HÍREK
A Rovatból

„Pánik és halál a tenger mélyén” – Megszólaltak a túlélők a hurghadai tengeralattjáró-tragédia után

Egy alkalmazott a kórházban így számolt be a mentésről a helyi kormányzónak: „Hat embert láttunk a víz alatt vergődni, közülük sikerült többet is kihúznunk.”


Borzasztó tragédia rázta meg az egyiptomi Hurghada üdülőhelyet csütörtökön! Egy turistákat szállító tengeralattjáró elsüllyedt a Vörös-tengerben, a fedélzetén lévő emberek közül hatan életüket vesztették – köztük két gyermek is. A túlélők és korábbi utasok is megszólaltak, és hátborzongató részleteket osztottak meg.

A Sindbad Submarines nevű cég tengeralattjáróján összesen 50 ember tartózkodott – 45 turista és 5 fős személyzet –, amikor bekövetkezett a baj. A szerencsétlenség idején az utasok éppen a korallzátonyokat csodálták, mindössze egy kilométerre a parttól, a Hurghada Marriott szálloda közelében, amikor a jármű váratlanul süllyedni kezdett.

A fedélzeten kitört a káosz, sokan megpróbáltak kiúszni, de sajnos nem mindenki jutott élve a felszínre.

„Néhányan ki tudtak úszni, néhányan nem”

Jelena Boldarjova, aki túlélte a tragédiát, elmondta, hogy a tengeralattjáró nyitott ajtókkal indult el a mélybe, az utasok pedig fejvesztve próbáltak menekülni. Ő és a férje ki tudtak úszni, de lányukat és édesanyját súlyos sérülésekkel vitték kórházba.

Egy másik turista is megszólalt, aki elmondta: már éppen beszálltak volna, amikor a tengeralattjáró hirtelen süllyedni kezdett, nyitott ajtókkal. Egyikük hallotta, ahogy a fedélzeti dolgozó kétségbeesve kiabál: „Állj! Állj!”, miközben próbálta visszatartani az utasokat a beszállástól.

Egy alkalmazott a kórházban így számolt be a mentésről a helyi kormányzónak: „Hat embert láttunk a víz alatt vergődni, közülük sikerült többet is kihúznunk.” Ezt később a hatóságok egy videóban is megosztották - írta a Guardian.

Külföldiek is voltak a túlélők között

A hivatalos adatok szerint a hat halálos áldozat mind orosz állampolgár volt, két gyermek és négy felnőtt. Egy házaspár is életét vesztette, de a lányuk túlélte a tragédiát. A kimentettek között indiai, norvég és svéd turisták is voltak. A helyi kormányzó elmondta: a 39 megmentett utas közül 29-en megsérültek, négy embert – köztük legalább egy gyermeket – intenzív osztályra szállítottak.

Az orosz konzulátus szerint a baleset reggel 10 körül történt, amikor a tengeralattjáró nekiütközött a zátonyoknak. „Az első adatok szerint a legtöbb utast sikerült kimenteni, majd a hurghadai kórházakba és szállodákba vitték őket” – közölték.

Papíron minden rendben volt, de...

A hatóságok hangsúlyozták: a tengeralattjárónak minden engedélye megvolt, és a kapitány is rendelkezett a szükséges képesítésekkel. A cég honlapja szerint a járművek 25 méteres mélységig merülnek, és akár 75 méteres víznyomásnak is ellenállnak. Az oldalukon azt is írják, hogy a hajók oxigénmaszkkal és mentőmellénnyel felszereltek – ennek ellenére több utas is azt állítja: a fedélzeten nem kaptak mentőmellényt.

Dr. James Aldridge, aki nemrég utazott a cég egyik tengeralattjáróján, elmondta: „Nem volt zsúfolt, végig biztonságban éreztem magam.” Azt azonban ő is megerősítette: mentőmellényt nekik sem adtak - írta meg a 24.hu.

„Legalább háromszor kellett visszatérnünk a felszínre”

Benjamin Grey februárban járt a tengeralattjárón családjával, ő viszont már az út során is gondokat tapasztalt. „Legalább háromszor kellett visszamennünk a felszínre. A búvárok kint mintha kövekkel csapkodták volna a tengeralattjáró alját” – mesélte. Ráadásul elmondása szerint indulás előtt senki nem tartott biztonsági eligazítást.

Nem ez volt az első tragédia a Vörös-tengeren

Az utóbbi időben több halálos baleset is történt a térségben. Tavaly nyáron francia turistákat kellett kimenteni egy elsüllyedt hajóról, 2023-ban pedig három brit turista halt meg, amikor kigyulladt a jachtjuk. Novemberben egy búvárhajó is felborult Marsa Alam közelében – akkor négyen vesztették életüket, heten pedig eltűntek.

Hurghada a külföldi turisták egyik legnépszerűbb célpontja, a repülőtér tavaly több mint 9 millió utast fogadott. Az idegenforgalom kulcsszerepet játszik Egyiptom gazdaságában, 2024-ben 14,1 milliárd dollár bevételt hozott az országnak.

A baleset pontos okát továbbra is vizsgálják, egyelőre csak a személyzet kihallgatása történt meg. A helyiek és a turisták egyaránt választ várnak: hogyan történhetett meg mindez?


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Milliós tömeg vett részt a London Pride-on, a résztvevőket a királyi család is üdvözölte
A szervezők becslései szerint a felvonuláson több mint 500 szervezet - köztük az állami egészségügyi szolgálat (NHS), a rendvédelmi hatóságok, a szakszervezetek és a fegyveres erők - 33 ezer tagja vett részt, de az útvonal mentén felsorakozott tömeg létszáma megközelíthette az egymilliót.


A késő estébe nyúló rendezvény hivatalos szervezője a Pride in London nevű, jótékonysági egyesületként működő, önmagát adományokból fenntartó csoport, amelynek meghirdetett fő célja a sokszínűség elfogadtatása, a jogegyenlőség biztosítása, az LMBT+ közösséggel szembeni előítéletek és diszkrimináció felszámolása.

A karneváli hangulatú szombati felvonulás a Hyde Parktól a híres Piccadilly Circus, a Regent Street, a leghíresebb színházi utca, a Haymarket, valamint a Pall Mall és a Trafalgar tér érintésével a kormányzati intézményeknek otthont nyújtó Whitehallig haladt.

A szervezők becslései szerint a felvonuláson több mint 500 szervezet - köztük az állami egészségügyi szolgálat (NHS), a rendvédelmi hatóságok, a szakszervezetek és a fegyveres erők - 33 ezer tagja vett részt, de az útvonal mentén felsorakozott tömeg létszáma megközelíthette az egymilliót.

A többórás parádé alkalmából a londoni belváros jelentős részét lezárták és átadták az ünneplő tömegnek, így a Whitehallt is a felvonuló sokaság vehette birtokába.

Sadiq Khan, London polgármestere is a menetben haladt. Khan a résztvevőkhöz intézett üzenetében úgy fogalmazott: London a sokszínűség és a befogadás fénylő központja, ahol mindenki szabadon az lehet, aki lenni akar és azt szerethet, akit szeretni akar.

Az idei London Pride útvonalát hat színpad szegélyezte, amelyek mindegyikén külön nagyszabású műsorok zajlottak nemzetközi sztárok részvételével.

A legnagyobb ünneplés a tízszeres Grammy-díjas Chaka Khan amerikai énekesnőt fogadta, aki a Trafalgar téren felállított színpadon lépett fel.

A Pride résztvevőit a királyi család is üdvözölte: az X portál hivatalos királyi oldalára szombaton feltöltött, szivárványos zászlóval kiegészített videón egy katonazenekar Chappell Roan Pink Pony Club című dalát játszotta a Buckingham-palota kertjében.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter hazajött a nyaralásból a fiaival, és nagy bejelentést tett
Szombat este megérkezett a nyaralásból Magyar Péter, ezt követően pedig bejelentette, hogy a Tisza Párt elindítja az országgyűlési választási kampányt.
F. O. - szmo.hu
2025. július 06.



A Tisza Párt jövő szombaton kongresszust tart, utána Magyar Péter ismét országjárásra indul. Az elnök a Facebook-oldalán arról írt, hogy

a következő 280 napban nincs megállás, a tét óriási, ő minden pillanatban ott lesz az első sorban.

„Hálás vagyok, hogy életem legnagyobb küzdelme előtt megadatott ez az egy hét pihenés a három fiammal. Ki tudja mennyit kell várni a következő hasonló alkalomra. A következő 280 napban nincs megállás, hiszen a tét óriási. Nem is lehetne nagyobb: a hazánk, a gyerekeink és az unokáink jövője” – írta Magyar, majd hozzátette: a TISZA részéről megindítják az országgyűlési választások kampányát, melynek végén „közösen visszavesszük a hazánkat és építünk egy emberséges Magyarországot”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Vészhelyzet! Estére elfogyhat az ivóvíz ebben a magyar városban
A hőség miatt drasztikusan megnőtt a vízfogyasztás Gödöllőn. A polgármester már arra kéri a lakosságot, hogy ne locsoljanak, és ne töltsék tele a medencéket.


Gödöllőt is elérte a vízhiány, amely korábban már Veresegyházon, Szadán és Fóton is problémát okozott. A városban a kánikula hatására jelentősen megnőtt a vízfogyasztás, a Vízmű előrejelzése szerint pedig estére elfogyhat az ivóvíz, írja a Blikk.

Bár egyelőre nem vezettek be korlátozásokat, Gémesi György polgármester arra kérte a helyieket, hogy lehetőség szerint ne locsoljanak, és ne töltsék fel a medencéket. A Vízmű is arra szólította fel a lakosságot, hogy a nagy meleg idején kizárólag a legszükségesebb célokra használják az ivóvizet, és mellőzzenek minden vízpazarló tevékenységet.

„A térségben 40 ezer liter fogy el naponta, ennyi a maximális kapacitás. Ez gyakorlatilag estére el is fogy, és ez azt eredményezi, hogy kisebb a nyomás és a magasan fekvő területekre nem jut elég víz.

Bízom abban, hogy a lakosság egy kicsit kontrollálja magát és igyekszik kevesebbet használni medencébe meg a fűnek az öntözésére, és akkor nem kell elrendelni vízkorlátozást, de van esély arra is, hogy megtörténik” – nyilatkozta az ATV Híradónak a polgármester.

Gémesi György arra is felhívta a figyelmet, hogy a vízvezeték-hálózat az elmúlt években nem bővült, ráadásul

a meglévő vezetékek állapota is rossz, így a víz egy része elszivárog a földben. Emellett a lakosság száma is folyamatosan emelkedik,

nemcsak Gödöllőn, hanem az egész agglomerációban, ezért nagyobb mennyiségű vízre van szükség, mint korábban.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
„Napi Andi”: Hadházy Ákos ezúttal Várkonyi Andrea 500 ezres szoknyájáról és 5 milliós Cartier-nyakláncáról posztolt
A független országgyűlési képviselő ismét Mészáros Lőrinc feleségének drága holmijaira hívta fel a figyelmet a közösségi oldalán.
F. O. - szmo.hu
2025. július 06.



Hadházy Ákos korábban Mészáros Lőrinc feleségének pólójáról, nadrágjáról és autójáról is írt, ezúttal egy újabb ruhadarab és egy ékszer került az érdeklődése középpontjába.

Várkonyi Andrea

„500 ezres szoknyában és 5 milliós Cartier-nyakláncban jelentette be, hogy 200 milliót adnak arra, hogy 500 szegény család a Balaton partján nyaralhasson.

(Azaz családonként 400 ezer forintért töltsenek el egy hetet egy kempingben)” – írta Hadházy Ákos vasárnapi Facebook-bejegyzésében, majd hozzátette: ebben a szettben hangzottak el Várkonyi Andrea azon a mondatai, hogy „kifordult a világ” és hogy „biztosan lesznek fanyalgók és elégedetlenkedők, amikor látják a hírt a könyöradományokról”.

„Nos, minden szavával egyetértek” – zárta posztját a független országgyűlési képviselő, és még azt is hozzáfűzte, hogy „tényleg bajban lehet a Fidesz, mert Mészáros Lőrinc felesége tavaly még 90 milliót aggatott magára a jótékonykodási propaganda eseményen- igaz, a mostani óráját és karkötőjét nem tudtam beazonosítani”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk