ÉLET-STÍLUS

Négy tipp a hulladékmentesebb élethez a Zöld Vaterától

Az online piactér létrehozta a környezettudatos termékkategóriát oldalán, címkével jelöli a tudatos cikkeket, illetve összeállított egy 30 napos kihívást is, hogy könnyebb legyen változtatnunk.

Link másolása

Ha szelektíven gyűjtjük a szemetet, és nem kérünk szívószálat az italunkba az remek dolog. Még jobb, ha eleve törekszünk arra, hogy minél kevesebb hulladékot termeljünk. Ha jó állapotú használt termékeket vásárlunk újak helyett, a feleslegessé vált holmijainkat pedig eladjuk, sokkal többet tehetünk a környezetünkért, mint gondolnánk! A Vatera létrehozta a környezettudatos termékkategóriát az online piactéren, címkével jelöli a tudatos cikkeket, illetve összeállított egy 30 napos kihívást is, hogy könnyebb legyen változtatnunk.

A műanyagmentes július, és az előtte zajló szívószálmentes mozgalmak intenzíven hívták fel a figyelmünket a hulladékmentesség fontosságára. Bár a tematikus odafigyelés is sokat számít, ennél mégis átfogóbb szemléletre van szükség, méghozzá a mindennapok szintjén. A zero waste mozgalmat talán már nem kell bemutatni, szerencsére egyre többet foglalkozunk vele. Azzal ugyanis, hogy a megtermelt hulladék mennyiségét csökkentjük, többet tehetünk a környezetünkért, mint a „sima” újrahasznosítással.

Ehhez persze alakítani kell picit az életmódunkon, de azért nem szükséges a feje tetejére állítani az életünket. A tudatos szokások apró lépésekkel is kialakíthatók, és minden apró változtatás pozitívan hat. A Zöld Vatera microsite zero waste tippjei, valamint az oldalon Zero Waste címkével jelölt termékek a ma divatos tematikus mozgalmak mellett segíthetnek eligazodni a teljes témában, és környezetbarátabban élni a mindennapokat.

Helyettesítés textillel

A különböző eldobható papírtárgyak, mint például a szalvéta, a konyhai papírtörlő, vagy akár a zsebkendő mind-mind kiváltható textillel. Azzal, ha törlőrongyot, konyharuhát, mosható zsebkendőt használunk, nemcsak a környezetet óvjuk, de a pénztárcánkat is kíméljük, hiszen ezeket nem kell mindig újravásárolni. Takarításhoz használjunk kiselejtezett pamutpólót, sőt, a kisbabák számára is választhatunk mosható pelenkát, ami nagy hulladékmennyiségtől kíméli meg a Földünket, és nem utolsó sorban jelentősen olcsóbb megoldás az eldobható pelusokhoz képest.

Vegyszermentes higiénia

Egyre többet hallani a házi készítésű, szuperhatásos tisztítószerekről, amik olyan természetes „csodaszereket” tartalmaznak, amelyekre elsőre nem is gondolnánk, annyira hétköznapiak. Az ecet, a citrom, a teafaolaj és a szódabikarbóna sokszor jóval hatékonyabbak a szennyeződésekkel szemben, mint a megszokott vegyipari készítmények. Arról nem is beszélve, hogy kevésbé károsak az egészségre és a környezetre nézve is. Különösen ajánlott a használatuk, ha kisgyermekek is élnek a háztartásban, így a kicsik nem kerülnek kapcsolatba vegyi anyagokkal.

Ami pedig a személyes higiéniát illeti, szintén célszerű természetes összetevőkkel készült, bio- és natúrkozmetikumokban gondolkozni. A bőrünk meghálálja a tápláló törődést, és persze a lefolyóba sem kerül több vegyszer. Nagyon sok hazai, akár kézi készítésű natúrkozmetikum kapható többek közt a Vaterán is. Ha hazai terméket, illetve online vásárlunk, a szállítás ellenére is környezettudatosabban választunk mint, ha magunk autóznánk el a beszerzett holmiért. Az egyre népszerűbb személyes átvételi pontok pedig még ennél is jobb megoldást jelenthetnek.

Környeztettudatos konyha

Rengeteget tehetünk a környezetünkért a konyhai tüsténkedések közepette is. A víz például, amiben a tojásokat főztük, tele lesz olyan, a héjból kioldódott anyagokkal, amik hasznosak a virágainknak. Ugyanezt megtehetjük a vízforralóban maradt felesleges, kihűlt vízzel is – így nem vész kárba egy csepp sem. A mélyhűtőből vegyük elő időben az élelmiszert, és tegyük át a normál hűtőbe, hogy szépen lassan felolvadjon – kerüljük a mikróban olvasztást a felesleges energiafogyasztás miatt. Ha pedig sütőben készült finomságról van szó, állítsuk le azt egy pár perccel korábban, hiszen a kikapcsolt, de még forró sütőben a maradék idő alatt szintúgy tökéletesen elkészül az étel. Az óriási hulladékmennyiséget kitevő PET-palackoktól szabaduljunk meg vízszűrő kancsóval és szódagéppel.

Tudatos vásárlás

Már nagyon sokszor hallottuk, mégsem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a környezettudatosság 0. lépése a tudatos vásárlás. Ez nagyjából azt jelenti, hogy csak azt vásároljuk meg amire tényleg szükségünk van. Kicsit árnyalva a képet, érdemes arra is figyelni, hogy a felesleges csomagolást is kerüljük – például ne vegyünk zacskót néhány szem almának, és mindig legyen nálunk tartós bevásárlótáska, mikor boltba megyünk. Ahogy a szappanok példájánál említettük, ha helyi termékeket választunk, az kevesebbet „utazik”, ami kevesebb üzemanyagkibocsátást és szennyezést is jelent. Ha csak tehetjük, vásároljunk új helyett inkább jó állapotú, de használt tárgyakat, és mi magunk is adjuk el azt, amire már nincs szükségünk. Többek közt erre buzdított a #HasználtRuhaSzeptember megmozdulás is, amit persze nemcsak szeptemberben követhetünk – év közben is vásároljunk inkább használt ruhadarabokat, a meguntakat, kinőtteket pedig adjuk el a Vaterán.

Plusz egy tipp, hogy ha szeretnénk valakit megajándékozni, adjunk élményt tárgyak helyett – egy kirándulás vagy egy finom vacsora nemcsak emlékezetesebb egy tárgynál, de hulladékot sem termel.

A hulladékmentes(ebb) életmód nem olyan nehéz, mint elsőre tűnik, és ne feledjük, hogy nem kell mindenkinek 100%-ban ilyen életmódot folytatnia ahhoz, hogy változzon az általános gyakorlat. Nézzük meg, mi az, amit be tudunk építeni az életünkbe, és mi az, aminek a teljesítése számunkra nem reális. Ebben segíthet az online piactér zöld tematikus microsite-ja.

# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló Facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET: