5 izgalmas program a Néprajzi Múzeumban a karácsonyi készülődéshez
Az ünnepi időszak a legtöbbünk esetében a pörgésről szól, miközben a boltokban bolyongva vagy az interneten kutatva keressük a legtökéletesebb ajándékokat. Engedjük el a rohanást, és kapcsoljunk ki úgy, hogy közben készülünk és haladunk is. A Néprajzi Múzeum decemberi programkínálatából válogattunk workshopokat, amiken akár ajándékot is készíthetsz és mutatunk olyan programot is, ahol hangulatvilágítás mellett tudsz egy kicsit elcsendesedni.
December 9. Készítsd el Romani Design ékszered!
A Romani Design tervezői a hagyományos roma kultúra öltözékeit öntik modern formába. Színes, mintás alkotásaik pedig talán még szerethetőbbek a szürke téli hétköznapokon. Most a Néprajzi Múzeummal közös projektbe fogtak, ami az Istennel talállak, testvérem! – Cigány történetek című kiállításhoz is kapcsolódik. Tárlatvezetés és a Romani tervezőivel való beszélgetés után készíthetjük el saját nyakláncunkat, fülbevalónkat vagy kitűzőnket abból a pamutszatén anyagból, amiből a Romani Design és a Néprajzi Múzeum exkluzív kollekciója is készült.
Bemutatásra kerül a Néprajzi Múzeum számára tervezett egyedi Romani Design mintakollekció is, mely a roma kultúra gazdagságát reprezentálja. Ezek a minták és színek nemcsak szemet gyönyörködtetőek, hanem mélyebb jelentéssel is bírnak: az összetartozást, az identitást és a történelmi gyökereket szimbolizálják.
A program tervezett ideje kb. 3 óra.
Helyszín: Néprajzi Múzeum, Istennel talállak testvérem! – Cigány történetek című kiállítás, illetve Néprajzi Szalon
Jegyvásárlás ezen a linken!
A program limitált létszámú, max. 30 fő. A program 10 éves kortól ajánlott.
December 9. - „A fény felé” – mécsesek, gyertyák, fényforrások, népek és szokások a fénytelenség időszakában
Az egyre rövidebb nappalok időszakában a karácsonyra várva jól esik a meleg szobában, hangulatvilágítás mellett elcsendesedni. A tematikus tárlatvezetés a Kerámiatér 3300 tárgya közül azokat a kerámiatárgyakat keresi fel, melyek fényt és meleget adtak használóiknak világszerte, ünnepi hangulatot készítették elő, vagy éppen az ünnepre való lelki felkészülést segítették elő.
Találkozópont: központi információs pult (-2. szint)
Jegyvásárlás ezen a linken! Az eseményen való részvételhez csak tárlatvezetési díj fizetendő, külön belépőjegy nincs.
December 10. - Készíts ajándékot! Üvegkép festő workshop
2023. december 10-én 11-13 óráig, Filó Veronika múzeumpedagógus, ikonfestő művész vezetésével a Zárvatermő kiállítás festett üvegképei ihletésével kaphatunk bepillantást az üvegképek készítésének hagyományos technikájába.
A Néprajzi Múzeum Egyházi Gyűjteménye mintegy 700 üvegképet, üvegikont, tükörképet őriz, mind "nyugati" (Sandl/Buchers, Jablonka), mind "keleti" (Máramaros, Füzesmikola, Fogaras, Baranya) típusokat. Legkorábbi darabjai az 1800-as évek elejéről származnak. A Zárvatermők kiállításon látható 25 darab 19. századi üvegikont Románia, Erdély, Szlovákia, és Ausztria területéről gyűjtötte Román József, és felesége Anna.
Technikáját tekintve az üvegikon / üvegkép elkészítésnél az üveglap hátoldalára festve fordított sorrendet alkalmaz a festő: először teszi fel a világosítást, majd arra az alapszíneket.
Szeretnéd kipróbálni?
Az érdeklődők 10.30-11 óráig kurátori tárlatvezetéssel ismerhetik meg a hamarosan záró időszaki kiállítást. Jegyet itt tudsz venni rá!
December 12. Üvegképek világa
A Zárvatermő című kiállítás a Román-házaspár múzeumba került néprajzi gyűjteményéből, többek között az üvegképeikből is bemutat egy reprezentatív válogatást. Az előadás fókuszában a 19. században a Kárpát-medencében működő üvegkép-készítő műhelyek és a tárgytípus paraszti használata áll. A múzeumi gyűjtemény és a kiállított kollekció segítségével tárul fel az üvegképek varázslatos világa: a technika, a tematika, az ábrázolás jellegzetességei.
Előadó: Dr. Sedlmayr Krisztina főmuzeológus (Egyházi gyűjtemény)
Helyszín: MÉTA tér
A jegyvásárlás ezen a linken!
Az előadásra szóló jegy 1300 Ft, mely egyben tartalmazza a belépést is a kiállításba!
December 17. - MÉZESKALÁCS SÜTÉS | Advent a Néprajziban
Az adventi időszak jeles napja Szent Miklós ünnepe. Miklós figuráját mézeskalács-ütőfákban is megformálták. Ki volt ő valójában? Miért ajándékozza meg a gyerekeket? Csak a nagy szakállú, piros ruhás Mikulás járta a házakat, vagy más alakban is feltűnt?
A karácsony elképzelhetetlen mézeskalács nélkül. Erre a programra ellátogatva az ünnepi mézeskalácsokat kortárs hazai mesterek faragta mézeskalács-ütőfákkal mintázhatjuk meg, amely a legrégebbi mézeskészítési technika. A 2 db ünnepi mézeskalács megsütésében Seregély Mirtill mézeskalács-készítő segít majd. A sütés közben felszálló mézes illatot zenével, énekkel – Krajcsó Bence, a Népművészet Ifjú Mesterének citerajátékával – fűszerezik.
A programokra 14.00 – 16.00, 16.00 – 18.00 óra közötti időpontokra lehet jegyet vásárolni, online vagy a pénztárakban. A foglalkozások létszáma korlátozott.
Kellemes karácsonyi készülődést kívánunk!