Kincsem legjobb barátja egy cica volt – róla és Imperiálról mutatnak be szenzációs érdekességeket egy kiállításon
Kincsem emlékét a bécsi, a baden-badeni és a budapesti versenypályán a Kincsem Díj is őrzi. A budapesti versenypálya pedig 1978-ban kapta meg a Kincsem Park nevet.
Tudtad?
Kincsem tenyésztője és tulajdonosa, Blaskovich Ernő nem csak sikeres tenyésztő volt, hanem úrlovasként többször is nyert a pesti versenyeken.
Kincsem legsikeresebb leszármazottja Miczi volt, számos díjat nyert: többek között a Királyi Díjat, az Osztrák- és a Magyar Kancadíjat, valamint a Nemzeti Hazafi díjat.
Legeredményesebb unokája Tokio volt, nyert például Pesten, Bécsben, Berlinben, Baden-Badenben is.
Öt csikójából háromnak a híres mén, Buccaneer volt az apja.
Kincsem vérvonala Németországban a mai napig él.
Kincsem nevét a Telivértenyésztők Világszövetsége örök időre „név-védelem” alá helyezte, Kisbér nevével együtt.


Imperiál
Az 1960-ban született sárga mén, Imperiál, a második világháború utáni magyar lóversenyzés és telivértenyésztés legeredményesebb lova volt. 1962-1964 között versenyzett, 25 versenyen 20 első helyezést ért el itthon és külföldön.
A versenyzés mellett a tenyésztésben is komoly eredményeket értek el vele. A csődör nagyon válogatós volt, a szürke kancákat kedvelte, de mivel kevés van a telivérek között, sokszor előfordult, hogy fedeztetéskor szürkével kecsegtették, de a döntő pillanatban más, kijelölt kancát toltak elé. Így is 531 utódja született, közülük 348 versenyzett és összesen 900 díjat szereztek leszármazottai. Imperiál 15-ször volt apamén champion.
Tudtad?
Imperiál – amíg versenyzett - Magyarországon veretlen maradt.
Lovaknál matuzsálemi kornak számítóan hosszú élete volt, 29 évet élt.

A két ló csontváza a mai napig szinte zarándokhely a lovassport rajongói körében. Kincsem csontváza korábban az Állatorvostudományi Egyetemen volt, onnan került át a múzeumba. A csontvázát az 1898-as párizsi világkiállításon is bemutatták a magyar pavilonban.
Annyira fontos és felbecsülhetetlen értéknek tartják a lovassport szerelmesei a csontvázat, hogy a pletykák szerint több „eredeti” csontvázat is eladtak már a világ különböző tájain, a vevők pedig abban a hitben éltek, hogy valóban a Csodakanca csontvázát vásárolhatták meg.

A kiállításon két másik híres magyar versenylóval is megismerkedhetsz. Imi és Kisbér története is érdekes.
Imi
Az 1953-ban született pej mén, Imi sikeres versenyló volt, sokak szerint még Imperiálnál is nagyobb eredményei lehettek volna, de az ötvenes évek politikai helyzete miatt nem jutott neki akkora versenyzési lehetőség. 11 versenyen indult, abból 10-t megnyert és egyszer volt második. Négyévesen egy sérülés vetett véget a versenyzésének, de apaként sikeres volt, 170 utódja született, köztük a leghíresebb Imperiál.
Kisbér

Az 1873-ban született pej mén, Kisbér eredményei kissé háttérbe szorultak Kincsem sikerei mellett. A magyar ló többek között az Epsoni Derbyn is nyert. Különösen nagy eredménye volt, hogy emellett Párizsban a Grand Prix-t is megszerezte. Erre 100 év alatt csak 4 ló volt képes. Sikeres apamén volt, több utódja is Dery és Grand Prix győztes volt.

Újdonságok a kiállításon
A megújult bemutató érdekességei az interaktív elemek, amelyek segítenek jobban megismerni a lótartást, a lóversenysportot, megfogható váltak használati tárgyak, vannak a gyerekeknek is érdekes kirakós játékok, kérdés-felelet kvízek.
A tárlat új emlékekkel is gazdagodott: a tápiószelei Blaskovich Múzeumból érkeztek Blaskovich Ernőnek, a tápiószentmártoni ménes alapítójának, Kincsem egykori tulajdonosának személyes tárgyai.
Különösen érdekes a csodaló angliai Goodwoodban elnyert díja, ez a győzelem ugyanis Kincsem pályájának csúcsát jelentette.
Egy festménnyel is bővült a bemutató, az egyik legjelentősebb magyar állatfestő, Pálik Béla Kincsemet ábrázoló képe is itt látható most már.



Tudtad?
A Magyar Mezőgazdasági Múzeumban 1897-ben nyílt meg az első lótenyésztéssel foglalkozó kiállítás.