Péterfy Bori: Ha valami bajunk van, mondjuk ki!
A Semmi Konferencia a Kiscsillag frontemberének, Lovasi Andrásnak fejéből pattant ki. Párjával, Földes Eszterrel vitték színpadra a zenés művet. Parádés szereposztásában Péterfy Bori a gondolataiba zárkózó, fájó emlékekkel küzdő édesanyát alakítja, aki kisfia kérdésére, hogy mi a baj, egyre csak annyit felel: semmi. Borival beszélgettünk.

A te életedre mennyire jellemző a "Mi a baj? - Semmi!" párbeszéd?
Nem igazán. Nagyon verbális típus vagyok, és egy színész egyébként is állandóan vájkál, turkál önmagában. Nem mondom, hogy sosem fordult elő, hogy valakinek azt válaszoltam a "mi a baj" kérdésére, hogy semmi, de nem jellemző rám.
És ismersz olyan embert, aki minden gondját magába fojtja és csak annyit mond, ha kérdezik: semmi baja?
Igen, de igazság szerint én tényleg mindig inkább azok társaságát kerestem, akik kimondanak mindent, akár már provokatív vagy extrém, vagány módon is.
Szerinted kiknek szól a Semmi Konferencia?
Hmmm... nem tudom. Talán azoknak a nőknek, akiknek Bandi (Lovasi András) eddig összetörte a szívét? Na jó, csak viccelek. Szerintem mindenkinek, aki küzdött már párkapcsolati és szerelmi problémákkal.

Egy anya-gyerek kapcsolat is van a darabban, ahol te vagy az édesanya. Nekik nem szólhat?
De, végül is a gyerek szempontjából is abban az életkorban játszódik mindez, amikor már súlya van a döntéseinknek, legalábbis ez rajzolódik ki abból a történetből, ami a Kiscsillag számok között kibontakozik. Teljesen más, ha az embernek még kisgyereke van, mint amikor már nagyobb, és az áldozata lehet a felnőttek egymással szembeni tetteinek.
Szóval végül is mi lehet az üzenete a Semmi Konferenciának?
Szerintem a fő üzenete, amit arcba is tol a végén: hogy ha valami bajunk van, akkor azt mondjuk ki. És arról is szól, hogy mindenki életében vannak végzetes emberi és szerelmi kapcsolatok.
Az egész darab alatt egy helyben kell ülnöd a színpad egyik oldalán. Nem fárasztó ez?
A való életben nagyjából sosem látnál olyat, hogy sokáig egy helyben ülök. Gyűlölök ülni! De a színpad, az egész más. Ott bármit megcsinálok, hiszen erre vagyok tréningezve. Bármennyit képes vagyok mozdulatlanul ülni. Egyébként itt én találtam ki ezt.
A darabban ténylegesen megrendezik a Semmi Konferenciát, amin nagyon különböző karakterek tartanak előadást. Például Varga Livius egy politikust alakít, Likó Marcell egy buddhista szerzetest, Pásztor Anna magát a Halált, és ezzel még nem teljes a lista. Neked melyik karakter a kedvenced?
Mindegyiket nagyon szeretem. Nyilván Falusi Mariann száma tényleg nagyon hatásos, nagyon vicces ruhával. Emellett Mariann az, akit én nem ismertem közelről, nem is ebben az alternatív világban mozog, hanem jazz énekesnő, és nekem nagyon nagy élmény, hogy vele így összehaverkodtunk.

Mesélj arról, amikor Lovasi András és Földes Eszter megkerestek a szereppel!
Nem ért akkora meglepetésként, mert ennek a darabnak a terve már elég régi. Már amikor a Kispál-filmet készítette a férjem, akkor is mondta neki Bandi, hogy van egy elképzelése egy színpadi produkcióról, amely a Menetszél című dalban elhangzó Semmi Konferenciáról szólna. Aztán jött az Idáig tudom a történetet előadássorozat, amelyen a zenék közt felolvastunk, és ez a szerelmi történet én, azaz Zsuzsa, valamint Péter és Kornél közt igazából ott kezdődött el. Az volt az előzménye a Semmi Konferencia sztorijának. Szóval meg is lepődtem volna, ha nem kérnek fel, meg hát én vagyok az egyetlen ebben a gárdában, aki a színészetet és az éneklést is űzi.

Mi az a kapcsoló, amit át kell állítanod magadban, amikor a színház deszkáira lépsz fel, és amikor egy koncertedet kezded el?
Gyakorlatilag minden. A koncertezés egy tombolás, ezerszer szabadabb, a siker azonnal mérhető a közönség reakcióiból, és bármennyire vagyok fáradt a fellépés után, akkor is három méterrel a föld fölött lebegve megyek haza. Ezt sokkal jobban élvezem is: nem mondják meg, mit kell csinálnom, nincsenek korlátok.
A színház egy szellemi játék, nagyon sokszor nem érzékeled, hogy a közönség ezt akarja, nem akarja, tetszik, nem tetszik... sokszor elégedetlen vagyok, mert ezt meg azt nem így akartam... Ott sokkal több mindentől függ az, hogy a csoda megtörténjen.
De ha jó a társulat, jó az előadás, jó a rendező, akkor imádom. Hál'Istennek évekig volt ebben részem, de ez magasra is tette az önmagammal szembeni lécet.
Ugyanakkor nem szabad elfelejteni azt a tényt sem, hogy a "rock and roll"-t egyszer majd fel kell adni, és akkor a színház lehet az, amit, amíg még van erőm és meghallom a végszót, remélem, hogy csinálhatok.

fotó: Borsi Flóra
Most indul be a Péterfy Bori & Love Band Szédülés című albumának a lemezbemutató turnéja. Hogy érzitek magatokat az új korong bemutatása közben?
Szuper jól, a tavasszal rendezett, második-harmadik koncertünkre a közönség már tudta a dalszövegeket fejből. Sok olyan szám van rajta, ami nagyon jól működik koncerten. December 16-án a Barba Negra klubban karácsonyi beöltözős bulink lesz, tele meglepetésekkel.
Hogy tetszett a Ham Ko Ham Hajolj bele a hajamba-feldolgozása a szombati X-Faktorban?
Nagyon menő! Megmondom őszintén, nekem még egyetlen feldolgozás sem tetszett ebből a számból, de ez nagyon tetszett!
Oszd meg a cikket, hogy mások is olvashassanak Péterfy Boriról és a Semmi Konferenciáról!