KULT

Az Angyalok és démonok elbújhat a Konklávé mögött: ilyen egy valóságos, okos és izgalmas krimi a pápaválasztásról

Ralph Fiennes élete legjobb alakítása? Érdekes, fordulatos és körömrágós sztori a Vatikán legbelsőbb köreiről? Igen és igen – a Konklávé a tavalyi év egyik kiemelkedő filmje.


A konklávé, avagy a pápaválasztás amúgy is egy misztikus dolog, hiszen zárt ajtók mögött zajlik, a köznép nem sokat tud róla, belenézni pedig esélytelen. Csupán a 80 évnél fiatalabb bíborosok vehetnek rajta részt, akik szavazással próbálják eldönteni, hogy ki legyen az új pápa. A konklávét a római katolikus egyház 1274-ben vezette be, a szó jelentése pedig arra utal, hogy a pápát választó testületet befogadó helyiséget kulcsra zárják: a latin cum (-val, -vel) és clavis (kulcs) szavakból. A testület maximális létszáma 120 fő lehet, a választás helyszíne pedig 1878 óta minden alkalommal a Sixtus-kápolna belső tere.

A szélesebb közönség eddig talán csak a Dan Brown-Ron-Howard-Tom Hanks-féle Angyalok és démonokban láthatta, hogyan is zajlik ez az igen régi szertartás, bár ugye abban ez csupán egy fontos mellékszál volt. Akit azonban érdekel ez a világ, annak tökéletes néznivaló a Konklávé, amelynek mind a 120 perce erről szól.

A 2022-es, Oscar-díjas Nyugaton a helyzet változatlan rendezője, Edward Berger pedig, úgy tűnik, új filmjével is sikerrel vette célba a díjátadókat, hiszen a Konklávé már eddig is besöpört 47 filmes elismerést és kb. 220 jelölést a világ filmfesztiváljain, díjátadóin. Legutóbb például a 82. Golden Globe-gálán kapta meg Peter Straughan (Mrs. Ratcliffe forradalma, Kecskebűvölők, Az adósság, Suszter, szabó, baka, kém, Frank, Az Aranypinty) a legjobb forgatókönyvért járó Arany Glóbuszt. És még az Oscar-jelöléseket nem is tudni (január 19-én azonban minden bizonnyal több kategóriában is ott lesz a nomináltak között).

Straughan egyébként Robert Harris azonos című könyvét adaptálta szkriptté, aki szintén nem ismeretlen a filmrajongók számára, hiszen az ő regényéből készült többek között a 2001-es Enigma, valamint két Roman Polanski-film, a 2010-es Szellemíró és a 2019-es Tiszt és kém: A Dreyfus-ügy.

A Konklávé középpontjában a Vatikán, pontosabban a Bíborosi Kollégium dékánja, Lawrence atya áll (Ralph Fiennes), aki, bár a kollégium vezetője, de nincs kormányzási hatalma a többi bíboros felett a „primus inter pares” (első az egyenlők között) elv jegyében. Ő hívja össze a konklávét a pápai szék megüresedése esetén, és ő vezeti azt abban az esetben, ha még nem töltötte be 80. életévét, vagyis még tagja a pápaválasztó bíborosoknak. S persze ő maga is választható.

Ez a megbizatás pedig igen nehéznek bizonyul Lawrence számára, miután a (meg nem nevezett) pápa szívrohamban meghal. A négy fő pápajelölt a következő: 1. Bellini (Stanley Tucci), a néhai pápa szellemében ő is liberális, és ideális lenne utódként, Lawrence is őt támogatja. 2. Adeyemi (Lucian Msamati) lenne a történelem első fekete pápája, ám a nézetei konzervatívak, elítéli például a homoszexualitást. 3. Tremblay (John Lithgow) szintén konzervatív, de igen népszerű a bíborosok között. 4. Tedesco (Sergio Castellito) pedig el akarja hagyni a II. Vatikáni Zsinat politikáját a más vallásokkal való békés együttélés kapcsán, emellett rasszista nézetei vannak.

Az egyház liberális szárnyának két vezetőjeként Bellini és Lawrence a leglogikusabb utódok, ám mindketten kijelentették, hogy különböző okokból nem vágynak e tisztségre. Fiennes karaktere ugyanis nemrég hitbeli válság miatt megpróbált lemondani a dékáni tisztségéről.

S bár Lawrence Bellinire szavaz, Bellini érzi, hogy Lawrence visszatartja a teljes támogatását, mivel talán mégis vannak pápai ambíciói. S ha mindez még nem lenne elég, Lawrence meglepetésére épp a választás előtt bukkan fel a Vatikánban egy általuk nem ismert kabuli érsek, Benitez atya (Carlos Diehz), aki azt mondja, hogy a nemrég elhunyt pápa titokban bíborossá tette őt.

Szóval valóban nem egyszerű a helyzet, s talán a fentiekből is érződik, hogy a Konklávé, bár „csupán” egy pápaválasztásról szól, mégis olyan a hangulata, a története, a sodrása és a fordulatai, mint a legjobb krimiké. Egymás elleni áskálódások, hitbeli ingadozások, mocskos kis titkok. Bizony, a történet bíborosai éppúgy próbálják fúrni egymást, mint a politikusok, és éppolyan népszerűségi verseny zajlik köztük. Robert Harris és Peter Straughan pedig gondoskodtak arról, hogy ezek a vatikáni csörték csodás párbeszédek és aktuális társadalmi és teológiai viták közepette bontakozzanak ki.

Arról nem is beszélve, hogy micsoda színész gárda kapott itt helyet, az élükön Ralph Fiennesszal, aki élete egyik legjobb alakítását nyújtja a saját démonaival és ambícióival küzdő Lawrence-ként.

Elég nagy pofátlanság, hogy idén épp 25 éve annak, hogy utoljára Oscar-díjra jelölték őt (Az angol betegért), a Konklávé azonban változtathat ezen végre. Mellette pedig Stanley Tucci, John Lithgow, Sergio Castellito, nem utolsósorban pedig a kiváló Isabella Rossellini (a vatikáni apácák vezetőjeként, Agnes nővérként) is tudásuk legjavát hozzák.

Bár a filmet 2024 októberében mutatták be itthon a vásznakon, még elcsíphető néhány budapesti mozi műsorán, akinek tehát kimaradt, s szereti az okos és csavaros bepillantásokat egy kevéssé ismert világ kulisszái mögé, azoknak mindenképp érdemes bepótolni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A mi kis bakink – visító nevetés, kisípolás és más vicces jelenetek Hevér Gáborral, Pokorny Liával, Nagy Sándorral, Szabó Győzővel és Pajkaszeg lakóval
Van, amikor egy gyógyszer összetevői miatt áll meg a forgatás, és a szereplők nem tudnak továbblépni az újra meg újra feltörő nevetéstől.


Ami a sorozatból kimaradt - azt most a készítők megmutatják. Sok vicces pillanat is volt, még a legkomolyabbnak szánt jelenetben is. Pajkaszeg lakói nem bírtak magukkal és néha bizony széttrollkodtak egy-egy jelenetet. Előfordultak olyan beszólások is, amiket még a mostani videóban is ki kellett "sípolni". No azért ezek nem voltak véresen komolyak, hiszen a szereplők - jól láthatóan - remekül szórakoztak.

Volt itt minden: nyelvtörő szavak, becenevek, fura gyógyszer és kimaradt mondat... Hevér Gábornak, Pokorny Liának, Nagy Sándornak és Szabó Győzőnek és a többi szereplőnek is nehezére esett visszatalálni a jelentbe a harsány, sikítva nevetős pillanatok után.

VIDEÓ: Így nevettek a szereplők a felvétel közben


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Majka Bindzsisztán korrupt politikusaként tért vissza új klipjében
A klipben feltűnik egy fehér inges, szőke fiatal, aki a „haza érdekében” cselekedve igazságszérumot tesz a korrupt miniszterelnök italába.


Majka új, Csurran, cseppen című klipjében Pandur Pjetrőként, Bindzsisztán korrupt miniszterelnökeként tér vissza, és ahogy sejthető volt, ezúttal sem fogta vissza magát a szókimondásban. A történet pofonegyszerű, de annál ütősebb: a szeretett vezető végre kamera elé ül egy interjúra, ám valaki – egy fehér inges, szőke fiatal – „a haza érdekében” néhány csepp igazságszérumot csempész az italába.

Innentől Majka zseniális alakítása gondoskodik róla, hogy a helyzet teljesen kicsússzon az irányítás alól: a miniszterelnök az egész stáb döbbenetére és növekvő idegességére kezd el kitálalni az uralkodásáról, és bevallja, hogy minden, amit tett, csak a pénzről szólt.

A zene pedig így kezdődik, ami tisztességesen megalapozza a fennmaradó perceket:

„Lassan már 8 éve én vagyok az ország fasza!

Csak annyit kellett kiabálni: Ruszkik haza!”

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Ilyen látványos volt a Kínai Újévi Fesztivál, indul a Kígyó éve
Fotóinkkal te is részese lehetsz ennek a különleges eseménynek. Vasárnap is érdemes ellátogatni a Budapesti Chinatown-ba, mert számos programmal várnak.
Fotók: Nagy Bogi - szmo.hu
2025. január 18.



Kétnapos rendezvénnyel ünneplik a 2025-ös kínai Holdújévet a Budapesti Chinatown-ba. A hétvégén te is részese lehetsz ennek a különleges eseménynek.

Képgaléria: ilyen látványos volt a felvonulás (képekért kattints a fotóra)

A szervezők leírása szerint fontos tudni, hogy a Kínai újévi ünnepség felkerült az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség listájára. Az idei budapesti programra két kulturális delegáció is érkezett Kínából sok szórakoztató- és kézműves programmal. 35 vadonatúj hanfu öltözéket próbálhatnak fel a látogatók ingyen. Hét kulturális program először látható Magyarországon.

A Kígyó éve 2025. január 29-én veszi kezdetét. A kínai asztrológia szerint a kígyó az átalakulást jelképezi. Így idén sorsfordító eseményekre készülhetünk - egyéni és kollektív szinten is.

A részletes program ITT található.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
Elhunyt Joan Plowright a 101 kiskutya és a Dennis, a komisz sztárja
A híresség, Laurence Olivier özvegye 95 éves korában, szerettei körében hunyta le örökre szemeit.


95 éves korában, szerettei körében hunyt el Joan Plowright, a legendás színésznő, akinek hat évtizedes karrierje alatt olyan filmekben tündökölt, mint a Dennis, a komisz, a 101 kiskutya és a Tea Mussolinivel. Dame Joan az utolsó éveiben megvakult – számolt be róla a Mirror.

A színésznő halálhírét családja nyilatkozatban közölte a nyilvánossággal. A közlemény szerint:

„Dame Joan Plowright családja nagy szomorúsággal tudatja, hogy 2025. január 16-án békésen elhunyt családja körében Denville Hallban, 95 éves korában”.

A színház, a film és a televízió ikonikus alakja, Joan Plowright közel hetven évig ragyogott a színpadon és a képernyőn, mielőtt vaksága miatt visszavonult. Sussexben töltötte utolsó tíz évét, ahol barátok és családtagok társaságában, nevetéssel és emlékekkel gazdagon búcsúzott a világtól.

Plowright olyan emlékezetes alakításokkal írta be magát a filmtörténetbe, mint a Sztálin vagy az Elvarázsolt április, amelyekért Golden Globe-díjat is kapott, sőt, utóbbiért még Oscar-díjra is jelölték. Különlegessé tette, hogy ő volt a második színésznő, aki egy évben két Golden Globe-ot is hazavihetett.

Filmes karrierje során olyan művekben láthattuk, mint a Dennis, a komisz, a 101 kiskutya, az Equus, Az utolsó akcióhős, vagy a Spiderwick krónikák.

1961-ben Broadway-darabja, az Egy csepp méz Tony-díjat hozott neki, később pedig a Brit Birodalom Rendje parancsnoki fokozatával és lovagparancsnoki címmel tüntették ki.

A család arra kérte a rajongókat, hogy tartsák tiszteletben a magánéletüket, és hozzátették, mennyire büszkék Joan életművére és személyére.


Link másolása
KÖVESS MINKET: