Az Angyalok és démonok elbújhat a Konklávé mögött: ilyen egy valóságos, okos és izgalmas krimi a pápaválasztásról
A konklávé, avagy a pápaválasztás amúgy is egy misztikus dolog, hiszen zárt ajtók mögött zajlik, a köznép nem sokat tud róla, belenézni pedig esélytelen. Csupán a 80 évnél fiatalabb bíborosok vehetnek rajta részt, akik szavazással próbálják eldönteni, hogy ki legyen az új pápa. A konklávét a római katolikus egyház 1274-ben vezette be, a szó jelentése pedig arra utal, hogy a pápát választó testületet befogadó helyiséget kulcsra zárják: a latin cum (-val, -vel) és clavis (kulcs) szavakból. A testület maximális létszáma 120 fő lehet, a választás helyszíne pedig 1878 óta minden alkalommal a Sixtus-kápolna belső tere.
A 2022-es, Oscar-díjas Nyugaton a helyzet változatlan rendezője, Edward Berger pedig, úgy tűnik, új filmjével is sikerrel vette célba a díjátadókat, hiszen a Konklávé már eddig is besöpört 47 filmes elismerést és kb. 220 jelölést a világ filmfesztiváljain, díjátadóin. Legutóbb például a 82. Golden Globe-gálán kapta meg Peter Straughan (Mrs. Ratcliffe forradalma, Kecskebűvölők, Az adósság, Suszter, szabó, baka, kém, Frank, Az Aranypinty) a legjobb forgatókönyvért járó Arany Glóbuszt. És még az Oscar-jelöléseket nem is tudni (január 19-én azonban minden bizonnyal több kategóriában is ott lesz a nomináltak között).
A Konklávé középpontjában a Vatikán, pontosabban a Bíborosi Kollégium dékánja, Lawrence atya áll (Ralph Fiennes), aki, bár a kollégium vezetője, de nincs kormányzási hatalma a többi bíboros felett a „primus inter pares” (első az egyenlők között) elv jegyében. Ő hívja össze a konklávét a pápai szék megüresedése esetén, és ő vezeti azt abban az esetben, ha még nem töltötte be 80. életévét, vagyis még tagja a pápaválasztó bíborosoknak. S persze ő maga is választható.
Ez a megbizatás pedig igen nehéznek bizonyul Lawrence számára, miután a (meg nem nevezett) pápa szívrohamban meghal. A négy fő pápajelölt a következő: 1. Bellini (Stanley Tucci), a néhai pápa szellemében ő is liberális, és ideális lenne utódként, Lawrence is őt támogatja. 2. Adeyemi (Lucian Msamati) lenne a történelem első fekete pápája, ám a nézetei konzervatívak, elítéli például a homoszexualitást. 3. Tremblay (John Lithgow) szintén konzervatív, de igen népszerű a bíborosok között. 4. Tedesco (Sergio Castellito) pedig el akarja hagyni a II. Vatikáni Zsinat politikáját a más vallásokkal való békés együttélés kapcsán, emellett rasszista nézetei vannak.
S bár Lawrence Bellinire szavaz, Bellini érzi, hogy Lawrence visszatartja a teljes támogatását, mivel talán mégis vannak pápai ambíciói. S ha mindez még nem lenne elég, Lawrence meglepetésére épp a választás előtt bukkan fel a Vatikánban egy általuk nem ismert kabuli érsek, Benitez atya (Carlos Diehz), aki azt mondja, hogy a nemrég elhunyt pápa titokban bíborossá tette őt.
Szóval valóban nem egyszerű a helyzet, s talán a fentiekből is érződik, hogy a Konklávé, bár „csupán” egy pápaválasztásról szól, mégis olyan a hangulata, a története, a sodrása és a fordulatai, mint a legjobb krimiké. Egymás elleni áskálódások, hitbeli ingadozások, mocskos kis titkok. Bizony, a történet bíborosai éppúgy próbálják fúrni egymást, mint a politikusok, és éppolyan népszerűségi verseny zajlik köztük. Robert Harris és Peter Straughan pedig gondoskodtak arról, hogy ezek a vatikáni csörték csodás párbeszédek és aktuális társadalmi és teológiai viták közepette bontakozzanak ki.
Elég nagy pofátlanság, hogy idén épp 25 éve annak, hogy utoljára Oscar-díjra jelölték őt (Az angol betegért), a Konklávé azonban változtathat ezen végre. Mellette pedig Stanley Tucci, John Lithgow, Sergio Castellito, nem utolsósorban pedig a kiváló Isabella Rossellini (a vatikáni apácák vezetőjeként, Agnes nővérként) is tudásuk legjavát hozzák.
Bár a filmet 2024 októberében mutatták be itthon a vásznakon, még elcsíphető néhány budapesti mozi műsorán, akinek tehát kimaradt, s szereti az okos és csavaros bepillantásokat egy kevéssé ismert világ kulisszái mögé, azoknak mindenképp érdemes bepótolni.