KULT
A Rovatból

Ő volt a Vogue első fekete címlaplánya, a dührohamait a kokainfüggősége számlájára írta, és „véres gyémántok” miatt állt bíróság elé – Naomi Campbell 55 éves

Nem volt könnyű dolga, de kitaposta az utat a fekete szupermodellek számára. Kalandos élete sokakat inspirált, de azt állítja, rendszeres munkája ellenére „nincs terve”.


Naomi Elaine Campbell 1970. május 22-én született a dél-londoni Lambeth-ben, a jamaikai származású táncosnő, Valerie Morris gyermekeként. Édesanyja kívánságára Naomi soha nem találkozott az apjával, aki négy hónapos terhesen elhagyta az édesanyját, s így a kislány vezetéknév nélkül került be az anyakönyvi kivonatába. A Campbell nevet később, az anyja második férjétől vette fel, akitől a féltestvére, Pierre született 1985-ben. Naomi tehát az anyja révén fekete-jamaikai, az apjáén pedig kínai-jamaikai származású. Kínai örökségét az apai nagymamájától örökölte, akinek a vezetékneve Ming volt.

Campbell a korai éveit Rómában töltötte, ahol az édesanyja modern táncosként dolgozott. A Londonba való visszatérésük után rokonoknál élt, míg Valerie a Fantastica nevű tánctársulattal bejárta Európát. Anyja miatt a showbiznisz igen korán érdekelni kezdte, hároméves korától a Barbara Speake Stage School színésziskolába járt, 10 évesen pedig felvették az Italia Conti Academy of Theatre Arts színművészeti akadémiára, ahol balett-tanulmányokat folytatott.

De már előtte, hétévesen feltűnt Bob Marley Is This Love című dalának videóklipjében, 1983-ban pedig a Culture Club I'll Tumble 4 Ya című videóklipjében táncolt.

Mindenki azt hitte ekkor, hogy az édesanyja nyomdokaiba lép, de ezek az álmok megváltoztak, amikor Naomi 15 évesen véletlenül találkozott Beth Boldttal, a Synchro Model Agency vezetőjével. „Amikor megláttam, azonnal látszott, hogy sugárzik belőle a szépség” – emlékezett vissza később Boldt. Néhány hónappal később Naomi már a brit Elle magazin címlapján tündökölt, 1986-ban pedig Jasper Conran divatbemutatóján sétált először a kifutón. Nem sokkal később Karl Lagerfeld, Azzedine Alaïa, Isaac Mizrahi, Yves Saint Laurent és Gianni Versace is érdeklődni kezdtek iránta.

A kifutó csúcsán

Mindössze két év alatt Campbell olyan hatást gyakorolt a divatvilágra, hogy a mentora, Yves Saint Laurent azzal fenyegetőzött, visszavonja a hirdetéseit a francia Vogue-ból, ha az továbbra is megtagadja, hogy fekete modellek kerüljenek a címlapra. Így tehát 1988 augusztusában Naomi lett a magazin első fekete címlapmodellje. Egyben ő volt az első brit fekete modell, aki a British Vogue címlapján megjelent, valamint az első fekete modell, aki 1989 szeptemberében a US Vogue borítójára kerülhetett.

A „szupermodell” kifejezést 1979-ben alkották meg, de csak a ’90-es évek elején vált igazán népszerűvé. Campbell akkoriban egy alakuló új hullám részese volt, amelyben lélegzetelállítóan gyönyörű és elbűvölő kisugárzású modellek jelentek meg a kifutókon és a magazinok címlapjain világszerte.

Claudia Schiffer és Cindy Crawford volt talán a két legnagyobb név, de hozzájuk becsatlakozott aztán Christy Turlington, Linda Evangelista és Naomi Campbell is, akik így hárman a „Szentháromság” néven váltak ismertté.

„Igazi barátok voltunk” – vallotta be Campbell 2016-ban.

A trió csaknem egy évtizedig „uralkodott” a divatszakmában. Bármit megtehettek, bármit elnéztek nekik. Amikor Campbell 1993-ban Vivienne Westwood divatbemutatóján elesett a hatalmas platformcipője miatt, és szégyenlősen mosolygott, a legtöbb modell helyett őt ünnepelték.

Az erőszakos díva

S bár mindenhol körülrajongták, Naomira az évek során egyre inkább rásütötték a „díva” jelzőt a viselkedése és a hirtelen haragja miatt. 1993-ban például kirúgták az ügynökségétől, az Elite Model Managementtől, mert állítólag bántalmazta a munkatársakat és az ügyfeleket. 2000-ben a helyzet még rosszabbra fordult, amikor Campbell bűnösnek vallotta magát, miután egy telefonnal megdobta a személyi asszisztensét, majd később bevallotta, hogy a dühproblémái a kokainfüggőségének következményei, amit egy rehabilitációs kezeléssel sikerült leküzdenie.

De a botrányok ezzel nem értek véget. 2007-ben, miután bűnösnek vallotta magát egy volt házvezetőnő bántalmazásában, Campbell közösségi szolgálatra jelentkezett egy New York-i szeméttelepre, ahol luxusruhákat viselt, köztük egy 300 000 dolláros Dolce & Gabbana-estélyit, ez a húzása pedig sokak szerint rendkíívül ízléstelen volt.

2010-ben aztán ismét a bíróság elé állt a nagy nyilvánosságot kapott, háborús bűnökkel kapcsolatos perben Charles Taylor, Libéria volt vezetője ellen. Állítólag Taylor 1997 szeptemberében egy fokvárosi partin „véres gyémántokat” (instabil politikai hátterű háborús övezetekben bányászott gyémántok, amelyek eladásából a bányát birtokló csoport katonai műveleteit finanszírozzák) ajándékozott neki, Campbell pedig azzal védekezett, hogy a köveket ismeretlen férfiaktól kapta, akikről azt feltételezte, hogy Taylor küldte őket. Később a gyémántokat Jeremy Ractliffe-nek, a Nelson Mandela Gyermeksegély Alapítvány akkori igazgatójának adta jótékonysági célra, 2010. augusztus 5-én azonban a dél-afrikai rendőrség lefoglalta az ékköveket. Campbell ellen végül nem emeltek vádat, mivel nem volt bűnös szándéka.

A modell még ugyanabban az évben bevallotta, hogy a gyermekkori elhagyatottságából fakadó problémák miatt terápiára jár, amelyek korábban a kábítószerfüggőségéhez vezettek.

A celebvilág java

A szerelmi élete sem volt eseménytelen. A korai „trófeái” közt például megtalálhatjuk Mike Tysont, Sylvester Stallone-t és Eric Claptont is, 1993-ban pedig eljegyezte őt a U2 basszusgitárosa, Adam Clayton. Az év februárjában találkoztak, miután Clayton egy interjúban arra a kérdésre, hogy van-e valami a világon, amit nagyon szeretne az életben, így válaszolt: „Egy randit Naomi Campbell-lel.” Naomi és Clayton azonban végül nem házasodtak össze, a következő évben szakítottak. Majd Campbell rövid ideig randizott állítólag Albert, monacói herceggel és Kevin Costnerrel, illetve Robert De Niróval éveken át, 1998-ban pedig a nála három és fél évvel fiatalabb Leonardo DiCaprióval járt.

1998 és 2003 között a Formula-1-es Benetton, majd Renault istálló csapatfőnökével, Flavio Briatoréval volt hosszabb kapcsolata, el is jegyezték egymást. Briatorét ma elmondása szerint a mentorának tekinti.

2008-tól 2013-ig az orosz üzletember, Vladislav Doronin volt a párja, de viszonya volt többek között Sean „Diddy” Combsszal, 50 Centtel, Usherrel, Quincy Jonesszal, Gerard Butlerrel, Lenny Kravitzcel, valamint a tavaly elhunyt, nála 23 évvel fiatalabb énekessel, Liam Payne-nel is.

Sok idő után elismerték

2013-ban, a sorozatos botrányai után Campbell új fejezetet nyitott az életében. Abban az évben vetett véget vetett öt évig tartó, szakításokkal tarkított kapcsolatának az orosz milliárdos Vladislav Doroninnal, amely mostanáig az utolsó hosszú távú románca volt. Ezt követően felkérték, hogy mentoráljon feltörekvő modelleket a The Face című tévéműsorban. Ahogy várható volt, az éles nyelve tökéletes volt a tehetségkutatóba, de sokan meglátták a kilencvenes évek, önmagát „ribancnak” nevező sztárjának lágyabb oldalát is. Jól mutatja ezt, hogy a fiatalabb modellek, például Adut Akech és Anok Yai ma már rendszeresen emlegetik őt mentorukként és példaképükként.

De Campbellnek soha nem csak a divat volt fontos. Az évek során folyamatosan és csendben jótékonykodott. 2005-ben létrehozta a Fashion For Relief nevű divatbemutatót és aukciót, amely az évek során több millió dollárt gyűjtött jótékonysági célokra. Afrikában 1993 óta munkálkodik, amelynek keretében infrastrukturális projekteket és a nők jogainak előmozdítását támogatja. Nelson Mandelával olyan jó kapcsolatba került, hogy az egykori államfő a „tiszteletbeli unokájának” nevezte őt.

A jótékonysági aktivitása sokáig nem kapott elismerést, inkább a forró véréről szóló cikkek jelentek meg sorra az újságokban, de 2019 végén a londoni Royal Albert Hallban Campbell végre átvehette a Fashion Icon-díjat, amit azok kapnak, akik a státuszukat jótékonysági célokra használják fel. „Ma tudtam meg, hogy én vagyok az első színes bőrű nő, aki kiérdemelte ezt az elismerést” – mondta akkor könnyes szemmel.

Naomi az 50. szülinapja után érezte úgy, hogy anyává kell válnia. 2021 májusában jelentette be a lánya születését, a Vogue magazinnak pedig később megerősítette, hogy a kicsit nem örökbe fogadta, hanem béranya segítségével jött a világra. Ahogy második gyermeke, egy fiú is 2023 júniusában.

Amikor 2016-ban egy riporter megkérdezte tőle, miért dolgozik még mindig fáradhatatlanul, főként, hogy a vagyona meghaladja a 90 millió dollárt, így válaszolt: „Nincs tervem. Nincs programom.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Punkból ment át szépségkirálynőbe, a szexbotrány ellenére Hugh Granttel maradt, és zabigyereket szült egy milliárdosnak – Elizabeth Hurley 60 éves
Bár mindig is az volt a vágya, hogy táncosnő, színésznő és modell legyen, mégis inkább a magánéleti botrányaival vált a bulvárlapok sztárjává.


Elizabeth Jane Hurley 1965. június 10-én született az angliai Hampshire-ben található Basingstoke-ban Angela Mary Titt és Roy Leonard Hurley kisebbik lányaként. Van egy Kate nevű nővére és egy Michael nevű öccse. Apja a Királyi Hadsereg Oktatási Testületének őrnagya volt, míg anyja a Kempshott Junior School nevű iskola tanárnőjeként dolgozott, vagyis a kis Liz nem született bele a showbizniszbe.

A húga, Kate (akivel a mai napig szoros kapcsolatban áll) szerint Liz gyerekkora óta eltökélten próbálta elérni, hogy mindig ő legyen a figyelem középpontjában, és képes volt kemény hisztiket rendezni, ha ezt nem kapta meg. Szerinte tehát már eleve bele volt kódolva a hírnév.

Míg a testvérei viszonylag távol tartják magukat a nyilvánosságtól, Hurley már 12 éves korában eldöntötte, hogy táncosnő akar lenni, és a reflektorfényben szeretne élni.

Egy balettre szakosodott magán bentlakásos iskolába járt, majd ösztöndíjat kapott a tánctanulmányaihoz, nem sokkal később azonban egy New Age Travellers nevű brit hippi csoportban találta meg a helyét.

Tinédzserként megismerkedett a punk szcénával, amelynek hatására rózsaszínűre festette a haját, és orrpiercinget viselt. „Amikor 16 éves voltam – ez 1981-’82 körül volt –, a punk volt a divat Basingstoke-ban, a városban, ahol felnőttem” – emlékezett vissza ő maga.

1983-ban érettségizett angolból, szociológiából és pszichológiából, majd táncot és színházat tanult a London Studio Centre-ben. Az alternatív szcénában töltött időt ekkor hirtelen felváltotta a klasszikus szépségkirálynős életmód, miután megnyerte egy helyi újság „Az év arca” versenyét. Ennek eredményeként 12 hónapos szerződést kapott egy neves londoni modellügynökségnél.

Jöhetnek a kamerák!

Első nagy áttörése a színészi karrierjében 1987-ben következett be, amikor szerepet kapott az Ária című szkeccsfilmben, amelyben olyan neves rendezők készítették az egyes szegmenseket, mint Robert Altman, Jean-Luc Godard, Bruce Beresford, Derek Jarman, Nicolas Roeg vagy Ken Russell (Hurley Beresford kisfilmjében szerepelt). A film még abban az évben bemutatásra került a cannes-i filmfesztiválon.

Egy évvel később Liz már főszerepet játszott a Christabel című brit sorozatban, 1988 és 1995 között pedig számos kisebb szerepet kapott olyan filmekben, mint a Szél hátán, a Halálos hajóút, A hosszú tél, Az 57-es utas vagy a Veszett kutyák és angolok.
Híres volt már ekkor, de nem igazán a színészi karrierje miatt, sokkal inkább ismerték arról, hogy ő volt Hugh Grant barátnője (1987-ben jöttek össze). A világ akkor figyelt fel rá igazán, amikor 1994-ben Grant mellett jelent meg a Négy esküvő és egy temetés című film londoni premierjén egy mélyen dekoltált, arany biztonsági tűkkel összetartott fekete Versace-ruhában. Utólag visszagondolva Hurley egyáltalán nem számított rá, hogy ez az összeállítás ikonikussá válik. „Teljesen felkészületlen voltam arra, ami aznap este történt. Sürgősen kellett találnom egy ruhát Hugh premierjére, és akkoriban fogalmam sem volt a divatról. Emlékszem, hogy bementem egy irodába, ahol szó szerint egy fehér műanyag zacskóból halásztak elő nekem egy darabot. Hazavittem, s megcsináltam a saját hajamat és sminkemet, miközben Hugh-val veszekedtem a tükörért, ami még csak nem is volt teljes testhosszúságú, a kis egy hálószobás lakásunkban.”

Liz a premier utáni egy éven belül már az Estee Lauder arca lett, ezt a szerepet pedig egészen 2001-ig töltötte be, miközben közeli kapcsolatot alakított ki a Versace családdal. „Gianni azt a ruhát egy magabiztos nőnek készítette, aki nem fél megszegni a szabályokat. Liz pedig mindezt rendkívüli módon megtestesítette” – nyilatkozta később Donatella Versace.

Rövid idő a csúcson

A színészi karrierje a ’90-es évek második felében pörgött fel és tetőzött. A csúcsidőszak egyértelműen azután kezdődött, hogy megkapta a női főszerepet az 1997-es Szőr Austin Powers: Őfelsége titkolt ügynökében, ami után olyan, nagyobb szabású mozifilmekben játszott, mint a Kedvenc marslakóm (1999), az Ed TV (1999), a Kicsikém – Sir Austin Powers 2 (1999), az Örvénylő vizeken (2000) vagy talán legkultikusabb vígjátéka, A bájkeverő (2000). Hogy a karrierje ezután teljesen más irányba indult, jól példázza, hogy az utolsó filmje, ami a magyar mozik vásznaira is felkerült, az bizony a 25 évvel ezelőtti A bájkeverő volt…

Amikor Hugh Grant 1994-ben megalapította a Simian Films stúdiót, Hurley a cég két Grant-filmjének, a Halálos terápiának (1996) és A keresztapusnak (1999) is a producere lett.

2000-ben aztán nyilvánosan bírálták őt azért, mert megszakította az öt hónapos színészsztrájkot, hogy forgathasson egy Estée Lauder-reklámot, amiért a Színészek Szakszervezete 100 000 dolláros pénzbírságot szabott ki rá.

Hurley legnagyobb projektje az utóbbi 25 évben a Királyság! című brit-amerikai sorozat volt, amely 2015 és 2018 között négy évadot élt meg, s amelynek mind a 40 epizódjában játszotta a fikciós királyi család matriarcháját, Helenát. Illetve feltűnt 8 epizód erejéig a Marvel Runaways című sorozatában is 2019-ben. 2020 óta egyébként újra aktívabb színészként, bár kizárólag kevéssé ismert és többségükben igen gyenge filmekben (pl. Akkor jöttél te, Télapó visszatért, Paradicsomi karácsony) tűnik fel. Utoljára 2024-ben játszott, és producerként is közreműködött a Strictly Confidential című erotikus krimi-drámában, amelyet most 23 éves fia, Damian Hurley írt és rendezett, sok köszönet azonban a kritkusok szerint nem volt benne.

Grant és a prosti

A modell- és a színészi karrierje helyett Hurley magánélete sokkal inkább állt a közönség érdeklődésének középpontjában. 1987-ben a Szél hátán című spanyol film forgatásán találkozott Hugh Granttel, akivel nem sokkal később összejöttek. Miután pedig ikonikus Versace-ruhájával 1994-ben a címlapokra került, ők ketten az Egyesült Királyság egyik legbefolyásosabb házaspárjává váltak.

S bár látszólag tökéletes pár alkottak, a kapcsolatuk eléggé megrendült, amikor Grantet 1995-ben letartóztatták erkölcstelen magatartásért, miután állítólag felcsípett egy prostituáltat a Sunset Stripen, Los Angelesben.

A színész éppen Hollywoodban volt, hogy promózza új filmjét, az Áldatlan állapotbant, így ez lett élete leghírhedtebb utazása, miután rácsok mögé került, és egy őt még ma is kísértő rendőrségi fotó készült róla. A botrány ellenére Hurley nem szakított Granttel, mellette maradt még pár évig. Végül 2000-ben döntöttek a szakítás mellett, s mivel sosem házasodtak össze, nem várt rájuk a válási procedúra sem. A kapcsolatuk befejezésében mindenesetre ismerőseik szerint nagy szerepet játszott az 1995-ös szexbotrány is. Enne ellenére azonban a mai napig közel állnak egymáshoz. „A szex kifulladt, de most ő a legjobb barátom. Az első ember, akit hívok, ha bajban vagyok” – nyilatkozta Grant még 2015-ben. Hurley pedig arra a kérdésre, hogy valaha is összejönne-e újra Granttel, így válaszolt: „Nincs romantikus szikra, de nagyon szeretjük egymást. Szenvedélyesen szeretem őt, de úgy, ahogy a fiamat és a testvéremet, és ahogy régen az apámat.”

Apasági teszt és örökösödési balhé

Liz a 2000-es években többször is randizott a milliárdos Steve Binggel. 18 hónap után hivatalosan is szakítottak, de nem sokkal később Hurley rájött, hogy terhes tőle a fiával, Damiannel, akit egyedül nevelt, miután 2002 áprilisában megszületett. Bing sokáig tagadta, hogy övé lenne a gyermek, de egy apasági teszt 2017-ben megerősítette, hogy bizony ő az apa. Az üzletember nem sokkal később, 2020 júniusában hunyt el, miután állítólag öngyilkos lett. S így az is érthető, hogy Damian miért az anyja vezetéknevét kapta. Annak ellenére pedig, hogy kiderült, Bing volt Damian biológiai apja, mégis kizárták őt az elhunyt milliárdos végrendeletéből, mivel „házasságon kívül” született. Becslések szerint 330 millió dollárt kapott volna az apja vagyonából, ha Bing saját apja (vagyis Damian nagyapja) nem fellebbezett volna a bírósági döntés ellen.

Hurley ezután az indiai textilipari örökös és üzletember Arun Nayarral kezdett el járni, akihez 2007 márciusában hozzá is ment (ez volt az első és eddigi utolsó házassága is). Két esküvőt is tartottak: egy pompás hindu szertartást Indiában, amit egy keresztény szertartás követett az angliai Sudeley kastélyban. A frigy mindenesetre nem tartott sokáig, három év házasság után, 2010-ben váltak el.

Ezután következett a hírhedt ausztrál kaland, amikor Hurley a legendás ausztrál krikettjátékossal, Shane Warne-nal járt. 2011 októberében jegyezték el egymást, mindössze négy hónappal azután, hogy véglegesítették a válását Nayarral. Ők ketten azonban soha nem álltak az oltár elé, mivel 2013-ban szétmentek.

Állítólag Warne, bár szerette Lizt, nem tudta elviselni a kapcsolatukkal együtt járó médiafigyelmet, mivel folyamatosan újságírók és megszállott rajongók követték őket és a családját, akárhová mentek.

S bár Hurley-nek az élete során állítólag olyan hírességekkel is volt kapcsolata, mint pl. a színész Tom Sizemore (1992-ben) és Denis Leary (2000-ben), a kosaras Steve Nash (2001), vagy a szintén színész Justin Theroux (2019-ben), az utóbbi 5-6 évben nem lehetett hallani a pasiügyeiről. Egészen mostanáig, hiszen viszonylag friss hír, hogy Liz összejött Miley Cyrus édesapjával, a countryzenész Billy Ray Cyrusszal: állítólag április óta randiznak, és hatalmas a szerelem köztük.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KULT
A Rovatból
Meghalt Frederick Forsyth
Többtucatnyi nagysikerű regényt publikált, amelyek 75 millió példányban keltek el. Első regényével, A Sakál napjával azonnal világhírű lett.


Elhunyt Frederick Forsyth, az egyik legnépszerűbb brit bestseller-szerző, A Sakál napja és Az Odessa-ügyirat írója. Forsyth életének 87. évében, rövid betegség után halt meg. Halálhírét menedzsere, Jonathan Lloyd jelentette be hétfőn, írja az MTI.

Frederick Forsyth többtucatnyi nagysikerű regényt publikált, amelyek 75 millió példányban keltek el. Újságírói, illetve irodalmi munkásságának kezdete előtt, az 1950-es évek második felében a brit királyi légierő (RAF) pilótájaként szolgált, és tíz évvel ezelőtt felfedte, hogy két évtizedig a brit külső hírszerzésnek (MI6) is dolgozott.

Az 1960-as évek első felében a Reuters hírügynökség, majd a BBC brit közszolgálati médiatársaság újságírója és haditudósítója volt.

Íróként már első regényével, A Sakál napjával (The Day Of The Jackal) világhírnévre tett szert.

Az 1971-ben megjelent politikai krimi főszereplője egy angol bérgyilkos, a Sakál, akit az algériai francia uralom feladása miatt feldühödött szélsőjobboldali félkatonai szervezet, az OAS Charles de Gaulle francia elnök megölésével bíz meg.

Az OAS létező szervezet volt, és a regényben szereplő, Charles de Gaulle ellen végrehajtott sikertelen 1962-es párizsi merényletkísérlet is megtörtént, de A Sakál napja jórészt fiktív történet.

A könyvből 1973-ban szintén átütő sikerű film készült Fred Zinnemann rendezésében, a bérgyilkost játszó Edward Fox és az elfogására indított hajtóvadászatot irányító rendőrségi főfelügyelő alakítója, Michael Lonsdale főszereplésével.

Frederick Forsyth 1938. augusztus 25-én született a délkelet-angliai Ashfordban.

A francia politikához már újságírói munkája során szoros szálak fűzték: a Reuters tudósítójaként először Párizsban dolgozott. Haditudósítóként 1967-ben, Nigériában mutatkozott be, amikor a központi kormány és Biafra tartomány közötti harcokról adott tudósításokat a BBC-nek.

Saját későbbi beszámolója szerint azonban összeveszett a BBC-vel, miután a brit közszolgálati médiatársaság közölte vele, hogy nem tart igényt a biafrai polgárháborúról szóló további rendszeres beszámolóira.

Forsyth távozott a BBC-től, és később saját szakállára, szabadúszó újságíróként visszatért a polgárháborús térségbe. Tíz évvel ezelőtt megjelent önéletrajzi írásában fedte fel, hogy itt vált az MI6 informátorává, és kapcsolata a brit hírszerzéssel több mint húsz évig tartott, jóllehet ezért a tevékenységéért nem részesült javadalmazásban.

A Sakál napja után egy évvel,

1972-ben jelent meg újabb sikerkönyve, az Odessa-ügyirat (The Odessa File), amelyben a Kennedy-gyilkosság után egy újságíró ered a nácikat védő szervezet nyomába.

Az 1974-ben kiadott A háború kutyái (Dogs of War) egy angol üzletemberről szól, aki zsoldosokat felbérelve puccsot szervez egy afrikai országban, hogy megkaparintson egy újonnan felfedezett platinalelőhelyet.

A nyolcvanas évek közepén fejezte be A negyedik jegyzőkönyv (The Fourth Protocol) című könyvét, amelynek sikere A Sakál napjáéval vetekedett. A történet szerint a szovjet titkosszolgálat, a KGB atombombát akar robbantani Londonban, és ezt a brit kémelhárítás csak az utolsó pillanatban tudja megakadályozni.

Forsyth a 2010-es évek közepén bejelentette, hogy felhagy az írással, ám amikor megismerkedett az amerikai kormányzati számítógépes rendszereket feltörő két brit hacker, Gary McKinnon és Lauri Love ügyével, úgy döntött, feldolgozza a történetet. Ebből született meg 2018-ban utolsó regénye A Róka (The Fox) címmel.

Az írónak II. Erzsébet királynő 1997-ben a Brit Birodalom Rendjének parancsnoki címét (CBE) adományozta irodalmi munkásságának elismeréseként.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Pillanatok alatt elfogytak a jegyek a visszatérő Azahriah koncertjére, pedig az igazi értékesítés még el sem kezdődött
Volt egy elővételi lehetőség, amire a szemfüles és jólértesült rajongók azonnal lecsaptak. Az énekes-dalszerző-gitáros így duplázik, október 18-án is színpadra áll az MVM Dome-ban.


Azahriah október 17-én tér vissza a színpadra, miután 2024-ben határozatlan idejű pihenőt jelentett be. Ahogy a hónap elején kiderült, a szünet egy évig tart, a koncert helyszíne pedig az MVM Dome lesz.

A jegyértékesítést eredetileg június 12-én, délután 2 órakor indították volna, de azok, akik megőrizték a tavalyi koncerteken kapható repoharakat, már június 11-én, kedden megvásárolhatták a belépőiket a poharakon található QR-kód segítségével. Az elővásárlási lehetőségnek köszönhetően a jegyek pillanatok alatt elfogytak.

Nem sokkal szerda este 9 óra előtt jelentették be, hogy a koncert teltházas lett. „Elképesztőek vagytok, köszönjük!” – írta Azahriah menedzsmentje az Instagramon.

A bejegyzésben azt is közölték, hogy a pénteki fellépés után Azahriah másnap, október 18-án is színpadra áll az MVM Dome-ban. A szombati koncertre június 13-án, délután 1 órától lehet jegyet váltani.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
A női John Wick-filmben épp John Wicket nem kellett volna táncba hívni – A Balerina kemény, osztályon felüli akciófilm
Bár túl sok emlékezetes jelenet sokáig nem akad, de az utolsó félóra mindenért kárpótol: az atombarna Ana de Armas Charlize Theron babérjaira tör.


A John Wick-univerzum már annyira kinőtte magát, hogy megérkezett az első mellékvágány, vagy nevezhetjük spin-offnak is, noha a Balerina főszereplőjéről, ha valaki épp pislogott, könnyen lemaradhatott a 2019-es harmadik részben, amikor Wick (Keanu Reeves) meglátogatja a Rendezőt (Anjelica Huston), avagy a balerinákból álló orgyilkosbandát, a Ruska Romát. Ott már feltűnt Eve Macarro karaktere, csak még Unity Phelan alakításában. A Balerinában azonban már az Oscar-jelölt Ana de Armas (Tőrbe ejtve, Nincs idő meghalni, Szöszi) alakítja, akinek megismerjük a gyerekkorát, a Ruska Romába való bekerülését, és a róla szóló film alapjául szolgáló bosszúhadjárata mögött rejlő motivációkat.

A Balerina elkészítése azonban nem volt épp egy könnyű menet.

A forgatókönyv már kb. 8 éve készen van, és bár korábban Lady Gaga vagy Chloë Grace Moretz is esélyesek voltak Eve Macarro szerepére, az végül Ana de Armasnál landolt, akivel 2022 őszén el is kezdték a forgatást.

Rendezőnek pedig Chad Stahelskiék (a John Wick-filmek rendezője) felkérték Len Wisemant (Underworld 1-2, Die Hard 4.0: Legdrágább az életed), aki utoljára 13 éve készített filmet, Az emlékmás 2012-es remake-jét Colin Farrell-lel.

2024 nyarára tervezték eredetileg a mozipremiert, ám Stahelski és a tesztközönség is annyira elégedetlenek voltak Wiseman első vágásával (egy gyengén megrendezett hatalmas katyvasznak tartották), hogy a három hónapos pótforgatásokat tartottak Budapesten (hajrá, Művészetek Palotája és csepeli HÉV) és Prágában 2024-ben, sőt, inkább nevezhetjük ezeket újraforgatásoknak, mivel Stahelski a film nagy részét kukázta, és új akciójeleneteket forgatott a filmhez, sőt, új karaktereke és színészeket is tett bele. Ezt a három hónapot pedig már ő maga vezényelte el, állítólag Wiseman egyáltalán nem volt jelen ezeken a forgatásokon. Mégis az ő neve maradt a rendezői kredit alatt/mellett, ám fontos, hogy a fentiek tükrében tartsuk (vagy ne tartsuk) a Balerinát az ő filmjének…

A Stahelski-féle új verzióra már sokkal jobban reagált a tesztközönség, így az egy évvel az eredetileg kitűzött bemutató után, azaz idén júniusban pattanhatott fel a vásznakra.

A Balerina sztorija időrendben a John Wick harmadik és negyedik epizódja között játszódik, és megismerjük benne Eve Macarrót, akinek édesapja egy szakadár orgyilkosszekta vezetőjével, a Kancellárral (Gabriel Byrne) és az emberei kerül összetűzésbe, a harc során pedig életét veszti. Winston (Ian McShane) talál rá az árván maradt kislányra, és ismerve a háttérsztoriját, elviszi őt a Rendezőnek, hogy neveljen belőle is balerina-orgyilkost. Felnőve Eve a szervezet egyik leghalálosabb tagjává válik, majd, amikor nyomot talál apja gyilkosaihoz, úgy dönt, a saját szakállára dolgozva előkeríti a Kancellárt, és bosszút áll.

Ennyi a sztori, amelyben itt-ott felbukkan maga John Wick is, bár teljesen feleslegesen. Elég lett volna neki egy cameo, hogy az alkotók aláhúzzák, a Balerina az ő világában játszódik, ám úgy tűnik, nem bíztak eléggé Ana de Armasban, és Keanu Reeves, valamint Wick karakterének star powerjével akarták felturbózni az anyagot, egyben egy kicsit csillapítani Wick-éhségünket, amíg megérkezik az ötödik rész.

A Balerina egyébként végső soron egy míves akciófilm lett, amely le sem tagadhatná, hogy Wickverzum része. Szinte nonstop pörögnek az akciók: bunyók, lövöldözések, üldözések, vagyis egy egyszemélyes hadsereg egy (vagy több) hadsereg ellen.

S bár Ana de Armas külsőre nem egy Gina Carano vagy Ronda Rousey, a koreográfiáknak és elhivatottságának köszönhetően hihetővé válik, hogy egy ilyen termetű nő is képes elbánni a jóval nagyobb férfiakkal a gyorsaságának és a harvművészeti tudásának hála.

A film közben mindenesetre gyakran eszébe juthat a nézőknek, hogy a bunyók újra és újra ugyanazokat a köröket futják: Eve megint valami belső helyen veri vagy lövi szét az ellent, s hiányoznak az olyan kreatív és emlékezetes akciójelenetek, mint pl. a John Wick 4-ből a párizsi lépcsős búnyó, vagy a felülnézetes lövöldözés a házban, a John Wick 3-ból a kutyás harci jelenet Halle Berryvel, vagy a John Wick 2-ben a metrós csata Commonnal.

S mikor már majdnem teljesen letennénk arról, hogy ebben a filmben is látunk ilyesmit, jön a leszámolás a téli, havas kisvárosban, amely csodás és nagyszabású finálét kanyarít a Balerinának.

Főként természetesen a lángszórós harc emelkedik ki a többi közül, amely amellett, hogy durván látványos, egyben elég menő is lett (igaz, a tömlő beemelése már azért a sci-fi kategóriát súrolja, bármennyire szimbolikus is).

Összességében tehát a Balerina nem ér fel a John Wick-filmekhez, de nem is piszkít bele a franchise-ba: egy szórakoztató, látványos, véres, szépen felvett és ütős koreográfiákkal tarkított, bár kissé repetitív és kevésbé emlékezetes akciószösszenet, semmi több. Azért viszont továbbra is óriási piros pont jár, hogy rendesen látni a dinamikus jeleneteket, nincsenek széjjelvagdosva, a színészek láthatóan rendesen betanulták a harci koreókat, Stahelski (és Wiseman) pedig nem voltak restek ezeket rendesen meg is mutatni nekünk. Egy John Wick-filmtől ezt el is várjuk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk