KULT
A Rovatból

10 ikonikus film, ami majdnem máshogy végződött

Hajszálon múlt, hogy a Titanic, a Terminátor, a Rambo és más nagy hollywoodi filmek nem kaptak egészen más befejezést.

Link másolása

A filmkészítés hosszadalmas és precíz folyamat: egy-egy film előkészítése és leforgatása több év munkája is lehet. És még csak akkor kezdődik a vágás, ahol több verzió is megszülethet, és van, hogy a film vége is teljesen máshogy alakul.

Ebben a listában 10 ikonikus filmről olvashatsz, aminek végül teljesen más lett a vége, mint azt eredetileg tervezték az írók. Vigyázat, ha nem láttad a filmeket, akkor készülj fel, hogy most lelőjük a poénokat!

1. Titanic

Kevés ember van, aki nem ismeri a Titanic tragikus történetét, amelyről az 1990-es évek rendkívül népszerű film született.

A történetet Rose meséli el, aki évekkel a hajó elsüllyedése után segít egy kutatócsoportnak felidézni, hogy mi történt, és megtalálni egy igen értékes nyakláncot. A film végén kiderül, hogy az ékszer végig a nőnél volt, és azt az óceánba dobja, mielőtt aludni térne.

https://giphy.com/gifs/titanic-k-ok-n-4ryp9Ihw0BEyc

Az eredeti történet szerint viszont Rose lánya, Elizabeth és Brock, a Titanic kapitánya, meglátják Rose-t a fedélzeten, és azt hiszik, hogy a nő le akar ugrani a hajóról, hogy öngyilkos legyen. Elizabeth és Brock megállítja az asszonyt, aki megmutatja nekik, hogy a nyakék nála van, és elmondja, hogy csak azért jött a hajóútra, hogy visszadobhassa az ékszert az óceán mélyére. Rose eldobja az ékszert, egy matróz kifogásolja ezt, majd Brock felkéri Elizabethet egy táncra.

2. Az oroszlánkirály

A híres Disney-rajzfilm végén Szimba és Zordon küzdenek meg egymással a trónért. Szimba legyőzi Zordont, de nem öli őt meg. Később saját csatlós hiénái ölik meg Zordont, amiért becsapta és Szimba ellen uszította őket. Ám az eredetileg tervezett befejezés nem ez volt.

Eredetileg Zordon lelökte volna Szimbát a szakadékba, és Shakespeare Hamletjéből idézve köszönt volna el, jó éjszakát kívánva a hercegnek.

Ugyanis Az Oroszlánkirály történetének alapja a Shakespeare-klasszikus.

Így igazából azt szerették volna, hogy Zordon visszakönyörögje magát a szikláról, és Szimba megmenti életét, de egy manőverrel a gonosztevő mégis megöli Szimbát. Zordon önelégültem örül sikerének és nem veszi észre, hogy mögötte tűz van, ami aztán megöli őt is.

3. Terminátor

A Terminátor-univerzum első filmje 1984-ben készült. A történet egy időutazó kiborgról szól, akit T-800-nak hívnak, és a jövőből küldik vissza a ’80-as évek közepére, hogy megölje Sarah Connort. Ő John Connor édesanyja, aki a 2029-es gépek elleni lázadás vezetője.

A Terminátort egy ember is követ, Kyle Reese, akit John Connor küld 1984-be, hogy megmentse az anyját. A történet addig rendben van, hogy Kyle ejti teherebe Sarah-t, vagyis ő John apja.

A történet igazi csavarja akkor kezdődik, mikor a tönkretett T-800 egyik chipjét átalakítják, hogy a Skynetet létrehozzák, azaz azokat a gépeket, amik később az apokalipszist okozzák, és visszaküldik a T-800-at a múltba. Vagyis a gépek egy gépezetet küldenek a múltba, hogy a saját jelenjük létrejöhessen.

Egy kimaradt jelenet pedig arról szól, hogy Sarah-t elviszik a mentők, és tudósok megtalálják a tönkretett chipet a romok között, ezért létrehozzák Skynetet. És a gyárról készült egyik képkockán látható, hogy a Cyberdyne Systems tulajdonában áll, amelynek a második filmben lesz nagy szerepe.terminator

4. Rambo – Első vér

A hős John Rambo, vietnámi veterán, de nem tud visszailleszkedni a normál életbe. Hazalátogat, hogy találkozzon barátjával Delmarral, aki szintén Vietnamban volt, de megtudja, hogy Delmar halott.

A város seriffje, Teasle nem akarja, hogy Rambo ott tartózkodjon, ezért elfogatja és megkínozza. A kínzás vietnami emlékeket idéz fel Rambóban, aki megveri fogvatartóit, és megszökik. Az üldözés közben egy rendőr kiesik egy helikopterből és meghal. Ez nagyon felbosszantja a seriffet, aki Rambót hibáztatja mindenért, és megfogadja, hogy elfogja a veteránt.

A film végén Rambót egy rendőrőrsön tartják fogva, ahol a háborús parancsnoka, Trautman azt javasolja neki, hogy adja fel magát. Rambo bevallja, hogy nehezen tud visszaszokni a mindennpai életbe, majd feladja magát, és elviszik.

De egy másik befejezés szerint, Rambo könyörög Trautmannak, hogy lője le.

A parancsnok nem megy bele ebbe, de Rambo fegyvert ad a parancsnok kezébe. Trautman próbálja elfordítani a fegyvert, de Rambo maga felé fordítja, és elsül a pisztoly.

Ez a befejezés Sylvester Stallone ötlete volt. De a tesztközönség Rambóval szimpatizált, és nem akarták, hogy meghalljon. Ezért a producerek úgy döntöttek, hogy a film végén csak letartóztatják a címszereplőt.

5. Terminátor 2 – Az ítélet napja

A Terminátor folytatásának vége is máshogy alakulhatott volna. A második részben a T-800-ast azért küldik vissza a jövőből, hogy a tinédzser Johnt megvédje egy másik géptől, a T-1000-től, amit azért küldtek vissza az időben, hogy megölje a fiút.

A film az 1997-es Ítélet napján ér véget, de másik verziója szerint 2027-ben ér véget,

amikor John szenátor lesz és már van egy lánya.

Az idős Sarah felvesz egy monológot, amiben azt mondja, hogy az embereket nem érdekli az apokalipszis, hanem normális életet élnek: nevetnek, bosszankodnak és szeretkeznek. Meg akarta nekik mondani, hogy élvezzenek ki minden napot, de ehelyett berúgott.

6. Shop-stop

Az 1994-ben, hihetetlenül kevés pénzből készült fekete-fehér Shop-stop Dante és Randal története, a két bolti eladóé. Dante szereti munkáját, és a vásárlókat, pedig éppen nagy veszekedésen megy keresztül barátnőjével Veronicával, és próbál exével, Caitlynnel kibékülni. Ezzel szemben Randal utálja a melót és jön-megy a munkahelyéről, amikor kedve tartja.

A film végén a srácok bezárják boltjukat és Dante úgy dönt, hogy kibékül Veronicával a következő reggel.

De egy másik verzió szerint, a boltba egy rabló jön, meglövi Dantét és kirabolja az üzletet.

Sokaknak nagyon nem tetszett a drasztikus váltás a filmben, ami egy egyszerű romantikus vígjáték lenne a hétköznapi emberek hétköznapi életéről. Még maga a Dantét alakító színész, Brian O’Halloran is felszólalt a brutális befejezés ellen, ezért Kevin Smith producer és rendező inkább a jól ismert befejezést választotta.

7. Végzetes vonzerő

A Végzetes vonzerő Alex Forrestről, egy szingli nőről szól, aki teljesen belehabarodik Dan Gallagherbe egy házas férfiba, akinek vagy egy 6 éves lánya, Ellen. Egy este Alex és Dan összemelegednek, míg a felesége, Beth és a gyermekük a nagyszülőknél vannak. Alex együtt akar lenni a férfival, de Dan nem szeretné ezt, a nő elkezd kémkedni utána, megfenyegeti és veszekszik vele.

A film tragikus véget ér, mikor Alex megjelenik a család otthonában, és megpróbálja megölni Dan feleségét, Betht. Dan a kádba löki a nőt, de az nem hal meg, majd Beth lövi le Alexet. Bár ez a befejezés nagyon akciódús, nem mindig ezt tervezték a készítők.

Az eredeti befejezés szerint Alex öngyilkos lesz egy késsel, amin Dan ujjlenyomatai vannak,

és az a terve, hogy letartóztassák a férfit. De Beth egy felvételt talált, amin Alex öngyilkossággal fenyegetőzik, ezért meg tudja menteni férjét a börtöntől. A tesztközönségnek nem tetszett ez a befejezés, ezért újraforgatták a film utolsó jeleneteit.

8. Legenda vagyok

A film egy ember által készített vírusról szól, ami elszabadul, és am embereket szörnyekké változtatja, amelyek meghalnak, ha napfény éri őket. Will Smith alakítja Dr. Robert Neville-t, aki nem kapja el a fertőzést, és egyedüli túlélőként megpróbálja megtalálni az ellenszert, miközben a mutánsok üldözik őt.

Dr. Neville aztán elfog egy fertőzött nőt, és megpróbálja meggyógyítani. De a zombik vezérét ez felbosszantja, és minden áron el akarja fogatni az elkapott mutáns nőt, ezért Neville keresésébe fog. A film végén az orvos nem tudja, hogy csak a nőt akarják visszaszerezni tőle, és két új társa is lesz Anna, és fia, Ethan. Őket sem fertőzte még meg a vírus, és egy olyan kolónia felé tartanak, amit még nem fenyegetnek a mutánsok.

De a lények végül elérik Neville laboratóriumát, ahol a nőt fogva tartja, és a vezetőjük folyamatosan az üvegajtónak szalad, hogy betörje azt. Neville vért vesz a mutáns nőtől, aki egyre inkább emberi alakot vesz fel, és Annának adja, mert úgy gondolja, hogy az az ellenszer a kórra. Majd Annát és Ethant elzárja, mielőtt egy gránátot vesz a kezébe és saját magával együtt felrobbantja a mutánsokat és a vezetőjüket is.

Anna és Ethan elérik a kolóniát, ahol átadják az ellenszert egy tudósnak. A meg nem jelent verzióban viszont a szörnyek vezetője nem tud betörni a laborba és

egy pillangót rajzol az üvegajtóra.

Neville megnézi a fogvatartottját, és látja, hogy egy pillangó tetoválása van. Az orvos rájön, hogy a mutánsok vezetője csak a nőt akarja és nem őt. Anna kinyitja az ajtót, majd Neville kiviszi a mutánst, és átadja nekik. A film végén pedig a Neville, Anna és Ethan együtt hagyják el a várost.

9. 2012

A 2012 című filmben 2012 decemberében véget ér a Földön az élet, ahogy azt a maják megjósolták évezredekkel ezelőtt. A film két férfiről szól: Adrian és Jackson mindketten rájönnek, hogy itt van a világvége. Jackson a családját próbálja menteni, míg Adrian szól a Fehér Háznak, de kiderült, hogy a politikuson és a G8 már tud a végzetről.

Sőt a G8 felkérte Kínát, hogy 9 bárkát építsenek, ami 100-100 ezer ember befogadására képes. A politikusok saját bőrüket és leggazdagabbakat mentik meg, mert egy jegy 1 milliárd euróba kerül a bárkákra. Az emberiség többi részét nem világosítják fel az eseményekről, és azok a tudósok, akik szeretnék elmondani mindenkinek, hogy mi készül, misztikus körülmények között életüket vesztik.

A film végén, a világrend megváltozik, és a Mount Everest már nem a világ legmagasabb pontja, minden kontinens víz alá kerül, Afrikát kivéve. A naptárakat pedig újrakezdik, és 0001-et írunk.

De az eredeti befejezés szerint Adrian az egyik bárkán van, mikor apja, Harry felhívja őt. Harry és egy pár ember túlélik a szuper-cunamit, és hajótöröttek egy szigeten. A rendező kérésére viszont a jelenetet kivették, mert túl irreálisnak vélte.

10. Die Hard – Az élet mindig drága

A Die Hard harmadik részének vége is máshogy nézhetett volna ki. A történet szerint a bűnöző, Simon a New York-i rendőrt, John McClane-t veszélyes küldetésre küldi, és robbantásokkal fenyegetőzik, ha McClane nem tesz eleget az utasításainak.

Később az FBI és a rendőrség megtudja, hogy az egész csak arra ment ki, hogy a rendőrök figyelmét elterelje, és Simon ki tudjon rabolni egy New Yok-i bankot. A film végén McCalne megtalálja Simont, aki egy helikopterbalesetben meghal, mikor menekülni próbál.

Egy alternatív változat szerint viszont McClane egy európai faluig követi Simont.

McCaline egy kínai rakétaindítót tesz az asztalra, és megkéri Simont, hogy válaszoljon pár találós kérdésre. A rakétaindítónak mindkét vége hasonló: az egyik Simonra, a másik McClane-re néz. De nem lehet megmondani, melyik irányba fog kilőni az ágyú.

McClane kényszeríti Simont, hogy orosz rulettet játsszanak, és Simon mindig megváltoztathatja a rakéta irányát, amikor megválaszol egy kérdést.

Az utolsó kérdést elrontja, és McClane utasítja Simont, hogy húzza meg a ravaszt. Simon szerencsétlenségére a rakéta eltalálja mellkasát. Ha fordítva lett volna, McClane-t lőtte volna meg vele. Aki akkor is túlélte volna, mert golyóálló mellényt viselt.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
A Rovatból
Több mint száz év után került elő egy eddig ismeretlen írás Agatha Christie-től
Az első Poirot-regénye környékén írhatta az első világháború alatt.

Link másolása

Váratlan szerzőre bukkantak egy, a Brit Pszichoanalitikus Társaság archívumában talált magazin hasábjain: minden idők legtöbb könyvet eladott regényírójára, Agatha Christie-re.

A magazint Sylvia Payne, a psziszhoanalízis brit úttörőjének papírjai között találták meg, aki még az első világháborúban, nővérként ismerkedett meg a krimi későbbi koronázatlan királynőjével.

A Mit csináltunk a Nagy Háborúban című, hatvanoldalas, saját készítésű szatirikus magazin is ebből az időből származik és Christie, Payne, illetve kolléganőik különböző írásait tartalmazza: novellákat, verseket, színdarabokat – és egy képregényt is egy mérgezéses esetről, amit Christie és szintén nővér barátnői „követtek el”.

Christie a magazinban elsősorban a kérdezz-felelek rovat vezetőjeként szerepel, ahol képzeletbeli olvasók kérdéseire válaszol, válaszait Agatha néni néven szignózva,

de rejtvényoldalt is szerkesztett, továbbá írt egy bírósági álhíreket tartalmazó rovatot.

A belsős nővérmagazint könnyed, pozitív hangvétele miatt minden bizonnyal saját maguk lelkesítésére készítették a nővérek, akik nap mint nap szembesültek a világháború borzalmaival a Franciaországból hazatért brit háborús sebesültek révén.

Christie nagyjából a magazin keletkezésekor írhatta első regényét is, A titokzatos stylesi esetet, a később legendássá vált Hercule Poirot detektív főszereplésével, de ekkor még senki sem sejthette, hogy az írónő könyveinek eladását csak Shakespeare és a Biblia tudja majd megelőzni, ugyanis első regényének kéziratát három éven át hat különböző kiadó utasította vissza.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Meghalt András Ferenc
A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

Link másolása

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

– írták.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.

Link másolása
KÖVESS MINKET: