HÍREK
A Rovatból

Hogyan csökkentenék 15 százalékkal a gázfogyasztást az Európai Unió országaiban?

A műemlékek kivilágítása, a klímaberendezések tudatos használata, az autók sebességének csökkentése, vagy a nyakkendő viselése is visszafoghatja az energiafogyasztást.


Magyarország kivételével az Európai Unió mind a 27 tagállama vállalta, hogy a télen 15 százalékkal önkéntesen csökkenti a gázfogyasztást a kontinens energiabiztonsága érdekében, írja a The Guardian. A gyakorlat akár kötelező is lehet, amennyiben Oroszország a jövőben elrendeli az európai gázszállítás teljes leállítását. Emiatt több ország már most lépéseket tesz a fogyasztás visszaszorítása érdekében.

Franciaországban akár 750 eurós (300 ezer forint) büntetést is kiszabhatnak a jövőben azokra a légkondicionált üzletekre, melyek nem csukják be a bejárati ajtót. Elfogadtak egy tervezetet, mely szerint a boltokban zárás után lekapcsolják a világító táblákat, és alapvetően csökkentik a fényerőt. A pályaudvarokon és repülőtereken kívül mindenhol betiltották a világító reklámtáblákat hajnali 1 és 6 óra között. A közterületeken az eddigiekkel szemben télen alacsonyabbra, nyáron magasabbra kell kapcsolni a termosztátot, a lakosságot pedig a tévék és wifi-routerek kikapcsolására kérik, ha nincsenek otthon, valamint arra, hogy a nem használt helyiségekben kapcsolják le a lámpákat.

Németországban a jövőben lekapcsolják a műemlékeket megvilágító reflektorokat, leállítják a szökőkutakat, míg az önkormányzati uszodákban és sportcsarnokokban csak hideg vízben lehet zuhanyozni. A városok közül Hannover volt az első, mely szerdán bejelentette, hogy az önkormányzati épületeket csak október 1. és március 31. között fűtik legfeljebb 20 Celsius-fokos hőmérsékletre, miközben tilos ezekben az ingatlanokban a mobilklímák és fűtőberendezések használata.

Görögország nagymértékben függ az orosz gáztól: szükségleteinek 40 százalékát fedezi az Oroszországból érkező földgáz. Ezért még júniusban jelentették be a „termosztát hadműveletet” azzal a céllal, hogy idén 10, 2030-ra pedig 30 százalékkal csökkentsék az ország energiafogyasztását. Ennek keretében legfeljebb 27 Celsius-fokra lehet álltani nyáron a klímaberendezéseket, a középületek ablakait pedig árnyékolni fogják. A cégek alkalmazottait felszólították hogy a munkavégzés után kapcsolják ki a számítógépeket. Ezzel párhuzamosan az állam 640 millió eurós (közel 260 milliárd forint) programot hirdetett az épületek nyílászáróinak, valamint fűtési és hűtési rendszereinek felújítására.

Írországban az autók sebességének mérséklésére szólították fel a lakosságot, ami a járművek benzinfogyasztásának csökkenését eredményezné. Ezen felül az energiahatóság a nappalik maximum 20, a hálószobák és egyéb helyiségek 15-18 Celsius-fokra fűtését javasolja. Javasolják továbbá a mosógépek és mosogatógépek gyakori használatának felülvizsgálatát, valamint azt, hogy a vízforralókban csak annyi vizet melegítsenek, amennyire szükségük van.

Olaszország már július elején elkezdte a vészhelyzeti forgatókönyv kidolgozását. Ebben többek között kikötötték, hogy le kell kapcsolni az emlékművek kivilágítását. Mario Draghi miniszterelnök múlt heti lemondása előtt a kormány azt tervezte, hogy bevezeti a kötelező 19 órai zárórát a boltok esetében. Az intézkedések egyikét sem vezették be egyelőre, de a kórházak kivételével valamennyi középületben május óta kötelező a hőméréskletet nyáron 19 fok felett, télen pedig 27 fok alatt tartani.

Sok más uniós országhoz hasonlóan Spanyolország nem függ az orosz energiaellátástól. A mwediterrán országban egyelőre még nem készültek konkrét tervek a vállalt csökkentésre. Teresa Ribera környezetvédelmi miniszter szerint a kormány azon van, hogy a vállalások a lehető legkevésbé érintsék az emberek mindennapi életét. Ettől függetlenül hangsúlyozta a termosztát alaposabban átgondolt használatát, ahogy a lámpák lekapcsolását is a nem használt helyiségekben. Pénteken Pedro Sánchez miniszterelnök a nyakkendő elhagyását javasolta a hivatalnokoknak, így szerinte az emberek kevésbé melegszenek ki, ami visszafoghatja a klímahasználatot is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
Orbán Viktor alatt élő adásban rogyott össze egy papírdoboz
A miniszterelnök beköszönt a Patrióta élő adásába, de nem számítottak rá. Hellyel kínálták, de ő visszautasította, és mást választott. Hiba volt.


Nem sokkal az előtt, hogy Orbán Viktor beszédet tartott Kötcsén, a jobboldal szokásos Polgári Piknikjén, váratlanul beugrott a Patrióta YouTube-csatorna élő adásába, ahol többek között Deák Dániel és G. Fodor Gábor közvetítette az eseményeket.

Egy ideig mögöttük, mintegy bekönyökölve beszélt a műsorban – ahol láthatóan nem voltak felkészülve az érkezésére –, majd a miniszterelnök úgy döntött, hogy mégis keres magának egy ülőalkalmatosságot.

Pechére ez egy Patrióta feliratú kartondoboz volt, ami aztán össze is rogyott alatta.

Később adtak neki egy széket, amit vagányul megfordított, és onnan folytatta a beszélgetést.

Nem ez volt az egyetlen szokatlan momentum Orbán Viktortól. Ahogy arról korábban írtunk, beszédében többek között megfenyegette sajátjait arra az esetre, ha nem kellő mértékben teszik oda magukat a kampányban.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Érdemes lesz nézni, hogy az elszabadult Orbánt vajon Bidenhez hasonlóan leszedik-e a sajátjai
A TISZA Párt vezetője szerint a miniszterelnök nem érti az emberek gondjait, és nem is akar velük foglalkozni. Úgy véli, Orbán saját hívei is érzik a gyengeséget.


Ahogy arról korábban beszámoltunk, Magyar Péter programpontjainak és új szereplőinek bejelentése után Orbán Viktor is felszólalt Kötcsén. A miniszterelnök a szokásos Polgári Piknik keretében hosszú világpolitikai elemzést adott, majd arról beszélt, hogy a Fidesz vezeti a közvéleménykutatásokat, ők az esélyesek, és hosszan sorolta, szerinte milyen borzalmas következménnyel járna egy Tisza-kormány.

A miniszterelnöki beszédre nem sokkal később már reagált is Magyar Péter a Facebookon: a Tisza Párt vezetője élesen bírálta a miniszterelnököt, és úgy fogalmazott: „A remegő, fenyegetőző császár a mai lázálmaival hivatalosan is lezárta az Orbán–Gyurcsány korszakot.”

Magyar szerint beszédes volt a helyszín is. „Érdekes volt nézni a kordonokkal és TEK-esek százaival védett sátorban ülő janicsárok döbbent arckifejezését. Ők is pontosan érezték, hogy ez ma itt a vég kezdete.” Úgy látja, a miniszterelnök „ma bebizonyította, hogy nem érti a magyar emberek problémáit és nem is akar azokkal foglalkozni”.

A politikus posztjában arról is írt, hogy

„a megélhetési tapsolók reggel talán még bíztak abban, hogy tényleg létezik a győzelmi terv, vagy valami orbáni V-2-es csodafegyver, de egy óra után belátták, hogy ez a jacht elment”.

Hozzátette: „Nem véletlenül zárta a török császár a világmegfejtését a sajátjainak szánt leplezetlen fenyegetéssel.”

Magyar Péter szerint érdemes lesz figyelni, hogy

„az elszabadult Orbánt vajon Bidenhez hasonlóan leszedik-e a sajátjai, vagy inkább magára hagyják a bukott basát”.

Azt írta, a Tisza Párt közösségének mostantól még nagyobb a felelőssége, mert szerinte ez az egyetlen politikai erő, amely képes kormányozni, visszarántani az országot „a szakadék széléről” és egy működő, emberséges Magyarországot építeni.

Posztja végén úgy fogalmazott: „Munkára fel! Zászlókat a magasba, fel győzelemre!” A bejegyzést azzal zárta, hogy gratulált Orbán Viktornak és feleségének 39. házassági évfordulójukhoz, és hozzátette: „A negyvenediket már egy Tisza-kormány alatt tudják ünnepelni.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
Orbán Viktor a világpolitikáról: Lesz-e orosz katonai győzelem? Lett. Felosztják-e Ukrajnát? Igen.
A miniszterelnök szerint a teljesen új amerikai politika lényege az, hogy szembenéznek a tényekkel, amik nem túl vidám pontok.
F. O. - szmo.hu
2025. szeptember 07.



Orbán Viktor a 2025-ös kötcsei beszédében részletesen szólt a világpolitika fejleményeiről is.

„Tavaly számos kérdést hagytunk nyitva. Idén szinte mindegyikre megkaptuk a választ. Lesz-e új amerikai elnök és politika? Lett. Lesz-e új német kormány? Lett. Kikászálódik-e Franciaország a kormányválságokból? Nem? Visszatérhet-e újra a V4? Igen. Lesz-e orosz katonai győzelem? Lett. Felosztják-e Ukrajnát? Igen. Sikerül-e megoldania az uniónak az alapdilemmáját, amit az euró testesít meg? Nem. Ezek voltak a kérdések, ezeket a válaszokat kaptuk” – mondta a miniszterelnök, majd hozzátette: nemcsak új amerikai elnök van, de új geostratégiai politika is van.

Orbán úgy gondolja: ha ez a globális kereskedelmi rend fennmarad, az USA riválisai jobban kerülnek ki ebből, mint maga az Államok. A teljesen új amerikai politika lényege az, hogy szembenéznek a tényekkel, amik nem túl vidám pontok.

„Az első ilyen az, hogy Kínának behozhatatlan demográfiai, technológiai és tőkeelőnye van, kínai beszállító nélkül nem működik az amerikai gazdaság és a kínaiak végül hitelezőkké válnak. Szembenéztek azzal a ténnyel is, hogy Oroszország a háborút megnyerte.

Csapatok küldése nélkül az orosz győzelem elkerülhetetlen, viszont csapatokat nem küldenek. A következő években Oroszországot Kínáról nem lehet leválasztani” – mondta a miniszterelnök.

Orbán szerint Kína katonai beavatkozás nélkül be fogja integrálni a délkelet-ázsiai országokat a gazdaságába, az Egyesült Államok pedig – Orbán olvasatában – azt is belátta, hogy Európa gyenge.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor nemzeti konzultációt fog bejelenteni kötcsei beszédében
A miniszterelnök szerint az ő világa polgári típusú, ha nem nyernek a választáson, az is azért van, mert nem elég aktív ez a kultúra.
F. O. Fotó: - szmo.hu
2025. szeptember 07.



Orbán Viktor váratlanul megjelent a Patrióta élő adásában Kötcsén, és arról beszélt, miről lesz szó a délutáni beszédében.

A miniszterelnök elárulta: a győzelmi tervről beszél majd vasárnap délután. Nagy bejelentéssel nem készül, de egy nemzeti konzultációt bejelentenek majd.

„Győzni fogunk, miniszterelnök úr?” – kérdezte a Patrióta munkatársa, amire Orbán azt mondta, hogy ezt fogja ma felvázolni, hogy hogyan kell.

Orbán szerint az ő világa polgári típusú, ha nem nyernek a választáson, az is azért van, mert nem elég aktív ez a kultúra. De „ha duzzad a testnedvektől és életerős” ez, akkor nyerni fognak, tette hozzá. Orbán azt is elmondta, hogy beszédében megpróbálja majd betájolni „időben és térben a magyarországi belpolitikát”.

A miniszterelnök azt is kijelentette a rövid interjúban, hogy szerinte a nyugati civilizáció többet nem nyugaton van, hanem Közép-Európában.

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET: