10 filmekben látható tipikus dolog, aminek semmi közea valósághoz
1. A kloroformos zsebkendő
Krimikben gyakori jelenet, hogy a támadó kloroformmal átitatott zsebkendőt szorít az áldozat szájához. De vajon működne ez a valóságban? Aligha! Először is, a kloroform oxigénnel vegyülve elveszíti a hatékonyságát. Ráadásul nem is hat azonnal. Az áldozat méreteitől és súlyától függően akár tíz percbe is telhet, hogy kiüssön valakit.
VIDEÓ: Az Ace Ventura kloroformos jelenete 2:22-nél:
2. Üvegen átesés
Egyetlen valamirevaló akciófilmből sem hiányozhat az a klisé, amikor valaki átzuhan egy üvegablakon, majd egy karcolás nélkül megy tovább.
Na, ez tipikusan az a jelenet, amelynél ki lehetne írni, hogy ne próbáld meg otthon. A borotvaéles üvegszilánkok ugyanis úgy vágnák át a ruhát és húst, mint forró kés a fagyasztott vajat. Még ha valaki túl is élne egy ilyen esést, a vérveszteségtől úgy nézne ki, mint aki ketchupban fürdött.
3. Robbanó autók
A tévében, mozifilmekben, úgy tűnik, minden autós hajsza végén felrobban legalább egy autó. Van, hogy a kocsi lehajt egy szikláról, és még röptében, becsapódás nélkül lángokba borul.
A benzin valójában viszonylag nehezen gyullad meg, a benzingőz és levegő meghatározott arányú elegye szükséges hozzá (1,4 és 7,6 tized között), mielőtt bármi történne. Súlyos karambolok után előfordul, hogy meggyullad a benzin, de a robbanás ritka.
4. Az amnézia "gyógymódja"
Régi sitcomok és rajzfilmek jellegzetes motívuma, hogy valamelyik szereplő elveszíti az emlékezetét, amit csak úgy lehet "gyógyítani", ha az illetőt alaposan kupán verik. Az orvosok szerint viszont ez talán a legrosszabb, amit tehetsz. Az agy már eleve sérült, ez okozza az emlékezetvesztést, egy ütés valószínűleg csak súlyosbítaná a helyzetet.
Amúgy is elég sok a kupán vágós jelenet a rajzfilmekben, ami után gyorsan helyrejönnek a kupán vágottak, és ez azt sugallja, hogy az ütés a fejre nem is olyan vészes...

5. A gyilkos lövés
Hányszor láthatjuk filmekben, hogy valaki egyetlen lövéstől holtan terül el! A valóságban a lőfegyver okozta halál nagyban függ a fegyver és a töltény típusától.
Példának okáért vegyünk egy pisztolyt: még ha közvetlen közelről le is lőnek valakit, nem fog az áldozat felemelkedni a földről és arrébb repülni. Ha ekkora erőt fejtene ki a pisztoly, a támadó is ugyanúgy elrepülne az ellenkező irányba. Az egyetlen sérülés, amitől az áldozat azonnal összeesik, ha az agyat, vagy a gerinc felső részét éri találat. Még ha szíven is lövik is, a keringés percekig tovább működik.
6. A hangtompító
James Bond után azt hihetnénk, egy emberekkel teli szobában is simán megúszhatod a lebukást, ha a pisztolyodon van hangtompító. De a hangtompító csak a pisztolyban felrobbanó gázok által keltett hang egy részét képes csökkenteni. A golyó akkor is szuperszonikus sebességgel repül, az apró pukkanás így is hallható. Egy hangtompítós pisztoly hangja körülbelül akkora, mint amikor becsapják egy autó ajtaját.
7. A tetthely biztosítása
Sok krimi egyik csúcspontja, amikor a nagy lövöldözés után a nyomozók ott állnak a halott fölött, és odaszólnak az egyenruhás zsaruknak: „Vigyék a hullaházba, ezt pedig takarítsák fel.” Pillanatokkal később már azt látjuk, hogy a nyomozók a kocsmában lazítanak.
Persze a valóság egészen más. Minden rendőrnek, aki használta a fegyverét, a helyszínen kell maradnia, amíg meg nem érkezik valaki, hogy ellenőrizze a körülményeket. Addig nem csinálhat semmit, amíg a technikusok össze nem gyűjtenek minden szükséges nyomot és bizonyítékot. A rendőrség pedig nem takarít, nem rak rendet. Miután mindent megvizsgáltak, és a holttesteket elszállították, az ingatlan tulajdonosának a dolga rendet tenni.
8. Számítógépes hackelés
A filmekben a nyomozóknak legalább 3 percbe telik lenyomozni egy telefonhívást, ugyanakkor pillanatok alatt képesek előállni egy kóddal, ha fel kell törni valakinek a számítógépét.
A valóságban ez sokkal hosszabb folyamat, még egy profi hacker sem képes percek alatt bejutni egy idegen rendszerbe.
A kardhal hackelős jelenete:
9. Drámai fuldoklás
A filmekben a vízbe fulladni készülő áldozatok hosszasan csapkodnak, és segítségért kiabálnak, így bőven van idő, hogy a felmentősereg megérkezzen, és látványosan kimentse őket.
A valóságban a legtöbb fulladásos áldozatot nem mentik meg időben, egyszerűen azért, mert a körülöttük lévőknek fogalmuk sincsen arról, hogy az illető bajban van. A fuldoklók nem tudnak kiáltani, ugyanis nem kerül a szájuk elég ideig a víz fölé ahhoz, hogy kiáltani tudjanak, és nem is csapkodnak.
VIDEÓ: Látványos jelenet
10. Sírkő akár egy óra alatt
Egy míves kiállítású sírkő általában megdobja a temetési jeleneteket, és segít kihangsúlyozni, hogy a szereplő meghalt. Ám a megrendeléstől számolva a valóságban minimum négy hét, amíg egy sírkő elkészül - írja a Mentalfloss. "És ez csak a szokásos egyensírkő, egyedi kialakítás esetén ennél több időre is szükség lehet."