KULT
A Rovatból

160 perces musical, ami csak a sztori első fele? A Wicked ijesztőnek tűnhet, mégis az év egyik legvarázslatosabb moziélménye

Nosza, érdemes seprűre pattanni és ellátogatni Smaragdvárosba, Óz, a nagy varázsló palotájába, és rádöbbenni arra, hogy a Gonosz Nyugati Boszorkány nem is annyira gonosz…


Hogy miért olyan nagy szám világszerte (főként persze az Egyesült Államokban) a nemrég mozikba került Wicked? Először is azért, mivel igen régre, konkrétan 124 évvel ezelőttre tekint vissza az eredete. 1900-ban jelent meg ugyanis L. Frank Baum Óz, a nagy varázsló (The Wonderful Wizard of Oz) című könyve, amiből Hollywood készített 1939-ben óriási sikerű (és igen sok botránnyal kísért) filmadaptációt, az Óz, a csodák csodáját (The Wizard of Oz). A jól ismert sárga köves, madárijesztős, bádogemberes, oroszlános, boszorkányos sztori aztán 1995-ben kapott egy előzményt és egyben alternatív értelmezést Gregory Maguire-től Wicked: The Life and Times of the Wicked Witched Witch of the West címmel, ami a zöld bőrű kitaszított boszorkányt, Elphabát követi, akinek az a sorsa, hogy egy nap a Gonosz Nyugati Boszorkány néven ismert gonosztevő legyen.

A történet előrehaladtával azonban megtudjuk, hogy a gyalázatos becenevet talán igazságtalanul kényszerítették rá a körülmények…

Maguire könyvéből aztán Winnie Holzman kanyarított az ezredforduló környékén egy Broadway-darabot, amelyhez a zenét és a dalszövegeket az a Stephen Schwartz szerezte és írta, aki jó ideig a nyolcszoros Oscar-díjas dal- és zeneszerző Alan Menken alkotótársa volt, és olyan dalok szövege kötődik hozzá, mint Colors of the Wind a Pocahontasból, a When You Believe az Egyiptom hercegéből (e kettőért Oscar-díjat is nyert, plusz a Pocahontas eredeti zenéjéért is), vagy a Bűbáj dalai.

A Wicked című musicalt 2003-ban mutatták be a New York-i Gershwin Színházban, és azóta is, vagyis már több mint 21 éve játsszák! Jelenleg a negyedik leghosszabb ideje futó Broadway-show a történelemben Az operaház fantomja, a Chicago és Az oroszlánkirály után, közel 8000 előadással, és persze több Tony-díjat is kapott. Csak idő kérdése volt, hogy mikor készül belőle hollywoodi filmváltozat: végül nem is kevésre, 21 évre volt szükség.

Szóval, akit esetleg átvertek az előzetes anyagok (például a film előzetese), eláruljuk, hogy a Wicked egy ízig-vérig musical, amelyben jó sokat énekelnek, nem is véletlen, hogy a főbb szerepekre aranytorkú énekeseket, például Cynthia Erivót (Elphaba) és Ariana Grandét (Glinda) szerződtették.

Sőt, akad még két sokkoló tényező: az egyik, hogy a Wicked egy családi danolászós fantasyhez képest meglepően hosszú, kb. 160 perces játékidővel bír, a másik pedig, hogy ez még csupán a történet első fele, a második rész egy év múlva, 2025 novemberében érkezik a tervek szerint. Vagyis az alkotók megpróbáltak kedvezni a musical (ami szintén elég hosszú) rajongóinak, vagyis semmi nem hiányzik az eredeti anyagból, és természetesen minden dal helyet kapott a mozgóképes változatban is.

A sztori alapvetően a jó és a rossz természetének politikai, társadalmi és etikai kommentárjaként írható le. Óz földjén játszódik, a Dorothy megérkezése előtti években. A történet középpontjában Elphaba, a meg nem értett, okos és tüzes, smaragdzöld bőrű lány áll, aki később a Gonosz Nyugati Boszorkánnyá válik, valamint Galinda, a gyönyörű, szőke, népszerű lány, aki aztán Glinda, a Jó Északi Boszorkány néven lesz ismert. Ők ketten a Madame Morzalom (Michelle Yeoh) által vezetett Shiz Egyetem diákjaiként találkoznak Óz csodaországában, a kezdeti kölcsönös ellenszenv ellenére azonban váratlan, de mély barátság szövődik köztük. Miután találkoznak Ózzal, a nagy varázslóval (Jeff Goldblum), a barátságuk válaszúthoz ér, és az életük külön utakon folytatódik. Glinda rendíthetetlenül áhítozik a népszerűségre, ezért enged a hatalom csábításának, miközben Elphaba eltökélten hű akar maradni önmagához és a körülötte lévőkhöz.

A rendező Jon M. Chu (Step Up 2-3, G.I. Joe – Megtorlás, Szemfényvesztők 2, Kőgazdag ázsiaiak) filmográfiája egyáltalán nem makulátlan, de az kétségtelen, hogy a zene és a tánc a kisujjában van, jó példa erre az In the Heights – New York peremén (2021) című előző filmje.

Ezúttal minden tudását latba vetette, hogy valódi mágiát fröccsentsen a vásznakra, és nem is okozott csalódást. A Wicked ugyanis valóban varázslatos.

Kétségtelen, hogy van egy konkrét célcsoportja (a Broadway-darab és a musical műfajának rajongói, utóbbiakból pedig egyre kevesebb van), és aki ezen kívül esik, lehet, feszengősre veszi majd a figurát a 160 perces énekelgetős boszisztori közben.

Ám a Wicked nagy érdeme, hogy még a célcsoporton kívül esők és a dalokat nem ismerők (például e sorok írója) is jól fognak szórakozni a látottakon, mivel a történet visz magával, a szereplőgárdát nagy műgonddal válogatták ki (A kívülálló és a Géniusz című sorozatokból, valamint a Nyughatatlan özvegyekből, a Húzós éjszaka az El Royale-banból és a Harriet: Szabadság vagy halálból ismert, Oscar-jelölt Cynthia Erivo Elphabaként, illetve a tenyérbe mászóan cuki Ariana Grande Glindaként is tokkal-vonóval hozzák a rájuk bízott karaktert), a látványvilág nagyszabású és pazar, a koreográfiák is dinamikusak.

Ráadásul a nagyobbak nem kevés (ma is igen aktuális) politikai felhangokkal megtűzdelt mondanivalót is kihámozhatnak a látottakból ellenségkép-kereséssel, karaktergyilkossággal stb. Egyszóval működik a varázslat!

A hosszú játékidő azért valóban próbára teheti a nézőt, de aki egy kicsit is kapható arra, hogy kiszakadjon a szürke hétköznapokból, a Wickednél jobb ünnepi moziélményt keresve sem találhatna.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Botrány: váratlanul kirúgták a Magyar Földrajzi Múzeum nemzetközi hírű professzorát
Azonnali hatállyal eltávolították az ország egyetlen földrajzi múzeumának alapítótagját Érden. A 68 éves professzor és a média sem kapott választ arra, miért született meg a döntés.


Furcsa körülmények között távolították el a Magyar Földrajzi Múzeumból azt a nemzetközi hírű földrajz professzort, Érd díszpolgárát, aki negyven éven át volt a vezetője az intézménynek.

Dr. Kubassek Jánost, a múzeum címzetes igazgatóját január 10-én távolította el Fekete Mácsai Anetta igazgatónő az intézményből. Pallag Zoltán igazgatóhelyettes, aki január 1. óta tölti be ezt a tisztséget, földrajz szakos diploma és tudományos fokozat nélkül, határozottan kérte, hogy a professzor azonnal hagyja el az irodáját és adja le a kulcsot. A helyi képviselő-testület az igazgatóváltáskor címzetes igazgatói és tudományos tanácsadói címmel ismerte el Kubassek János munkáját, a település díszpolgárát meglepte a döntés.

„Nem indokolta meg az igazgatónő, csak közölte velem, a jövőben nincs számomra egy talpalatnyi hely sem a múzeumban.

A koromra, a 68 évemre sem hivatkozhatnak, hiszen számos múzeumban, egyetemen – sőt minisztériumokban és a diplomáciai testületben egyaránt – 70-75 éves életkorukig dolgozhatnak kollégák. Még nem érzem magam munkaképtelennek. Ráadásul Csőzik László polgármester úr nyilvánosan többször kifejezte, hogy nagyra értékeli munkámat s továbbra is igényt tart rá” – mondta a professzor a Blikknek.

Kubassek János hozzátette: a hirtelen jött döntés megfosztotta mindattól, ami élete értelme volt, mert ezentúl nem juthat hozzá az általa felkutatott és megszerzett felbecsülhetetlen értékű Cholnoky Jenő, Germanus Gyula hagyatékokhoz, a Kelet-Afrikából, Londonból, Argentínából vagy Amerikából hazahozott Sáska László dokumentumokhoz vagy a Teleki Pál-térképekhez sem.

A múzeum vezetése egyelőre nem válaszolt arra a kérdésre, miért rúgták ki Kubassek Jánost.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KULT
A Rovatból
Majka klipjében meglepő arc bukkant fel – a magyar póker nagyágyúja is szerepel
Majka új klipje, a "Csurran, cseppen" hatalmas sikert aratott, már több mint 6,2 millióan látták a YouTube-on. A videóban egy váratlan szereplő is feltűnik: Kónya Tamás, a magyar póker egyik legismertebb alakja.


Majka legújabb dala, a "Csurran, cseppen" január 17-én debütált a YouTube-on, és azóta is töretlenül hódít. A Blikk cikke szerint már több mint 6,2 millió megtekintésnél jár, és nemcsak Magyarországon, de például Ausztriában is vezeti a zenei toplistákat. A szám a globális ranglistán jelenleg a 45. helyen áll.

A videó egy kitalált ország, Bindzsisztán miniszterelnökének történetét meséli el, aki egy televíziós interjúban igazságszérum hatása alatt bevallja korrupciós ügyeit. A klip megjelenése óta sokan találgatnak az üzenetéről, de Majka későbbi nyilatkozatai szerint semmilyen politikai oldalhoz nem köthető a videó.

A klip egyik különlegessége, hogy Kónya Tamás, a magyar pókerélet ismert alakja is szerepel benne.

Kónya az operatőrt alakítja, ami nem véletlen: a PókerAkadémia cikke szerint Majka köztudottan nagy rajongója a kártyajátékoknak, és baráti körében is sok profi pókeres található.

Kónya Tamás nemzetközi szinten is ismert pókeres, aki olyan nagy versenyeken is játszott, mint a PokerStars Caribbean Adventure főversenye. Itt többek között Németh Andrással és Bujtás Lászlóval ült egy asztalnál. Egyes kommentelők szerint a klipben egy másik pókeres, Fekete Gergő is szerepel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
Meghalt Lukáts Andor
Megrendítő veszteség érte a magyar színházi világot. Életének 81. évében elhunyt Lukáts Andor, a Jászai Mari- és Kossuth-díjas színész, rendező, aki generációkat inspirált munkásságával.


Életének 81. évében elhunyt Lukáts Andor Jászai Mari- és Kossuth-díjas színművész, rendező – írja a Katona József Színház Facebook-oldalán.

Lukáts Andor pályafutása a Pinceszínházban indult, ahol amatőr színészként kezdett dolgozni. Ezt követően

a kaposvári Csiky Gergely Színházhoz szerződött, ahol eleinte segédszínészként tevékenykedett, majd színésszé és rendezővé vált. 1994 és 2008 között a Katona József Színház társulatának tagja volt.

A színház kiemelte, hogy Lukáts Andornak és Halász Péternek köszönhetően indult el a Hírszínház a Kamrában. Nevéhez számtalan felejthetetlen alakítás kötődik, emellett ő rendezte a Portugál című előadást is, amely a Katona történetének egyik leghosszabb ideig futó, közönségkedvenc darabja volt.

2008-ban megalapította a Sanyi és Aranka Színházat, amelynek igazgatójaként dolgozott. Emellett a Színház- és Filmművészeti Egyetemen adjunktusként oktatott.

A Katona József Színház Lukáts Andort saját halottjának tekinti.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
Fotók: Csellókoncert és néptáncbemutató a peronon – így ünnepelték a Magyar Kultúra Napját Budapesten
Néptáncosok, kórusok és zenészek lepték el szerda délután Ferencváros fontosabb tömegközlekedési csomópontjait.


Zenészek és táncosok vették birtokba Ferencváros fontosabb tömegközlekedési csomópontjait, a metrókat és a villamosok szerdán, a Magyar Kultúra Napján.

A Ferencvárosi Művelődési Központ és a BKV együttműködésében megvalósult programok között

voltak alternatív, világzenei és népzenei koncertek is, néptáncbemutatók, kórusok és cirkuszi produkciók.

Ezeket pedig az utasok a Nagyvárad téren, a Kálvin téren és Corvin téren élvezhették. Azonban voltak olyan művészek is, akik a 3-as, illetve 4-es metrón szórakoztatták a közönséget.

Fotós kollégánk a helyszínen örökítette meg a nem éppen hétköznapi koncerteket, előadásokat:


Link másolása
KÖVESS MINKET: