KULT
A Rovatból

Trainspotting 2: Erre a folytatásra kár volt 20 évet várni

Céltalan nosztalgiázásba fulladt a kultfilm folytatása.
Hegedüs Márk - szmo.hu
2017. március 03.


Link másolása

Azt talán már most láthatjuk, hogy 2017-re sem a hihetetlenül eredeti filmek miatt fogunk emlékezni. Szinte nem lehet úgy elmenni a moziba, hogy éppen ne futna egy korábbi filmsiker folytatása, remake-je vagy rebootja. De még így is érnek meglepetések. Például az, hogy a tomboló kilencvenes évek-nosztalgia már a kultuszfilmeket sem kíméli.

A Trainspotting 2-t például reflexből kikiálthatnánk minden idők egyik legfeleslegesebb folytatásának. Hogyan is lehetne 20 év elteltével folytatni egy olyan filmet, amin generációk nőttek fel, aminek a szövegeit még ma is világszerte idézik a fiatalok, és aminek a zenéje – akárcsak a Ponyvaregényé – anno minden valamire való házibulin megszólalt?

Persze van egy-két enyhítő körülmény. Például az, hogy az eredeti film alapjául szolgáló regénynek Irvine Welsh már 2002-ben írt egy – igaz, jóval kevésbé sikeres – folytatást Pornó címmel, de az is bizakodásra adott okot, hogy Danny Boyle-al és Ewan McGregorral az élen csaknem a teljes alkotógárda visszatért a T2-vel.

A film rajongói mégis féltek tőle, hogy az évekkel ezelőtt beharangozott, de folyamatosan halogatott folytatás csak ártani fog az eredeti film kultuszának. Ezt valószínűleg Boyle-ék is érezhették, a T2-t látva ugyanis az volt az érzésünk, mintha nem is önálló filmet, hanem egy szégyentelenül nosztalgikus múltidézést látnánk. Nem túlzunk,

olyan ez a film Trainspottingnak, mint Az ébredő erő az első Csillagok háborújának.

T2 TRAINSPOTTING

A történet pontosan 20 évvel követi az első film eseményeit. Mark Renton (Ewan McGregor) először tér vissza Edinburgh-ba azóta, hogy átverte a barátait és meglógott a pénzzel. Otthon természetesen találkozik még életben maradt cimboráival, Spuddal (Ewan Bremner) és a Beteg Sráccal (Jonny Lee Miller). Utóbbi titokban még mindig be van rágva rá, és elhatározza, hogy akkor fogja elárulni őt, amikor a legkevésbé számít rá. Mindeközben az idegbeteg Begbie (Robert Carlyle) megszökik a börtönből, és hamarosan arról is tudomást szerez, hogy Mark visszatért.

„Csak egy turista vagy a saját fiatalságodban” – mondja az egyik szereplő Marknak, de tulajdonképpen a nézőknek, vagy éppen az alkotóknak is szólhatna a bölcsesség. A T2-t ugyanis úgy teletömték az eredetire tett kikacsintós utalásokkal, idézetekkel, és az eredeti filmből bevágott képsorokkal, mintha ezen múlt volna az életük. Maga a történet teljesen mellékessé válik a párás tekintetű nosztalgiázás mellett.T2 TRAINSPOTTING

Ez alapvetően nem lenne baj, elvégre az első fim szerkezete is epizodikus volt, mégis összeállt egy pörgős és izgalmas egésszé. A T2 azonban a tempót is öregesre vette. Mondhatnánk, hogy a film az öregedésről szól, de ez nagyon sovány vigasz, ha a témában csak a legbanálisabb közhelyekre futotta az alkotók részéről. Arról nem is beszélve, hogy

hőseink gyakorlatilag semmit nem változtak az elmúlt 20 év során, csupán még céltalanabbá vált az életük.

Ez Mark esetében a legszembetűnőbb, akinek az elmúlt 20 évéről gyakorlatilag semmit nem tudunk meg, holott az előző film végén abszolút győztesként hagyta ott az előző életét.T2: TRAINSPOTTING

Persze nem is a szereplők nosztalgiáznak, hanem mi, nézők. Ez abban a jelenetben válik a legnyilvánvalóbbá, amikor Mark elszavalja az első film híres „Válaszd az életet!” monológjának korunkra hangszerelt változatát, ami azért közel sem sikerült olyan ötletesre, mint amilyenre az alkotók szerették volna. Boyle egyébként nagyon igyekszik, hogy mondjon valamit a máról is, de egy-két közösségi médiára tett utalásnál sokkal többre nem futotta. Ebből a szempontból a legötletesebb jelenet talán az, amelyikben Mark és Simon EU-s támogatást nyernek a bordélyházukhoz. Sajnos az ilyen pillanatokból kevés jut, a thrillerbe forduló befejezésre pedig teljesen kifogy a szufla a filmből.

Mindez persze nem jelenti, hogy a T2 rossz film lenne, csak azt, hogy teljesen felesleges. Azok, akik szerették a Trainspottingot, a legnagyobb valószínűséggel élvezni fogják ezt a nosztalgikus múltidézést is, még akkor is, ha az égvilágon semmit nem tesz hozzá az első részhez. Akkor már inkább nézzük újra az eredetit.T2_jelenetfoto (10)

Képek: InterCom

Ha tetszett a kritiks, kattints a megosztásra!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„A bicskei áldozatok elnézést kértek, végre, Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól” – Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiával jelentkezett
Teli van erős utalásokkal a humorista legújabb videója, amiben körülmetélik Gyöngyösi Mártont, és Karácsony Gergely is férfivá műtteti magát.

Link másolása

A régi idők Híradójának paródiájával jelentkezett Bödőcs Tibor. Az alig ötperces szösszenetben számos közéleti eseményt figurázott ki a népszerű humorista.

A humor azonban sok helyütt maró társadalomkritikát rejtett: szóba került többek között, hogy Szijjártó Péter Szergej Lavrovval együtt nevette ki az orosz börtönben meghalt Alekszej Navalnij nyitott koporsóját, hogy Orbán Viktor megtanította cipőfűzőt kötni Donald Trumpot vagy hogy a bicskei gyerekotthon áldozatai bocsánatot kértek – végre – Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól.

Ezen kívül a Vágó István-klón Bödőcs „beszámolt” arról is, hogy az amerikai nagykövetségen körülmetélték Gyöngyösi Mártont, hogy Magyar Péter eltávolíttatja Schmidt Mária-tetoválását a válláról, és megtudhattuk, hogy Karácsony Gergely férfivá műtteti magát.

A rövid videó végén, mintegy bónuszként, értesülhettünk a legújabb Rákay Philip-filmről is – ezúttal igen meglepő stílusban.

Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiája


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
95 éves lenne Audrey Hepburn, aki előre tudta, hogy meg fog halni
Az ikonikus angol-holland származású színésznő 1929-ben született és 1993-ban halt meg egy hospice házban. Kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Link másolása

Idén ünnepelné 95. születésnapját Audrey Hepburn, melynek apropóján a Blikk képgalériát közölt a híres színésznőről.

Audrey Hepburn sikeres modell is lehetett volna, ha fiatal nem happolják el a filmes szakemberek. Pályája elején modellkedésből és táncos szerepekből keresett pénzt, de 1948-ban kapta meg az első szerepét a Nederlands in zeven lessen című filmben.

Az '50-es években Angliában dolgozott, ahonann az Egyesült Államokba vezetett az útja, ahol az első világraszóló sikerét a Római vakációval szerezte. 1967-ben visszavonult a filmes szakmától, ám Steven Spielberg amerikai filmrendező felkérésére elvállalta később az Örökké című film egyik szerepét.

1992-ben derült ki, hogy vastagbélrákkal küzd. A diagnózist követően megműtötték, kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Egy hospice házban halt meg 1993. január 20-án.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Így tudta meg Kulka János, hogy a Nemzet Színésze lett – Máris sokan gratuláltak neki
A színészt egy kollégája hívta fel telefonon, és a bejelentéssel nagyon meglepte őt - árulta el Kulka János, aki nagyon köszönte a kitüntető címet.

Link másolása

Ahogy arról mi is beszámoltunk, Kulka Jánost választották a Nemzet Színészének a nemrégiben elhunyt Tordy Géza helyére.

A művészt az RTL Híradó kérdezte meg arról, honnan tudta meg a hírt:

Kulka János válasza:

"Molnár Piroska hívott, gratulált nekem. Nemzet Színésze vagy. Meglepődtem. Nagyon köszönöm, nagyon"

- árulta el a színész, majd hozzátette: sokan gratuláltak neki, sok sms-t és hívást kapott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Premier: „Síneken guruló no-go zóna” – A négyes-hatos villamosról írt dalt a Bankrupt
Az utóbbi pár évben egymás után hozták ki a társadalomkritikus slágereket, most szerettek volna kicsit elszakadni a politikai témáktól, de csak félig sikerült.

Link másolása

A négyes-hatos villamos lenyűgöző élővilágát már-már Sir David Attenborough-t idéző aprólékossággal mutatja be a Bankrupt új slágere. Az Interrupters-féle lendületes, modern ska-punk vonalat képviselő szám refrénje garantáltan meg fog ragadni mindenkiben, aki kénytelen rendszeresen igénybe venni a körúti fegyencjárat szolgáltatásait.

A számhoz készült montázsvideó ezúttal a tömegközlekedési akciójelenetek tematikájára épül, és hogy minden igényt kielégítsenek, ehhez a számhoz is készült angol változat.

„Az elmúlt másfél évben sorozatban kihozott virális társadalomkritikus slágerek (Keresett a Feri, Viktorland, A hülyeség ára, Illiberal Holiday, Hol van a pénz?) után szerettünk volna kicsit elszakadni a politikai témáktól. De amikor realizáltuk, hogy pont az önkormányzati kampány közepére esik majd a megjelenés, muszáj volt ebbe is beletenni pár sort arról, hogy ígérhet bárki bármit, a négyes-hatos ilyen marad. És ha már így alakult, belekerült Budapest legádázabb ellensége is” – meséli a csapat frontembere, Sarkadi Balázs.

Négyes-Hatos:

Four-Six:

A zenekart legközelebb május 11-én Veszprémben, a Teremben, utána pedig június 1-én Budapesten, az Instantban lehet élőben megnézni.

A zseniális borító Vass Richárd munkája, a kiváló hangzásról pedig ezúttal is Botlik Mátyás (Grenma Stúdió) gondoskodott.


Link másolása
KÖVESS MINKET: