KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Összefogtak a szépségipari dolgozók, hogy újranyithassanak – majdnem 50 ezren írták már alá a petíciót

Azzal érvelnek, hogy eddig is minden higiéniai előírást betartottak, és vállalkozóként a bértámogatás sem segít nekik, ezért veszélyben a megélhetésük.


A március 8-án életbe lépett szigorítások következtében sok más üzlet mellett a fodrászatoknak, kozmetikáknak, körömszalonoknak is be kellett zárniuk.

A korlátozás eredetileg két hétre szólt, de mivel a járványügyi adatok továbbra is csak romlanak, Gulyás Gergely a március 18-i kormányinfón már arról beszélt: a kormány szeretne minél hamarabb nyitni, de egyelőre még nem tud konkrét dátumot mondani.

Mindazonáltal viharos gyorsasággal terjed az a petíció, amelynek szerzői arra kérik az operatív törzset, hogy ha március 22-én nem is, de minél hamarabb engedélyezzék számukra az újranyitást.

Azzal érvelnek, hogy szakmájukból kifolyólag eddig is nagy hangsúlyt fektettek a fertőtlenítésre, a pandémia előtt is sokan maszkban, kesztyűben dolgoztak. A vírus megjelenése óta pedig még inkább betartják az egészségügyi előírásokat: egyszerre egy szakember csak egy vendéggel találkozik, az üzletekben pedig most nem fogadnak a vendégen kívül kísérőket, hozzátartozókat.

Kitérnek arra, hogy védőfelszerelésben dolgoznak – akárcsak az egészségügyben –, a vendégek előtt és után is fertőtlenítik a munkafelületeket, asztalokat, kilincseket, eszközöket.

A vendégeknek adott időpontokat pedig tágabbra vették, így a vendégek nem találkoznak egymással. 15-20 perces szünetet kalkulálnak be két ember közé, ezalatt végzik el a szükséges fertőtlenítéseket, szellőztetést.

Azért is nagyon fontos számukra, hogy legyen bevételük, mert a szépségiparban dolgozók döntő többsége KATA-s vállalkozói formában végzi a tevékenységét, így nem jogosultak a bértámogatásra.

„Ha mi bezárunk, egészen egyszerűen nincsen bevételünk, kiadásunk viszont ugyanúgy van. A családjainkat is el kell tartani, számos esetben előfordul, hogy egy házasságban mindkét fél a szépségiparban dolgozik, de bármelyik családfenntartó féltől érkező bevétel kiesése jelentős veszteség egy családnak, a többgyermekeseknek, és a gyerekét-gyerekeit egyedülállóként nevelő szülőknek egyaránt”

– fogalmaznak. Ráadásul sokuk magánszemélytől vagy cégtől veszi bérbe az üzlethelyiséget, nem az önkormányzattól, amelyet a legtöbb esetben továbbra is fizetniük kell.

Azzal is érvelnek, hogy a tavalyi korlátozások során számos szépségipari szakember önkéntesen szüneteltette a tevékenységét, akár több hónapig is zárva tartott, bízva a helyzet javulásában. Emiatt sokuk tartalékai jelentősen elapadtak, a meglévő 2 hétnél hosszabb lezárást egyszerűen már nem bírnának el.

Így van ezzel a petíció egyik ötletgazdája, Drabant Fruzsina is, aki 10 éve dolgozik műkörmösként saját újpesti szalonjában.

Forgalma már a kötelező bezáratás előtti hónapokban jócskán lecsökkent: ahogy a vendéglátás és a turizmus bedőlt, az ezekben a szektorokban dolgozó vendégek szinte teljesen eltűntek, az idősebb korosztály pedig nem mert jönni.

„A szépségipar valahol mindenképp luxus, nem csoda, ha valaki megszorul, az elsők között ezt vonja meg magától” – teszi hozzá. Ugyanakkor még a megmaradt vendégkör is nagy segítséget jelentett neki anyagilag: gyakorlatilag a túlélést, mivel azóta semmi bevétele nincsen.

Ő amiatt állt a kezdeményezés élére, mert felismerte, hogy a szépségipari szakmának nincs semmilyen érdekvédelmi szervezete, ezért ha változást szeretnének elérni, muszáj önerőből szervezkedniük. Szabad szolgáltatók néven létrehoztak egy Facebook-csoportot is, aminek alig pár nap alatt már több mint 20 ezer tagja van.

Több forrásból is arról értesültünk, hogy vannak olyan szakmabeliek, akik a lezárás idején is dolgoznak, lakásukon fogadva törzsvendégeiket. Fruzsina erre azt feleli, az emberi oldalát megérti, ugyanakkor ő sosem csinálna ilyet, inkább annak a híve, hogy hivatalos keretek között vigyék végig a kezdeményezésüket.

Azzal persze tisztában van, hogy egy internetes petíció önmagában még nem sokat jelent, akármilyen sokan is írták alá.

„Látjuk a számokat, reálisan nézve aligha létezik olyan kormány, ami ebben a helyzetben lazítana. Mégis szeretnénk, ha eljutna a döntéshozókhoz az akció híre, és a higiéniai feltételek betartásával engedélyeznék, hogy minél hamarabb újra dolgozhassunk” – fogalmaz, hozzátéve: ha erre semmiképp nincs mód, akkor valamiféle alternatív bértámogatásra lenne szükség, amivel a KATA-sok is élni tudnának.

Neki személy szerint jövő hétnél tovább aligha tartanak ki a tartalékai, utána egyelőre fogalma sincs, mihez kezd.

„Mi, vállalkozók mindig megteremtettük magunknak azt a pénzt, amire a megélhetéshez szükségünk van. Az, hogy nem tudunk dolgozni, teljesen földhöz vág bennünket, mivel még alternatívánk sincs, mint mondjuk egy étteremnek, ami átállhat házhoz szállításra” – összegzi.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Egy 18 éves balatonfüredi lány lett idén az Anna-bál szépe – fotók
Soós Kriszta Szonja idén érettségizett, Budapesten tanul tovább, a bálra pedig párjával és családjával érkezett.


Elsőbálozó balatonfüredi lány, Soós Kriszta Szonja lett a 199. Anna-bál szépe. Első udvarhölgye a fővárosi Mihály Angelika, a második udvarhölgye pedig a szintén budapesti Bundschuh Jázmin lett.

A bál 18 éves szépe az idén érettségizett, és Budapesten tanul tovább, a bálra párjával és családjával érkezett. A 21 éves első udvarhölgy iskolai barátjával vett részt az Anna-bálon, míg a 17 éves második udvarhölgy a családjával jött a balatonfüredi rendezvényre, amelyen már másodszor vett részt.

Az est folyamán az idén is a báli közönség szavazta meg a 15 legszebb lányt. Közülük egy szakmai zsűri választotta ki a bál szépét és udvarhölgyeit,

akik vasárnap délelőtt a Kisfaludy Színpadon találkoznak az érdeklődőkkel, majd sétakocsikáznak a városban.

Az első Anna-bált 1825. július 26-án tartották Balatonfüreden, a Horváth-házban, Szentgyörgyi Horváth Fülöp János fogadójában a házigazda leányának tiszteletére.

Az ifjú Anna Krisztina azon az estén ismerkedett meg majdani férjével, Kiss Ernő huszár főhadnaggyal, aki később az 1848-49-es szabadságharc aradi tábornok-vértanúja lett. Emlékére 2003 óta minden évben átadják az őt ábrázoló herendi porcelán huszárszobrot egy olyan embernek, aki sokat tett és tesz Balatonfüred kultúrájáért, szellemi életéért.

via MTI

Link másolása
KÖVESS MINKET:

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Az állam nem segített, az RTL nézői adományoztak az értelmi sérült unokaöccsét gondozó nőnek
A nő azt mondja, az adomány egy évig is elég lehet, de hosszú távon az állandó juttatás segítene rajtuk.


Csaknem 300 ezer forint adomány gyűlt össze annak a salgótarjáni családnak, amelyet augusztus elején mutatott be az RTL híradója. Magyar Éva a húga halála óta egyedül neveli testvére értelmi sérült fiát. Ápolási díjat mégsem kaphat, mert az a jogszabályok szerint csak egyenesági rokonoknak jár. A nő azt mondja, az adomány egy évig is elég lehet, de hosszú távon az állandó juttatás segítene rajtuk.

A sérült unokaöccsét ápoló asszony tíz éve vette magához Gábort, amikor húga meghalt. A most 50 éves férfi nem tud egyedül közlekedni. Öltöztetni, etetni, pelenkázni kell.

Éva akkor arról beszélt, hogy Gábor ellátása miatt nem tud dolgozni. 63 ezer forint járadékot kap, a férfi szintén kap járadékot és fogyatékossági támogatást, így 160 ezer forintból élnek ketten. Ápolási díj azonban nem jár a nőnek. A Belügyminisztérium korábban azt közölte, az csak egyenesági rokonukat ápolók kaphatják.

A riport után többen úgy érezték, segítenek a családon az állam helyett. Éva most azt mondja, ha nem lesz váratlan kiadásuk, akkor ez a pénz – jól beosztva – egy évre megoldja a mindennapi gondjaikat.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
A Sziget arcai: édes hármas guminővel, görög istenek és egy szokatlan páros
A Szigetet nemcsak a koncertek és a különféle előadások színesítik, hanem maga a látogatóközönség is.


Ahogy minden évben, így idén sincs másképp: a nonstop hangzavar mellett vizuális ingerekben is igen gazdag a Sziget. A fesztiválon gyakorlatilag párméterenként érik egymást az izgalmasabbnál izgalmasabb programok. Ezek hangulatához pedig rengeteget ad a gyönyörű díszlet, a különböző színes installációk és az esti fények pompája.

Ami a Sziget esszenciáját adja, az viszont nem más, mint maga a közönség. Amíg a kilencvenes években a punkok Mekkája volt ez, addig manapság már a kisgyerekes családtól a szingli hetvenesig bárki magáénak érezheti a rendezvényt.

Ahogy a címlapfotón is látható, páran bevállalták a kőkeményre lakkozott hajat és a hozzá illő rikító sminket annak ellenére, hogy napokig moshatják majd ki magukból.

Ha fesztiválozásról van szó, akkor a divatról is illik ejteni pár szót. Neonfonatot és extrém sminket a fesztiválon is kérhetünk magunknak, de sokat mutató vagy éppen vicces ruhákkal is könnyen találkozhatunk. Az már valamivel ritkább, amikor valaki minden nap tetőtől talpig más-más extrém szettbe bújik. Találtunk egy szlovák párt, akik pont így tűntek ki a tömegből:

A divatot máshogy értelmezte egy csapat fiatal, akik ókori görög szereléssel fejezték ki tiszteletüket az olimpiai játékok előtt. Ők még józanul is vállalták ezt.

Egy picivel ittasabb srác a guminőjével karöltve keresett résztvevőt egy édes hármashoz, de felbukkantak csinos szoknyás férfiak is.

A kora délutáni órákban egy, a párnáival ácsorgó srác szúrt szemet. Be volt kötve a karja. Azt mondta lehet hogy, eltört, amikor részegen bungee jumpingozott, de a Szigeten megkérdezett dolgozók szerint nem szokatlan, hogy késő este kisebb sor van az elsősegély-sátornál.

A nyári hőségben megtelt a strand is, ahol egy stílusos úriember tűnt ki a tömegből egy fiatal hölgy oldalán. Szokatlan páros. Az óvatos rákérdezés után kiderült, hogy csak barátok, de a kedves lány nyomatékosította, hogy „nem a stricim”, mivel korábban már ezt is megkérdezték tőlük.

Az átlagtól eltérő karakterek megtalálása még a Szigeten is időigényes, de abszolút megérte minden lépés.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Szívszorító történet: haldokló férfi utolsó kívánsága mentheti meg a súlyos beteg kisfiút
A négyéves Beni egyetlen esélye egy milliárdos kezelés. Nincs ennél aljasabb betegség – mondta édesanyja, Boglárka a ritka és szörnyű szindrómáról.


Egy kis magyar faluban történt az, amiről az ember azt hinné, csak filmekben létezik: egy haldokló férfi utolsó kívánságával egy olyan kisfiún segített, akit egy ritka és kegyetlen betegség sújt.

„December 13-án derült ki a betegség. Már ősszel is láttuk, hogy kicsit visszahúzódó az oviban, nem játszott a többiekkel, ő is érezte, hogy kicsit talán ügyetlenebb”

mondta édesanyja, Boglárka a négyéves Beni küzdelméről a Blikknek. A kisfiú élet-halál harcot vív a Duchenne-szindrómával, és a tudomány jelen állása szerint csak egy egymilliárd forintos kezelés segíthet rajta.

„Ezek a kisgyerekek öt éves korukra előreláthatólag elveszítik az izomzatuk ötven százalékát, nyolc-tíz esztendős korukra kerekesszékbe kerülhetnek, majd a szív- és a légzőizmok sorvadása miatt fiatal felnőttként lélegeztetőgépre kerülnek, huszonéves korukban pedig meg is halhatnak”

– így foglalta össze a szörnyű kilátásokat Boglárka. Hozzátette.

„Nincs ennél aljasabb betegség, a gyereknek a saját testük a börtönük.”

A fiú családja a sokk után kiderítette, egyetlen halvány reménysugár mégis létezik: egy terápia, amely legalább megállítaná a betegség előrehaladását. Ám ez nem csak drága, de az Egyesült Államokon és Dubai-on kívül nem is érhető el máshol. Február végén a család gyűjtésbe kezdett.

„Február végén kezdtük a gyűjtést és minket is megdöbbentett, hogy milyen sokan kezdtek adakozni. Volt olyan idős férfi, aki a kevéske nyugdíjából küldött pénzt. [...] Akadt egy férfi, aki az utolsó akaratával segített. A halálos ágyán azt kérte a hozzátartozóitól, hogy ne koszorúra és virágra költsék a pénzt, hanem fordítsák jótékony célra. Ezzel az összeggel pedig Benit támogatták.”

A dubaji kezeléshez pontosan 1 milliárd 40 millió forint szükséges a család szerint. Ebből 404 millió már összejött.


Link másolása
KÖVESS MINKET: