KÉK HÍREK
A Rovatból

Tíz évre titkosítanák a Budapest–Belgrád-vasútvonal felújításához kapcsolódó iratokat

A több százmilliárdos projektet Mészáros Lőrinc cége nyerte el, a beruházás nagyobbik részét kínai hitelből fizetnék ki.


Mint azt korábban megírtuk, több százmilliárdba kerül majd a Budapest-Belgrád vasútvonal felújítása.

Az éjjel Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes egy salátatörvény-tervezetet nyújtott be, melyben a kormány a veszélyhelyzetre hivatkozva számos jogszabály módosítását kezdeményezi. Ezek mellett a vasúti felújításra vonatkozó másik javaslatot is beadtak a Budapest–Belgrád-vasútvonal felújításával kapcsolatban.

A mintegy 590 milliárd forintnyi beruházáshoz a magyar kormány kínai hitelt vesz fel. Ezzel ez lesz a magyar vasúttörténet egyik legnagyobb beruházása, melyből a magyarok a 15 százalékot állják, a többit a kínaiak hitelezik.

A felújítást Mészáros Lőrinc cége nyerte el.

A most benyújtott törvényjavaslat kiemelt beruházássá minősítené a vasútfejlesztést. Mint írják: "A Beruházás megvalósítása kiemelkedően fontos közérdek, a Beruházás megvalósítása érdekében kötendő szerződések halasztást nem tűrő, kiemelkedően fontos közérdek célját szolgáló szerződésnek tekintendők, teljesítésükhöz kiemelkedően fontos közérdek fűződik".

Ugyanakkor a javaslat szerint

valamennyi iratot, amely a szerződés előkészítésével, megkötésével kapcsolatos, valamint az ezekkel összefüggő döntések megalapozását szolgáló iratok is, tíz évre titkosítva lennének.

Az indoklás szerint ezek „megismerése Magyarország külpolitikai, külgazdasági érdekeinek illetéktelen külső befolyástól mentes érvényesítését veszélyezteti".

Arról is rendelkezik, hogy

amennyiben az építtető és egy ingatlan tulajdonos nem tud megállapodni, úgy az "építtető jogosult és egyben köteles az állam nevében és javára eljárva kisajátítási eljárást kezdeményezni"

- írja az Index.

A vasútvonalat sok tehervonat használja, köztük sok kínai árut szállít. Kínának fontos ez a vonal, mert itt tud a legolcsóbban Európa belsejébe árut vinni Pireuszból, a görögországi kikötőből. A vasútvonal felújításáról 2017-ben állapodott meg Orbán Viktor. A beruházás megtérülési mutatóit nem tudni, mert az erről szóló tanulmányt titkosították.

Fotó: illusztráció, forrása: Pixabay


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KÉK HÍREK
A Rovatból
A gyerekei szeme láttára vágta el volt párja torkát egy jászladányi férfi, a haldokló nő még ki tudott szólni a gyerekeknek, hogy meneküljenek
Betörte a konyhaablakot, majd ököllel esett a nőnek. Amikor a bicskája elgörbült a szúrásoktól, egy 25 centis konyhakést ragadott.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. november 27.



A Szegedi Ítélőtábla csütörtökön kimondta a jogerős ítéletet annak a jászladányi férfinak az ügyében, aki 2022 decemberében, négy gyermeke szeme láttára végzett volt élettársával. A bíróság életfogytig tartó fegyházbüntetést szabott ki, és a törvény legszigorúbb rendelkezését alkalmazva végleg kizárta a férfit a feltételes szabadságra bocsátás lehetőségéből.

Az ítélőtábla indoklása szerint a férfi erőszakos, többszörös visszaesőnek minősül, ezért a törvény erejénél fogva kellett kizárni a feltételes szabadság lehetőségét, az elsőfokú ítélet enyhítése „szóba sem jöhetett”.

A tragédiához vezető eseménysor a férfi 2022 nyári szabadulásával kezdődött. Miután egy korábbi büntetéséből szabadult, megpróbált visszaköltözni a nőhöz, aki ezt elutasította. Az elutasítást nem tudta feldolgozni, zaklatni kezdte a nőt, érzelmileg és testileg is bántalmazta. Napokkal a gyilkosság előtt azzal fenyegette meg a nőt, hogy

„veled együtt fogom lemészárolni a családodat!”.

A fenyegetést 2022. december 30-án éjjel váltotta be. A férfi betörte a ház konyhaablakát, bemászott, és rátámadt az alvó nőre. Először ököllel ütötte, majd egy bicskával legalább ötször fejbe és arcba szúrta. Miután a bicska pengéje a szúrásoktól elgörbült, a konyhából magához vett egy körülbelül 25 centiméteres pengéjű kést, és azzal vágta el a nő nyakát.

A bántalmazást végignézte a nő négy gyermeke is. A haldokló anya utolsó erejével még arra kérte őket, hogy meneküljenek. A gyerekek kiugrottak az ablakon, és egy közeli rokonhoz szaladtak segítségért.

A helyszínre érkező rokonokat a férfi nem engedte be a házba, és azzal fenyegette őket, hogy őket is leszúrja. A kiérkező rendőrök végül betörték az ajtót, és elfogták a támadót. A rendőrségen a kezdeti kihallgatások során beismerő vallomást tett, később azonban már tagadta a bűnösségét.

Az ügyben első fokon a Szolnoki Törvényszék járt el, a másodfokú tárgyaláson a vádlott már csak a bűncselekmény egyes részleteit vitatta, és azt állította, hogy megbánta a tettét. A Szegedi Ítélőtábla helybenhagyta az elsőfokú ítéletet, amely így jogerőre emelkedett.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÉK HÍREK
A Rovatból
Kommandósok csaptak le egy drogozással gyanúsított rendőrnőre és férjére Békésben – videón az elfogásuk
Az összehangolt akcióban összesen öt embert hallgattak ki gyanúsítottként. A rendőrnő férjét és egy másik férfit drogkereskedelem gyanúja miatt letartóztatták, a nőnek pedig azonnal megszűnt a szolgálati jogviszonya.
F. O. - szmo.hu
2025. november 27.



Összehangolt akcióban csaptak le kommandósok egy békési rendőrnőre és a férjére. Az ügyben a Szegedi Regionális Nyomozó Ügyészség összesen öt embert hallgatott ki gyanúsítottként – olvasható a közleményükben.

A rendőrnőt és két vásárlóját fogyasztással elkövetett kábítószer-birtoklás vétségével, a férjét és egy másik férfit pedig kábítószer-kereskedelemmel gyanúsítanak.

A nyomozás adatai szerint a rendőrnő férje tavaly szeptembertől szerzett be kannabiszt egy Csongrád-Csanád vármegyei férfitól, hogy aztán továbbadja. A drogot otthonukban csomagolta egygrammos alufólia pakkokba, majd havi rendszerességgel adta el a munkahelyén egy kollégájának és egy másik ismerősének.

A hatóságok kábítószergyanús anyagokat foglaltak le a házaspár lakásában, és minden érintettől vér- és vizeletmintát vettek, amelyek pozitív eredményt hoztak. A gyanúsítottak a kihallgatásuk során részben beismerték a bűncselekményt.

Az ügyészség indítványára a nyomozási bíró elrendelte a rendőrnő férjének és a másik, kereskedelemmel gyanúsított csongrádi férfinek a letartóztatását.

A rendőrnő szolgálati jogviszonya időközben megszűnt.

Az ügyészség videót is közölt a házaspár elfogásáról:

Az ügyben a Büntető Törvénykönyv különbséget tesz a fogyasztással elkövetett birtoklás – ami vétség – és a kábítószer-kereskedelem között, ami már bűntettnek minősül, és jóval súlyosabb büntetést von maga után. Míg a fogyasztók bizonyos feltételekkel az elterelést is választhatják a büntetés helyett, ez a lehetőség a kereskedőkre nem vonatkozik. A szabályozást a júniusban hatályba lépett új drogtörvény több ponton szigorította. A rendvédelmi dolgozókat érintő bűncselekményeknél jellemző az ügyészségi nyomozás és a kommandósok bevetése; november közepén egy másik, Bács-Kiskun vármegyei rendőrt is elfogtak kábítószer-kereskedelem gyanújával.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÉK HÍREK
A Rovatból
Kiderült, hogy mi okozta a négytagú, német család halálát Isztambulban
Nemcsak a rovarirtó, de a hotel üzemeltetője is hibázott, aki nem kért papírokat a cégtől. A hatóságok egy korábbi, hasonló halálesetet is vizsgálnak.


Rovarirtáshoz használt foszfin okozhatta egy Isztambulban elhunyt török-német család halálát – írta a 24.hu török sajtóforrások alapján. A boncolási jegyzőkönyv szerint a négy áldozat – a szülők és két gyerekük – vérében és gyomrában nem találtak ételmaradványt, ellenben nagy mennyiségű foszfinra bukkantak.

Az ügyben eleinte ételmérgezés gyanújával indult vizsgálat, a most közzétett jegyzőkönyv azonban megerősítette a gyanút, hogy a család halálát a szállásukként szolgáló hotelben használt rovarirtó szer okozta. A szállodát a tragédia után kiürítették, miután két másik vendég is kórházba került hányingerrel és szédüléssel, később pedig az épületet is lezárták.

A család tagjainál november 12-én jelentkeztek először a rosszullét tünetei. A hatéves és a hároméves kisfiúk november 13-án hunytak el. Az édesanya másnap, az édesapa pedig november 17-én halt meg.

A halálukat okozó mérgező gáz az isztambuli szállodában végzett ágyi poloska elleni irtásból származhatott.

A foszfin jelenlétét a szobából vett törlőminták, valamint a törölközők és maszkok is igazolták.

A nyomozás során eddig 11 embert vettek őrizetbe, köztük a szálloda és a kártevőirtást végző cég tulajdonosait és alkalmazottait. A cég tulajdonosának vallomásából kiderült, hogy nem rendelkeztek a szükséges engedélyekkel. A szálloda üzemeltetője vallomásában elismerte, hogy nem ellenőrizte a cég jogosultságait.

Az ügynek egy másik, korábbi haláleset is a részét képezheti. A Demirören hírügynökség értesülései szerint egy hároméves kisfiú idén áprilisban, egy rovarirtás után halt meg a szálloda szomszédságában lévő lakásban. Az irtást ott is ugyanaz a cég végezte.

A rovarirtó szerekben gyakran használt foszfin egy alumínium-foszfid nevű anyag bomlásterméke. Magas dózisban belélegezve súlyos, akár halálos idegi és légzőszervi panaszokhoz, valamint szívkárosodáshoz vezethet.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÉK HÍREK
A Rovatból
A sínekre esett és meghalt egy férfi Újpesten egy villamosmegállóban
A kiérkező járőrök és a mentők is küzdöttek az életéért, de hiába. A rendőrség szerint az eset során nem merült fel bűncselekmény gyanúja.


Szerda délután meghalt egy férfi egy villamosmegállóban, Újpesten – közölte a 24.hu kérdésére a Budapesti Rendőr-főkapitányság.

A férfi Szent István téri villamosmegállóban a sínekre esett, majd életét vesztette.

A kiérkező rendőrök azonnal megkezdték az újraélesztését, amit később „a mentősök emelt szinten folytattak”, de a férfi életét már nem tudták megmenteni.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság közlése szerint az eset során nem merült fel bűncselekmény gyanúja, ezért nem indult eljárás az ügyben.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk