekar nem csak azonos településről származik, de a Mahala Rai Banda alapítóját, Aurel Ionitát rokoni szálak fűzik a Taraf tagjaihoz, tőlük kapta első hegedűjét is. Mindkét zenekar debütáló és egyben a világhírt is jelentő albuma - 11 év különbséggel - Belgiumban jelent meg a Crammed Discsnél. (Taraf de Haïdouks ‎– Honourable Brigands, Magic Horses And Evil Eye, 1994., Mahala Rai Banda - Mahala Rai Banda 2005).

A Mahala Rai Banda május 25-én lép fel a fesztiválon. A hagyományos romániai rezesbanda-felállásba vonósokat, harmonikát vegyítenek, és még egy kis funkyt, rockot és popot is. Ebből a zenei mixből alakult ki a mai napig egyedülálló és elsöprő energiájú hangzásuk, ami koncertjeiket mindig felejthetetlenné teszi.sena

Az underground díva a highlife hazájából - Sena

A highlife sajátos fúziója a kelet-közép afrikai és a karibi zenének, valamint az amerikai jazznek. A 40-es, 50-es években ez volt az első modern szórakoztató zenei műfaj a kelet-afrikai országokban, a hatvanas években nagy hatással volt az afrobeatre is. A highlife Londonban teljesedett ki az ott élő kelet-afrikai bevándorlók révén. A műfaj olyan zenészeket inspirált, mint Ronnie Scott, Georgie Fame, a Genesis vagy a Rolling Stones. (A Rolling Stones legendás 1969-es Hyde Park-beli koncertfilmjén a Sympathy For The Devil című számában a highlife leghíresebb zenekara, Ginger Johnson & His African Messengers is közreműködik).

A highlife egyik központja Ghána volt, ahol Sena született. Sena egy beszélgetés során elmondta, hogy gyerekkorában magyar származású, rendkívül kíváncsi édesanyjával rengeteget utaztak az országban, megismerte a hagyományos akan zenét, a ghánai kultúrát, a rádiókból afrobeat, soul, R'n'B, pop és hip-hop szólt. Sena izgalmas és kísérletező zenéjét a mai napig ezek a műfajok is meghatározzák. Világzene ez a javából. Sena május 26-án lép fel a fesztiválon.

A vándortrubadúrok és a pszichedelia Isztambulban találkoznak - BaBa ZuLa

A sazt vagy más néven baglamát - amely török eredetű, hosszú nyakú, héthúros lant - a magányosan, faluról falura utazó költők, az aşıkok használták. A török BaBa ZuLa egyike azoknak, akik pick-upokkal felerősíttetve használják ezt az ősi hangszert. A BaBa ZuLánál így az anatóliai hagyományos népzene új zenei térbe került, mert mindezt a hatvanas évek pszichedelikus rockzenéjével, a dubbal és az elszállós elektronikával elegyítik. Az Isztambulban alakult zenekar a kezdetektől az alkotás szabadsága mellett tört lándzsát. Ebből annak ellenére sem engednek, hogy lemezeik nagy részét nem játssza a török állami média, sőt, egy egy német kiadónál, januárban megjelent XX című albumukat is betiltotta a cenzúra. A BaBa ZuLa a szabadság hangján szólal meg május 27-én a Várkert Bazárban.

Az ötlet szülőanyja - Dikanda

A fesztivál zárónapján egymás után lép fel a Buda Folk Band és a lengyel Dikanda. Nevezhetjük őket akár testvérzenekaroknak is, mivel több fesztiválon is találkoztak, és a magyar együttes a létezését köszönheti a Dikandának.

A Dikanda tagjai tudták Csoóri Sándor "Sündi"-ről, hogy aktívan zenél, és beajánlották egy szczecini fesztiválra a „zenekarát”, ami akkor egyáltalán nem létezett. Kihagyhatatlan lehetőségnek tűnt a meghívás, Sündi szólt gyerekkori barátjának, Éri Mártonnak, és még néhány zenész barát is csatlakozott hozzájuk. Gyorsan valamilyen nevet is kellett adni az alkalmi együttesnek, s mivel többségük Budán lakott, népzenét játszottak és külföldre készültek, kézenfekvő volt a Buda Folk Band elnevezés. Közös történetük a Budapest Folk Festen folytatódik.

Budapest Folk Fest részletes programjáért és jegyinfóért KATT IDE!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


PROGRAMOK
A Rovatból
Újra lehet jelentkezni a Magyarország 365 fotópályázatra
Idén már öt kategóriában várják a pályaműveket, amiket már héttagú szakmai zsűri bírál majd el.

Link másolása

Ötödik alkalommal is meghirdették a Magyarország 365 fotópályázatot idén a korábbi három helyett már öt kategóriában.

Az eredetileg 2019-ben indított kezdeményezés célja, hogy profi és amatőr fotográfusok alkotásain keresztül mutassuk be hazánk szépségeit, és mindazt, amire büszkék lehetünk.

A szakmai zsűri értékes díjakkal ismeri el a legjobb alkotásokat. A szervezők és a lebonyolításban közreműködők ezenfelül arra is törekednek, hogy a kiválasztott képeket minél szélesebb körben bemutassák, így például kiadványokban, kiállításokon és online galériában.

Öt kategóriában várják a pályázatokat:

• Természet: növény-, és állatvilágunk egyedi és sorozatfelvételei, drón-, és makrófotók, vízalatti felvételek.

• Táj: hegyeinket, völgyeinket, folyóinkat és tavainkat ábrázoló egyedi és sorozatfelvételek, drónfotók.

• Építészet: építészeti emlékeinket, műemlékeinket, korunk modern épületeit, épületegyütteseit, városrészeinket, köztéri szobrainkat, épületek belső tereit és azokat díszítő alkotásokat megörökítő egyedi és sorozatfelvételek, drónfotók.

• Portré és közösségi események: emberábrázolás, sport-, kulturális- és közösségi eseményeken készült egyedi és sorozatfelvételek.

• Streetfotó: utcai történetek, kültéri mozgalmas jelenetek lendületes, kreatív képi dokumentációja egyedi és sorozatfelvételeken keresztül.

A pályaműveket 7 tagú szakmai zsűri bírálja el. A zsűri tagjai:

• Kaiser Ottó fotográfus, a zsűri elnöke

• Keleti Éva, Kossuth-díjas fotográfus

• Haris László fotóművész, érdemes művész, a Magyar Művészeti Akadémia elnökségi tagja

• Szalontai Ábel, Balogh Rudolf díjas fotográfus, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem adjunktusa

• Potyó Imre környezetkutató, természetfotós, a 2020-as pályázat díjazottja

• Rizsavi Tamás fotográfus, a 2021-es pályázat közönségdíjasa

• Kurucz Árpád fotográfus

Az eredményhirdetésre és díjátadóra várhatóan 2023 decemberében kerül sor.

Díjazás kategóriánként:

• 1. helyezett: 2 millió forint

• 2. helyezett: 1 millió forint

• 3. helyezett: 500 000 forint

• A Zsűri különdíjat is átad, amelynek összege 2 millió forint.

Pályázati feltételek:

• A pályázaton 16. életévüket betöltött magyar állampolgárok és az Európai Gazdasági Térség tagállamainak állampolgárai, amatőr és hivatásos fotográfusok vehetnek részt.

• Az alkotásoknak eredeti tartalmaknak kell lenniük.

• Csak saját, a pályázó által készített alkotás nevezhető.

• Csak Magyarországon készült alkotásokkal lehet pályázni.

• A pályázót terheli annak felelőssége, hogy a fotón szereplő személyek hozzájárulásukat adták a felvétel elkészítéséhez és felhasználásához.

• Korábbi, és más pályázatokon díjat nyert képek nem adhatók be. Egy pályázó maximum 25 pályaművet küldhet be, kategóriától függetlenül, amelyek lehetnek egyedi fotók vagy legfeljebb 10 képből álló sorozatok.

• Egy kép nem szerepelhet több kategóriában, illetve nem szerepelhet egyedi képként és sorozat részeként is.

• A sorozatok elbírálásakor a zsűri kihagyhat képeket, kiemelhet képet egyedi értékelésre, illetve átemelheti azokat más kategóriába.

• Manipulált képek nem indulhatnak a pályázaton, de nem számít manipulációnak a szokásos fotográfiai korrekció (színek, tónusok, fényerő beállítása).

• A képek 5-20 MB méretűek lehetnek, JPG formátumban. Rövidebbik oldaluk minimum 2100 pixel, a hosszabbik pedig nem haladhatja meg a 6000 pixelt. A képtömörítési minőség 100%-os legyen.

A sikeres pályázat benyújtása érdekében olvasd el a pályázat általános szerződési feltételeit és annak függelékeit ITT.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

PROGRAMOK
A Rovatból
Újra nagyvásznon nézhető meg az ABBA mozifilm
A felújított film szeptember 17-én és 19-én kerül országosan a kiválasztott mozikba.

Link másolása

Szeptember közepén ismét megnézhető lesz az ABBA-film felújított változata.

A svéd csapat 1977-ben a csúcsok csúcsán járt, amikor a világ másik felére utaztak két hétre: Ausztráliában négy koncertet tartottak, méghozzá Sydneyben (az ikonikus Operaházban), Perth-ben, Melbourne-ben és Adelaide-ben. Lasse Hallström rendező több klipjüket is dirigálta, ezúttal azonban nem csak az ausztrál turné dokumentálását kapta, hanem egy játékfilmes kerettörténet megalkotását is.

Így jött létre ez az egyszerű koncertdokunál több, különleges végeredmény. Az alkotás természetesen tartalmazza a két hét alatt előadott legnagyobb slágerek legjobb verzióit,

mint a „Dancing Queen”, az „SOS”, a „Name of the Game”, a „Waterloo”, és a „Money, Money, Money”, de nem maradhatott ki az örökzöld „Mamma Mia” sem, illetve a direkt az alkalomra készült „Get on the Carousel”. Hallström természetesen az átlagos dokumentumfilmek kötelező elemeit is beépítette a történetbe, legyen az pár részlet az eseményeket felvezető sajtótájékoztatóról, vagy közvetlen a színpadra lépés előtti kulisszákból. Ám van egy kerettörténet is, amely szintén keveri a műfajokat már önmagában.

Robert Hughes alakítja Ashley Wallace-t, egy éjszakai countryszámokat játszó rádióműsor házigazdáját, aki főképp az akkor fuvarozó kamionosoknak szolgáltatja a hallgatnivalót. Ugyan a popzene tőle nagyon távol áll és a stúdión kívüli interjúzás se tartozik munkájhoz, főnöke mégis az Abbával való találkozást várja el tőle, mert tudja, átlagfeletti beszélgetés sülhet ki belőle, ami bemutatná a tagokat, mint embereket és nem, mint szupersztárokat – ezzel behozva a dokfilmek hasonszőrű részeit.

Ashley próbálkozásai azonban rendre meghiúsulnak, hol a késései, hol az együttes testőre által, így jobb híján a rajongókat is megszólítja. Mármint szerepben maradva az igaziakat, a film korához képest szinte úttörőként használva az áldokumentum műfajt. Ne felejtsük, a zsáner talán legemblematikusabb képviselője, a Borat 29 évvel ezután(!) került mozikba.

A fentiek tükrében tehát valóban érdekes megközelítéssel készült Hallstörm rendezése, amely lényegében 4 filmstílust gyúrt össze eggyé, ráadásul végig megtartotta koherensnek ezt a néha slapstick vígjátékba hajló keretet. Talán az egyetlen hiba, hogy a Svédországban pótforgatott jelenetek látványosan elütnek az auszi környezettől.

A film felújított változatán kívül a rajongók pár kiegészítő extrát is láthatnak a feliratos vetítés során, amely a ritka 1977-es werkfelvételeken kívül betekintést ad a stockholmi Abba múzeumba és a jelenleg futó Voyage koncertsorozat rejtelmeibe. Nagyot nosztalgiázni szeptember 17-én és 19-én országosan a kiválasztott mozikban lehet majd, jegyek már kaphatók!

SZINOPSZIS

Az Abba 1977-ben a csúcsok csúcsán járt, amikor két hétre Ausztráliába utazott turnézni. Ez a különleges műfajmix természetesen tartalmazza a 4 koncerten előadott legnagyobb slágereket és az átlagos dokfilmek kötelező elemeit, legyen az pár részlet a sajtótájékoztatóról, vagy közvetlen a színpadra lépés előtti kulisszákból. Ám van egy játékfilmes kerettörténet is: Ashley Wallace (Robert Hughes) egy éjszakai rádiós, akitől a popzene távol áll és a stúdión kívüli interjúzás se műfaja, főnöke mégis az Abbával való találkozást várja el, mert tudja, átlagfeletti beszélgetés sülhet ki belőle, ami bemutatná a tagokat, mint embereket és nem, mint szupersztárokat – újabb dokfilmes kelléket beemelve. Próbálkozásai rendre elbuknak, hol késései, hol az együttes testőre által, így jobb híján a rajongókat is megszólítja. Mármint szerepben maradva az igaziakat, a mozi korához képest szinte úttörőként használva az áldokumentum műfajt. Lasse Hallstörm rendezése lényegében 4 stílust gyúr össze, végig koherensen tartva ezt a néha slapstick vígjátékba hajló keretet. A film felújított változatán kívül lesz pár kiegészítő extra is a feliratos vetítésen, amelyek a ritka ’77-es werkeken kívül betekintést adnak az Abba múzeumba és az épp futó Voyage koncertsorozatba.

VIDEÓ: Előzetes a filmből


Link másolása
KÖVESS MINKET:


PROGRAMOK
A Rovatból
Szeptember harmadik hétvégéjén kezdődik a 17. Ars Sacra Fesztivál
A szakrális művészet ünnepén több mint négyszáz programmal várják az érdeklődőket, a fesztivál kilenc napja során a hazai zenei élet számos kiválósága lép fel. Emellett kiállítással, sétával, irodalmi esttel, színházi előadással, filmvetítéssel és egyéb, ingyenes programmal várnak.

Link másolása

2008-ban hozták létre az Ars Sacra Alapítványt, amelynek célja a különböző művészeti ágakon belül felszínre hozni és népszerűsíteni a szakralitást. Így 2007 óta minden év szeptember harmadik hetén, a Kulturális Örökség napjaival egy időben tartják az Ars Sacra Fesztivált kísérőrendezvényével a Nyitott Templomok Napjával. A Budapestről indult kezdeményezés országossá lett, majd határokon átívelve próbálják egyre nagyobb körben hirdetni és erősíteni a valódi értékek: a szép, jó és igaz iránti igényt.

Idén szeptember 16-24. között 9 napon át vár az Ars Sacra Fesztivál, a szakrális művészet ünnepe! A patinás őszi fesztivál immár tizenhetedik alkalommal nyújt újabb ízelítőt kultúránk szakrális kincseiből. Klasszikus és jazz koncertek, kiállítások, színházi és irodalmi estek, séták, filmvetítések, gyerekprogramok, nyitott templomok színesítik a fesztivál kilenc napját 88 településen, határon innen és túl. Választott mottójuk most szinte minden ember szíve vágyát idézi: „Keresd a békét!” (Jer 34,15). A fesztivál több, mint négyszáz programja ingyenesen várja látogatóit.

Ízelítő a programokból

Az Ars Sacra több tucat programja kapcsolódik a mottó békeüzenetéhez. A 12. kerületi Galéria 12-ben például Béke-Pax címmel nyílik kiállítás, az esztergomi görögkatolikus templomban tartják Kathy-Horváth Lajos Ima a békéért című művének ősbemutatóját, a bakonybéli monostorban pedig Békét teremtő magány címmel rendeznek kiállítást.

A fesztivál kiemelt partnere Miskolc városa, akik negyvenhat programmal csatlakoztak a fesztiválhoz. Az Éltető Lélek Alapítvány szervezésében, tíz napon át rengeteg színvonalas eseménnyel várják a vendégeket! A fesztiválba 17 civil szervezet, 10 városi intézmény, valamennyi helyi keresztény felekezet és több iskola is bekapcsolódik. A Művészetek Háza ad otthont a helyi nyitógálának, a Feledy-házban lesznek láthatók a "Keresd a békét!" képzőművészeti pályázat pályaművei, lesz békezarándoklat, a záró gálaestet pedig a Miskolci Nemzeti Színházban rendezik meg.

Csatlakozott még Bakonybél, akik Szent Gellért bakonybéli remeteségbe érkezésének ezredik évfordulóját ünneplik, valamint Nagyszeben, akik először szerepelnek a fesztiválon, három nyelven megszólítva az ott élő többnyelvű lakosságot.  A dél-erdélyi városban öt kiállítás, két szakrális séta, kórus- és orgonakoncertek és egyéb programok várják a közönséget. A programjaikat ide kattintva találod. További külhoni programjaikról ezen a linken olvashatsz!

További kiemelendő helyszín még Esztergom, Vác, Pécs, Győr, Veszprém, ahol sok értékes programmal készülnek.

A 420 programból 180 program Budapesten lesz, (legnagyobb számban az I. kerületben, V. kerületben, VII. kerületben, VIII. kerületben, IX. kerületben, XI. kerületben, XII. kerületben, XIII. kerületben és a XIV. kerületben.) A sok helyszín mellett pedig 150 templomban lesznek fesztivál programok, ahol elsősorban a zenéé lesz a főszerep!

Kiemelt eseményeik között már harmadik éve szerepel a Keresztkoncertek sorozat, melynek apropója a Budapest szívében felfedezett virtuális kereszt, amely négy felekezet egy-egy jelentős templomát köti össze. Itt fiatal zenészek lépnek fel négy egymást követő estén, hogy bemutassák a ma élő szakralitást.

Az alapításának 975. évfordulóját ünneplő Belvárosi Nagyboldogasszony-templom a Tutti Cantabile Énekegyüttes -az Eötvös Gimnáziumban alakult vegyeskar - különböző egyházak énekeivel fogadja a közönséget, míg a záró Keresztkoncerten a Rózsák terei görögkatolikus templomban a debreceni Lautitia, a neves ifjúsági kórus ugyancsak egyházak dalaiból énekel.

A Kálvin Téren a református templomban a fiatal, de már híressé vált Korossy-vonósnégyes tagjai csodálatos előadásukkal viszik templomukba a kamarazene két gyöngyszemét, Bartóktól és Beethoventől, a Deák Téri Evangélikus templomban pedig egy – ez alkalomra összeállított - régizene együttes a legnagyobb klasszikusok egyházzenéjét idézi. Ez a régizene eddig érdemtelenül ritkán került a fesztivál műsorába, ezért most a megnyitón is adnak egy kis ízelítőt belőle.

A programok között kiemelten szerepel Bogányi Gergely, aki az első vasárnap, 17-én este 22.00 órakor ad koncertet a budai Szent Imre-templomban, és vele meglepetésként az ifjú zongoraművész, Boros Misi is fellép. A koncerten Schubert és Liszt négykezes és szóló darabok hangzanak el Mester és Tanítvány előadásában.

Az Ars Sacra Fesztivál nyitókoncertjén a Gemma énekegyüttes lép fel a Mátyás templomban, ahol az angol vokálpolifónia korszakainak énekeit szólaltatja meg. A több mint 500 évet átívelő műsor betekintést nyújt a szigetország különleges hangzásvilágába, irányt adva ezzel a hallgatóknak a „békekeresés” útján.

A többszörös nemzetközi és magyar versenygyőztes Jazzation acapella együttes a Lóvasút Kulturális Központban énekel 22-én este, ugyanott 18-án Véssey Miklós és Lackfi János irodalmi estjét élvezhetjük.

Szeptember 24-én a fesztivál záróeseményén a Szent Efrém Férfikar koncertjét élvezhetjük, amely egy ifjú zeneszerző, Kecskés D. Balázs új művének ősbemutatójával kezdődik, és ebben a Budapesti Vonósok is csatlakozni fog a fantasztikus férfikarhoz.

Szeptember 23-án a Budapest-Gazdagréti Szent Angyalok-plébániatemplomban lépnek fel az Era Nova Kamarazenekar ifjú tagjai, csodálatos szólistájukkal, Marley Erickson hegedűművésszel együtt, akivel J.S.Bach hegedűversenyét adják elő. 2021-ben Zeneakadémisták által alapított komolyzenei együttes. Kemény Péter, a zenekar karmestere és Kiss Csongor az együttes alapító-csellistája alig három éve fektették le a zenekar alapköveit, mégis már aktív részesei a magyar komolyzenei életnek.

Szeptember 19-én előzetes regisztráció után lehet résztvenni az idei Szakrális Építészeti Konferencián, ami a Ferences Rend nyolcszáz évének építészetéről szól.

De ha már építészet, Benczúr László Ybl- és Prima Primissima Díjas építész életművét bemutató kiállítást Budakeszin, az evangélikus templomban tekinthetik meg az érdeklődők. Lesz kiállítás a Magdolna toronyban, a Hegyvidéki Kulturális Szalonban, az Esztergomi Főszékesegyházi Könyvtárban, vagy a Zirci Ciszterci Apátság Látogatóközpont, sok más helyszín mellett.

Az Ars Sacra Fesztivál egyházi fővédnöke, mint minden évben Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek, nagy megtiszteltetés, hogy idén Novák Katalin köztársasági elnök másodszor is vállalta a világi fővédnökséget.

További programokról a fesztivál hivatalos oldalán olvashattok!

Link másolása
KÖVESS MINKET:


PROGRAMOK
A Rovatból
Új bemutatóra készül a Duna Művészegyüttes: az örökség átadásának fontosságát élteti
Mi már láttuk az "Apák és fiak - Táncelőadás Nagy Albert gyűjtései nyomán" című előadás izgalmas próbáját. Nézd meg te is, milyen élményre számíthatsz a szeptember 21-i bemutatón.

Link másolása

Hagyomány, generációk közti kapcsolat és szenvedélyes tánc: a magyar kultúra lélegzetelállító örökségét élheted át a Duna Művészegyüttes új előadásában.

Mi már láttuk az "Apák és fiak - Táncelőadás Nagy Albert gyűjtései nyomán" című előadás izgalmas próbáját. Nézd meg te is, milyen élményre számíthatsz a szeptember 21-i bemutatón.

A Duna Művészegyüttes előadásának középpontjában a hagyomány és az örökség átadásának fontossága áll. Hagyományos kultúránkban szájról szájra terjedt tovább az a több generációnyi tudás, mely felhalmozódott a népművészetben. A falusi szokások, táncmulatságok nem csak a szórakozásról szóltak, hanem alkalmat adtak annak is, hogy az idősebb generáció átadja tudását az új nemzedéknek, így szállt apáról fiúra a népzene és a néptánc is.

Az Apák és fiak előadás a tervek szerint egy sorozat kezdő állomása. Célja, hogy tisztelettel adózzon a kiemelkedő néptáncgyűjtőknek, akik hozzájárultak a magyar kultúra megőrzéséhez.

Az elsőként bemutatott néptáncgyűjtő Nagy Albert, aki az együttes művészeti vezetőjének, Juhász Zsoltnak a mestere is egyben.

Az előadásban látható lesz a szegvári, baksi, hódmezővásárhelyi, kiskundorozsmai cigányság tánca, valamint Kardos István apátfalvi vőfély tánca,

illetve még sok más tánc és zene, amelyek Nagy Albert gyűjtői munkásságából származnak.

Az előkészületek során a művészegyüttes tagjai alaposan tanulmányozták Nagy Albert gyűjtéseit és a nevéhez köthető fontos archív filmeket.

A táncosok maguk készültek fel a táncok megtanulására, és egymásnak tanították meg a mozdulatokat.

Ez az egyedülálló megközelítés garantálja, hogy egy valódi "dunás" produkciót hoztak létre, amely az együttes szívét és lelkét tükrözi.

Fotósunk a próbák során lenyűgöző képeket készített, amelyek bemutatják a táncosok munkáját és az előadásra készülődését. Ezek a fotók nemcsak a művészet létrehozásának folyamatába engednek bepillantást, hanem megörökítik a szenvedélyt és elkötelezettséget, amely az előadás mögött húzódik.

Ne hagyd ki ezt a különleges programot! Az "Apák és fiak - Táncelőadás Nagy Albert gyűjtései nyomán" bemutatóját két időpontban nézheted meg. Az első előadás szeptember 21-én lesz a Nemzeti Táncszínházban, majd október 6-án ismét várják a közönséget. Jegyek már kaphatók! Ünnepeljük együtt a magyar kultúrát és néptáncot!

Fotók: Nagy Boglárka


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk