KULT
A Rovatból

Szinyei elveszettnek hitt festményét is megnéztük a Galéria új kiállításán

Nézd meg velünk a Szinyei Merse Pál művészetét és kultuszát bemutató nagyszabású kiállítás ritkaságait!
Orosz Emese cikke - szmo.hu
2021. december 04.


Link másolása

Ki ne ismerné a Majális, a Lila ruhás nő, vagy a Pacsirta festményeket? Szinyei Merse Pál kétségkívül a 19. századi magyar festészet egyik legnagyobb mestere. Az ő életművét mutatja be a Magyar Nemzeti Galéria új kiállítása.

A "Kép és kultusz. Szinyei Merse Pál (1845–1920) művészete" című tárlaton a leghíresebb alkotások mellett igazi ritkaságokat is láthatsz, sőt Szinyei egy elveszettnek hitt festményét is megcsodálhatod. Mi már láttuk a kiállítást, megmutatjuk, milyen festményekkel találkozhatsz!

A kiállítótérbe lépve először a Szinyeiről készült portrékon akadt meg a szemünk, amelyeket kortársai készítettek róla. Ezek közül kimondottan érdekes Wilhelm Leibl alkotása, aki Szinyeit dendi-művészként ábrázolja: elegáns hanyagsággal, cilinderrel, cigarettával a kezében. A képmás megfestése félbeszakadt, amikor Leibl Párizsba utazott, így a lendületesen festett arckép befejezetlen maradt.

Szinyei Merse Pál a 19. századi magyar képzőművészet úttörő alakja. Nagysága abban rejlik, hogy francia kortársaival, az impresszionistákkal egy időben, de tőlük teljesen függetlenül, önállóan fedezte fel a napfény formákat felbontó és színalakító szerepét. Ő volt az első magyar festő, aki következetesen, teljesen korszerű és újító módon festett, lépést tartva a legkorszerűbb európai áramlatokkal. Fő művei a legismertebb magyar festmények közé tartoznak.

A kiállítást eredetileg 2020-ban, a művész születésének 175. és halálának 100. évfordulója alkalmából rendezte volna meg a Magyar Nemzeti Galéria. A világjárvány miatt azonban a tárlat csak 2021 őszén valósulhatott meg. Idén viszont több olyan alkotást is kiállítottak, amit tavaly még nem tudtak volna bemutatni, s amit a múlt században is csak ritkán láthatott a közönség.

A kiállítás igazi ritkasága Szinyei Vitorlás a Starnbergi-tavon (1867) című festménye, amely korábban a Szépművészeti Múzeum gyűjteményéből a második világháború viszontagságai során tűnt el, de a közelmúltban felbukkant, és egy magyar származású New York-i műgyűjtő ajándékaként visszakerülhetett a múzeum gyűjteményébe.

Szinyei Fehér fa (1909) című, magántulajdonban lévő műve több mint száz év után látható ismét kiállításon.

A hazai és külföldi kölcsönöknek köszönhetően pedig olyan Szinyei-műveket is megcsodálhattunk, mint például az Anya és gyermekei I. és a Tündérek tánca.

Nagyon izgalmas volt találkozni ezekkel a ritkaságokkal, a legnagyobb hatással mégis az volt rám, amikor megpillantottam a Pacsirta hatalmas vásznát. E derűs akt, aminek legnagyobb része a bárányfelhős eget ábrázolja, fantasztikusan mutatott a Léghajó című festmény társaságában.

A tárlaton a másik kedvencem az volt, hogy egymás mellett állították ki Szinyei Szerelmespárját és Benczúr Gyula Olvasó nő című festményét. Ezt a két képet mindig is nagyon hasonlónak gondoltam, a piros és zöld harmóniája, a beállítás, és persze a kockás pokróc miatt. A kísérő szövegből ki is derült, hogy nem véletlen a hasonlóság. Szinyei nagy hatással volt Benczúrra, sőt

egy időben Benczúr műtermében dolgozott, és a kellékeken - így a kockás pokrócon - is osztoztak.

Szinyei pipacsos képein is a piros és a zöld dominál. E két, talán legerősebb komplementer szín természetbeli megfigyelése és ábrázolása izgatta Claude Monet-t is, akitől szintén láthattunk egy pipacsos festményt a tárlaton.

A kiállítás központi alkotása természetesen a magyar festészet egyik legismertebb műve, a Majális. Szinyei e képet a felvidéki kirándulásaira és a müncheni művésztársaság vidám piknikjeire emlékezve festette. Mint később önéletrajzában írta,

„magamat is ráfestettem a képre, hason fekve, falatozva, hátat fordítva. Bevallom, azon kritikusokra gondoltam, akiknek nem fog tetszeni képem.”

Sejtése beigazolódott: kortársai kinevették és csak fél emberöltővel később kezdték felismerni korszakos jelentőségét.

Véleményem szerint ahhoz képest, hogy a Majális a kiállítás fő látványossága, elég szerencsétlen helyet kapott. A tárlat vége felé, egy sötét, ferde falra, a sarokba került, és ezzel totálisan elvesztette átütő erejét az amúgy lenyűgöző mestermű.

Nagyon tetszett viszont az a különleges kisfilm, ami a Majális egyetemes művészetben betöltött helyét járja körül. A film összegyűjti az azonos témában született előzményeket, és olyan remekművekhez hasonlítja Szinyei festményét, mint Tiziano: Koncert a szabadban vagy Manet: Reggeli a szabadban.

A kiállítás másik érdekessége a színtannal foglalkozó egység, ami a színek és a színérzékelés tudományán keresztül segít értelmezni Szinyei színgazdag festményeit.

A kiállítás néhány termében a festményeket fehér falakon helyezték el, ami nagyon jól kiemeli Szinyei merész színhasználatát és üdeségét. Sajnos azonban a legtöbb szekcióban a sötétebb bordó, szürke és bézs falak dominálnak, amiken úgy tűnt, kevésbé érvényesülnek a színes kompozíciók.

A tárlat felsorakoztatja Szinyei elveszett festményeit is. Ötletes elgondolás, hiszen ki tudja, talán az egyik látogató pont emiatt ismeri fel, hogy egy régóta keresett Szinyei-festmény lóg véletlenül a nagymamája nappalijában.

A 120 művet felvonultató kiállításon nem csak Szinyei festményeiből láthatsz gazdag válogatást. Több mint 20 külföldi festmény, köztük Monet és Courbet remekművek is érkeztek a tárlatra. Illetve a mester kultusza is nagy hangsúlyt kapott, Ferenczy Károly, Rippl-Rónai József és kortársaink alkotásain keresztül is megfigyelheted Szinyei hatását.

2022. február 13-ig nézheted meg. Ne felejtsd el, hogy a Galériában is hordanod kell orrot és szájat eltakaró maszkot! Részletek a Magyar Nemzeti Galéria honlapján.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
36 évesen meghalt Ferich Balázs, Azahriah és a Wellhello menedzsere
A Supermanagement társtulajdonos-ügyvezetője csütörtök hajnalban halt meg hosszú betegség után. Barátja és üzlettársa megható sorokkal búcsúzott tőle.

Link másolása

Hosszú betegség után csütörtök hajnalban meghalt Ferich Balázs, a Supermanagement nevű kiadó-menedzsment társtulajdonos-ügyvezetője, a Blind Myself nevű magyar metálzenekar korábbi basszusgitárosa - írja a Forbes. A zenei szakember 36 éves volt.

A 2016-ban alapított Supermanagement a hazai piac egyik legsikeresebb szereplője, akik olyan magyar előadókat menedzselnek, mint a Wellhello, a Follow the Flow, az Anna and the Barbies, Dzsúdló, Desh és Azahriah.

Ferich Balázsról a Supermanagement másik alapítója, Tóth Gergő búcsúzott a Facebookon.

„2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez”.

Tóth felidézte, hogy a Cloud 9+ az első banda, amit együtt menedzseltek, és nagy kockázatot vállaltak, amikor megalapították a saját cégüket.

„Balázst imádták az előadóink, kollégái. Über-maximalista volt a melóban, nem elégedett meg sosem a második hellyel. Folyamatosan azon agyalt, hogyan lehetnénk még jobbak és jobbak. Bazsinak hatalmas szíve volt. Imádta a gyerekeit és feleségét, Dittát, a legjobb apuka volt, akit valaha ismertem.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Az egész hazai sztárvilág gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst: „Mérhetetlen fájdalom”
Tóth Gabi, Czutor Zoltán és a Carson Coma is kifejezte együttérzését. A Supermanagement társtulajdonos-ügyvezetője csütörtök hajnalban halt meg hosszú betegség után.

Link másolása

Az egész hazai zenei világ gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst, a Supermanagement nevű kiadó-menedzsment társtulajdonos-ügyvezetőjét.

A zenei szakember számos hazai sztárnak, köztük Azahriah-nak, a Wellhellonak és Dzsúdlónak volt a menezdzsere.

Ferich Balázsról a Supermanagement másik alapítója, Tóth Gergő megható sorokkal búcsúzott a Facebookon.

„2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez.”

A Supermanagement Facebook-oldalán csütörtök délután közzétett bejegyzésére azóta több mint ezer hozzászólás érkezett, köztük számos hazai sztár is kifejezte a részvétét. A Carson Coma zenekar egy fekete szívvel fejezte ki együttérzését, az AWS gitárosa, Brucker Bence pedig egy érzelmes üzenettel köszönt el Ferich Balázstól.

„A folyamatos profi és maximalista hozzáállásod mindig irigyeltem és nagyon nagy hatással volt rám! Ha nem ismerlek, bizony nem lennék ott ahol. Mindig emlékezni fogok rád!”

- írta többek között a zenész.

„Őszinte részvétem” - írta a hozzászólások között Azahriah gitárosa, Szabolcsi Fészek.

„Őszinte részvétem Gergő, sok erőt a családnak mérhetetlen fájdalom…” - írta Tóth Gabi.

„Végtelenül sajnálom, sok erőt kívánok Gergő!” - üzente megrendülve Czutor Zoltán.

Antal Timi énekesnő egy korlátozott ideig elérhető Instagram-sztoriban, egy fekete-fehér fotóval emlékezett meg, a képhez pedig azt írta:

„Ég Veled, Balázs!”

via Blikk


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Fotók: Eltemették Tordy Gézát
Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta. A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott.

Link másolása

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

A 85 éves korában, március 30-án elhunyt színművész búcsúztatásán elsőként a jövő színésznemzedéke nevében Szőcs Artur mondott beszédet. A színész-rendező felidézte, hogy Tordy Gézát még színművészetisként ismerte meg, majd 15 évadot dolgoztak együtt. Kiemelte: Tordy Gézát ízig-vérig érdekelte a színházcsinálás, fontos volt számára a csapatmunka.

Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta a művészről, akivel 1963-ban találkozott először, és akihez élete leghosszabb barátsága fűzte.

A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott, színészkollégája játékát és közös munkáikat idézte fel. Mint mondta, Tordy Gézában nagy erők lakoztak, nagy dühök és nagy szenvedélyek.

A színészet illanó pálya - fogalmazott. A kincs az az üzenet, amelyet át tudunk adni úgy, hogy a lelkekben minél tovább megmaradjon. "És te, Gézus, ezeknek az üzeneteknek katartikus átadója voltál" - mondta.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Kijött Azahriah új albuma, és máris imádják a rajongók
Egy szokatlanul kemény, rockos dal is felkerült a zenész új lemezére. Az egyik videóklipben pedig percekig egy dél-amerikai szerpentinen autóznak.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Éjfél után nem sokkal megjelent Azahriah legújabb albuma, vette észre az Index. A Skatulya I című lemez dalaiban hol angolul, hol magyarul, hol pedig spanyolul énekel Azahriah a tőle megszokott stílusban.

A dalokhoz videók is készültek, amiket a YouTube-on lehet megnézni. Több klipben is visszaköszön az a búváros motívum, ami a február közepén megjelent mariana.árok című dalhoz készült videóban bukkant fel először.

A kapu című dal videóklipje eltér a búváros vonaltól. Itt látszólag vágás nélkül, percekig egy dél-amerikai szerpentinen kocsikázunk:

A lesson című dalban dzsesszes elemek hallhatók, míg a viadal tele van magyar motívumokkal, a yukata pedig a latinos hangzásra épít, míg a tartarosz szokatlanul kemény, rockos lett.


Link másolása
KÖVESS MINKET: