ÉLET-STÍLUS

Tényleg lehet egy év alatt egy befőttesüvegnyi szemetet termelni? - Tóth Andival új könyvéről beszélgettünk

Miért érdemes a zero waste-re törekedni? Segít-e, hogy divatossá vált a mozgalom? Mi a következő lépés? A Háztartásom hulladék nélkül kezdeményezés alapítóját kérdeztük.

Link másolása

Tóth Andi évekkel ezelőtt 3 gyereke és a főállása mellett kezdett foglalkozni a háztartásában termelődő hulladék csökkentésével, mert sokkolta a heti szinten megtermelt mennyiség. Ez nem csoda, az Eurostat legfrissebb felmérése szerint Magyarországon egy állampolgár átlagosan egy év alatt 487 kiló hulladékot termel.

Andi folyamatosan kísérletezett, majd tapasztatairól elkezdett blogolni, facebook csoportokat hozott létre, és mára több ezer embernek segített abban, hogy csökkentse a családja által megtermelt hulladékmennyiséget. Évek alatt megszerzett tudását könyv formájában is összefoglalta, aminek nemrég jelent meg bővített kiadása Dobd ki a szemetest címmel.

- Dobd ki a szemetest! - egy felszólítás és egyben könyved címe. Miért dobjuk ki a szemetesünket?

- A szemetes, azaz a szeméttárolónk kidobása arra utal, hogy nincs szükségünk rá, mivel ha megfogadjuk a könyv tanácsait, gyakorlatilag alig termelünk majd szemetet. A könyv ehhez egy rövid elméleti bevezető után konkrét gyakorlati tippeket ad. Három nehézségi szinten és hat háztartási területen (szemléletmód, konyha, bevásárlás, takarítás, fürdőszoba, kert) nyújt alternatív megoldási javaslatokat, melyek a saját tapasztalataimon alapulnak.

- Miért érdemes áttérni a zero waste-re? Számít valamit?

- Minden lépés számít. Mindenkinek az apró változtatása, ami a környezetünk terhelését enyhíti, számít. Más oldalról pedig, ha önző módon gondolkodunk, akkor a zero waste életmód révén egészségesebbek lehetünk, könnyebben hozunk döntéseket a mindennapokban, egyszerűsödik az életünk, több időnk marad egymásra, és több pénzünk marad a pénztárcánkban. Összességében boldogabbá válhatunk. Ha másért nem, akkor a tudat miatt, hogy mi is hozzájárulhatunk általa egy szebb és élhetőbb jövő elérésében.

- Manapság a zero waste témája trendi lett. Ez jó dolog?

- Persze, a divat bizonyos értelemben jó, hiszen sok olyan embert is magával tud ragadni, akik korábban egyáltalán nem foglalkoztak a környezetvédelem semmilyen vetületével. A divat által valószínűleg még több emberhez eljut az információ, egyre többen fognak odafigyelni a vásárlásaik során, és egyre felelősségteljesebb döntéseket hoznak. Azonban a divat veszélyes is lehet ebben az esetben, hiszen nem célunk a fogyasztás növelése, nem célunk, hogy a zero waste életmódra egy új szakma/iparág/reklámkörnyezet/termékkör épüljön, és a piaci szereplők kihasználva a divatirányzat erejét, a környezettudatosság égisze alatt még több "zöld" terméket toljanak rá az emberekre. Ez a problémát csak elodázza egy rövid időre.

- Reális cél, hogy egy évben mindössze egy befőttesüvegnyi szemetet termeljen valaki?

- Ezt nem merném ilyen kategorikusan kijelenteni. A hulladéktermelésünk nagyon erősen függ attól, hogy hol élünk, milyen körülmények között, milyen lehetőségeink vannak, mennyire vagyunk erősek, mennyi mindenről vagyunk képesek lemondani. És a szemét mennyisége attól is függ, mit nevezünk szemétnek. A kommunális szemetet? Vagy a szelektívet is? Beleszámít az üveghulladékunk? Vagy az elektronikai hulladékunk? Ha ezekre a kérdésekre válaszolunk, akkor kiderül, hogy mennyire reális a befőttesüvegnyi szemét.

- Három gyermeked van. Őket hulladékmentesen neveled?

- Természetesen. Ez az életmód egy családon belül mindenkire hat. Családban nem lehet úgy élni, hogy valaki csinálja, más pedig nem. Természetesen vannak olyan dolgok, amit nem mindannyian vettek át, de én minden pillanatban arra törekszem, hogy erőszak nélkül rávezessem a gyerekeket a helyes útra, és arra, hogy képesek legyenek felelősségteljesen dönteni - a saját jövőjük érdekében.

- Miben különbözik a mostani az első kiadástól?

- A második kiadás újdonsága egy átfogó fejezet a sikeres közösségi együttműködések indításának gyakorlatáról: társadalmi szerepvállalás – lépésről lépésre. A fejezet vendégszerzői: Takács-Sánta András, az ELTE docense, a Humánökológia mesterszak igazgatója, a Kisközösségi Program elnevezésű kutatási és akcióprogram ötletgazdája és szakmai vezetője, valamint Rémán Izabella, a Gyermekkor Ökológiája munkatársa. Az új fejezet elsősorban azoknak nyújt segítséget, akik már eljutottak a hulladékminimalizálás olyan fokára, hogy már környezetünknek is szívesen megmutatatnák ennek az életmódnak az előnyeit. Ehhez pedig a legjobb módszer a közösség építése, a társadalmi szerepvállalás.

- Ezt miért tartod fontosnak?

- Tisztában vagyok vele, hogy a hulladékcsökkentés csak egy pici szelete a környezetvédelemnek. A zero waste életmód megoldást nyújthat a globális hulladékproblémára, de nem elegendő a globális klímakrízis megoldásához. Ehhez tovább kell lépni, és egyre több emberrel megismertetni a megoldási lehetőségeket. Ebben a plusz lépésben nyújthat segítséget a könyv új fejezete.

- Majdnem elfelejtettem, a könyv megvásárlása zero waste?

- Igen is és nem is. A könyv papírja újrahasznosított (hiába drágább az alapanyag, ehhez ragaszkodtunk), a rendeléseknél előnyt élveznek a közös rendelések és a személyes átvétel, a könyv példányszámában is a hulladékminimalizálásra törekedtünk. Azaz nem véletlen, hogy minden újranyomásnál maximum 1500 db-t nyomattunk, így kisebb eséllyel marad megvásárolatlan, szemétbe kerülő példány. Akinek van lehetősége az viszont választhatja az e-könyvet is. Sőt a bővített kiadás új fejezete önálló e-könyvként is megvásárolható a kiadónál. Ezt azoknak ajánljuk elsősorban, akik az első kiadást megvásárolták már korábban. Az e-könyv akkor környezetbarát megoldás, ha a használt eszközt a lehető legtovább használjuk. Hiszen ha fél év alatt kidobjuk, akkor elektronikus hulladékká válik. Ezt érdemes elkerülni.

- Azoknak, akik most vágnának bele, mit javasolsz, hogyan kezdjenej neki?

- Borítsák ki a szemetest és vegyék meg a könyvet ;)

# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET: