KULT
A Rovatból

Ezt senki sem fogja elhinni, pedig igaz! – Az Igazi amerikai rémálom

2015-ben, az amerikai Valejo városában egy olyan szörnyűség történt, amit senki nem hitt el az áldozatoknak. Az egész világ azt hitte, egy átverés. Az Igazi amerikai rémálom a Netflix legújabb igaz bűncselekményen alapuló dokumentumfilmje. Kritika.

Link másolása

Az Igazi amerikai rémálom első pillanattól fogva magával ragadó és minőségi, egy elkeserítő emberi tragédia története. Gyorsan végigszaladok ezen a mondaton. Kezdjük a minőségivel: az első jelenettől kezdve tűéles felvételekkel találkozunk, jól megrendezett átvezető képekkel. Látványos, tökéletesen megkoreografált az egész operatőri munka.

Minden tiszteletem Stefano Ferrar operatőr előtt, elképesztő mennyiségű munka van a sorozatban, néha annyira pedáns és precíz, mintha egy David Fincher filmet néznénk.

Magával ragadó: amint elkezdődik a cselekmény, a néző leragad a képernyő elé. Annyira hihetetlen, amit elénk tárnak, hogy mindenki tudni akarja, mi is történt itt valójában? Amikor viszont kiderül az igazság, az egész annyira mellbe rúgja a gyanútlan Netflix-előfizetőt, hogy a három rész után gyorsan elindítottam valami rövid sitcomot, hogy megszabaduljak a nyomasztó tehetetlenség érzésétől, amit az Igazi amerikai rémálom kiváltott belőlem.

Miről is szól a sorozat? 2015-ben egy kaliforniai városkában, Valejoban betörtek egy otthonba, ahol egy gyanútlan pár, Aaron Quinn és Denise Huskins az igazak álmát aludták. Mindkettőjüket megkötözték, nyugtatót adtak nekik és egy fekete szigetelő szalaggal leragasztott búvárszemüveget adtak rájuk.

Denise-t elrabolták és pontos információkat adtak Aaronnak, hogy mennyi pénzt kell fizetnie, hogy életben lássa barátnőjét.

Aaron, miután kitisztult a nyugtató hatása alól, vonakodva felkereste a rendőrséget, annak ellenére, hogy egy webkamerával figyelték őt az emberrablók. Bízott a rendőrségben és az igazságszolgáltatásban, ami, mint később kiderült, nagy hiba volt.

Az első epizód teljes egészében Aaron szemszögéből követi az eseményeket. Nem akarom mentegetni a valejói rendőrséget, de amikor Aaron párhuzamosan a jelenben és archív rendőrségi felvételeken meséli el mi is történt aznap este, én sem hittem neki.

A gyanú árnyéka így Aaronra vetült, mindenki azt hitte, hogy megölte a barátnőjét és próbálja eltűntetni a nyomait.

Annyira abszurd az egész emberrablás, az összeg, amit az emberrablók kértek, ami nem brutálisan nagy tétel, így az egész nem áll össze. Mindaddig, míg a második részben előkerül Denise, egy héttel eltűnése után.

A második epizód teljesen Denise oldaláról mutatja be, mi is történt vele. Ahogy elmeséli meghűl az emberben a vér. Nem feltétlenül a fizikai, hanem a pszichológiai trauma, ami a 30 éves fiatal lánnyal történt, számomra feldolgozhatatlannak tűnik. Részletekbe nem megyek bele, mert a legszörnyűbb csak ezután történt. Miután Denise visszatért, a rendőrség elkezdte úgy beállítani a történéseket, hogy csak egy átverés az egész.

A már megemlített David Fincher Holtodiglan című filmje pont akkortájt került mozikba és mindenki elkezdte Denise-t, az igazi „Gone Girl”-ként csúfolni.

Valódi médiacirkusz alakult ki a bűncselekmény körül. „Gone Girl” magyarázata annak, aki nem látta a filmet: annyit tesz, hogy megrendezett volt az egész emberrablás, és ezért senki nem hitt a párnak, hiába voltak fizikai bizonyítékaik. Mindketten ügyvédekkel felfegyverkezve harcoltak az igazukért és szinte tehetetlenek voltak a népharaggal és az igazságszolgáltatással szemben.

A harmadik epizód próbál meg feloldozni bennünket, amikor is elfogják az igazi elkövetőt, hónapokkal később. Kiábrándító a rendőrség és az FBI bénázása, annyi hibát vétettek a nyomozás folyamán, amennyit csak el lehetett követni, majd ragaszkodtak a hülyeségükhöz, sőt tényleges bocsánatkérés és következménye nem volt az ügynek a nyomozók karrierjében. A valejói rendőrnyomozót, aki vezette az eljárást, 2015-ben az év nyomozójának választották.

Aki boldog végkifejletre vagy tökéletes megoldásra számít az Igazi amerikai rémálomtól, azt el kell keserítsem.

A sorozat utolsó része még felháborítóbb, mint az emberrabló tettei. Az igazságszolgáltatás gyakorlatilag cserbenhagyta a párt, és az azóta fizetett kártérítés nem gondolnám, hogy kárpótolja őket, egy ekkora trauma után. Csoda, hogy ezek az emberek együtt maradtak, és nem történt súlyosabb tragédia a meghurcolásuk miat.

Igaz Aaron és Denise története zavaros volt és túlkomplikált, de az FBI-nak benne van a nevében a nyomozás szó, amit a drága ügynökök nem igazán tettek, csak feltételeztek.

A főügyésztől, az utolsó bizonyítékokat kezelő bakáig mindenki hibázott. Az, hogy egy emberrablás gyanúja alatt az áldozat telefonját repülőgép üzemmódba tették és nem hagyták bekapcsolva, akkora hiba, ami mellett nem lehetne elmenni. Az emberrablók keresték Aaront a pénzkövetelés miatt, és nem volt elérhető, pedig az egy bemérhető hívás lett volna. És bár nem minden kíntól kímélték volna meg Denise-t, de a nagy valószínűséggel nem kellett volna annyi megaláztatást átélnie. Illetve az egész utózönge is sántít. Csak egy embert ítéltek el, úgy, hogy mind Denise, mind Aaron több emberről és egy egész szervezett csoportról beszélt a rendőrségnek. Nem akarok nagyon spoilerezni, de a durván három órányi tartalmon több oldalt tudnék fortyogni.

Nagyon minőségi igaz bűncselekményen alapuló három részes dokumentumsorozat az Igazi amerikai rémálom. Bernadette Higgins és Felicity Morris műve méltó nevéhez, felháborító és hihetetlen.

A megvalósítás elsőrangú, a korabeli archív felvételek és az „újra játszások” is mind-mind hibátlanok.

Aki kedveli az ilyen típusú tartalmakat a streaming szolgáltatók kínálatában, azok imádni fogják cikkünk tárgyát. Akinek érzékenyebb a lelke, az azért óvatosan fogyassza, mert könnyen megülheti az ember gyomrát. Az Igazi amerikai rémálom megtekinthető magyar szinkronnal a Netflix kínálatában.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KULT
A Rovatból
Tordy Géza a halála előtt intézetbe akart költözni, memóriazavarai miatt hagyott fel a színészettel
Ezt mondta el barátja, a Jászai-díjas Körtvélyessy Zsolt. Két hónappal halála előtt találkozott utoljára a művésszel.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 30.


Link másolása

Május 1-jén ünnepelné a 86. születésnapját Tordy Géza. Halála előtt tíz évvel már visszavonult a színpadtól, az okokról azonban soha nem beszélt. Most az egyik legjobb barátja, Körtvélyessy Zsolt árulta el a Blikknek, hogy a Nemzet Színésze a memóriazavarai miatt kényszerült felhagyni a munkával, majd elvonulni a nyilvánosság elől.

„Géza volt az egyik legjobb és legrégebbi barátom, hetven éve ismertük egymást. Nagyon megrázott a távozása. Szegény az évek során egyre több betegséggel küzdött. Bár egyedül élt, sokat volt kórházban, és szó volt arról is, hogy állandó jelleggel bevonul egy intézetbe, mert nem akar senki terhére lenni.”

– mondta Körtvélyessy. Úgy látta, Tordy elszánt volt elhatározásában, arra azonban már nem került sor. A színművész úgy emlékszik, az egészségügyi problémák közül Tordyt leginkább memóriazavara viselte meg, emiatt hagyta abba a színészetet is.

Nagyjából tíz évvel ezelőtt kényszerült a visszavonulásra, mert a memóriaproblémái miatt már nem tudta megtanulni a szöveget.

Ez nagyon megviselte, és a korábban mókamesterként ismert Gézából zárkózott, megkeseredett embert lett.

Ez volt az oka annak is, hogy ennyire kizárt az életéből mindenfajta szereplést. Ő egy nagyon elkötelezett színész volt, aki szinte mindent képes volt alárendelni a munkájának, és nagy törést okozott, hogy ennek vége. Emlékszem, bár a Hadik-filmben mind a kettőnknek csak egy kis szerepe volt, azt mennyire élvezte.” – mondta Körtvélyessy. A Jászai-díjas színész rendszeresen tartotta a kapcsolatot Tordyval. Két hónappal a halála előtt találkoztak is. „Szerveztük már a következőt, valami közös főzést, ami már nem jöhetett létre”. – zárta gondolatait Körtvélyessy Zsolt.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Kevés pénzből tűrhető akciófilm – Nem annyira rossz, mint gondolnánk: ez Maga a pokol!
Miután megnéztem a Maga a pokol előzetesét, eléggé megijedtem, hogy erről a rettenetről nekem írnom kell. De kellemesen csalódtam, meglepően jól szórakoztam a szörnyű, „B” filmnek tűnő alkotáson. De mégis, mitől jobb film ez, mint egy Dwayne „The Rock” Johnson-produkció?
B.M.; Fotók: imdb.com - szmo.hu
2024. április 29.


Link másolása

Azt hiszem erre a kérdésre egyszerű a válasz. Emberi, és ahhoz képest, hogy a költségvetése nem volt túl magas, szórakoztató, valamint foglalkozik a karaktereivel. Nem érinthetetlen félistenekkel van dolgunk, hanem hús-vér, profi katonákkal. Történetünk szerint egy Delta kommandó-akciót követünk valahol a Fülöp-szigeteknél.

Egy orosz fegyvernepper/drogcsempész elfogott egy CIA-ügynököt, akit ki kell szabadítani.

Erre a küldetésre a Delta kommandó három veterán katonáját küldik, Abellt (Luke Hemsworth), Bishopot (Ricky Whittle) és Sugart (Milo Ventimiglia). Viszont a csapatnak szüksége van egy földi drónoperátorra a küldetés során, ezért JJ Kinney (Liam Hemsworth) kényszerűségből elkíséri a hármas fogatot.

A kényszerűség abból adódik, hogy a Delta Force nem talált első számú, veteránnak tekinthető, légierőhöz tartozó katonát, ezért a viszonylag tapasztalatlan Kinney „nyerte” meg a feladatot, aki csak azért volt elérhető, mert egy gyomorprobléma miatt lekéste az eltávra menő gépét.

Így nem egy hibátlan, tökéletes izomkolosszust alakít a legfiatalabb Hemsworth tesó, hanem egy újonc bakát, akinek bizonyítania kell a rangidős társai előtt.

Természetesen az egész akció kudarcba fullad, és a film egy nagy menekülésbe csap át, ahol Kinney-t csak egy dolog tartja életben, a drónokat a központból irányító operátorai, Reaper (Russell Crowe) és asszisztense Nia (Chicka Ikogwe).

Meglepően sebezhető karaktereket látunk, még úgy is, hogy sokat megélt katonákról beszélünk. Itt mindenkiért izgulhatunk, hogy túléli-e a bevetést.

Még Russell Crowe-nak is adtak több izgalmas B történetszálat, miközben az egész eseményt csak egy székben követi végig rádión és a drón kameráján keresztül.

Kicsit olyan érzés a Hemsworth-Crowe kettős, mint a Drágán add az életed McClane-Powell kapcsolata. Nem találkoznak sose, de együtt küzdenek a katonák életéért.

Az akció korrekt, nemcsak CGI-szösszeneteket, de sok tényleges robbanást láthatunk, ami szokatlan így 2024-ben. A vizuális effektek rendben vannak, érezni, hogy a rendező William Eubank ért az alacsonyabb költségvetés felhasználásához. Ezt már a 2020-as Árok forgatásán tudta bizonyítani.

Viszonylag kevés pénzből is képes autentikus környezetet teremteni a rendező.

Tudja, hogy kell kezelnie a karaktereit, jól mozgatja a szálakat, ügyesen dolgoznak együtt a színészei, működik a kémia és a machismo. Azért ne feledjük, hogy ez egy igazi tesztoszteronnal telepumpált férfi-film. Itt robbanások, csonkolások, késelések és lövöldözések váltják egymást, moderált mennyiségű párbeszéd kíséretében.

Tisztességes akciófilm, feszült dráma, izgulhatunk is rendesen, minden elismerésem, mi kell még? Nem gondoltam volna, hogy így állok fel a film elől, de akár a többször nézős-filmek közé is bekerülhet William Eubank mozija. Eubank operatőrből lett rendező, amit a Maga a pokol minden másodpercén érezni. Tudja mit-mikor-hogy mutasson meg, úgy, hogy az érdekes legyen a néző számára. Jó tempóban fokozza a feszültséget, nem sajnálja a karaktereit, ha valakinek meg kell halnia, akkor azt már az Árok óta tudjuk, hogy fog járni.

A forgatókönyv megint csak jól sikerült, bár a közepén, az első óra környékén a lendület kicsit alábbhagy.

A párbeszédek nem fárasztóak, sokat dob, hogy nemcsak Liam Hemsworth van a középpontban, hanem a csapata és a központban lévő drón operátorok is. Bár egyértelműen Hemsworth a főszereplő, a túlélésért bizony együtt kell dolgoznia egy csapattal. Viszont nem esik át a másik oldalra, nem érezni háborús és hadsereg-propagandának. Nem emiatt a film miatt fog mindenki beállni a seregbe. Ez csak egy izgalmas mozi egy balul sikerült bevetésről, a szörnyű magyar cím mellett.

Nem azt mondom, hogy a Maga a pokol nem egy tipikus streaming-film, mert nagyon hasonló azokhoz. A költségvetése, a szereplőgárda és az egész produkció a streaming-utóérzést kelti, de valahogy mégis megérdemli a moziforgalmazást.

Lehet, hogy a rendezés és a forgatókönyv valami olyasmit ad hozzá, amit egy Tyler Rake-nél, Kate-nél vagy egy Polar-nál nem éreztem.

Persze, szórakoztató, hogy egy elpusztíthatatlan félisten végigdarál egy hadseregnyi embert, de nincs semmi kötődés a tökéletes karakterekhez.

Szerintem több száz akciófilmet láttam életem folyamán, lehet még többet is, de a streaming-akciófilmek csak átfolynak az emberen, amíg egy Kommandó, Rambo, vagy Ragadozó azért a nézővel marad.

Persze a Maga a pokol nem egy ezekhez hasonló klasszikus, de érzésre sokkal jobb, mint amit a zsánerben kaptunk eddig a 2024-es évben.

Aki szereti az akciófilmeket, nem lőhet mellé a Maga a pokollal. Azért klisékkel találkozni fogunk, nem hibátlan a mozi, de meglepően szórakoztató.


Link másolása
KÖVESS MINKET: