BUDAPEST

Népsziget: nincsen még egy ilyen bájosan lepukkant, szilajul vadregényes hely Budapesten

Úgy szeretjük, ahogy van. A hibáival és a csúfságaival együtt.
My Secret Budapest, Fotó: Mervai Márk - szmo.hu
2019. július 24.


Link másolása

Semmi máshoz nem hasonlít a Népsziget Budapesten, csak önmagához. Kevés ilyen akad, amelyik ennyire nyers, vad és mégis vonzó. Amelyik a lepukkantságában is ilyen hangulatos. 2004-ben voltam itt először egy buliban, és azóta nem tudok szabadulni a varázsától.

A Népsziget egy másik dimenzió. Külön világ Budapesten belül. Végső menedék, ha elborult helyre vágysz, ami azért nincsen annyira távol a civilizációtól, és nem olyan elhagyatott, hogy ne lehessen hol sörözni, fröccsözni vagy hekkezni nyáron.

A Népsziget egyszerre él a múltban és a jelenben. A jövőre – amely félő, hogy a beépítésével járna – gondolni sem akar. Sokan úgy tekintenek rá, mint a Római part pesti változatára, pedig A Dunán és azon kívül, hogy egyikről a másikra átlátni és egyikről a másikra át lehet menni, nem sok közös van bennük.

Ha ki akarsz törni a mókuskerékből és jót akarsz magadnak, akkor egy napot rászánsz a szigetre. Érdemes plédet is hoznod, mert lesz olyan pontja, ahol szívesen leheveredsz és csak bámulod az eget meg a vizet.

Hat évvel ezelőtt a munkatársam már megírta a Népsziget történetét. Most arra voltam kíváncsi, mi változott azóta és azt szeretném megmutatni, mi mindent lehet csinálni a Népszigeten.

Két helyről is megközelítheted. Vagy a Gyöngyösi utcai metrómegállótól, a Duna Pláza mögött sétálsz be a hetvenes években épült impozáns gyaloghídon, vagy Újpest Városkapu megállónál az újpesti vasúti hídon mégy be. Mi az utóbbit választottuk, mostanában ez a sziget mozgalmasabb része.

Már a vasúti hídnál külön látványosság fogad: balra a kajakosok, jobbra az Újpesti Hajójavító – utóbbinál kicsit szemlélődünk a hídról.

A híd alatt az első izgalmas hely Vasmacska, ami már vagy húsz éve megvan, és a legenda szerint nem a Rómain, hanem itt kapható a város legjobb hekkje.

A hely egyszerű, mint egy faék, teljesen hagyományos, és azt adja, amit elsőre kinézel belőle, és amit itt a Népszigeten egy ilyen sörözőben keresnél: sört és hekket egyszerű abrosszal leterített asztaloknál ülve.

A túloldalon a híres kecskefarm. Több évtizede megvan ez is, egyszerre bájos és rémisztő. A gyerekek szeretik, a több családot is láttunk a kerítéshez zarándokolni kecskelesre.

Kik járnak a Népszigetre?

Horgászok, bringások, kutyások. Újpestiek, akikhez közel van a sziget.

Szerelmesek.

Születésnaposok.

Azok, akik nem a belvárosi fancy helyekre vágynak, és akiknek a Római is túl forgalmas.

Családok, akik unják a szokványos és zsúfolt játszótereket.

Fotósok, a téma miatt.

Kezdő urbexesek.

Azok, akiknek van itt kint nyaralója.

Sportolók.

A legenda szerint az újpestiek Szúnyog-szigetnek hívják. Én nem vagyok újpesti, nem nevezem így.

A vasúti híd alatt a parton két hely közül is választhatsz: bal oldalon a Wasser, jobb oldalon a Kabin működik. Az egész a régi Zöld Pardonra emlékeztet, amikor 1999-ben a semmi közepén, a Petőfi híd lábánál egy lakókocsi volt- vagy pult -, néhány asztal, napernyő, sört ittunk, tűzött a nap, és ennyi volt a Zöld Pardon. Nem volt túlgondolva, túltervezve, sem túlhájpolva. Az ment oda, akit amúgy is érdekelt.

A Wasser és a Kabin is azért kellemes, mert ahhoz, hogy kényelmes legyen, megfelelően kialakították, de nem építették/dizájnolták agyon. Hasonló a hangulatuk, mint a Rómain a nap bácsinak vagy a Fellininek – és a hasonlóság nem véletlen, a Kabint a Fellini tulajdonosa indította el pár éve. Fröccs, sör, nachos, grilles melegkonyhai finomságok – ezt a Kabin és a Wasser is tudja. 11 körül nyitnak, hétvégén kicsit később, úgy tervezd ide a programodat.

Beljebb, a Népsziget egyetlen betonútján andalogva a régi Ganz hajógyárhoz érünk – az elmúlt 5 évben tovább pusztult. És mielőtt az egykori bejárathoz megyünk, egy nagy szemétkupac mellett kell elmennünk. (Eddig azt hittem, nem lehet autóval sunnyogni, de az illegális szemétlerakók ottjártunkkor tökéletesen bemutatták, hogyan megy ez.)

A dark és gót szubkultúra izgalmas központja lehetne az omladozó, rozsdás épületegyüttes. Így is fantasztikus látványt nyújtanak, képzelem, milyenek lehetnek rossz időben és télen. De egyáltalán nem a horrorfilmek jutnak róla eszembe, és képtelen vagyok a rozsdaverte oszlopok láttán borongani. A Népsziget összességében nem elborult, szomorú hely; van benne valami abszurd derű.

Viccből megfogjuk a zárnak látszó kaput – és az szinte magától kitárul.

Két lépést beljebb megyünk, hogy körülnézzünk, aztán nem feszegetjük a határokat, hanem visszafordulunk, és inkább megnézzük, az elmúlt 5 év alatt mi változott a sziget belsejében.

Örömmel állapítjuk meg, hogy a szintén legendás és a Vasmacskához hasonlóan retró söröző, a Sziget Büfé is még mindig áll. És ami a legdurvább, kiderül, hogy akad, aki kifejezetten úgy szervezi a kirándulásait a Népszigetre, hogy leülhessen itt hekkezni vagy sült kolbászt enni sült krumplival és savanyú uborkával. Családok is járnak ki, és a környékbeli, még használatban lévő nyaralókból is érkeznek a Sziget Büfébe.

Az egykor népszerű és valószínűleg népes üdülők ma lehangoló látványt nyújtanak. A régi BM üdülőt, amit Nagy Szabi 6 éve még le tudott fozózni úgy, hogy az épület látsszon, most szinte a tetőig takarja a burjánzó növényzet, az út pedig már kivehetetlen a gaztól.

A többi elhagyott nyaraló sem nyújt szebb látványt. Itt egy málladozó tábla, ott egy üres medence, pattog le róla a festék.

Viszont még mindig akadnak, akik kijönnek a hétvégi házaikba, működik a kajakos-kenus tábor és a gyermeküdülő is – ők nyaranta élettel töltik meg a szigetet.

Mi a legjobb a Népszigetben? Mire megfogalmaztam magamnak, rájöttem, hogy más már leírta előttem. A Kocsmaturista szerint: „Még ott tart, hogy az emberek kiválasztották és nem kialakították maguknak. Meg kell becsülni, amíg ilyen! Minden, ami népszerű lesz, gyorsan veszélyeztetetté lesz attól, hogy hamarosan megcsinált lesz, mesterkélt, komfortos, túl kereskedelmi. Nagyon jó aranyközépút a Népszigeten 2018-as nyara, amikor még alig érintett a környezet varázsa, de már “buli van a parton, a szabad strandon.” A mostani helyek ugyanis lazán, tisztelettel illeszkednek még a környezetükbe, nem építik át, nem dominálják le, de életet adnak hozzá.”

A Népsziget olyan, mint a szocialista Kuba. Addig nézd meg, amíg ilyen vadregényes, romantikus. Amíg le nem dózerolják a bungalókat és be nem építik lakóparkokkal.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BUDAPEST
A Rovatból
Virágpompában a Tóth Árpád sétány, Budapest egyik legszebb japán díszcseresznye fasora
A történelem viharait is átvészelte a várfal, amelyen az öreg gesztenyefák elé 2009-ben ültették a lenyűgöző látványt nyújtó másik fasort.
Fotók: Nagy Bogi - szmo.hu
2024. április 04.


Link másolása

A tavasz egyik legszebben virágzó fája a japán díszcseresznye. A pár napig élvezhető látványosság sokakat vonz magához, gyönyörködni, fotózni. A rózsaszín virágözön a Budai Várban is minden évben elvarázsolja a látogatókat.

A Tóth Árpád sétány önmagában is egy különleges hely, hiszen egy régi középkori várfal tetején vezet végig, ahol a panorámát is érdemes kiélvezni.

A sétány jelenlegi formája 2009-ben készült el, a déli szakasz felújításával, ekkor ültették a fákat is Tihanyiné Tóth Mária tervei alapján. A ma már romantikus Várhegy várfalai korábban hadicélokra szolgáltak. A várfal romjaira 1720-ban telepítették az első fasorokat - ez volt Budapest első kettős fasora.

A sétány neve is többször változott, a 19. században Bastei Promenádnak hívták, majd 1879-től Bástya sétánynak, a 30-as években Horthy Miklós sétánynak és Gróf Bethlen István sétány is volt. 1946-ban nevezték el a nyugati részt Tóth Árpád sétánynak, mert a költő a közeli Táncsics Mihály utcában is élt. A második világháború után a fák is elpusztultak. A területet 1967-ben rendezték, ekkor ültettek gesztenyefákat, juharfákat. A díszcseresznyefák 2006-ban és 2009-ben kerültek a sétányra, míg a mögöttük álló gesztenyefák jóval idősebbek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

BUDAPEST
A Rovatból
Szinte biztosan nem lesz klíma a 3-as metrón idén nyáron
Technikailag gyakorlatilag megoldhatatlan, hogy idén nyáron teljesüljön Karácsony Gergely egyik főpolgármesteri vállalása.

Link másolása

„A közbeszerzési eljárás jelenleg tárgyalási szakaszban van” – válaszolta a BKV a Népszavának, amikor a lap arról érdeklődött, hogy mikorra várható a hármas metró szerelvényeinek légkondicionálása. A lap szerint ez azt jelenti, hogy kivitelező híján aligha lesz nyárra klimatizálva a 3-as metró vonalán közlekedő 222 kocsi.

A budapesti M3 metróvonalon közlekedő járműveket 2016-ban 69 milliárd forintért gyártotta újra az orosz Metrowagonmash – rengeteg hibával. Tarlós István akkori főpolgármester 2017-ben még azt mondta: nem lesz gond azzal, hogy nincs klíma a hármas metró felújított szerelvényein, elvégre „az nem villamos, 25 méterrel a föld alatt nem tűzi a nap”, és „azt is lehetne követelni, hogy legyen büfékocsi is”.

Az őt váltó Karácsony Gergely még főpolgármester-jelöltként 2019 júniusában 34,8 fokot mért a vonal egyik kocsijában és megígérte, hogy utólagosan klimatizálják a hármas metró orosz szerelvényeit.

A BKV a városvezetés utasítására 2021 májusában feltételes közbeszerzési tendert írt ki az utólagos klimatizálásra, amelyre három ajánlat érkezett. Az egyiket érvénytelenítették, a Liberatus Hungary Kft. és a Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Hungária Kft. viszont versenyben maradt. Szerződést azonban egyikkel sem kötöttek a főváros nehéz pénzügyi helyzetére hivatkozva. Később felmerült, hogy az orosz gyártó ellen indított perben követelt kötbérből fedezik az utólagos klimatizálás költségét.

„A klimatizálás elsődlegesen nem pénz kérdés, szükség lenne hozzá az orosz gyártó hozzájárulására, amire kevés az esély. Ha enélkül nyúlunk a kocsikhoz, elvész a garancia. A helyzet tavaly óta nem változott, idén nyárra objektíve lehetetlen a légkondícináló berendezések felszerelése” – mondta a Népszavának Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes, aki megerősítette azt is, hogy a munkát a kötbér terhére rendelnék meg.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
Újabb Kolodko-miniszobor: ezúttal Chuck Norris került fel egy budapesti hídra
A helyszín nem véletlen... A gúzsba kötött akcióhős szobra emlékeztet rá, hogy a híd építésének idején sokan szavaztak rá, mint névadóra.

Link másolása

Húsvéthétfőn újabb miniszobrot helyezett ki Kolodko Mihály. Ezúttal Chuck Norrist készítette el, amint az akcióhős gúzsba kötve fekszik...

A helyszín sem lehet véletlen: a Megyeri hídnál, a pesti oldalon található, a gyalogosúton, a Pest felirat alatt.

A híd építésekor névpályázatot is hirdettek, és akkor sokan szavaztak Chuck Norrisra.

Mivel élő személyről nem lehet ilyen létesítményt elnevezni, így a filmsztár nem kapott hidat Budapesten.

Az alkotásról a szobrász képeket is posztolt:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
A Rovatból
Megszólalt a vízművek a csőtörésről, ami megbénította Mátyásföldet: egy 75 éves vezeték tört el
Egy 1949-ben fektetett vezeték adta meg magát, de eltört mellette egy kisebb, lakossági ellátó vezeték is. A környéken lakók szükségkútról vihetnek vizet.

Link másolása

Egy 1949-ben fektetett, 60 centiméter átmérőjű vezeték törése miatt kellett hétfőn reggel lezárni a XVI. kerületi Veres Péter utcát – közölte a Fővárosi Vízművek. A csőtörésről mi is beszámoltunk már: a Sárgarózsa utca és a Thököly utca között az úttestet is elmosta a víz, a közlekedést pedig teljesen felborult.

A nagy átmérőjű vízvezeték törése nem okozott vízhiányt, ám eltört egy mellette futó kisebb, 150 mm-es lakossági ellátó vezeték is

– teszi hozzá a Vízművek. A kisebb vezeték javításáig a Veres Péter utca 1. és 29. között kell vízhiánnyal számolnia az ott élőknek. Kovács Péter polgármester erről azt írta Facebook-oldalán:

„Mintegy 100 fogyasztó maradt vízellátás nélkül, ezért számukra jelenleg a Farkashida utca 2-4. előtt szükségkút segíti a vízvételi lehetőséget.”

Jelenleg a víz szivattyúzása, a hiba feltárása és a munkagödör kialakítása folyik a Vízművek szerint. Ezt követően kerülhet sor a sérült vezetékek cseréjére, majd az útburkolat javítására. A munka akár a hétvégéig is elhúzódhat: a hibajavítást nehezítheti és lassíthatja, hogy több közművezeték is húzódok az út alatt, ami más közszolgáltatókkal való egyeztetést és együttműködést is szükségessé tehet.


Link másolása
KÖVESS MINKET: