KULT
A Rovatból

Hollywood legzárkózottabb színésze bármit eljátszik, és tudja magáról, hogy zseni – Cillian Murphy Oscart nyerhet jövőre az Oppenheimerért

A Birmingham bandáival futott be, most van a csúcson a karrierjében, de a közönség női oldalát a magánélete érdekli leginkább. A titokzatos színész rajongótábora idén sokszorosára duzzadt.

Link másolása

Ki ez a csávó? – kérdezték sokan, akik nem látták a 28 nappal később című filmet vagy a Birmingham bandáit, de idén beültek a kötelező nagyon várt mozira, az Oppenheimerre. Cillian Murphy alakítása visszafogott, de szuggesztív a filmben. Beugorhatott, hogy hány moziban láthattuk már karakteres mellékszerepekben, esetleg fontosabb figurák bőrébe bújva. De idén nyárig nem érdekelte a közönséget annyira, ki ez a furcsa, introvertált fazon, aki nem teszi ki az ablakba a magánéletét, viszont dedikált színész, és gyakorlatilag bármit eljátszik.

Emily Blunt mesélte egy interjúban Murphyről, akivel többször is együtt dolgozott, hogy milyen fegyelmezett, olyannyira, hogy

egy forgatási nap után nem ül le iszogatni a kollégáival, hanem hazamegy, lezuhanyozik, és lefekszik aludni. Egy alkalommal mégis sikerült elrángatniuk egy bárba,

ahol azonban épp a nagyszerű Birmingham bandáinak (Murphy kultikussá vált karaktere a sorozat főszereplője, Tommy Shelby) rajongói rendeztek legénybúcsút, pengesapkásoknak öltözve. A sorozat épp a csúcson volt népszerűségében, ezért valószínűleg a társaság szétszedte volna a színészt, aki ikonikus, sorozatbeli, hátul élesen felnyírt frizuráját viselte. Így aztán Blunt és a többiek rádobtak egy kapucnis pulcsit Murphyre, és villámgyorsan kimenekítették a helyről.

Ez az incidens sokat elárul a színészről, aki nem szereti a felhajtást, több mint két évtizede él együtt Hollywoodtól távol a családjával – feleségével, akit a karrierje elején ismert meg, két gyermekük született -, és nincs igénye a reflektorfényre. Dolgozni szeret, azt azonban annál inkább.

Cillian Murphy ír származású, 1976. május 25-én született hatodik gyermekként Douglas városában, Cork megyében, Írországban. A karrierje igazán a 2000-es évek elején indult be, amikor főszerepet játszott a Danny Boyle által rendezett 28 nappal később című zombi-horrorfilmben (2002). Az igazi hírnevet a 2005-ös Batman: kezdődikkel szerezte, amelyben Christopher Nolan rendezte. Innentől nem volt megállás. Ráadásul Nolan sem engedte el a kezét.

Murphy a Peaky Blinders, azaz a Birmingham bandái című televíziós sorozat főszereplőjeként is ismertté vált, a karizmatikus gengszter szerepével, aki az 1920-as és 1930-as évek Birminghamjében éli világát és jut egyre magasabbra a maffiózó-ranglétrán. Egy interjúban azt mesélte,

a sorozat előtt egyetlen találat volt a Peaky Blindersre a Google-ben, azaz a pengesapkásokra, akik valóban végezték „áldásos” tevékenységeiket a korabeli Birminghamben. A sorozat óta a találatok száma 70 millió.

Miután beindult a karrierje, olyan filmekben játszott, mint a Napfény (2007), az Eredet (2010), a Dunkirk (2017) és a Hang nélkül második része (2020). Murphy híres a visszafogott stílusáról, és a magánéletét a nyilvánosság elől távol tartó magatartásáról. Épp ez a visszafogottság képezi az őt övező misztikus aurát, és az Oppenheimer után ezért dagadt fel erősen a rajongói bázisa, nyilván amellett, hogy az alakításáról csak szuperlatívuszokban beszélhetünk, és szinte biztos, hogy ott lesz a férfi főszereplők Oscar-jelöltjei között a neve jövőre.

Az interjúkon is visszafogott, intelligens nyilatkozó Murphy – aki leginkább kardigánt visel, azért Emily Blunt rendszerint nem bírja megállni, hogy ne viccelődjön rajta – minden megszólalásában az adott projekttel kapcsolatos alázatos hozzáállását bizonyítja. „Nem lehet könnyű egy színész mellett élni” -, mesélte egy alkalommal a vörös szőnyegen. –

Minden elismerésem a feleségemé. Volt, hogy néhány nehéz szerepet, például Thomas Shelby sötétségét hazavittem, és ha évekig élsz ilyen közelségben egy karakterrel, az meglátszik a viselkedéseden is. Utána el kell engedni.”

Mindazonáltal sokszor nem bírja elrejteni az unalmát, ami a nyilvános szerepléseit illeti. Rengetek TikTok, YouTube-video mutatja meg, milyen az, amikor Murphy unatkozik egy sajtókörúton, és igazából még könnyű is azonosulni vele (az istenért, kérdezzen már tőle valaki valami igazán érdekeset):

Murphy képességei nemcsak a színészi tehetségében merülnek ki: több nyelven is beszél, köztük franciául és spanyolul. Nyelvi készségei hasznosak voltak a filmes projektjei során, így az Oppenheimerben is. Egyébként meglehetősen ambiciózus is, és pontosan tudja magáról, mire képes.

Thomas Shelby szerepére például a kreátor eredetileg Jason Stathamet nézte ki, de azért ránézett Murphyre is, aki nagyon akarta a szerepet, viszont aki alkatánál fogva elég vézna volt akkoriban, és nem felelt meg annak a típusnak, akit Shelby-re képzeltek. Miután megtudta, hogy valószínű nem ő lesz a befutó, a meghallgatása estéjén még küldött a kreátornak egy üzenetet, ami végül mindent átírt, és ő játszhatta a gengsztert. Hogy mit írt arra válaszul, hogy nem olyan férfias, erőteljes figura, mint Statham? Ennyit, ez állt az sms-ben: „Ne feledd, hogy színész vagyok.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Tordy Géza a halála előtt intézetbe akart költözni, memóriazavarai miatt hagyott fel a színészettel
Ezt mondta el barátja, a Jászai-díjas Körtvélyessy Zsolt. Két hónappal halála előtt találkozott utoljára a művésszel.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 30.


Link másolása

Május 1-jén ünnepelné a 86. születésnapját Tordy Géza. Halála előtt tíz évvel már visszavonult a színpadtól, az okokról azonban soha nem beszélt. Most az egyik legjobb barátja, Körtvélyessy Zsolt árulta el a Blikknek, hogy a Nemzet Színésze a memóriazavarai miatt kényszerült felhagyni a munkával, majd elvonulni a nyilvánosság elől.

„Géza volt az egyik legjobb és legrégebbi barátom, hetven éve ismertük egymást. Nagyon megrázott a távozása. Szegény az évek során egyre több betegséggel küzdött. Bár egyedül élt, sokat volt kórházban, és szó volt arról is, hogy állandó jelleggel bevonul egy intézetbe, mert nem akar senki terhére lenni.”

– mondta Körtvélyessy. Úgy látta, Tordy elszánt volt elhatározásában, arra azonban már nem került sor. A színművész úgy emlékszik, az egészségügyi problémák közül Tordyt leginkább memóriazavara viselte meg, emiatt hagyta abba a színészetet is.

Nagyjából tíz évvel ezelőtt kényszerült a visszavonulásra, mert a memóriaproblémái miatt már nem tudta megtanulni a szöveget.

Ez nagyon megviselte, és a korábban mókamesterként ismert Gézából zárkózott, megkeseredett embert lett.

Ez volt az oka annak is, hogy ennyire kizárt az életéből mindenfajta szereplést. Ő egy nagyon elkötelezett színész volt, aki szinte mindent képes volt alárendelni a munkájának, és nagy törést okozott, hogy ennek vége. Emlékszem, bár a Hadik-filmben mind a kettőnknek csak egy kis szerepe volt, azt mennyire élvezte.” – mondta Körtvélyessy. A Jászai-díjas színész rendszeresen tartotta a kapcsolatot Tordyval. Két hónappal a halála előtt találkoztak is. „Szerveztük már a következőt, valami közös főzést, ami már nem jöhetett létre”. – zárta gondolatait Körtvélyessy Zsolt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Meghalt András Ferenc
A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

Link másolása

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

– írták.

Link másolása
KÖVESS MINKET: