Azt hitték, örökre elveszett a világ első modern számológépe
Magától értetődő számunkra, hogy ha gyorsan ki kell számolni valamit, előkapjuk a telefonunkat, és bepötyögjük a számokat, az eszköz már el is végzi a műveletet, és mi megkapjuk az eredményt.
Egykor nem volt ennyire magától természetes az, hogy más végezze el a műveleteket az ember helyett, mert nemhogy okostelefon vagy digitális számológép, de még mechanikus sem állt rendelkezésre.
Éppen ezért volt hatalmas találmány a 17. század egyik zsenijének, Wilhelm Schickardnak a munkája: a mechanikus számológép, amely képes volt elvégezni a 4 alapműveletet.
Schikard elképesztő figura volt. 1592. április 22-én szülelett német területen, Herrenbergben. Miután kiderült, milyen érzéke van a matematikához, 1610-ben a tübingeni kolostorba vették fel tanulni, majd Württembergben lelkészként dolgozott. 1617-ben meglátogatta Johannes Kepler, és a 20 évvel idősebb tudós a jóbarátja lett.
Amikor 1618-ban, a harmincéves háború kitörésének évében egy év alatt szokatlanul sok üstökös tűnt fel az égbolton, Schickard a württenbergi herceg kérésére értekezést írt a jelenségről, és korának szokásaival szembeszállva tudományos alapon közelítette meg a kérdést. 1619-ben a Tübingeni Egyetem hebraisztikai tanszékére nevezték ki professzornak, ekkor írja meg a héber nyelv oktatásáról szóló alapművét. Schickard 1623-ban égboltmodellt készített, azt ábrázolta, hogy az északi félteke égboltja a Földről nézve hogyan fest.
Guten Morgen. Den Mond-Krater Schickard kennen sicher einige. #otd 1635 starb Wilhelm Schickard. Er war Astronom, Geodät und Mathematiker und lehrte Hebräisch und Astronomie an der Uni. Tübingen. S. erfand u.a. Rechenmaschinen und ein Handplanetarium.#avsotagesinfo pic.twitter.com/Vs9Gkriul0
— Allgäuer Volkssternwarte Ottobeuren (@AVSO_de) 2018. október 23.
Wilhelm Schickard and the first mechanical calculatorhttps://t.co/Zp8fk04SO2…/the-first-calculating-machi…/ pic.twitter.com/erjuPKR69v
— Thony Christie (@rmathematicus) 2018. szeptember 21.
Még abban az évben elkezdett a számológépén dolgozni.
Az összeadás és kivonás műveletét teljesen, a szorzást és az osztást részben automatizálta
- írta Keplernek, és azt is megírta levelében a barátjának, hogy az eszköz „az adott számokkal automatikusan számol: összead, kivon, szoroz és oszt. Bizonyára örülne, ha látná, hogyan gyűjti össze a tízes és százas maradékokat, vagy kivonáskor hogyan vesz el belőlük...”
A számológépben egymáshoz illeszkedő tíz- és egyfogú fogaskerekek voltak, a gépezet magját az aritmetikai egység alkotta, amelynek az összeadás és a kivonás volt a feladata. Hat pár kerékből állt, ezek hat decimális pozíciónak feleltek meg. A készülék rudak, fogaskerekek és egy automatikus átvitelképző mechanizmus kombinációjának a használatával végezte el a számításokat. Az automatikus tízes átlépést egy köztes fogaskerékkel oldotta meg. Az összeadás végeredményét a leolvasódobon kis ablakokban lehetett látni, valamint külön tárcsák szolgáltak az összeadandó jegyek bevitelére. A találmány működött és hasznos volt.
Csakhogy közben zajlott az 1618-ban kitört Harmincéves háború. És ez lett William Schickard életének és találmányának a tragédiája.
Schickard ugyanis egy órásmestert bízott meg a számológép elkészítésével, és a gép a tübingeni tűzvész alatt az órásműhellyel együtt elpusztult. Hiába készült másik példány is a gépből, az a háború alatt elveszett. Schickard pedig családjával együtt meghalt az 1635-ben kitört pestisjárványban.
Wilhelm Schickard ráadásul 1624-ben a térképészetet is forradalmasítva elkészítette az addig legpontosabb térképeket lakóhelyéről, a Württembergi Hercegségről. Ám ezek két darab kivételével szintén odavesztek.
Zseniális számológépének a rajzát 1957-ben fedezték fel, amikor feldolgozták Kepler iratait. A rajzot ugyanis Schickard elküldte a barátjának. 1960-ban a rajz alapján készítette el az IBM a gép működő rekonstrukcióját. Az utókor mélyen tiszteli a 17. századi tudóst, 1973-ban, a gép fetalálásának 350. évfordulójára bélyeget adtak ki, és a Hold egyik krátere is Schickard nevét kapta.
12 June 1973: stamps issued in West Germany celebrating 350 years of calculating machines. This one depicts the 1623 device designed by German professor Wilhelm Schickard. pic.twitter.com/Y931s1l6FP
— German at Portsmouth (@GermanAtPompey) 2018. június 12.
#Gassendi #Schickard and #Herodotus #Aristarchus craters on a hazy #Moon just now pic.twitter.com/vJrW7TDD8D
— ? fred de jager (@novafred) 2018. március 28.