Bodrogi Gyula, az örökifjú komikus
Bodrogi Gyula vitathatatlanul az egyik legkedveltebb hazai színművész, aki hallatlan népszerűségét a sok televíziós, színházi és filmszerepnek, valamint a szinkronmunkának köszönheti. Játszott többek között színpadon a Lear királyban, láthattuk filmvásznon a Megint tanú című filmben, és ő Süsü egyfejű sárkány vagy Csőrmester hangja. Imádtuk a Linda című sorozatban nyújtott alakításáért; Veszprémi Bélaként brillírozott Pécsi Ildikó mellett. De szeretjük azt is, ahogy az Üvegtigrisben Lali apjaként begördíti a buszt. Akár komikus, akár tragikus szerepet kapott, mindegyikben egyformán remekelt.
Ma 80 éve született Budapesten; pályáját néptáncosként kezdte, csupán 1954-ben lett a Színház- és Filmművészeti Főiskola hallgatója. Kezdetben kortárs és klasszikus darabok karakterszerepeit osztották rá, ám a rendezők hamarosan felismerték komikusi tehetségét is, és ettől kezdve a szórakoztató műfaj egyik karakteres képviselője lett.
Hamar kiderült, hogy zenés-táncos darabokban is megállja a helyét - ezekben páratlan tánctudását és muzikalitását is megcsillanthatta.
Emlékezetes alakítást nyújtott a Szókimondó asszonyság, az Imádok férjhez menni, az Egy szerelem három éjszakája, A kaktusz virága, a Koldusopera, a Szomorú vasárnap, a Charley nénje és a Kabaré című darabokban. Rendezőként is szívesen nyúlt a könnyedebb, elsősorban zenés művekhez.
Eleinte a József Attila Színház társulatának tagja volt, majd 1982-ben a Vidám Színpadhoz került, ahol a színészet mellett mással is foglalkozott: volt művészeti igazgató, igazgató-rendező, majd 1996-2002 között a Vidám Színpad Kht. ügyvezető igazgatója.
2002-ben, miután megvált az igazgatói poszttól, a Vidám Színpad örökös tagjává választották. 2003-ban Jordán Tamás akkori igazgató a Nemzeti Színházhoz szerződtette. Bodrogi Gyula azóta is a társulat tagja. 1975 óta a Színház- és Filmművészeti Főiskola (2000-től egyetem) tanára.
A mozivásznon 1957-ben tűnt fel a Külvárosi legenda című Máriássy Félix rendezte filmben, ettől kezdve már alig készülhetett hazai mozi nélküle. Emlékezetesek a Házasságból elégséges, a Hattyúdal, a Húsz óra, a Tanulmány a nőkről, a Fuss, hogy utolérjenek, a Szépek és bolondok, a Hogyan felejtsük el életünk legnagyobb szerelmét? című filmekben nyújtott alakításai, mint ahogyan a Szerencsés Dániel megtört családapa-figuráját sem felejtjük el.
Ő volt az Idő van mogorva üdülőgondnoka, és ő alakította a Titánia, Titánia avagy a dublőrök éjszakája négyes főszerepét, a Főtitánt és három dublőrét is. Ezzel a szereppel 1989-ben elnyerte a legjobb férfialakítás díját a svájci Vevey-ben, majd 1991-ben a bulgáriai Gabrovóban.
Szenvedélyes vadász, és hogy ebben a minőségében már szinte minden nagyvad trófeáját megszerezte. Hobbijáról könyvet írt A vadász néha főz is címmel, ebben legkedvesebb vadásztörténeteit és receptjeit adta közre. Gondolatait szívesen veti papírra, válogatott művei Irka firka címmel jelent meg önálló kötetben 2009-ben.
Kétszer nősült, mindkétszer szakmabelivel kötötte össze életét: első felesége, Törőcsik Mari, a második pedig Voith Ági. Ez utóbbi házasságából született Ádám fia (akivel közösen üzemeltetik a Bodrogi Éttermet.) A színész ugyanolyan kiválóan főz, mint amilyen kiválóan játszik.
Munkásságáért több alkalommal is kitüntették: Jászai Mari-díjat kapott 1962-ben és 1967-ben, 1973-ban érdemes művész, 1983-ban kiváló művész lett, 1995-ben pedig művészi pályájának elismeréseként a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjét kapta meg, 2005-ben Kossuth-díjjal tüntették ki, 2007-ben pedig Darvas Iván helyére őt választották a Nemzet Színészévé.
Bodrogi Gyulának születésnapja alkalmából szerkesztőségünk is gratulál!
Ha te is szeretnél gratulálni, nyomj egy lájkot!