Formabontások A Nagy Gatsbytől a Mágnás Miskáig – beszélgetés Eszenyi Enikővel
Régóta csodálom azt a hihetetlen energiát, ami ebből a törékenynek látszó hölgyből árad. A 2019-20-as, 124. évad színes beharangozója után, még esti előadása előtt is kitartóan állta az interjúkérők ostromát. Eszenyi Enikő szívesen állt a Szeretlek Magyarország rendelkezésére is egy kis négyszemközti beszélgetésre.
- Mindenekelőtt gratulálok a Superbrands-díjhoz. Számomra a Vígszínház bátorság és kreativitás, és annak ékes bizonyítéka, hogy a 21. században is lehet igényesen sikert elérni. A mostani csapatban rengeteg tehetséges, tettre kész fiatal jött össze – kicsit úgy, mint a 70-es évek nagy generációjában, amelynek számos tagját ma is láthatjuk.
- Nagyon köszönöm a meleg szavakat, igazán jól esik! Ami a fiatalokat illeti, A Vígszínházban már tradícióvá vált az ifjú tehetségekkel való közös munka. Én magam is megtapasztaltam ezt az utat. Horvai István és Kapás Dezső tanítványa voltam és a főiskola harmadik-negyedik évében itt tölthettem többedmagammal a gyakorlatomat.
Akkor találkoztam először személyesen Páger Antallal, Ruttkai Évával, Darvas Ivánnal, Reviczky Gáborral, Kern Andrással, Béres Ilonával, Kútvölgyi Zsikével, Tahi Tóth Lászlóval… Később ide szerződtem, itt kezdtem el játszani, majd rendezni is. Én is része lettem egy folyamatnak. Úgy érzem, hogy akik a Vígszínházban akarják a pályájukat végigélni, mindig nagyon jó lehetőségeket kapnak. A fiatalok nálunk nagy művészek partnereként dolgoznak és tele lelkesedéssel, kreatív energiával teszik hozzá a magukét.

- Ennek példája a jövő évad egyik meglepetése, A Nagy Gatsbyből készült zenés darab.
- Mindig nagy öröm, ha új darab születik. Különösen, ha mi saját alkotói inspirációból, önálló erőből hozunk létre új műveket, amelyeket reméljük, hogy sokáig fogunk játszani. Most is erre készülünk F. Scott Fitzgerald művét felhasználva. A nagy Gatsby színpadi változatának zenéjét Kovács Adrián komponálta, szövegkönyvét Vecsei H. Miklós írta, dalszövegeit szintén ő és ifj. Vidnyánszky Attila jegyzi, aki egyben az ősbemutató rendezője is.
- Ezek a fiatalok mind ugyanazt a korosztályt képviselik és tudnak is a saját generációjukhoz szólni, ráadásul egy ilyen különleges művön keresztül teszik mindezt.
- Molnár Ferenc körülbelül ugyanennyi idős volt, amikor bemutatkozott első vígszínházi darabjával a Doktor úrral, mely elsöprő sikert aratott.
- Folytatódik a Vígszínház Shakespeare-sorozata a II. Richárddal. Shakespeare-nek ma is rengeteg, a mának szóló mondanivalója van – éppen ezért klasszikus.
- Nagyon szeretem Shakespeare-t, sok darabjában játszottam és sokat rendeztem is. Nagy történelmi személyiségekkel foglalkozik, az egész világot átöleli Csehovval szemben, akinek hősei kisemberek. Miközben az ő drámáit nézzük, hihetetlen gondolataink támadhatnak. Akár fel is találhatunk valamit.
A szerző különleges nyelvezete, humora, drámai jelenetei, szerelmi szálai és az elképesztő logisztika, ami a műveiből árad, egyébkén még Steve Jobs-ot is megihlette.
Én nagyon sokat játszottam Shakespeare-darabokban, rendeztem is. Tíz évvel ezelőtt az Othellóval nyitottam. Azóta 9 Shakespeare-darabot ismerhettek meg nézőink. Most jön az egyik legkülönlegesebb és legköltőibb darabja, a II. Richárd, amelynek főszerepét Vecsei H. Miklós játssza és Tompa Gábor, a nagyszerű kolozsvári alkotó rendezi.
Azzal, hogy minden évben bemutatunk egy Shakespeare vagy egy Molnár művet, őrizzük a hagyományainkat, közben egyre okosabb és intelligensebb nézőket nevelünk, és ezzel együtt természetesen szórakoztatunk is.
- Az idei évad egyik legnagyobb szenzációja volt A diktátor, amit most meghívtak a Pécsi Országos Színházi Találkozóra (POSZT) és Kolozsvárott is bemutatják. Amikor hírét vettem a bemutatónak, arra gondoltam, hogy ez egy dupla istenkísértés: milliók ismerik Chaplin örök érvényű filmjét, ugyanakkor szomorúan aktuális mai világunkra.
- Nagyon örülünk, hogy mehetünk a POSZT-ra, ahol a 49. előadása lesz A diktátornak. A darabot főpróbával együtt már több, mint 50 ezer néző látta ebben az évadban, ráadásul nagyon szeretik. Ifj. Vidnyánszky Attila játéka pedig igazán magával ragadó. Nagyon büszke vagyok arra, hogy hosszú előkészítés után megkaphattam a Chaplin-családtól a színpadra állítási jogot, és boldoggá tesz, hogy egy ilyen különleges alkotó is jelen van színházunkban. Charlie Chaplin mindent tudott, filmrendező és színész volt, zenét írt, énekelt, táncolt, és az a probléma, amit ő fölvet a filmjében, most is nagyon aktuális.
