KULT
A Rovatból

Áldja meg az Isten, Mr. Vonnegut! – 100 éve született Amerika humanista és infantilis élő lelkiismerete

Sci-fi írónak kategorizálták, de nehéz volt skatulyába húzni. Egyszerre érintette az élet nagy kérdéseit és rajzolt végbélnyílást regénye sorai közé. 100 éve született Kurt Vonnegut Jr.
Malinovszki András - szmo.hu
2022. november 11.


Link másolása

1922. november 11-én épp négy éve ért véget a négyéves vilagégés, az addigi legnagyobb, ami után elképzelhetetlennek tűnt, hogy az emberiség még egyszer ebbe a hibába essen. 1918-ban ezen a napon az esztelen öldöklés legfőbb szereplői egy vasúti kocsiban leültek, hogy egy tollvonással véget vessenek a borzalomnak. Mikor szülessen meg a világ egyik legjelentősebb humanista írója, ha nem ennek évfordulóján? Stílusos.

A német-amerikai Kurt Vonnegut Jr. nem csak az egyik legnagyobb humanista volt az irodalom történetében, hanem egyszersmind az egyik leginfantilisebb író. És ezt a legkisebb sértés nélkül írom. Ő maga sem venné annak, ebben biztos vagyok. Talán inkább: sőt.

Egyáltalán nem volt már gyerekkorú, amikor az 1950-es években íróvá vált, de 2007. április 11-én, halálának napján is egyértelműen gyereknek tekinthettük. Utolsó, még életében megjelent teljes műve, A hazátlan ember alapján teljes bizonyossággal. Gyereki érdeklődéssel, kíváncsisággal és tiszta logikával tekintett a világra, szépségekre (mint a New York-i posta alkalmazottja vagy az élet értelme) és borzalmakra (mint a II. világháború vagy George Bush).

Kurt Vonnegut egy olyan német-amerikai családba született a 20-as évek Amerikájában, ahol az övé volt az első generáció, amelynek már nem tanították meg a németet – szülei még ezen a nyelven kommunikáltak mindennapjaikban. A család – amelynek ősei az előző évszázad derekán vándoroltak ki az USA-ba – viszonylagos jómódban élhetett volna, ám az alkoholtilalom és a gazdasági válság tönkretette őket. Emiatt apja, idősebb Kurt a komoly építészeti munkák helyett bohémabb művészéletet választott, édesanyja pedig annyira súlyos depresszióba esett, hogy aztán 1944-ben öngyilkosságot követett el.

Abban az évben az ifjabbik Kurt Európába került, ahol részt vett a II. világháborúban, azaz „a gyermekek keresztes hadjáratában” – ahogy később művének alcímében hívta. Ott volt többek között annak egyik legvéresebb és legkegyetlenebb eseményénél, Drezda 1945. február 13-i porig bombázásánál. Ebből az élményből született meg később talán leghíresebb, Az ötös számú vágóhíd című regénye. Mint Vonnegut sokszor utalt rá, nem teljesen értette, hogy hogyan és miért élte túl a hadifogságot és azt a bombázást, amelyben egyetlen éjszaka alatt legalább 135 ezer (más források szerint akár 200 ezer) ember vesztette életét. Az sem véletlen, hogy a tudományos-fantasztikus elemekkel tarkított regény csak 1969-ben jelent meg: Vonnegut állítása szerint csak több mint 20 évvel az események után jutott el oda, hogy a borzalmakról írni tudjon. Az időben ide-oda utazni tudó, egy másik bolygóra is eljutó Billy Pilgrim figurájával még így is finoman szólva nem dokumentarista stílusban tudósít. Csak ilyen elidegenített formában tudott beszámolni arról a szörnyűségről, amit drezdai szőnyegbombázás során átélt – saját szövetségeseitől.

A regény aztán nagyon hamar kultikussá vált, 1972-ben már filmet is készítettek belőle, 2020-ban pedig egy nemzetközi rajzolócsapat képregényformában is feldolgozta. Ebből a művéből származik pályafutása egyik leghíresebb mondata: „Így megy ez” („So it goes”). Vonnegut ezzel a lényegretörő, három szóban mindent elmondó frázissal kommentálja a háborús helyzetből adódóan nem ritka haláleseteket a regényben.

Az ötös számú vágóhídig (majd később más remekművekig, például a Bajnokok reggelijéig) viszont nem volt simán kikövezett az út. Kurt Vonnegut Jr. (aki utóbbi kitételhez mindig ragaszkodott nevében) viszonylag későn, 30 évesen jelentkezett első regényével, az Utópia 14-gyel (Player Piano – magyarul Utópia és Gépzongora címmel is megjelent) – ami ráadásul nem is lett egyértelmű siker. Első három regényét – az említett mellett az 1959-es A titán szirénjeit és az 1961-es Éj anyánkat – csak később, a "nagy" művek után kezdte elismeréssel illetni a kritika. Első két nagy regénye folytatta a korábban a novellákban megkezdett hagyományokat: Vonnegut előszeretettel boncolta ember és gép, ember és a világmindenség, a technikai fejlődés lehetőségeinek témakörét. Ennek ellenére egyszer úgy fogalmazott: ő akkor lett sci-fi író, amikor elkezdték annak hívni.

1963-ban megjelent, Macskabölcső című (szintén tudományos-fantasztikus alapú) regénye, ami underground körökben már meghozta a sikert az író számára. Ahogy egy autodidakta művészhez illik, aki sosem tanulta, csak tanította az írást, első sikeres művének híre leginkább szájhagyomány útján terjedt, elsősorban fiatal egyetemisták körében, akik (afféle romantikus hagyományokkal élve) a kiutat keresték a mindennapokból, így telibe találta őket Vonnegut valóságtól gyakran elrugaszkodó stílusa.

1965-ben kijött kevésbé sikeres, de mindenképp egyedi témát boncolgató Áldja meg az Isten, Mr. Rosewater (God bless you, Mr. Rosewater) című regényével, amelyben finoman a szocializmust mint társadalmi eszmét helyezi középpontba. Jellemző módon a történet központi figurája, a milliárdos Eliot Rosewater elmebetegségét azon tette alapján akarja bizonyítani környezete, hogy hatalmas vagyonát szétosztani készül a szegény emberek között. A szocializmus alapvetően pozitív volta többször visszatérő momentum Kurt Vonnegut életében: a hidegháború Amerikájában azonban ez komoly vád is volt egy közszereplővel szemben, így élete végéig nem egyszer próbálták meg ilyen alapon ellehetetleníteni, amire ő jobbára valamilyen ironikus, szatirikus gesztussal vagy levéllel válaszolt.

Fotó: Lynn Goldsmith / Zuma – Northfoto

Vonnegut életét tragédiák sora árnyékolta be: 1944-ben öngyilkos lett édesanyja, ő maga pedig átélte a világháború egyik legértelmetlenebb pusztítását. 1958-ban rákban elhunyt szinte rajongásig szeretett nővére, Alice, majd pár napra rá egy balesetben férje is. Három gyerek maradt árván utánuk, akiket Kurt és felesége, Jane örökbefogadott. Így a vér szerintiekkel együtt hat gyereket neveltek, majd második feleségével, a fotóművész Jill Krementzcel 1982-ben még egy lányt fogadtak örökbe. Vonnegut láncdohányos volt, egész életében biztos volt benne, hogy a cigaretta fogja a vesztét okozni. Élete vége felé egy interjúban azzal tréfálkozott, hogy beperli a cigarettagyárakat, amiért – "ígéretük" ellenére – termékeik nem ölték meg őt. Holott 2000-ben áttételesen ez majdnem sikerült: a vizsgálatok szerint a gondatlan cigarettahasználat miatt gyulladt ki manhattani házuk, ahol az író súlyos füstmérgezést szenvedett. Később mégsem ebbe, hanem egy másik banális balesetbe halt bele: 2007-ben otthonában leesett a lépcsőn, agysérülést szenvedett, és április 11-én elhunyt.

Amit hátrahagyott, az leginkább egy végletekig humanista, a szociális gondolkodást mindenek elé helyező, baloldali, igazságkereső életmű.

Keveset mondunk, ha kijelentjük, hogy Vonnegut besorolhatatlan volt. Irodalmilag, és valószínűleg emberileg is. A XX. századi amerikai próza egyik legjelentősebb alkotója, aki azonban sosem volt a "mainstreem" tagja. Kora egyik legnagyobb gondolkodója, aki ugyanakkor nem félt – gyakran öncélúnak tűnő – trágárkodással élni műveiben, vagy épp legmagvasabb gondolatai közé segglyukat rajzolni egyik legnagyobb hatású műve, a Bajnokok reggelije sorai közt.

Élete végefelé egyre kevésbé szűrten, nem annyira regényhősein keresztül fejtette ki kritikáját a társadalom és elsősorban hazája, az Egyesült Államok felé. Úgy is fogalmazhatunk, hogy gondolatait egyre inkább kivette például Kilgore Trout szájából (a mérsékelten sikeres, de elképesztő fantáziával megáldott sci-fi író, a szerző kvázi alteregója számos művében felbukkan), és helyezte el precíziós támadásként esszéiben, rövidebb eszmefuttatásaiban. Gondolkodásmódjára jellemző, hogy utolsó műve, a 2005-ös A hazátlan ember idején a legfőbb ellenségeinek George W. Bush elnököt és kormányzatát tartotta, akik például minden értelmes ok nélkül megindították az esztelen háborút Irak ellen. Csak egy pillanatra időzzünk el a gondolattal, hogy mit szólhat a túlvilágon dohányozva, ha látja a mai helyzetet Donald Trumppal, Vlagyimir Putyinnal, az ukrajnai háborúval...

Kurt Vonnegut a világ legfontosabb és legértékesebb dolgait boncolgatta. Ugyanakkor azt is vallotta:

„Avégből születtünk erre a világra, hogy lopjuk a napot. Nehogy elhiggyék az ellenkezőjét!”

Ki tudja, talán ha hajlandóak és képesek leszünk kicsit kevésbé vérkomolyan venni a mindennapok apróbb és nagyobb gondjait-bajait, mi is eljuthatunk a Tralfamador bolygó állapotába. Addig is, áldja meg az Isten, Mr. Vonnegut!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„A bicskei áldozatok elnézést kértek, végre, Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól” – Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiával jelentkezett
Teli van erős utalásokkal a humorista legújabb videója, amiben körülmetélik Gyöngyösi Mártont, és Karácsony Gergely is férfivá műtteti magát.

Link másolása

A régi idők Híradójának paródiájával jelentkezett Bödőcs Tibor. Az alig ötperces szösszenetben számos közéleti eseményt figurázott ki a népszerű humorista.

A humor azonban sok helyütt maró társadalomkritikát rejtett: szóba került többek között, hogy Szijjártó Péter Szergej Lavrovval együtt nevette ki az orosz börtönben meghalt Alekszej Navalnij nyitott koporsóját, hogy Orbán Viktor megtanította cipőfűzőt kötni Donald Trumpot vagy hogy a bicskei gyerekotthon áldozatai bocsánatot kértek – végre – Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól.

Ezen kívül a Vágó István-klón Bödőcs „beszámolt” arról is, hogy az amerikai nagykövetségen körülmetélték Gyöngyösi Mártont, hogy Magyar Péter eltávolíttatja Schmidt Mária-tetoválását a válláról, és megtudhattuk, hogy Karácsony Gergely férfivá műtteti magát.

A rövid videó végén, mintegy bónuszként, értesülhettünk a legújabb Rákay Philip-filmről is – ezúttal igen meglepő stílusban.

Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiája


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
95 éves lenne Audrey Hepburn, aki előre tudta, hogy meg fog halni
Az ikonikus angol-holland származású színésznő 1929-ben született és 1993-ban halt meg egy hospice házban. Kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Link másolása

Idén ünnepelné 95. születésnapját Audrey Hepburn, melynek apropóján a Blikk képgalériát közölt a híres színésznőről.

Audrey Hepburn sikeres modell is lehetett volna, ha fiatal nem happolják el a filmes szakemberek. Pályája elején modellkedésből és táncos szerepekből keresett pénzt, de 1948-ban kapta meg az első szerepét a Nederlands in zeven lessen című filmben.

Az '50-es években Angliában dolgozott, ahonann az Egyesült Államokba vezetett az útja, ahol az első világraszóló sikerét a Római vakációval szerezte. 1967-ben visszavonult a filmes szakmától, ám Steven Spielberg amerikai filmrendező felkérésére elvállalta később az Örökké című film egyik szerepét.

1992-ben derült ki, hogy vastagbélrákkal küzd. A diagnózist követően megműtötték, kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Egy hospice házban halt meg 1993. január 20-án.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Így tudta meg Kulka János, hogy a Nemzet Színésze lett – Máris sokan gratuláltak neki
A színészt egy kollégája hívta fel telefonon, és a bejelentéssel nagyon meglepte őt - árulta el Kulka János, aki nagyon köszönte a kitüntető címet.

Link másolása

Ahogy arról mi is beszámoltunk, Kulka Jánost választották a Nemzet Színészének a nemrégiben elhunyt Tordy Géza helyére.

A művészt az RTL Híradó kérdezte meg arról, honnan tudta meg a hírt:

Kulka János válasza:

"Molnár Piroska hívott, gratulált nekem. Nemzet Színésze vagy. Meglepődtem. Nagyon köszönöm, nagyon"

- árulta el a színész, majd hozzátette: sokan gratuláltak neki, sok sms-t és hívást kapott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Premier: „Síneken guruló no-go zóna” – A négyes-hatos villamosról írt dalt a Bankrupt
Az utóbbi pár évben egymás után hozták ki a társadalomkritikus slágereket, most szerettek volna kicsit elszakadni a politikai témáktól, de csak félig sikerült.

Link másolása

A négyes-hatos villamos lenyűgöző élővilágát már-már Sir David Attenborough-t idéző aprólékossággal mutatja be a Bankrupt új slágere. Az Interrupters-féle lendületes, modern ska-punk vonalat képviselő szám refrénje garantáltan meg fog ragadni mindenkiben, aki kénytelen rendszeresen igénybe venni a körúti fegyencjárat szolgáltatásait.

A számhoz készült montázsvideó ezúttal a tömegközlekedési akciójelenetek tematikájára épül, és hogy minden igényt kielégítsenek, ehhez a számhoz is készült angol változat.

„Az elmúlt másfél évben sorozatban kihozott virális társadalomkritikus slágerek (Keresett a Feri, Viktorland, A hülyeség ára, Illiberal Holiday, Hol van a pénz?) után szerettünk volna kicsit elszakadni a politikai témáktól. De amikor realizáltuk, hogy pont az önkormányzati kampány közepére esik majd a megjelenés, muszáj volt ebbe is beletenni pár sort arról, hogy ígérhet bárki bármit, a négyes-hatos ilyen marad. És ha már így alakult, belekerült Budapest legádázabb ellensége is” – meséli a csapat frontembere, Sarkadi Balázs.

Négyes-Hatos:

Four-Six:

A zenekart legközelebb május 11-én Veszprémben, a Teremben, utána pedig június 1-én Budapesten, az Instantban lehet élőben megnézni.

A zseniális borító Vass Richárd munkája, a kiváló hangzásról pedig ezúttal is Botlik Mátyás (Grenma Stúdió) gondoskodott.


Link másolása
KÖVESS MINKET: