Fordulat az MNB-ügyben: több helyszínen tartanak kutatásokat a nyomozók
A Központi Nyomozó Főügyészség több helyszínen tart kutatásokat a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda közreműködésével az úgynevezett MNB-ügyben – erősítette meg a hatóság az MTI információit. A nyomozók csütörtöki akciójáról részleteket egyelőre nem árultak el, de péntekre egy háttérbeszélgetést hirdettek meg a sajtó számára, ahol bővebb tájékoztatást ígértek.
A hatóságok munkáját fokozott politikai figyelem kíséri, a kormányfő és az ellenzék is többször megszólalt a jegybank körüli botrány kapcsán. Orbán Viktor korábban egyértelművé tette az álláspontját az ügyben.
A Tisza Párt vezetője élesen bírálta a hatóságok addigi munkáját, és felszólította az új legfőbb ügyészt a gyanúsítottak őrizetbe vételére.
A csütörtöki kutatások közvetlen előzménye, hogy május elején a Magyar Nemzeti Bank új vezetése egy belső vizsgálat után feljelentést tett hatáskör túllépésével elkövetett hivatali visszaélés gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen. A jegybank a rendelkezésére álló dokumentumokat átadta a már eljáró Nemzeti Nyomozó Irodának. Néhány nappal később az ügyészség nyomozói az Állami Számvevőszéknél is házkutatást tartottak és iratokat foglaltak le.
A botrány kirobbanása óta a Legfőbb Ügyészség is lépett, és a nyomozást a rendőrségtől saját hatáskörébe vonta, az eljárás folytatásával pedig a Központi Nyomozó Főügyészséget bízta meg. A hatóságok a döntést a vizsgálat szakszerűségével és időszerűségével indokolták. A politikai nyomásgyakorlás is folyamatos, az ellenzéki pártok rendszeresen követelik az elszámoltatást, miközben a parlament gazdasági bizottságában a kormánypárti képviselők korábban leszavazták az érintettek meghallgatására tett javaslatot.