Ma búcsúztatják a 11 éves kisfiút, akit agyevő amőba támadhatott meg a párkányi strandon
„Ne sírjatok, mert elmentem, adjatok békét nekem, és őrizzétek meg emlékemet örökre szívetekben” – áll a a 11 éves Tomášek gyászjelentésben, akitől szombaton vesznek végső búcsút. A kisfiút a gyanú szerint agyevő amőba fertőzhette meg a párkányi strandon.
Tomášek június elején iskolájával egy úszásoktatáson vett részt a Vadas termálfürdőben, ahová ikertestvére is elkísérte. Neki nem lett baja. Feltételezések szerint a fiú úszás közben lélegezhette be a veszélyes parazitát. A betegségnek nagyon gyors és drámai lefolyása van.
Tanára azt mondta egy szlovák lapnak, hogy Tomášek hétfőn még jól volt, szerdán és csütörtökön azonban már rosszul érezte magát, hőgutához hasonló tünetekre panaszkodott.
„Mindannyian nagyon sajnáljuk, de az orvosok maximális erőfeszítései ellenére sem tudták megmenteni az életét” – mondta kedden Dana Kamenická, a pozsonyi intézet szóvivője.
A súlyos betegség felfedezése után azonnal értesítették a fiúval együtt úszó többi gyerek szüleit. Az eddigi információk szerint a náluk nem fedeztek fel a parazitára utaló tüneteket.
Tanára nagyon okosnak és kedvesnek írta le az ötödikes fiút. Halála mélyen megrázta osztálytársait. Az iskola igazgatóhelyettese, Adriana Spustová azt mondta, külön pszichológis segít a gyerekeknek, szülőknek és tanároknak feldolgozni a tragédiát.
„Tudják, ez szörnyű és hihetetlen. A szülők vigasztalhatatlanok, egyáltalán nem voltak felkészülve erre. Ez egy hatalmas tragédia” – mondta egy helyi az egyik lapnak. „Más lenne, ha valami olyan betegségről lenne szó, amire felkészültek... Az is szörnyű lenne, de így... Ez egy sokk” – sóhajtott a nő könnyek között. Majd feltette a kérdést, ami azóta is sokakat foglalkoztat: „Tényleg a víztől van? És miért nem kapta el senki más?”
A tragikus eset után az uszodát bezárták. Azt, hogy a parazita valóban onnan származik-e, csak a vizsgálatok fogják eldönteni. Tatiana Červeňová országos tiszti főorvos pénteki tájékoztatása szerint a laboratóriumi elemzések során több amőbafajtára bukkantak a Vadas fürdőben június 14-én vett tíz vízmintából nyolcban. Azt továbbra is vizsgálják, hogy pontosan milyen amőbákról van szó.
„Azóta újabb 20 000 látogatónk volt, és senki sem lett beteg” – mondta. Szombaton várhatóan a medencék egy részét újranyitják, azokat, amelyeket az érsekújvári Regionális Közegészségügyi Hivatal szakemberei biztonságosnak találtak.
A Naegleria fowleri, vagyis az agyevő amőba-fertőzés rendkívül ritka, de ha mégis előfordul, általában halálos kimenetelű. Jan Tachezy cseh professzor és parazitológus elmondta, hogy a parazita melegvizekben él, például tavakban, folyókban, termálfürdőkben vagy akár rosszul karbantartott uszodákban is megjelenhet.
Miután az amőba bejut az orrjáratokba, az idegrostok mentén felkúszik az agyba, ahol gyorsan szaporodni kezd és pusztítani kezdi az agyszövetet, heves immunreakciót és gyulladást kiváltva. Az orvosok ezt primer amőbás agyvelőgyulladásnak (PAM) nevezik.
A betegség gyorsan alakul ki, gyakran már egy héten belül jelentkeznek az első tünetek: magas láz, intenzív fejfájás, hányinger, nyakmerevség, zavartság, majd rohamok és végül kóma. A fertőzés rendkívül gyors lefolyású, a tünetek megjelenésétől számítva általában 5–7 nap alatt kómát, majd halált okoz. A halálozási arány rendkívül magas, 97%-os.
Ráadásul még a sikeresen kezelt túlélők egy része is maradandó neurológiai károsodással küzd a betegség után, mivel az amőba és az immunrendszer reakciója jelentős agyi szövetpusztulást okoz.
Bár léteznek gyógyszerek, amiket ilyen esetekben bevetnek, például az amfotericin B vagy a miltefosin, ezek hatásossága még mindig kérdéses. A kezelések leginkább kísérleti jellegűek, és gyakran csak akkor alkalmazzák őket, amikor már nagyon kevés az esély. Az extrém hűtéses terápiát – amikor mesterségesen lecsökkentik a beteg testhőmérsékletét – szintén néhány esetben vetették be sikeresen.
Bizonyos demográfiai csoportok kicsit magasabb rizikójúak: az amerikai statisztikák szerint
A betegség főként a meleg éghajlatú vidékeken, az Egyesült Államok déli államaiban, Pakisztánban, Indiában, Ausztráliában, Afrika egyenlítői részein fertőz. Amerikában évente néhány esetet regisztrálnak. 2024-ben például egy 71 éves texasi nő halt meg amiatt, hogy orröblítéshez fertőzött csapvizet használt, így az amőba az orrán át bejutott az agyába. 2023 nyarán egy georgiai lakost, egy nevadai gyereket és egy texasi úszót is agyevő amőba fertőzött meg, mindannyian belehaltak a betegségbe. 2024 elején Wyoming államban is azonosították a Naegleria jelenlétét egy termálvizes forrásban, első ízben találták meg ennyire északi területen. Ez azt bizonyítja, hogy
Európában eddig összesen csak 25 esetet dokumentáltak, és Magyarországról egyáltalán nem jelentettek még ilyen fertőzést. Nálunk a közfürdők és strandok vizeit rendszeresen klórozzák és ellenőrzik, ami a szakemberek szerint általában elegendő a Naegleria és más kórokozók elpusztításához.