Hosszú Katinka is megszólalt a Széchy-botrányról: Nem engedhetjük, hogy a pozícióféltés normalizálja a múlt bűneit
Egyre nagyobb botrány övezi azt a május elején megjelent könyvet, amely Széchy Tamás, a legendás úszóedző munkásságát élteti. Az „Élet – Mű – Örökség” című kötet szerzői Sós Csaba jelenlegi szövetségi kapitány, Hargitay András olimpiai bronzérmes úszó és egykori kapitány, valamint Tóth Ákos úszószakember. A könyv célja az volt, hogy méltó módon emlékezzen meg Széchyről, akinek tanítványai összesen 69 érmet hoztak el világversenyekről.
Batházi Tamás egykori olimpikon úszó a kötet megjelenése után a közösségi oldalán mutatott rá: szerinte elfogadhatatlan, hogy egy ilyen embernek 2025-ben emléket állítsanak. Posztjában azt írta, hogy Széchy Tamás sikerei mögött egy „pedofil ragadozó” rejtőzött, aki több tucat fiatal fiút zaklatott szexuálisan, miközben rendszeres fizikai bántalmazásnak is kitette őket. A sportoló bejegyzése után a sajtó több áldozat vallomását is nyilvánosságra hozta.
Széchy Tamás 21 éve halt meg, és a könyv szerzői szerint művük az úszósport egyik legnagyobb alakja előtt kíván tisztelegni. A megjelenése óta azonban egyre többen kérdőjelezik meg, hogy valóban helyes-e így emlékezni rá.
Hosszú Katinka ugyancsak megszólalt az ügyben. Az olimpiai bajnok úszó friss Facebook-bejegyzésében leszögezte: „a pedofíliának semmilyen formában, semmilyen szinten nincs helye az egyetemes sportban – sem az edzői pályán, sem a vezetésben, sem a háttérben.” Az egykori sportoló kiemelte, hogy a gyermekek védelme nem lehet alku tárgya, és ez minden sportközösség számára alapvető elvi minimum kell, hogy legyen.
A sportoló elárulta, hogy tanulmányozta az áldozatok beszámolóit, és pszichológussal is konzultált a témában. Együttérzését fejezte ki az érintettek felé, és hangsúlyozta: az igazság kimondása az első lépés a gyógyulás felé.
Hosszú szerint a trauma elfojtása sokáig a túlélés eszköze volt, de ez mára egy önmagát újratermelő rendszert hozott létre. Megdöbbentőnek tartja, hogy vannak olyan egykori áldozatok, akik ma döntéshozó pozícióban ülnek, és mégis azok mellé a minták mellé állnak, amelyek korábban őket is megsebezték.
Hosszú Katinka nem nevezett meg senkit, de világosan utalt rá, hogy a sportág vezetésében olyanok is jelen vannak, akik részei a fájdalmas múltnak. Úgy fogalmazott: „Nem az ő személyes múltjuk a kérdés, hanem az, hogy vezetőként ma milyen példát mutatnak.”
Az olimpikon határozottan kijelentette: „Amíg egy korábban köztudottan bántalmazó múlttal rendelkező edzőt dicséret övez, addig nem beszélhetünk valódi feldolgozásról.” Hozzátette: ha a visszaélést nem nevezzük nevén, az nemcsak az igazság hiányát jelenti – hanem veszélyt is hordoz a következő generációkra nézve.