SZEMPONT
A Rovatból

Saját zenei fesztiválról álmodik a lány, aki Hollandiába ment tanulni

Shelly már a budapesti felvételin is elcsodálkozott, de ami Hollandiában várt rá, arra nem volt igazán felkészülve. De csak azért is bebizonyította, hogy neki sikerülni fog.


Shelly már kamaszként tudta, hogy mit szeretne csinálni: az volt az álma, hogy külföldön tanuljon, és ha „nagy” lesz, akkor majd a zenei fesztiválok világában szeretne dolgozni. Ezért döntött úgy, hogy az egyik legjobb holland egyetemet célozza meg.

Már a felvételi is egészen különös volt. Sikerült bejutnia, de a kezdet sokkal nehezebb volt, mint amire számított. Saját magáról is új dolgokat tudott meg. De sikerült talpon maradnia, és hamarosan befejezi a tanulmányait.

Megszerette Hollandiát, Hágát, az ottani életet, megtanult csapatban gondolkodni, két fiúval együtt élni és reálisan gondolni a jövőre.

Milyen nehézségekkel kell szembenézni egy speciális holland egyetemen, mi kell ahhoz, hogy elfogadják őt, és ő is megtalálja a helyét egy új közegben, hogyan lehet úrrá lenni a saját félelmein – mindezekről mesélt nekünk Shelly.

Scheveningen, a tengerpart8 (Copy)

Korai döntés

Azok közé az emberek közé tartozom, akik már fiatalon tudják, hogy mit szeretnének majd csinálni. Én már 16 évesen eldöntöttem, hogy Hágában a HotelSchool The Hague egyetemre szeretnék járni. Az volt az álmom, hogy saját zenei fesztiválom legyen. Most már persze, ez az elképzelés szelídült és megelégednék egy állással is egy zenei fesztiválnál.

Ez az egyetem a világon az egyik legjobb

Ahhoz, hogy a kamaszkori álmomat meg tudjam valósítani - úgy gondoltam, és még most is azt gondolom, hogy - a vendéglátásban kell elhelyezkednem. Persze, ez így furán hangzik, hiszen Magyarországon a vendéglátás mást jelent, mint külföldön. Többek között ezért is döntöttem úgy, hogy külföldön fogok egyetem után nézni.

Ekkor már a barátom bátyja Hollandiában élt és elvégezte azt az iskolát, ahova most én járok. Ő mesélt az egyetemről és én egyből beleszerettem. Kisebb kutatás után kiderült, hogy az az iskola nagyon is jó. A tízedik legjobb a világon, és az ötödik legjobb Európában.

Scheveningen, a tengerpart (Copy)Scheveningen, a tengerpart2 (Copy)

A felvételi egészen más volt, egy hotelt kellett tervezni

Nagyon más az oktatás ezen az egyetemen, mint akár Magyarországon vagy más holland egyetemen. Ezért a felvételi is teljesen máshogy zajlott és más időben is.

Sokkal inkább azt nézték, hogy az iskolába, a közösségbe való vagy-e, és hogy milyen a személyiséged, kevésbé volt fontos, hogy milyenek a jegyeim. A belépő a nemzetközi nyelvvizsga volt.

Elkérték az éppen aktuális jegyeimet is, bár nem hiszem, hogy nagyon megnézték volna.

A felvételi egy egész napos program volt, ami az elejétől a végéig angolul folyt. Eljöttek Magyarországra és egy hotelben rendezték meg a felvételit. Két csapatra osztottak minket, és egy hotelt kellett terveznünk. Semmilyen más instrukciót nem kaptunk. Csak annyit fűztek hozzá, hogy van fél óránk... Kaptunk, papírt, tollakat és filceket. Ketten bent maradtak megfigyelni minket, és folyamatosan jegyzeteltek. Mind tudtuk, hogy itt az idő, produkálni kell, és attól függően, hogy kit milyen fából faragtak, tette mindenki a dolgát. Nem akartam túlkiabálni senkit, de nem is akartam, hogy elnyomjanak. Ez után volt még három interjú egy tanárral, egy akkori diákkal és egy volt diákkal. Mindenki rettentően kedves és megértő volt.

Meg kell tanulni előbb tájékozódni

Itt Hollandiában rengeteg segítséget kaptam a barátom testvérétől, a bankszámla nyitásától a telefonos társaság kiválasztásáig. Korábban megtettem, hogy ami eszembe jutott probléma, azt azonnal megkérdeztem, ahelyett, hogy utánajártam volna. Ám végül rávezetett, hogy érdemes előbb tájékozódni, szétnézni akár az interneten és csak utána kérdezni.

koleszbol (Copy)koleszbol2 (Copy)

Embert próbáló volt az első időszak

Az első időszak borzalmas, nehéz, embert próbáló volt. Nagyon nagy önbizalommal indultam neki az új életemnek, azt gondolván, hogy nekem ez nehézségek nélkül menni fog. Nagyot tévedtem. Bele se gondoltam, hogy mennyi minden fog történni és változni.

A legelső, amiben tévedtem az az angol nyelvtudásom volt.

Úgy gondoltam, hogy nagyon jól beszélek angolul, hisz felvettek és a nyelvvizsgám is sikerült. Egy nagy frászt. Lehet, hogy magyar viszonylatokhoz képest jó volt az angolom, de az iskolámban tanuló diákok szintjéhez képest sehol sem voltam.

Rengeteg olyan szó előjött előadásokon, amiket még életemben nem hallottam vagy láttam leírva, úgyhogy az első jó pár hónapom szótározással telt.

A második, amiben tévedtem az a személyiségem. Mindig is azt hittem, hogy nyitott vagyok, beszédes és könnyen barátkozok. Ez itt az egyetemen nem mutatkozott meg. Visszatekintve, világossá vált, hogy a nyelvi akadályok miatt. Nem tudtam magam kifejezni, elég gyorsan reagálni vagy viccelni. Persze, még így is voltak olyan emberek, akiket ez nem zavart és bátran beszéltek, ahogy tudtak. Soha nem hallottam senkiről, hogy kigúnyolták volna az angol anyanyelvűek.

Az én számomra - akkor még ismeretlen - nyuszi természetem miatt nem mertem beszélni. Emiatt persze nehezen tudtam barátkozni. Nagyon kedvesek voltak a többiek és mindig mindenhova hívtak, de egy idő után nem volt kedvem menni, hisz nem tudtam lépést tartani velük a nyelvi gondok miatt. Ezt addig csináltam, amíg három hónap múlva valami végül bekattant bennem, és eldöntöttem, hogy akkor is beszélni fogok, ha kell, ha nem. Ezután a döntés után már könnyebbében mentek a dolgok. Még mindig féltem, de egy pár mondat után már belejöttem.

Ez nagyon lökött az angol nyelvtudásomon. Aztán nagy lökést adott, amikor Mallorcára mentem gyakorlatra egy ötcsillagos szállodába. Ez életem egyik legmeghatározóbb eseménye volt. Munkanapjaimon folyamatosan angolul beszéltem a munkatársaimmal és a vendégekkel, így kénytelen voltam belerázódni a dolgokba.

Mallorca, Port De Soller3 (Copy)Mallorca, Port De Soller5 (Copy)

A csapatmunka fontos

Az első évben kötelezően kollégiumban laktunk, többek között azért is, hogy tanuljunk meg együtt élni és alkalmazkodni, hisz a csapatmunka végig jellemző az évek során.

16-an osztozkodtunk egy konyhán, négyen lányok egy fürdőszobán, és megosztottam a szobámat egy másik lánnyal. A félig német, félig Curacao-i lánnyal nagyon sok jó közös élményem volt. Ő is sokat segített csiszolni a nyelvtudásomat. Kezdetben ugyan előtte sem mertem beszélni, hisz tökéletesen beszél angolul, de aztán egyre jobban megismertem és egyre könnyebb lett vele a kommunikáció is.

Nagyon más az oktatás

Az itteni egyetem egészen más, mint az otthoniak. Rengeteg kommunikációs óránk van, ahol különböző helyzeteket boncolunk és oldunk meg. Ezeket színészekkel játsszuk el és gyakoroljuk ki. Ezek üzleti és személyes problémák is lehetnek.

Az én kampuszomra kb. 1000 diák jár, így nagyjából mindenki ismer mindenkit és a tanárok is tudják már a második vagy harmadik évre, hogy ki kicsoda Az óraink maximum 20 fősek de leginkább tíz, ezért személyes a kapcsolat tanár és diák között.

Mindenkinek van egy mentora, akihez bátran fordulhat a diák, ha valamit nem ért, vagy segítségre van szüksége, akár iskolai, akár személyes ügyekben.

Egy tanév négy blokkból áll, mindegyik blokkban van legalább két tantárgy, és azokból az egyik biztos, hogy csapatmunka. Rengeteg időt kell csapatban töltenünk, ami hihetetlen sok mindekre megtanít. Például, hogy hogyan kell kezelni, motiválni különböző embereket, vagy, hogy te hogy viselkedsz stresszes helyzetben vagy épp egy veszekedés közepette.

Az iskola egyik fő fókuszpontonja az, hogy felkészítsen az életre. Emiatt van nagyon sok gyakorlat benne. A 4 éves képzésből 1 év a szakmai gyakorlat, és a három év alatt 15 hetet az iskolának dolgozunk.

Ez megint csak furán hangozhat otthon. Az iskolának ugyanis van egy hotelje, három étterme és egy kávézója, amit diákok irányítanak. Az első évesek végzik a fizikai munkát, főzést, takarítást, eladást, kiszolgálást, míg a másod évesek végzik a menedzser oldalát, tervezést, rendelést, pénzügyi feladatokat, és az első évesek értékelését, akiket meg is buktathatnak. Persze, mindezt az oktatók is felügyelik.

Scheveningen, a tengerpart3 (Copy)Scheveningen, a tengerpart4 (Copy)

Cél: a magyar zenei fesztiválok

A második gyakorlatomat nyáron Hollandiában szeretném megcsinálni, egy itteni zenei fesztiválnál, és közben lehetőségem lenne a holland nyelvet is tanulni. Ha végzek, akkor a magyar zenei fesztiválok világában szeretnék elhelyezkedni. Jó lenne fejleszteni a két ország kapcsolatát is, hisz rengeteg holland látogatja és szereti a magyar fesztiválokat.

Anyagilag megterhelő a diákélet

Anyagilag nagyon megterhelő itt is a diákélet. Bár részmunkaidőben dolgozom, nagykövetségeken pincérkedek, de egyedül nem lennék képes finanszírozni a kinti létet és az iskolát. Háromszor annyiba kerül minden, mint otthon. Nagyon szerencsés vagyok, hogy anyukám támogatja a taníttatásomat és az itteni életem. Nélküle nem tudtam volna érettségi után itt elkezdeni az egyetemet. Rettentő hálás vagyok neki és alig várom, hogy legyen egy rendes munkám és tudjak kompenzálni neki. Ő persze, mindig mondja, hogy nem kell, de engem mindenképpen megnyugtat ez a tudat.

Scheveningen, a tengerpart5 (Copy)

Ezzel a tudással sokfelé lehet indulni

Az iskola neve megtéveszthető lehet, hisz magába foglalja a hotel szót. De elvégezve az egyetemet, nem csak a hotel szakmában lehet elhelyezkedni, sőt. A végzett diákok 80 százaléka nem is teszi. Rengetegen kezdenek saját vállalkozásba, már iskola alatt is, éttermet nyitnak, vagy elmennek különböző cégekhez pénzügyi területre, akár a világ más pontjára.

Az iskola ad egy olyan tudást, amivel biztosítja, hogy el fognak tudni helyezkedni a diákjai.

Azért jut idő kikapcsolódásra is

Az iskolánknak van szerződése egy konditeremmel, így a vizsgaidőszak kivételével oda járok, szinte minden nap. Jó időben, szigorúan iskola után, sokszor megyünk ki a tengerparti éttermekbe teázni és élvezni a napsütés. Hága ruhavásárlásra is kitűnő. Hollandiában nem bevásárló központok vannak, hanem bevásárló utcák, mint nálunk a Váci utca. Ez viszont limitalja a vásárlós napok számát, hisz elég gyakran esik az eső.

Scheveningen, a tengerpart6 (Copy)Scheveningen, a tengerpart7 (Copy)

Remek a kapcsolat a helyiekkel

A helyiekkel remek a kapcsolatom. Hárman élünk egy lakásban, a barátom és egy holland srác, aki az én egyetememen végzett. Az évek során megismerkedtünk az ő holland barátaival és egy nagyon szoros és jó baráti kötelék alakult ki. Rengeteget járunk egymáshoz vacsorázni, vagy együtt karácsonyozunk. Ők is meglátogattak minket Magyarországon, mikor jöttek a Sziget fesztiválra. Ekkor mi mutattuk meg nekik az országunkat.

Könnyebb a fiúkkal

Hágában élek a magyar barátommal és egy holland sráccal. Egy helyes, teraszos kis lakást bérlünk a tengerpart mellett. Azt gondolná az ember, hogy nehéz lehet két fiúval élni, de miután nem vagyok egy tipikus „csajos” lány, így nagyon jól kijövünk mi hárman. Sokkal nehezebb volt négy lánnyal együtt élni egy éven keresztül. Majdnem minden este együtt főzünk és együtt vacsorázunk, és minden héten vasárnap takarítunk.

A közlekedés itt nagyon jól ki van találva. Egy cég üzemelteti az összes tömegközlekedési eszközt, így egy kártyát kell igényelni és az jó az összes járműre. Ezt az utazó kártyát össze lehet hangolni a bankkártyánkkal és az lehúz annyi pénzt, amennyi szükséges az utazáshoz.

hollnad barat (Copy)

Nehezen szervezhető már a kapcsolattartás az otthoni barátokkal

Az elején kevésbé tudtam tartani a kapcsolatot a barátaimmal. Amikor hazamentem, akkor a családommal szerettem volna lenni és későn kezdtem el szervezni találkákat a megmaradt barátaimmal. Középsulis időkből van négy barátom, az egyikük Skóciában tanul, ami nem könnyíti meg a találkozások megszervezést.

Hollandiában kell a holland nyelv

Ha valaki azt tervezi, hogy Hollandiában szeretne élni, annak előbb vagy utóbb meg kell tanulnia hollandul.

Mindenki beszél angolul, de segíti a beilleszkedést, ha az ember beszéli az adott ország nyelvét.

Ezt igaznak gondolom az összes országra. Úgy gondolom, hogy ha valaki tényleg szeretne dolgozni és mindent belead a keresésbe, akkor annak meg lesz a gyümölcse. Lehet, hogy nem a legmagasabb pozícióban fog kezdeni, de értékelni fogják a munkaadói az erőfeszítéseit és lesz lehetősége a fejlődésre.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Kiss-Benedek József: A magyar kormány sohasem fogja beismerni, hogy kémeket küldött Ukrajnába
A körülmények azonban arra utalnak, hogy amit az ukránok állítanak, igaz lehet – mondja a biztonságpolitikai szakértő, aki három évtizeden át dolgozott a katonai hírszerzésnél. Mivel Ukrajnában hadiállapot van, az elfogott házaspár súlyos büntetésre számíthat.


Pénteken az Ukrán Biztonsági Szolgálat közleménye szerint lelepleztek egy magyar katonai hírszerzés által működtetett kémhálózatot, amelynek célja az ukrán védelmi rendszerek feltérképezése volt. Az ügynökség szerint a hálózat két tagját őrizetbe vették, és azt állítják, hogy közvetlenül a magyar hírszerzés megbízásából dolgoztak.

Az SBU szerint nemcsak az S–300-as légvédelmi rakétarendszerek pozícióira volt kíváncsi Budapest, hanem azt is vizsgálták, hogyan reagálna a lakosság, ha magyar katonák vonulnának be Kárpátaljára. A magyar kormány visszautasította az állításokat, lejáratókampányról beszél, és válaszként kiutasított két ukrán diplomatát, akik Szijjártó Péter szerint fedésben dolgozó ukrán kémek voltak. Az ukránok erre szintén kiutasítottak két magyar diplomatát. Igaz lehet az ukránok állítása, azaz valóban magyarok kémkednek Ukrajnában? Erről beszélgettünk Kiss-Benedek József biztonságpolitikai szakértővel, a Katonai Felderítő Hivatal nyugállományú ezredesével.

– Elképzelhető, hogy valóban magyar hírszerzők dolgoztak Ukrajnban?

– Úgy gondolom, hogy ennek van némi alapja. Különben miért utasított volna ki a külügyminisztérium két ukrán diplomatát? Elég nyilvánvalóan kémkedésről van szó, ami azt jelenti, hogy a magyarok indították, és ebben nagy valószínűséggel magyar nemzetiségű ukrán állampolgárok érintettek. Két fő, állítólag egy család, tehát férj és feleség. Őket őrizetbe vették. Folyik a kihallgatásuk, vagy tesznek vallomást, vagy nem. Nyilván hosszabb időn keresztül végezték ezt a tevékenységet, és az is valószínűsíthető, hogy egy jó ideje már figyelik őket az ukránok.

– Mennyire bevett dolog, hogy nem ellenséges szomszédos országba kémeket küldjön egy állam?

– Teljesen bevett dolog, gyakorlat.

– Az is lehet, hogy Magyarországon például szlovák kémek dolgoznak?

– Nem biztos, hogy szövetségen belül kémkednének, de Ukrajna nem szövetséges ország, és itt azért egy háborúban álló országról van szó. Ezzel kapcsolatban vannak hírigényei a magyar hírszerző szolgálatoknak is, akik ezt végrehajtották.

– Előfordulhat, hogy más NATO-szövetségesek is rádolgoznak az ukránokra?

– Nem hiszem, hogy ebben a stílusban dolgoznának, de mi szomszédok vagyunk. A NATO-n belül sem Portugália feladata az, hogy információkat gyűjtsön Ukrajnáról.

– Az ukránok szerint a kémhálózat tagjai azt is megpróbálták felmérni, hogyan fogadná a lakosság, ha esetleg magyar csapatok lépnének ukrán földre.

– Ez szerintem már inkább politika. Ez a politikai hírszerzés kategóriájába tartozik. Nyilván felmérik ezeket a dolgokat, politika megrendelésére a hírszerzés gyűjt olyen adatokat, amire a politika kíváncsi.

– De milyen céllal gyűjthet ilyen adatokat, hiszen a magyar kormány azt hangsúlyozza, hogy nem akarnak belesodródni a háborúba?

– Egy dolog az, hogy mit hangsúlyoz, egy másik dolog a valóság. A kommunikáció és a valóság nem feltétlenül esik egybe. Attól, hogy mi barátok vagyunk, attól még kíváncsiak lehetünk arra, hogy a másik oldal különböző dolgokat hogyan képzel el, pláne egy háborús helyzetben.

– Előfordulhat, hogy a valódi megrendelő nem is a magyar kormány?

– Azt nem hiszem, hogy ne a magyar kormány lenne a megrendelő.

– Vannak olyan spekulációk, hogy inkább orosz érdek ilyen módon kémkedni.

– Spekuláció lehet, de akik végrehajtották, az eddig nyilvánosságra került adatok alapján a magyar kormányhoz kötődnek, és nem máshoz.

Hogy aztán ezt a magyar kormány továbbadja-e, azt nem tudom, de a helyzet az, hogy itt inkább a magyar érdekeknek megfelelő adatgyűjtés folyik.

Nem hiszem, hogy nekünk kellene az ukránok ellen hírszerzési adatokat gyűjteni közvetlenül a határ mentén az oroszok részére, akik egyébként meglehetősen otthon vannak Ukrajnában.

– De nekünk mi érdekünk van abban, hogy olyan adatokat gyűjtsünk, hogy milyen fegyverzet található Kárpátalján?

– Szomszéd országról van szó, és azért kíváncsiak vagyunk arra, hogy mi van ott pontosan. Jó, ha tudjuk, hogy mi van a szomszédos országban.

Ez a katonai hírszerzés feladata. Amiben benne van az is – ez teljesen természetes –, hogy érdekel bennünket, milyen haditechnikai eszközök vannak a határ túloldalán.

– Az elhárításnak viszont az a feladata, hogy a kémeket elkapja. Ez most itt megtörtént. Mi várható? Őket elítélik, vagy kicserélhetik valakikre?

– Ezt nem tudom megmondani, ezt majd a bíróság fogja kimondani, de szeretném megjegyezni, hogy Ukrajnában hadiállapot van. Ez a cselekmény, ha ez megtörtént, ha igaz, akkor kémkedésnek minősül, és hadiállapotban ezeket nagyon súlyosan büntetik.

– Egy olyan ország, amelyik jelenleg élet-halál harcát vívja egy hatalmas ellenséggel szemben, miért jelentene veszélyt ránk? Okos dolog-e kémkedni vele szemben?

– A kémkedés a második legősibb mesterség a világon, folyik az békében és háborúban egyaránt. Vannak szervezetek, amelyeknek ez a feladata. A hírszerzési szolgálatokat azért tartják, hogy információkat szerezzenek az ország érdekének megfelelően. Az elhárításnak meg az a feladata, hogy megakadályozza ezeket. Tehát ezek dolgoznak. Hogy most ez erkölcsös-e, az egy teljesen más kérdés. Ha a kormányzatnak szüksége van rá, akkor természetesen igen.

– Ezek szerint a magyar kormányzatnak szüksége volt ezekre az adatokra?

– Ha a magyar kormány hajtotta végre, és ez igaz, akkor nyilvánvalóan igen. Ha nem, akkor lehet, hogy egy fake news, és lehet, hogy csak az ország lejáratását szolgálja, ezt én most nem tudom megmondani.

– Korábban azt mondta, hogy amit eddig tud, abból arra következtet, hogy ez valószínűleg igaz lehet.

– Nagyon úgy néz ki, hogy ez igaz lehet azok alapján, amik megjelentek különböző hírügynökségeknél.

– Mi alapján gondolja mindenképpen, hogy igaz? Én például ezt nem tudnám kihámozni.

– Én ezen a területen dolgoztam több mint 30 évet, tehát körülbelül ki tudom hámozni, hogy mi az, ami érdekes, és

ezek az adatok, amikről itt szó van, beleillenek a képbe.

– De ezt az ukrán elhárítás is tudja, és adott esetben tud ilyen ügyet kreálni.

– Hogyne tudnának. Azért mondom, hogy ha igaz, és nem egy kreátum. Csak ha az elhárítás ezeket az embereket már figyelte, nem beszélve arról, ha beismerő vallomást tesznek, akkor azért nem biztos, hogy azt kell mondani, hogy ez nem igaz.

– A magyar fél be fogja valaha ismerni, ha valóban kémkedés történt?

– Nem. Nem fogja beismerni, de az az ukrán bíróságot nem hiszem, hogy befolyásolja. Meglátjuk, hogy az ukránok milyen bizonyítékot tesznek közzé. Ha vannak terhelő bizonyítékok, és azokat elfogadja a bíróság, akkor onnantól kezdve teljesen mindegy, hogy mit mondanak a magyarok.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SZEMPONT
A Rovatból
Kicsoda Robert Francis Prevost, aki első amerikaiként lett pápa?
A 69 éves egyházfő reformszellemű, és jól ismeri a katolikus egyház megosztottságait. Latin-amerikai tapasztalata is fontos szerepet játszhat a folytatásban.


Már a bejelentés előtt is ünnepi hangulat uralkodott a Vatikánban: a Szent Péter téren összegyűlt tömeg lelkesen skandálta, hogy „Éljen a pápa!”

Robert Prevost, aki mostantól a XIV. Leó nevet viseli, 69 éves, és ő lett a 267. pápa, aki elfoglalja Szent Péter trónját. 1955-ben született az Egyesült Államokban, Chicagóban. Már gyerekként bekapcsolódott az egyházi életbe, ministránsként szolgált, majd 1982-ben pappá szentelték, írja összefoglalójában a BBC.

Pályafutása hamar nemzetközi irányt vett: harmincéves korában Peruba költözött, ahol az Ágoston-rendi misszió tagjaként kezdett dolgozni. Később érseki kinevezést kapott, majd Ferenc pápa püspökké nevezte ki Chiclayóban, egy évvel azután, hogy maga is elfoglalta a pápai széket.

Perui állampolgárságot is szerzett, és sokan ma is szeretettel emlékeznek rá, mint olyan emberre, aki szívügyének tekintette a peremre szorult közösségek támogatását, és fontos szerepet játszott abban, hogy közelebb hozza egymáshoz a helyi egyház tagjait. Bár érseksége idején Peruban is megjelentek az egyházat érintő szexuális visszaélési ügyek, egyházmegyéje határozottan tagadta, hogy Prevost bármilyen eltussolásban részt vett volna.

A konklávén részt vevő bíborosok mintegy 80 százalékát Ferenc pápa nevezte ki, így sokak számára nem volt meglepő, hogy egy olyan vezető került az egyház élére, aki közel áll hozzá szemléletben.

Prevostot világszerte jól ismerik az egyházi vezetők, hiszen korábban a Püspöki Dikasztériumot vezette – ez az egyik legfontosabb hivatal a Vatikánban.

Első beszédében meghatottan emlékezett meg elődjéről: „Még mindig a fülünkben cseng Ferenc pápa gyenge, de mindig bátor hangja, amint megáldott minket” – mondta, majd így folytatta: „Isten kezét fogva, egységben haladjunk előre.”

A választást megelőző napokban a bíborosok tanácskozásain már körvonalazódott, milyen vezetőt keresnek. Matteo Bruni, a Vatikán szóvivője így fogalmazott:

„Egy prófétai lelkületű pápát szerettek volna, aki nem zárkózik be, hanem képes kilépni és világosságot vinni egy kétségbeeséssel teli világba.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Erdő Péter elmondta, mit gondol XIV. Leó pápa megválasztásáról
Beszélt a megválasztás menetéről, a pápa névválasztásáról és arról is, hogy Ferenc pápa budapesti látogatása során többször személyesen beszélt a most megválasztott egyházfővel.


Robert Prevost bíboros pápává választása benne volt a levegőben, nem nagy a meglepetés, de annál nagyobb az öröm – nyilatkozta Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek az MTI-nek a pápaválasztás másnapján.

Megjegyezte, ezt bizonyítja, hogy az új pápa megválasztása gyorsan megtörtént.

Az esélyesek között számon tartott magyar bíboros kifejtette, a konklávén „egy-egy választási menet során felbukkannak nevek, és amikor nő a többség, benne van a levegőben, hogy alighanem ő lesz, aki megkapja a szükséges szavazatszámot”. A bíboros a piaristák egykori általános rendfőnöke, Tomek Vince mondását idézte, miszerint a konklávén minden szavazási menetnek külön lelke van.

Megjegyezte: a világsajtó sok mindenkit esélyesnek tartott, köztük Prevostot is, de nem szerepelt az elsők között.

„Azt hiszem, ebben a tekintetben nem nagy a meglepetés, de annál nagyobb az öröm”

– hangoztatta a pápaválasztó bíboros.

Erdő Péter elmondta, hogy Ferenc pápa budapesti látogatása alkalmával ő maga elég sokszor beszélgetett Prevost bíborossal, aki nem sokkal korábban került a vatikáni kúriára, és mindjárt felelősségteljes megbízatást kapott a püspöki dikasztérium prefektusaként.

A világ püspöki kinevezése több mint felét Prevost és munkatársai készítették elő, ami nagy áttekintési képességet igényel – emelte ki Erdő Péter.

Erdő Péter úgy vélte, az új pápa személye kapocs Észak- és Dél-Amerika között, mivel mindkét térségben jól ismerik, amiként Rómában is, ahol tanulmányokat folytatott, ledoktorált egyházjogból. Az Ágoston-rend általános főnökeként szintén széles nemzetközi elismertségre tett szert.

„Nem az állampolgársága, nemzetiségi hovatartozása, hanem inkább tapasztalati és emberi kapcsolati köre játszott szerepet”

– nyilatkozta a bíboros.

A XIV. Leó név választásával kapcsolatban, Erdő Péter kifejtette, hogy Prevost bíboros belső beszélgetésekben részletesen indokolta, miért így döntött.

Hangsúlyozta: az egyház társadalmi tanítását először nagy ívben XIII. Leó fogalmazta meg, és választ képviselt a kor legégetőbb problémáira, amelyek az ipari forradalomból, a munkások helyzetéből fakadtak. Mindennek a mély keresztény problematikáját az igazságosság kérdése képezte, és most XIV. Leó a mai világban is ezt érzi aktuálisnak.

A pápa úgy érzi, hogy a munkának az emberi méltósághoz való kapcsolatát, a munka értékét, az emberi kreativitást veszély fenyegeti, ami méltatlan körülményeket, a megbecsülés hiányát, kizsákmányolást jelenthet.

„További veszélyt képvisel, hogy az emberi munka feleslegessé válhat. A technológiai fejlődés, a mesterséges intelligencia számos munkahelyet helyettesít, és sok ember úgy érzi, tevékenységére, így rá sincsen szükség (..) pedig Isten üres embert nem alkot” – mondta Erdő Péter.

XIV. Leó pápa első beszédének első szava a béke volt: „Krisztus békéjének a gondolatával lépett fel, ami krisztocentrikus szemléletre utal, amely legitimitást ad a társadalomra és a nemzetközi közösségre vonatkozó szavainak”.

Erdő Péter emlékeztetett, hogy a béke szorgalmazása folytonosságot képvisel: nemcsak Ferenc pápa, hanem már XXIII. János Békét a földön kezdetű, 1963-as enciklikája is békét sürgetett.

Erdő Péter az MTI-nek elmondta, hogy a pápa május 18-i miséjén ismét a Vatikánban lesz.

(MTI)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Ruff Bálint: A hazai politika hosszú évtizedek után először ismét nyíltan titkosszolgálati műveletek színhelyévé vált
A politikai elemző szerint példa nélküli, ami az elmúlt 48 órában Magyarországon történt. Úgy véli, hogy már az események egymás utáni felsorolása is olyan, mint egy kémfilm szinopszisa.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 10.



Példátlannak tartja Ruff Bálint, ami az elmúlt 48 órában történt Magyarországon. A politikai tanácsadó szombaton posztolt a Partizánon látható heti elemzőműsora, a Vétó Facebook-oldalára az egyre nagyobbra dagadó ukrán-magyar kémbotrányról.

„Egészen elképesztő, rég nem látott események zajlanak hazánkban csütörtök óta. A hazai politika hosszú évtizedek után először ismét nyíltan titkosszolgálati műveletek színhelyévé vált. Ami az elmúlt 48 órában történt, az szinte példátlan”

- olvasható az írás bevezetőjében.

„Az ember csak kapkodja a fejét, és próbálja megérteni, mi is történik. És nincs egyedül, ha Ön sem érti teljesen – mert lehet, hogy soha nem is fogjuk pontosan tudni, milyen erők mozdultak meg az országban. Már az események egymás utáni felsorolása is olyan, mint egy kémfilm szinopszisa:

– magyar kémek leleplezése Ukrajnában;

– a magyar kormány reakciója;

– a TEK akciója;

– drónvadászat;

– a fél ország „idegenügynöközése”;

– kölcsönös kiutasítások;

– a Fidesz-propaganda csúcsra járatása.

Szóval itt tartunk most” – sorolja fel az elmúlt néhány óra eseményeit Ruff, aki ezután arra is kitér, mi lehet a célja a történéseknek.

„Nem is szeretném egy pillanatra sem azt állítani, hogy értjük, mi zajlik, de azt látjuk, mi indult el:

a kampány új, talán soha nem látott szintre lépett. Orbánék célja egyértelmű: a Tisza Pártot idegen ügynöknek beállítani, aki magyar érdekek ellen más országokkal szövetkezik.

Ilyen vádak legutóbb a magyar történelem legsötétebb napjaiban hangzottak el – és sajnos tudjuk, mi lett azoknak a napoknak a vége...” - írja a politikai elemző.

„A Tisza Párt bizonyos értelemben helyzeti előnyben van, mert nagyobb és elszántabb szavazóbázissal rendelkezik, mint a Fidesz. De ahogy már sokszor mondtuk: a Fideszt soha nem szabad leírni. A teljes kormányzati erőforrás birtokában próbálja megfordítani a kommunikációt – a többi, esetleg más országokból érkező „barátai” segítségéről nem is beszélve” - zárja a bejegyzést Ruff Bálint.


Link másolása
KÖVESS MINKET: