XIII. Lajos állítólag évekig nem feküdt le a feleségével, annyira traumatizálta a nászéjszaka
Ma már a nászéjszakának legfeljebb szimbolikus jelentősége van, sokszor csak fáradtan zuhan az ifjú pár az ágyba az egész napos pörgés után. Azonban ez nem volt mindig így, sőt, egyes népeknél máig szigorú előírásoknak kell megfelelni. Csokorba szedtem a nászéjszakával kapcsolatos érdekességeket.
A "babiloni szüzeknek" előírás volt a templomban idegenekkel hálni
Az ókori görögöknél, Spártában, szokatlan fegyelem uralkodott: az esküvő után a férfiaknak még egy évtizedig laktanyában kellett élniük, mielőtt a feleségükkel közös otthonba költözhettek. Addig gyakorolhatták az önmegtartóztatást, és a késői beteljesedés a spártaiak szerint végül erős és egészséges utódokhoz segítette őket. Úgy vélték, a nőknek jóval nagyobb a szexuális étvágyuk, ezért nekik is meg kellett tanulniuk ösztöneik kordában tartását.
Már az ókorban is úgy vélték, hogy az esküvő esetében – a tulajdonjog és öröklési rendszer miatt – a legfontosabb a nő szüzessége.
Az magától értetődő volt, hogy a férjek hálhattak ágyasokkal és rabszolganőkkel a feleségük mellett. Babilonban viszont a szüzességet a termékenység istennőjének áldozták. Hérodotosz is írt arról, hogy a "babiloni szüzek vagy asszonyok" kötelessége volt Istár templomában szexuális szolgálatokat ellátni.
A középkor
Az első éjszaka joga (ius primae noctis) nagyon híres középkori szokás, csak egy baj van vele: hogy gyakorlatilag nem létezett. Eszerint a feudális földesúré volt az elsőbbség, ha a birtokán férjhez ment egy leány, tehát ő vehette el szolgája szüzességét a férje helyett. Ilyen írott törvény viszont sosem létezett, az már más kérdés, hogy sok nemes a tulajdonaként kezelte a jobbágyokat, törvényesen rendelkezhettek felettük, úgyhogy bármi megeshetett szegényekkel.
Ami viszont biztosan létezett, sőt, máig érvényben van, az a katolikus egyház előírása a házasság elhálására.
A frigy e szerint csak akkor érvényes, ha nemi aktussal beteljesítik azt, méghozzá "emberi módon", azaz például nem erőszakos úton.
Az elhálás megtörténtének biológiai feltételei az egyházi joggyakorlat szerint a merevedés, a legalább részleges behatolás és a magömlés a hüvelyben (függetlenül attól, hogy a férfi magva megtermékenyítésre alkalmas-e). Az elhálás ténye olyan fontos, hogy ellenőrizni is szokás: sok kultúrában másnap reggel az volt a családtagok programja, hogy megkeressék a lepedőn az árulkodó véres foltot. Évszázadokon keresztül az elhálás a lakodalom éjszakáján történt meg, azaz előtte nem élhettek nemi életet a fiatalok. Elvileg ma is ez az elvárt viselkedés, az már más kérdés, hogy hányan tartják be…
Manapság van néhány olyan nászéjszakához kötődő szokás, amelyeket úgy használunk, hogy nem is tudjuk az eredetét. Az egyik ilyen kedves gesztus, amikor a férj a karjába kapja az újdonsült asszonyát, és így viszi be a szobába. Ez annak érdekében alakult ki, hogy a lovagias férj megvédje a feleségét a küszöbnél megbújó gonosz démonoktól. Továbbá a kontyba kötött hajviseletnek is jelentősége van, ezt a frizurát régen a nászágyba fektetés előtt készítették el, nem pedig az esküvő előtt. A szabadon szállingózó loknikat felváltó szigorú hajviselet célja megmutatni a külvilág felé, hogy immár egy hűséges asszonnyal van dolgunk.
Híres nászéjszakák
Nem volt egyszerű régen az uralkodóknak: ami nekünk privát magánügyünk, az az uralkodók esetében közügynek minősül. Természetesen mindig kiemelkedő jelentősége volt annak, hogy lesz-e utódja egy királynak vagy királynőnek, ezért a nászéjszakán az udvari etikett szerint mindenki ott forgolódott a pár ágya körül, és másnap reggel is körbe kellett mutogatni a véres lepedőt. Volt néhány emlékezetes eset, amelyről a történelemkönyvek kuncogva mesélnek.
A mindössze tizenhárom éves XIII. Lajos francia királyt traumatizálta, hogy el kellett hálnia a nászt a feleségével, Ausztriai Annával
(ami csak túlbuzgó anyja szerint sikerült, többek szerint nem igazán). Utána évekig nem volt együtt a hitvesével, csak miután végignézte a saját húga nászéjszakáját, akkor értette meg, hogy ideális esetben hogyan is néz ki ez a történet. Ezután lassan beindult a gépezet, és több mint két évtizeddel az esküvőjük után megfogant egyetlen gyermekük, a Napkirály.

A XIX. században Stefánia belga hercegnő hiába álmodozott a tökéletes együttlétről Rudolf osztrák trónörökössel, megemlékezésében nem győzte hangsúlyozni negatív tapasztalatait: „Micsoda éjszaka! Micsoda kín, micsoda undor! Azt hittem, meghalok a csalódottságtól!”
A viktoriánus kor névadója, Viktória hercegnő számára viszont igen jól sikerült a nászéjszaka az unokatestvérével, Albert herceggel. Utána a naplójában csak úgy áradozott hihetetlen estéjéről. Annyira rákaptak a huncutkodásra, hogy összesen kilenc gyermekük született.
Kultúránként változó szokások
Természetesen az európai házassági szokások merőben eltérnek a többi kontinensen gyakorolt hagyományoktól. Akad azonban néhány megdöbbentő is közöttük.
Kínában az ifjú pár egy olyan szobában tölti első közös estéjét, amely körbe van rakva sárkányokat és főnixmadarakat ábrázoló gyertyákkal. Ezzel űzik ki a szobából az ártó szellemeket.
Japánban a fiatal arák az esküvő előtti napon kapták meg a felvilágosítást az édesanyjuktól. Mindezt egy olyan gyakorlatias, képes bemutató kíséretében, amely generációról generációra száll a családban.
A hinduknál nincsen válás, ezért mindenekelőtt horoszkóppal derítik ki, hogy két ember összeillik-e, és csak utána történhet meg az eljegyzés.
Náluk mindkét félnél előírás az érintetlenség (míg a többi kultúrában ez ugyebár csak nőkre vonatkozó előírás), és az első éjszakát nem kettesben tölti az újdonsült házaspár, hanem egy szent tehén társaságában.
A muszlimoknál bő egy hét telik el a házassági szerződés után, mire egymáséi lesznek a fiatalok. A nagy napot nem egyedül élik át, ugyanis az ara női családtagjai kíséretében vonul be a férjéhez, aki nem rögtön látja meg hitvesét, hiszen előbb a Mekka irányába fordított ágyon háttal levetkőzteti őt, majd hosszas imába kezd. A rokonok közben kint várják az ajtó előtt, hogy a vőlegény kinyilvánítsa tetszését vagy nemtetszését a felesége testi adottságaival kapcsolatban.
Ugye, milyen sokszínű a világ, ha az esküvő legintimebb részére kerül a sor?