KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Így segítheted a vakvezető kutyákat és gazdáikat

Tudtad, hogy a fehér botot egy grófnő találta ki? És hogy egy vakvezető kutya kiképzése 2 millió forintba és két év munkájába kerül?

Link másolása

A hazánkban élő több tízezer - nagyjából 80 ezer - látássérült közül mintegy 150-en közlekednek vakvezető kutyával. Az alacsony szám oka, hogy kevés a pályázati lehetőség, így kevés a pénz, a társadalom sem ismeri eléggé a látássérültség gondjait, a vakvezető kutyák munkájáról pedig nincs elég információja az embereknek. Ma van a fehér bot világnapja.

vakvezeto (25)_1009x673

Egy vakvezető kutya képzése 1,5-2 éves korára fejeződik be, ekkor kerülhet gazdához és akár fél évre is szükség van az összeszokáshoz és a sikeres vizsgához. Az addig felmerült költség elérheti a 2 millió forintot.

A folyamat a megfelelő kutya kiválasztásával indul. Bizonyos fajták eleve nem alkalmasak arra, hogy vakvezető kutyát képezzenek belőlük, mivel a kutya sok fizikai és „személyiségbeli” feltételnek kell hogy megfeleljen (nyugodt, megbízható, nagy tűrőképesség és teherbírás, és még sok egyéb). A kiskutya eleinte nevelőszülőknél van, ez az időszak arra szolgál, hogy ingergazdag, természetes környezetben nevelkedjen. Ezt követően következik a kiképzése, a vizsgák, az együtt tanulás a leendő gazdájával, összeszoktatás, és később is szükség van ellenőrző vizsgákra.

vakvezeto3

Nincs a folyamatban olyan lépés, amit rövidebb idő alatt vagy sokkal olcsóbban meg lehetne oldani, mivel rendkívül fontos, hogy a kutya fizikailag és lelkileg is tökéletesen egészséges legyen, és hogy a kiképzése is kifogástalan legyen, hisz később a gazdája élete múlhat azon, hogy mindez rendben zajlott-e.

A megfelelően kiképzett kutya engedelmes és megbízható, figyelmét nem vonhatja el semmi olyan körülmény, ami általában érdekli a kutyákat. Gazdáját a szokásos útvonalakon biztonsággal kell hogy vezesse, az akadályokra figyelmezteti a gazdáját, vezényszavaknak engedelmeskedik. A vakvezető kutya képes arra, hogy a gazdája méreteivel gondolkodjon, tehát az olyan tereptárgyakat is akadálynak ismerje fel, ami a gazdáját a magassága miatt veszélyeztetné. Képes az értelmes engedetlenségre is, azaz ha gazdája parancsa veszélyt okozna, akkor ne engedelmeskedjen. Leggyakrabban labrador retrievert vagy német juhászkutyát nevelnek vakvezetőnek.

vakvezeto4

A Hajdúsági Vakvezető- és Segítőkutya Képzésért Alapítvány

Célja a látási- és más fogyatékossággal élő emberek komplex rehabilitációjához szükséges vakvezető- és segítőkutyák kiképzése. A képzési programban részt vevő kutyákat kiválasztják, tenyésztik, tesztelik, kiképzik, vizsgáztatják, használatát betanítják és az utógondozást is elvégzik.

A fejlesztő terápiák alkalmával gyerekekhez és idős klubokba látogatnak terápiás kutyáikkal. Igyekeznek megismertetni az egészségesekkel a segítő kutyák munkáját, a fogyatékkal élő embertársaink mindennapi nehézségeit és azt, hogyan tudnak velük kapcsolatot teremteni, nekik segíteni.

Ma Magyarországon az állam nem finanszírozza a vakvezető- és más segítőkutyák kiképzését. A pályázati lehetőségek és források szűkösek. A segítőkész emberek adományai sokat segítenek munkájukban.

Számlaszámuk: 61200261-11053521

(SZJA 1% nyilatkozathoz adószám: 18997006-1-09)

Bővebb információt az alapítványról ITT találtok.

vakvezeto6

A gazda a kutyát örökös használatba kapja díjmentesen. Ugyanakkor elfogadó és befogadó közösség szükséges ahhoz, hogy a látássérült ember merjen önállóan közlekedni, igényeljen vakvezető kutyát és ne érezze kényelmetlenül magát, bárhol jelenjen is meg négylábú társával. A rehabilitáció fontos eleme a közlekedés és tájékozódás megfelelő elsajátítása, sok esetben akár fél évig is tarthat a kutya kiképzőjével a leendő gazda ez irányú tréningje és csak ezután kezdődhet a kutyával való közlekedés. A vakvezető kutyával közlekedő látássérült ember látó segítő nélkül tudja élni mindennapjait, önállóan közlekedik, ügyet intéz, dolgozik.

Az állatasszisztált terápiával foglalkozó önkénteseik többsége pedagógus, gyógypedagógiai asszisztens. Az elmúlt évek során számos sérüléssel élő gyermek fejlődését is segítették. A foglalkozásokon például sikerült elérni, hogy egy-egy gyermek megszólaljon, vagy egy mozdulatot elsajátítson, még ha az fájdalommal jár is. A terápiás kutyák nélkül sok esetben megoldhatatlan probléma lenne mindez a gyógypedagógus számára, vagy lényegesen hosszabb időbeni folyamat.

2015-ben egy hallássérültet segítő kutya képzése is befejeződött, és a páros sikeres vizsgát tett.

vakvezeto1

Kisokos vakvezető kutyákhoz – és gazdáikhoz

Nem szabad a kutyát megsimogatni vagy megetetni. Munkája rendkívül nagy koncentrációt igényel, nem szabad elvonni a figyelmét, sem pedig rászoktatni arra, hogy ételt kunyeráljon.

Jelezzük, ha zöld a lámpa! A vakvezető kutya nem értelmezi a jelzőlámpákat, segítsük gazdáját azzal, hogy jelezzük, ha átkelhetnek az úton.

Segítsünk a tömegközlekedésben! A kutya nem ismeri fel a buszok számozását, ezért gazdájának segíthetünk.

Ne féljünk felajánlani a segítségét! A vakvezető kutya nem GPS: a kutya vezet, de a gazdája irányít. Ezért kérdezzük meg bátran, hogy tudunk-e segíteni. Egy egyszerű „Segíthetek?” kérdés is elég, de fontos, hogy közben megérintsük az illető karját, hogy tudja, hozzá beszélünk.

Erről a témáról bővebben ITT olvashatsz. A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének kiadványa arról, hogy hogyan lehet segíteni, ITT olvasható.

vakvezeto2

A fehér bot világnapja

Október 15. a fehér bot világnapja. Magyarországon közel 80 ezerre becsülik a vakok és látássérültek számát, nagy részük felnőttként veszítette el látását. Ennek oka elsősorban az öregedéssel együtt járó látásromlás, ezen kívül a cukorbetegség szövődménye, a zöld hályog, vagy különböző sérülések és balesetek.

A látássérültek másik csoportját a született és a gyermekkori vakok és gyengénlátók alkotják. A vezető ok a koraszülöttségből származó vakság. Ezen kívül a különféle szembetegségek is a látás részleges vagy teljes elvesztéséhez vezethetnek.

vakvezeto5

A fehér bot

A fehér bot a vakok utcai közlekedésének közismert és elengedhetetlen segédeszköze. Az ötlet a francia Guilly d' Herbemont grófnőtől származik. A 20-as években egyre zsúfoltabb párizsi utcán sétálgatva többször megfigyelte a nagy jármű- és személyforgalomban félénken és bizonytalanul közlekedő vakokat. Így jutott el egy könnyen felismerhető, kézben tartható eszköz gondolatáig. A fehér bot használata azért célszerű, mert mind a járművek vezetői, mind a gyalogosok távolról felismerik és tudják, hogy közöttük vak ember közlekedik. Használata fokozatosan terjedt el Európában és csaknem az egész világon.

Ha hasznos volt a cikk, oszd meg barátaiddal is!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Meghalt Csire Zsuzsi, a 21 éves lány, aki bakancslistán szedte össze élete utolsó kívánságait
Kétszer esett át szívátültetésen, de a második szívét sem fogadta be a szervezete. Egy ország fogott össze érte, hogy teljesülhessenek az álmai az utolsó hónapjaiban.

Link másolása

Tíz év küzdelem után meghalt Csire Zsuzsi, a bakancslistás lány – írja a Blikk. Idézik édesanyjának keddi posztját, aki azt írta:

„Imádott Édes Drága Zsuzsikánk tegnap este örökre búcsút vett tőlünk.”

A 21 éves lány kétszer esett át szívátültetésen, ám szervezete a második beültetett szívet sem fogadta be. Zsuzsi azzal a tudattal élt, hogy talán csak hetek, hónapok vannak hátra az életéből, mégis meg tudta őrizni a reményt. Bakancslistát készített terveiről és az egész ország összefogott azért, hogy valóra válthassák kívánságait. Így juthatott el például a tengerhez, nézhette meg az Operát, vagy simogathatott meg egy lovat.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
„Még mindig nem fogtuk fel, hogy már nincs többé” – rengetegen gyászolják a 21 éves Csire Zsuzsit, aki élete utolsó hónapjait bakancslistás céljai elérésével töltötte
„Nemcsak általunk kapott valamit, hanem mi nagyon-nagyon sokat kaptunk tőle. Tehát az a pozitív életszemlélet, amit ő adott, az nagyon sok mindenkit megérintett”.

Link másolása

Elhunyt Csire Zsuzsi. A 21 éves debreceni lányt sokan a szívükbe zárták. Mindig mosolygott és nála jobb szívű embert nem ismertek - így emlékeztek rá a segítői. A lány két szívtranszplantáció után hétfőn este halt meg. Mikor kiderült, hogy harmadik műtétre már nem lehet esélye, akkor bakancslistát írt, hogy mi mindent szeretne még megcsinálni. Sokan segítették az álmai megvalósításában.

Beállhatott tűzoltónak, különféle gyakorlatokon is részt vett, még az emelőkosárba is beszállt. A programot a Magyar Református Szeretetszolgálat Kutató- és Mentőcsoportja szervezte neki. De elvitték Rómába is.

Hegedűs Gábor, Magyar Református Szeretetszolgálat Kutató- és Mentőcsoport vezetője elmondta:

"Nemcsak általunk kapott valamit, hanem mi nagyon-nagyon sokat kaptunk tőle. Tehát az a pozitív életszemlélet, amit ő adott, az nagyon sok mindenkit megérintett".

A lánynak 10 éves korában volt az első szívátültetése, majd 2021 nyarán a második beavatkozásra várt, ekkor mondta el édesanyja az RTL Híradónak: "A mosolya ad erőt. Meg az, hogy nagyon nehéz neki is, és nagyon sokszor ő is azt mondta, hogy hagyjatok engem, mert ez így nem élet, de annyira édes természete van, melegszívű, segítőkész, jól tanul egy csupa szív kis lény. Minden ember megérdemli úgy gondolom, hogy esélyt kapjon".

Mikor kiderült, hogy a második szív is kilökődik, és a harmadik beültetésre már nincs esélye, akkor döntött úgy, hogy minden pillantot meg akar élni. Számtalan új dolgot próbált ki, fotózáson volt, hőlégballonnal emelkedett Budapest fölé.

Akkoriban nyilatkozta: "Annyi területen mutatja meg az élet nekem is, hogy van miért küzdeni és hogy mindenhol vannak kis túlélők".

Még a DEAC egyik mérkőzésén is ott volt, ahol a korongot ő dobta be. Nyitrai Daniella, sajtóreferens elondta: "A DEAC család tagja lett, tehét nagyon szerette a klubot és mi is nagyon megszerettük őt. Nagyon fog nekünk hiányozni az biztos, a mosolya, a kedvessége, a vidámsága, még mindig nem fogtuk fel, hogy már nincs többé."

VIDEÓ: Az RTL Híradó beszámolója


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Videón, ahogy egy sziámi ikerpár egyik tagja az esküvőjén táncol és csókolózik újdonsült férjével
Három éve lehetett az esküvő, de csak most került elő egy videó az esküvő táncról. A vőlegény meg is csókolja tánc közben a menyasszonyt.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 01.


Link másolása

Megtartották az egyik legismertebb sziámi ikerpár egyik tagjának és veterán katona vőlegényének esküvőjét, írja a Metro. Abby Hensel és testvére, Brittany azután lettek ismertek, hogy első sziámi ikerpárként túlélték a gyerekkort.

Az ikreknek korábban saját valóságshow-ja volt a TLC tévécsatornán, ám a műsor befejezése óta diszkréten kezelik a magánéletüket. Abby és Josh Bowling esküvőjét három évvel ezelőtt tarthatták, de csak nemrég került fel egy videó az internetre a menyasszony és a vőlegény táncáról:

A közös törzsű, deréktól lefelé összenőtt sziámi ikrek továbbra is Minnesotában élnek, ahol egy általános iskolában tanítanak.

A világ 1996-ban ismerhette meg őket még Oprah Winfrey műsorában, majd ezután indult az Abby és Brittany című reality.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Kiderült, hogy ki volt a mentős, akit milliók hallottak, ahogy telefonon át segített megmenteni egy három hónapos babát
Berényi Bálint családjában többen is az egészségügyben dolgoznak, így nem volt kérdés, hogy ő is az életmentést választja hivatásául.

Link másolása

Nemrégiben bejárta a netet egy hangfelvétel, melyet az Országos Mentőszolgálat osztott meg. Ezen egy édesanya hallható, aki azért hívta fel a mentősöket, mert a három hónapos babája nem vett levegőt. A csecsemő életét megmentette egy mentésirányító az édesanya segítségével.

Most pedig az is kiderült, hogy ki volt akkor a telefonnál, ki segítette a kétségbeesett anyát és a picit a távolból.

A mentőszolgálat a közösségi oldalán írta:

A mentésirányító, akinek milliók hallották a hangját

"Múlt héten az egész médiát bejárta az a hangfelvétel, amelyen a mentésirányító segítségével egy édesanya 3 hónapos gyermekén végez újraélesztést, sikerrel.

A felvételen Berényi Bálint bajtársunk hangja hallható, aki 2020. január 1-én csatlakozott az Országos Mentőszolgálat bajtársi közösségéhez, mint gépkocsivezető. Azóta elvégezte ápolói tanulmányait is és már mentőtechnikusként teljesít szolgálatot Kistelek Mentőállomáson. Idén új kihívásokat keresett, így kivonulói szolgálata mellett év elején mentésirányítói feladatot vállalt a Szegedi Mentésirányításon.

Bálint családjában többen is az egészségügyben dolgoznak, így nem volt kérdés, hogy ő is az életmentést választja hivatásául. Munkájában a változatosság és a bajtársi közösség motiválja. Köszönjük áldozatos munkáját, további sikereket kívánunk, a mentésben résztvevőknek gratulálunk!"


Link másolása
KÖVESS MINKET: