A leghíresebb magyar kurtizánok – tudod, kit hívott VII. Edward király „Pest rózsájának”?
A vadnyugati westernhős szerelme
Fotó: Wikimedia Commons
Horony Katalin egy magyar származású, amerikai prostituált volt a XIX. század végén, aki a leghírhedtebb kalandor, Doc Holliday kedvese volt évekig. Viharos kapcsolatukról több hollywoodi film is született, és olyan színésznők alakították Katalint, mint Faye Dunaway vagy Isabella Rossellini.
Az apácazárdából kiesve éles karrierváltásba fogott hölgy egy olyan bordélyban kezdett dolgozni, amelyet Wyatt Earp vadnyugati békebíró fivérének felesége vezetett. Itt ragadt rá a Big Nose Kate, azaz Nagyorrú Kati becenév.
A vad szerelmi történet előzménye, hogy Earp jóbarátja lett Doc Holliday, egy fogorvosként, kártyásként és pisztolyhősként egyaránt elismert alak, miután egy kocsmai verekedésben megmentett az életét. Amikor Katalin és Doc találkoztak, rögtön egymásba szerettek, és együtt járták be a délnyugati államokat.
A leendő feleség hamar belejött a westernhős szerepbe, sőt, nem egyszer ő maga is fegyvert rántott, hogy mentse szerelmét.
Ami a törvényt hírből sem ismerő kalandjaikat illeti, Doc Holliday-t tizenhétszer állították bíróság elé, pedig csak 36 évet élt az akkor még gyógyíthatatlan TBC miatt. Ezzel szemben Horony Katalin, későbbi angol nevén Mary Katherine Horony-Cummings, ismét férjhez ment és majdnem 90 évet megélt.
A meggyilkolt híresség

Fotó: Wikimedia Commons
Mágnás Elza a XX. század elején ünnepelt sztárnak számított a pesti Orfeumban, ahová pincérként került be, de hamar felívelt a pályafutása. A felvett név feltehetőleg az ügyfélköréről, vagy az őt kitartó Schmidt Miksa osztrák bútorgyárosról ragadt rá, akivel fennhéjázó burzsoáziában tobzódva éltek a budapesti Margit körúton. Krúdy Gyula szerint az elnevezést „ridegen büszke, szótlan és fennhéjázó magaviselete miatt nyerte az éji társadalomban.”
A felvidéki cselédlányból lett celeb-cemende Párizsból hozatta a ruháit, és feltűnően közszemlére tette bájain túl a vagyonát is. Végül ez vitte őt idő előtt a sírba: szobalánya és annak szeretője, egy péksegéd megfojtotta Elzát az ékszereiért, majd egy utazókosárba rejtették a lemeztelenített holttestet.
Az összefagyott halottra két kocsis talált rá 1914 telén. Gyilkosai büntetését királyi kegyelemből életfogytiglani fegyházra mérsékelték. Mágnás Elza történetén sokáig csámcsogott a sajtó, majd film és kiállítás egyaránt megörökítette a tanulságos históriát.
Schmidt Miksa sem úszta meg a rosszindulatú pletykákat, például az hírlett róla, hogy egy perverz, aki a kiszemeltjeit fehér menyasszonyi ruhában, mirtuszkoszorúval díszítve, egy érckoporsóban tette magáévá.
Egy biztos, egykori szerelme emlékére a bútorgyáros egy egész emlékkápolnát rendezett be.