ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Kinek szól a bizonyítvány: a gyereknek vagy a szülőnek?

A Mom with Five blog szerzője ötgyerekes anyuka, ezért abszolút hiteles és autentikus, amit a félévi bizonyítványról gondol és ír.

Link másolása

Mom With Five

A Mom With Five blog sokkal több egy ötgyerekes édesanya egyszerű naplójánál, egy valóságos családi magazin. R. Fonyó Barbara végzettségét tekintve történész-egyiptológus, de az egyetem elvégzése után – némi kitérőtől eltekintve – külpolitikai újságíróként dolgozott a Magyar Távirati Irodánál. 2002 óta háztartásbeliként, főállású anyaként éli a mindennapjait öt gyerek (4 fiú és egy lány) édesanyjaként.

Barbara posztjai középpontjában a család áll, a gyerekei, a velük átélt élmények, a gyereknevelés során szerzett tapasztalatok, kudarcok. Írásaiban azt szeretné megmutatni, hogy gyerekekkel élni nem mindig rózsaszín, habos-babos tündérmese, néha kifejezetten nehéz, de ennek ellenére minden pillanatáért megéri csinálni, küzdeni, erőn felül teljesíteni.

Kicsi, kék vagy közepes és sárga, van, hogy örülünk, van, hogy kicsit szomorkodunk miatta. Mi az? Az iskolai félévi bizonyítvány. Első, második osztályban (év végén már nem) szöveges értékelést adnak a tanárok a csemetékről: van, ahol sablon szövegben húzzák alá a megfelelő részt, van, ahol egyénre szabott a jellemzés. Bárhogy is van, ezek a jellemzések még csak inkább simogatják a szülők és a gyerekek lelkét, a hibákra való figyelmeztetések kedvesen, finoman burkoltan, a lényegre koncentráltan jelennek csak meg (nyilván vannak kivételek, de én olyannal még nem találkoztam).

Természetesen nem hagyhatjuk figyelmen kívül a hiányosságokra utaló bejegyzéseket, sőt (!), de ezeken a szövegeken keresztül még a tanár és a szülő kommunikál egymással, a gyerekhez még nem igazán érnek el ezek a szavak. Később, különösen felső tagozatban ez a helyzet megváltozik: a jegy a tanár-diák kommunikációs csatornájává válik, az oktató ezen keresztül próbál üzenni.

Hibák, amelyeket ne kövessünk el

Az első és legfontosabb, hogy soha nem szabad más gyerekét összehasonlítani a sajátunkéval: ugyanazokért a jegyekért X.Y. miért kapta meg a jobb jegyet és ő miért nem?! Ahogy szerintem az sem bölcs dolog, ha bármely jegyért bemegy a szülő és kérdőre vonja a tanárt.

Lehetnek persze kivételes esetek, mint például nálunk, amikor Nagyfiú kétesre állt angolból: a tanár azt mondta, hogy ha az összefoglaló dolgozata ötös lesz, akkor szó nélkül megkapja a jobb jegyet. Nagyfiú összekapta magát – napokon át magolt, gyakorolt – és fél hibaponttal megírta a 60 pontos dolgozatot. A tanár kiosztotta a tesztet és közölte, hogy nem hiszi el neki, hogy ilyen jól meg tudta írni, ezért nem adja meg neki a jobb jegyet, de felajánlja, hogy még egyszer megírhatja a nagydolgozatot.

Nagyfiú sírva jött haza, becsapva érezte magát és igaza volt. Majdnem bementem a suliba, de csak majdnem: a tanár 3 nap után belátta, hogy rosszul döntött és végül újabb dolgozat nélkül megadta az ötöst év végére. Csak egy dologgal nem számolt: örökre elveszített Nagyfiú bizalmát, és ez senkinek sem tett jót.

Jó tisztában lenni azzal is, hogy a jegyeket nem én, a szülő kapom, hanem a tanuló gyerekem. Az ő felelőssége, kötelessége kijavítani őket, ha akarja. Ha ő megelégszik a kapott jeggyel (vagy úgy érzi, hogy az megfelel a tudásszintjének, vagy ugyan nem felel meg, de nem akar energiát fektetni a kijavításába), akkor – bármennyire is nem értek egyet ezzel – le kell nyelnem a keserű pirulát és el kell fogadnom a döntését. Bíznom kell abban, hogy az addigi nevelésem nem volt hiábavaló (és miért is ne hinnék benne?!) és a gyerekem időben észbe fog kapni és kitesz magáért a következő hónapokban.

A félévi bizonyítványba kapott jegy célja szerintem az ösztönzés kell(ene) hogy legyen: ha jobb jegyet kapott a gyerek, mint amire számított, vagy amit az átlaga alapján megérdemelt volna, akkor ez a tanár belé vetett bizalmát jelenti ("Látom, hogy igyekszel, figyelsz az óráimon, a tesztek ugyan nem mindig sikerülnek, de bízom benne, hogy következő félévben már ez is menni fog."), ha viszont a tanár lefelé kerekített, akkor azt üzeni, hogy "ideje rákapcsolni, többet várok tőled, legyél aktívabb, mutasd meg, mire vagy képes igazán".

Naiv vagyok? Lehet, de én a bizalmat tartom az emberi kapcsolatok egyik legalapvetőbb fokmérőjének, és igenis hiszek abban, hogy a tanárok többségét az osztályozó értekezleten a jegyek meghatározásakor nem a kicsinyesség, hanem az ösztönzés vezérli.

Címlapkép: Pixabay

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
Megcsinálták: kiadóvá vált a Fel! című rajzfilm ikonikus repülő háza
Az Airbnb megvalósította a Fel! című rajzfilm ikonikus repülő házát. Azok, akiknek sikerül lefoglalniuk, kapnak egy "ifjú felfedező" jelvényt.
Fotó: Airbnb - szmo.hu
2024. május 02.


Link másolása

A szálláshelyeket kiadó cég, az Airbnb most húzott egy merészet, és megvalósította a Fel! című rajzfilm ikonikus repülő házát az Icons program segítségével.

Ha valaki nem emlékezne rá, a 2009-es Disney-Pixar filmben feltűnik egy ikonikus ház, amely léggömbök segítségével repül az égen.

Az Airbnb most megcsinálta a valóságban ezt az építményt az új-mexikói Abiquiu városában. A házat több mint 8000 léggömb – illetve egy hatalmas daru tartja 50 láb magasan.

Brian Chesky, az Airbnb társalapítója és vezérigazgatója május elsején egy Los Angeles-i rendezvényen mutatta be a különleges házat.

Azok, akiknek sikerül lefoglalniuk az ikonikus lebegő házat, kapnak egy „ifjú felfedező” jelvényt. Aki pedig elvégez bizonyos házimunkát a ház körül, további jelvényeket kaphat, akárcsak Russell, az egyik szereplő a filmben.

Nem árt sietni, ha valaki szállást akar foglalni a repülő házban, ugyanis május 15-ig lehet csak jelentkezni erre a különleges élményre.

(via Unilad)

Link másolása
KÖVESS MINKET: