HÍREK
A Rovatból

Valóban ellopták Einstein agyát? 6 furcsaság a tudomány világából

Azt tudtad például, hogy már álltak a gízai piramisok, amikor még éltek az utolsó mamutok?


Tudtad, hogy több tízezer medúza keringett egy időben a Föld körül? És azt, hogy már álltak a gízai piramisok, amikor az utolsó gyapjas mamutok kipusztultak? Vagy azt, hogy Albert Einstein agyát halála után egy fanatikus patológus ellopta, hogy saját pincéjében tárolhassa?

A Buzzfeed szedett össze néhány tudományos furcsaságot, amelyből mi most kiválasztottuk a 6 legérdekesebbet.

1. 1991-ben 60 ezer medúza keringett a Föld körül

1991. júniusában a Columbia űrrepülő 7 emberrel és 2478 medúzával a fedélzetén indult az űrbe. A tengeri lények annyira jól érezték magukat, hogy szaporodtak is, így mire visszatértek, már 60 ezren voltak.

2. Öt repülő kígyófaj él a Földön

A repülés nem egészen igaz, hiszen nem tudnak felemelkedni, viszont képesek fák között siklani a levegőben. Így hát bocsánatos bűn, ha valaki azt hiszi, repülnek. Ezek a kígyók amúgy Dél- és Délkelet-Ázsiában élnek.

3. Az arcunk számára gyorsabban telik az idő, mint a lábunknak

Az „idődilatáció” az einsteini relativitáselmélet egyik „mellékhatása”. Úgy is emlegetik, hogy az „iker paradoxon”. Einstein elmélete szerint, ha egy ikerpár egyik tagját felküldjük az űrbe, ahol nagysebességgel utazik az univerzumban, lassabban öregszik, és ha visszatér a Földre, fiatalabb lesz a testvérénél.

Az elméletet később bizonyítani is sikerült mégpedig úgy, hogy repülőkkel órákat küldtek fel az űrbe. Ugyanez az időeltérés már akár egy méter magasságkülönbségnél is igaz. Persze olyan apró a különbség, hogy az ember számára érzékelhetetlen, de elméletben az arcunk lassabban öregszik a lábunknál, mert lent leheletnyivel erősebb a gravitációs erő vonzása.

4. Földönkívüli alkohol

A Sas csillagkép átmérője ezerszer nagyobb a mi naprendszerünknél, és annyi etilalkoholt tartalmaz, hogy hosszú évekig részeg lehetne tőle minden egyes ember a Földön. Sajnos azonban 10 ezer fényévre van, és más, kevésbé csábító vegyületekkel keveredik, például hidrogén-cianiddal.

5. Albert Einstein halála után az agyát ellopta egy patológus, és 240 darabra vágta

Amikor 1955. áprilisában Einstein meghalt, Thomas Harvey volt a Princeton Kórház ügyeletes patológusa. A tudós azt akarta, hogy a maradványait hamvasszák el, és a hamvait szórják szét. Harvey azonban mást gondolt.

A tudós agyát 240 darabra vágta, és a pincéjében tárolta.

Arról megoszlanak a vélemények, hogy erre kapott-e engedélyt a patológus, vagy nem, de az biztos, hogy tudományos kísérleteket végzett rajta, miután minden irányból alaposan lefényképezte. A darabokat tartósította is, így kárt tulajdonképpen nem tett, sőt.

Einstein_brain_-_T.Harvey

Fotó: Wikimedia Commons

6. Már álltak a piramisok, amikor az utolsó gyapjas mamut elpusztult

A legtöbb mamut 10 ezer éve kihalt, de egy kis populáció megmaradt az Északi-Jeges-tengeren található Wrangel-szigeten, körülbelül időszámításunk előtt 1700-ig. Ekkor a gízai piramisok már több száz éve álltak.

mamut

Forrás: BuzzFeed


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Pócs János: Majka Magyar Péternek írta a „Csurran-cseppent”
A fideszes képviselő a parlament folyosóján erősítette meg a vádjait a miniszterelnök testvére, Magyar Márton ellen. Pócs a becsületsértési feljelentésre reagálva egy Majka-slágerrel is üzent Magyar Péternek.
F. O. - szmo.hu
2026. június 22.



Pócs János szerint nem is kérdés, hogy a miniszterelnök testvére, Magyar Márton fizetett a Szőlő utcai ügy koronatanújának, hogy terhelő állításokat tegyen korábbi kormánypárti politikusokra. A fideszes politikus hétfőn a parlament folyosóján erősítette meg korábbi állításait – írta a Blikk.

Pócs János arra a hírre reagált, hogy Magyar Márton, a Kontroll alapítója becsületsértés miatt feljelentést tervez ellene.

„Egy hét gondolkodás után valamit mondani kell” – fogalmazott a fideszes politikus.

A képviselő szerint egyszerűbb lett volna, ha a Kontroll munkatársai lejönnek hozzájuk, amikor a szerkesztőségük előtt jártak. „Kétszer is ott voltunk a Kontroll szerkesztősége előtt. Ha Magyar Márton meg akar vádolni a rendőrségen, vagy a bíróságon, ott kellett volna megtennie. Azért mentünk oda” – jelentette ki.

A fideszes politikus arról is beszélt, milyen következményekkel kellene járnia az ügynek.

„Minden normális demokráciában, ha egy miniszterelnök, vagy a hozzá köthető személyek igaztalan vádakat terjesztenek a politikai ellenfelükről, annak súlyos konzekvenciái vannak. Reméljük, hogy itt is így lesz” – jelentette ki.

A fideszes politikus a politikai következmények latolgatása után egy meglepő kulturális utalással zárta gondolatait.

Szerinte Majka a „Csurran, cseppen” című slágerét Magyar Péternek írta, majd idézett is a dalból: „én mindent túlélek”.

Az ügy előzménye, hogy Pócs János múlt szerdán sajtótájékoztatón vádolta meg a Tisza Párthoz köthető személyeket a tanú befolyásolásával. Erre reagálva Bangó Sándor és Magyar Márton is bejelentette, hogy jogi lépéseket tesznek.

Eközben a hivatalos nyomozásban már tizenegy gyanúsított van. Orbán Viktor „gyalázatos provokációnak” nevezte a történteket. A koronatanú, Bangó Sándor, bár korábban bizonytalanságot jelzett, végül az ügyészségen vallomást tett, és megnevezte az általa „Zsolti bácsiként” emlegetett férfit.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Havasi Bertalan: Magyar Péternek elment az esze
A Fidesz kommunikációs igazgatója szerint ma ezt az egész ország végérvényesen megtudhatta. A párt nevében felszólította a kormányfőt, illetve a mögötte álló parlamenti többséget, hogy hagyják abba a Rákosi-korszakot idéző fenyegetőzést és a félelemkeltést.
F. O. - szmo.hu
2026. június 22.



„A Fidesz felszólítja a kormányfőt, illetve a mögötte álló parlamenti többséget, hogy a Rákosi-korszakot idéző fenyegetőzést és a félelemkeltést hagyják abba, és térjenek vissza a Magyarországhoz méltó, higgadt, nyugodt polgári kormányzás gyakorlatához” – írta a Havasi Bertalan, az ellenzéki párt kommunikációs igazgatója hétfőn.

Havasi Bertalan az MTI-hez eljuttatott közleményben úgy fogalmazott:

a mai napon az egész ország végérvényesen megtudhatta és megláthatta, hogy „a miniszterelnöknek elment az esze”.

A kommunikációs igazgató szerint ennek jelei már eddig is sokakat aggasztottak. „De ma bizonyossá vált, hogy a kormány élén egy önmagán uralkodni képtelen, erőszakos, és Magyarország polgárait nyakló nélkül fenyegető miniszterelnök áll” – jelentette ki.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter szerint napokon belül lemond a legfőbb ügyész
Az Alaptörvény-módosításról szóló javaslatban nincs szó a legfőbb ügyészről, az Állami Számvevőszék és a Gazdasági Versenyhivatal vezetőjének eltávolításáról. A kormányfő délutáni sajtótájékoztatóján azt mondta, erről később döntenek.
F. O. - szmo.hu
2026. június 22.



Ha Sulyok Tamás nem írja alá az Alaptörvény-módosítást, akkor szembemegy az Alaptörvénnyel és jogszabályokkal, „akkor okkal és alappal megindítható ellene a megfosztási eljárás” – mondta Magyar Péter hétfő délutáni sajtótájékoztatóján. Ebben az esetben ideiglenesen az Országgyűlés elnöke fogja gyakorolni a jogköreit, Forsthoffer Ágnes pedig biztosan aláírja a módosítást.

A javaslatban nincs szó a legfőbb ügyészről, az Állami Számvevőszék, a Gazdasági Versenyhivatal vezetőjének eltávolításáról.

A miniszterelnök azt mondta, tudomása szerint a legfőbb ügyész hamarosan magától lemond, a többi közjogi tisztségviselő eltávolításáról pedig később döntenek.

„Abban maradtunk a frakcióval, hogy először túl leszünk ezen, és utána megvizsgáljuk azokat a szervezeteket” - mondta a kormányfő. Várhatóan szeptemberre új elnöke lesz az Alkotmánybíróságnak is, és Polt Péter elveszíti a mentelmi jogát is. tette hozzá Magyar Péter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Amnesty: A kormány mostani megoldása nincs rendben, Sulyok Tamásnak is joga van a tisztességes eljáráshoz
A jogvédő szervezet szerint a köztársasági elnök soha nem emelte fel a szavát a hatalmi önkénnyel szemben vagy a legkiszolgáltatottabb helyzetben lévők védelmében, de neki is joga van a tisztességes eljáráshoz.


Hétfőn megjelent a kormány 17. Alaptörvény módosításra vonatkozó javaslata, amelyből – többek között – az is kiderül, hogyan akarnak megszabadulni Sulyok Tamás köztársasági elnöktől. Sulyok megbízatása az 17. Alaptörvény módosítás hatályba lépését követő napon egyszerűen megszűnik. A kormány szerint erre azért van szükség, mert vele szemben “súlyos bizalomvesztés” van a társadalom részéről és a választók felhatalmazták őket az alkotmányos intézmények működésének helyreállítására.

- Ezekkel nem tudunk vitatkozni. Sulyok Tamás soha nem emelte fel a szavát a hatalmi önkénnyel szemben vagy a legkiszolgáltatottabb helyzetben lévők védelmében,

és nem tett semmi azért, hogy mindenki úgy érezhesse: egyenlő, szabad és megbecsült tagja a közösségünknek - kezdte közleményét a kialakult helyzettel kapcsolatban az Amnesty International.

A jogvédő szervezet ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, a kormány mostani megoldása nincs rendben, az Alaptörvény-módosítás ugyanis figyelmen kívül hagyja, hogy Sulyok Tamásnak is joga van a tisztességes eljáráshoz, és az elmozdítása csak megfelelő törvényi garanciák mellett lehetséges.

Erre a mostani szabályok alapján az ún. “megfosztási eljárás” szolgálna, aminek a megindítására – véleményünk szerint – Sulyok Tamás adott is okot.

A kormány öt napot adott arra, hogy bárki elmondhassa a véleményét, amit az Alaptörvény-módosítás további részeire vonatkozó álláspontjával együtt az Amnesty International is el fog küldeni, zárul a közlemény.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk