Az amerikai kormány vizsgálatot indított a Disney sokszínűségi programjai miatt
Az amerikai Szövetségi Kommunikációs Bizottság (FCC) vizsgálatot indított a Disney ellen a sokszínűségi és befogadási gyakorlata miatt. A bizottság elnöke, Brendan Carr pénteken küldött levelet a vállalatnak, amelyben aggodalmát fejezte ki a DEI (sokszínűség, esélyegyenlőség, befogadás) programokkal kapcsolatban. A levélben a Disney tulajdonában lévő ABC News is szerepelt.
Carr a levelében azt írta:
Hozzátette, biztosítani szeretné, hogy a médiavállalat „érdemben véget vessen minden diszkriminatív kezdeményezésnek”, és megfeleljen a hivatal előírásainak. Úgy fogalmazott: „Szeretném megállapítani, hogy a Disney tevékenységei – akár jelenleg is folyamatban lévőek, akár már lezárultak – minden esetben megfeleltek-e az FCC előírásainak.” Carr azt is hozzátette: „Láttam olyan híreket, hogy a Disney nemrég visszavont bizonyos DEI programokat, de továbbra is komoly aggályok merülnek fel.”
Carr a levélben azt is kérte, hogy a Disney adjon tájékoztatást a karaktereiben megjelenő sokszínűség szabályozásáról és más hasonló kezdeményezésekről is.
A Disney szóvivője szerint megvizsgálják a bizottság levelét. „Alig várjuk, hogy kapcsolatba léphessünk a bizottsággal, és megválaszoljuk a kérdéseit” – közölte a cég.
Az FCC közben más nagyvállalatokat is érintő vizsgálatot jelentett be. A hivatal a Verizon, a Comcast és annak médiaegysége, az NBCUniversal DEI-kezdeményezéseit is megvizsgálja.
A vizsgálatok egy nagyobb kormányzati fellépés részei, amelyeket Donald Trump kezdeményezett, és amelyek a DEI programokat célozzák.
Donald Trump korábban felszólította azokat a francia cégeket, amelyek amerikai kormányzati szerződéssel rendelkeznek, hogy tartsák be azt az elnöki rendeletet, amely megtiltja a DEI programokat. A cégeknek egy kérdőívben is nyilatkozniuk kell arról, hogy megfelelnek-e az előírásoknak. Az amerikai nagykövetség levelet küldött a franciaországi cégeknek, amelyben az áll: „Az elnöki rendelet minden amerikai kormányzati beszállítóra és szolgáltatóra vonatkozik, függetlenül azok állampolgárságától vagy attól, hogy melyik országban működnek.”
Carr 2017 óta tagja az FCC-nek, és Donald Trump nevezte ki a bizottság élére 2023 novemberében. Megbízatása óta több vizsgálatot is kezdeményezett médiacégek ellen, köztük az NPR és a PBS ellen is, és információt kért olyan nagy technológiai cégektől, mint az Apple és a Google.
A Disney, amely elsősorban mesefilmjeiről és vidámparkjairól ismert, korábban már módosított bizonyos DEI-kezdeményezéseken.
Ez nem az első alkalom, hogy a Disney politikai viták középpontjába került. Tavaly 5,5 milliárd forintnak megfelelő összeget fizetett ki peren kívüli egyezség részeként Donald Trumpnak egy rágalmazási ügyben. Az egyik ABC híradós műsorvezető hamisan azt állította, hogy Trumpot „nemi erőszakért” találták felelősnek. Egy New York-i esküdtszék korábban azt állapította meg, hogy a volt elnök „szexuális visszaélésért” felelős, ami a helyi törvények szerint más jogi kategória.
Ron DeSantis floridai kormányzó éveken át vitázott a Disney-vel, miután a cég nyilvánosan bírálta azt az állami törvényt, amely korlátozza a szexualitás oktatását az iskolákban. A jogszabályt az ellenzői „Ne mondd, hogy meleg” törvényként emlegetik.