KULT
A Rovatból

Miután elhagyta Picassót, főnixként szárnyalt a művészete

Nézd meg velünk Françoise Gilot lenyűgöző műveit a „Felszálló Főnix” című kiállításon, ahol a szakítást követő drámai önarcképek, picassói hatások és monumentális lebegővásznak is várnak rád.

Link másolása

Françoise Gilot, Pablo Picasso múzsája idén júniusban hunyt el 101 évesen. Nevét sokan onnan ismerik, hogy ő az egyetlen nő, aki elhagyta Picassót, holott művészete éppen azután kezdett szárnyalni, hogy szakított a spanyol alkotóval.

Ennek a művészi kiteljesedésnek állít emléket a Műcsarnok Felszálló Főnix című életmű kiállítása, ahol közel 70 alkotást nézhetsz meg. A kiállításon találkozhatsz Gilot még picassói hatásokkal átitatott drámai önarcképével, a Vándor sorozat darabjaival, és a monumentális lebegővásznakkal is. Mi már megnéztük a kiállítást, mutatjuk mi vár rád!

Françoise Gilot 21 éves volt amikor megismerte a híres és befolyásos művészt, az akkor 61 éves Picassót. Gilotnak nem volt könnyű élete mellette, mert a festő számára egy nő csak istennő vagy rabszolga lehetett. 10 év együttlét után ismerte fel, hogy kezd a rabszolga kategóriába kerülni és elhagyta a nálánál 40 évvel idősebb festőt. Picasso bosszúból ellehetetlenítette exét. A galériáknak azt mondta, hogy vagy az ő képeit állítják ki, vagy a festőnőét. Gilot előtt folyamatosan zárultak be az ajtók Franciaországban, ezért először Londonba, később az Egyesült Államokba költözött.

A kiállítás terébe lépve azonnal magával ragadtak bennünket Gilot képeinek letisztult, elegáns, élettől lüktető színei és motívumai.

A kiállítás címe, a Felszálló Főnix egyszerre utal Gilot művészi kiteljesedésére, a Picassóval való szakítás utáni felszabadulására és erős szabadságvágyára is.

A főnix, mint a repülés, a szabadulás és önmagára találás szimbóluma több képén is megjelenik.

A kiállításon megnézhettük A táj felé vezető úton című önarcképét, amin még erősen érződik Picasso hatása.

A tárlat különleges hangsúlyt fektet Gilot táj-, alak- és mozgásábrázolására. Gilot maga is táncórákat vett az 1940-es ével elején Marguerite Bougai modern koreográfustól, és a próbák alatt a profi táncosokról is készített vázlatokat.

A vándorlás is visszatérő téma Gilot munkásságában. A kiállítás egyik legmegkapóbb szekciója a Vándor című sorozat, ahol egy makacs, zömök kis emberke bolyong az absztrakt tájakban. Kicsi és egyedül áll a végtelenben, az alkotások komorsága ellenére azonban minden képben van valami reményteli.

A sorozatból a személyes kedvenceim azok az alkotások, amelyeken a kis ember egy cirkuszi akrobata ügyességével egyensúlyoz a két hegycsúcs közé feszített kötélen.

A kiállítás emléket állít Gilot és Rozsda Endre festőművész közötti különleges barátságnak is. Gilot-t 1939-ben teljesen lenyűgözte a barátai ebédlőjében függő két Rozsda Endre kép. Később életre szóló barátság szövődött a két művész között.

Gilot magyarországi kapcsolatainak és szeretetének egyik bizonyítéka, hogy a Műcsarnok szinte teljes kiállítási anyaga magyar magángyűjteményekből származik.
Rozsda Endre festményei

Gilot egyik gyakori modellje volt a barátnője, Geneviève, akiről számos alkotást láthattunk a kiállításon. 12 évesen találkoztak először, mindeketten művésznek készültek, így támogatni és inspirálni tudták egymást. Gilot nem csak a múzsájának hanem alteregojának is tartotta barátnőjét.

Külön egységet kaptak az utazások által inspirált festményei. 1962-ben Gilot barátai jachtján szigetről szigetre hajózva töltötte napjait az Égei-tengeren, de a szenegáli, indiai és amerikai utazások is megihlették.

A városképek, utcarészletek nem valós helyszínek ábrázolásai, sokkal inkább látomásszerű kompozíciók. Gilot művészetében egyedi világot teremtett, ahol az avantgárd gyökerei, a picassói formák, az egyiptomi művészet, a japán tekercsképek, a görög kultúra és a mítoszok hatásával is találkozhatunk.

Megcsodálhattunk három lebegővásznat is, amik a kiállítás talán legszebb darabjai. A Műcsarnok terében ezek a kétoldalú kompozíciók szinte győzelmi zászlóként hatnak, és egy sikeres, győztes életről adnak tanúbizonyságot.

A kiállítást mindazoknak ajánlom, akik szeretnék megismerni a legendás alkotót, aki nem csupán Picasso múzsája volt. A Felszálló Főnix tárlaton te is közelebbről megnézheted Françoise Gilot szárnyalását és alkotásainak lenyűgöző világát.

A kiállítást 2024. február 4-ig nézheted meg a Műcsarnokban. Részletek a Műcsarnok honlapján.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
A Rovatból
Több mint száz év után került elő egy eddig ismeretlen írás Agatha Christie-től
Az első Poirot-regénye környékén írhatta az első világháború alatt.

Link másolása

Váratlan szerzőre bukkantak egy, a Brit Pszichoanalitikus Társaság archívumában talált magazin hasábjain: minden idők legtöbb könyvet eladott regényírójára, Agatha Christie-re.

A magazint Sylvia Payne, a psziszhoanalízis brit úttörőjének papírjai között találták meg, aki még az első világháborúban, nővérként ismerkedett meg a krimi későbbi koronázatlan királynőjével.

A Mit csináltunk a Nagy Háborúban című, hatvanoldalas, saját készítésű szatirikus magazin is ebből az időből származik és Christie, Payne, illetve kolléganőik különböző írásait tartalmazza: novellákat, verseket, színdarabokat – és egy képregényt is egy mérgezéses esetről, amit Christie és szintén nővér barátnői „követtek el”.

Christie a magazinban elsősorban a kérdezz-felelek rovat vezetőjeként szerepel, ahol képzeletbeli olvasók kérdéseire válaszol, válaszait Agatha néni néven szignózva,

de rejtvényoldalt is szerkesztett, továbbá írt egy bírósági álhíreket tartalmazó rovatot.

A belsős nővérmagazint könnyed, pozitív hangvétele miatt minden bizonnyal saját maguk lelkesítésére készítették a nővérek, akik nap mint nap szembesültek a világháború borzalmaival a Franciaországból hazatért brit háborús sebesültek révén.

Christie nagyjából a magazin keletkezésekor írhatta első regényét is, A titokzatos stylesi esetet, a később legendássá vált Hercule Poirot detektív főszereplésével, de ekkor még senki sem sejthette, hogy az írónő könyveinek eladását csak Shakespeare és a Biblia tudja majd megelőzni, ugyanis első regényének kéziratát három éven át hat különböző kiadó utasította vissza.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Meghalt András Ferenc
A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

Link másolása

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

– írták.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.

Link másolása
KÖVESS MINKET: