HÍREK
A Rovatból

Durva lerészegedés, borvásárlás bőrönddel – újabb részletek derültek ki Boris Johnsonék Covid-korlátozások alatti partijairól

A vizsgálati jelentés szerint nehéz indokokat találni a brit kormány magatartására.


A brit kormány szerdán megkapta a vizsgálati jelentést azokról a Downing Street-i partikról, amelyeket a koronavírus-járvány megfékezésére elrendelt szigorú korlátozások idején tartottak, nem egyszer Boris Johnson miniszterelnök részvételével.

Sue Gray, a brit közigazgatási szolgálat magas beosztású tisztviselője, aki a vizsgálatot irányította és a jelentést összeállította, úgy fogalmaz: az összejövetelek közül „legalább néhány” súlyos mértékben megsértette a kormány meghatározó posztjain dolgozóktól elvárt magas szintű normákat, és azokat a magatartási normákat is, amelyeknek betartását éppen a kormány várta el a brit lakosságtól az adott időszakokban.

Úgy fogalmaznak:

„Nehéz indokokat találni” a brit kormány magatartására.

A jelentés szerint a vizsgált összejövetelek egy részét egyszerűen nem lett volna szabad megengedni, legalábbis olyan formában nem, ahogyan lezajlottak.

A jelentés szerint a vizsgált összejövetelek némelyikének megtartását egyszerűen nem lett volna szabad megengedni, legalábbis olyan formában nem, ahogy lezajlottak.

A dokumentum több olyan esetet idéz, amelyekben a kormánytisztviselők részvételével rendezett összejöveteleket ivászat is kísérte, és előfordult, hogy egy résztvevő "a rosszullétig" lerészegedett, két másik pedig "kisebb összetűzésbe keveredett".

A Gray-jelentés megállapítja, hogy a túlzott munkahelyi alkoholfogyasztás semmilyen időszakban nem helyénvaló.

A jelentésnek ez a része egyértelmű utalás arra a partira, amelyet Martin Reynolds, Boris Johnson kormányfő akkori személyi titkára rendezett 2020. május 20-án. Az ITV brit kereskedelmi televízió hírszerkesztőségéhez januárban eljutott egy e-mail, amelyben Reynolds tisztviselőket hívott meg a kerti összejövetelre. A meghívóban szerepelt az is, hogy "italt mindenki hozzon magával". A rendezvényen hozzávetőleg harmincan vettek részt, köztük Johnson is.

A koronavírus-járvány első hullámának megfékezésére 2020. március 23-án elrendelt szigorú angliai korlátozások értelmében - amelyek a kerti parti idején érvényben voltak - kettőnél több, nem egy háztartásban élő ember szabadtéren sem tartózkodhatott egymás társaságában. Abban az időszakban, amelyre a vizsgálat kiterjedt, más, ivászattal kísért partik is voltak a Downing Street-i miniszterelnöki hivatalban.

The Daily Telegraph című konzervatív brit napilap januárban közölt értesülése szerint tavaly április 16-án két, hajnalba nyúló, alkoholfogyasztással egybekötött búcsúbulit tartottak a Downing Streeten, az egyiket James Slack kommunikációs igazgató távozása, a másikat Johnson egyik személyi fotósának utolsó munkanapja alkalmából. A lap értesülése szerint a két parti "egybeolvadt", és

az egyik jelenlévő az est folyamán bőrönddel ment egy közeli szupermarketbe, hogy bort vásároljon a rendezvényre.

Ez az eset különösen nagy felháborodást keltett, mivel II. Erzsébet királynő tavaly áprilisban, életének századik évében elhunyt néhai férje, Fülöp edinburghi herceg temetésének előestéjén történt.

A szerdán nyilvánosságra hozott Gray-jelentés részletez olyan esetet is, amelyben még falakra, illetve több csomagnyi másolópapírra is vörösbor fröccsent, és mindezt a takarítóknak kellett másnap feltakarítaniuk.

A jelentés szerint mindezért a hivatali és politikai vezetőknek kell felelősséget vállalniuk.

Boris Johnson a jelentésről rendezett szerda délutáni alsóházi vitában kijelentette: minden felelősséget vállal a történtekért, de a Downing Streeten azóta "alapvető személyi változások" történtek. Hozzátette: a kormány reméli, hogy mindezek után "túlléphet" az ügyön és a brit népet érintő legfontosabb ügyekre összpontosíthat. Hangsúlyozta: nem kifogástokat keres, de a vizsgálat 600 napi időtartamra terjedt ki, és ez alatt nyolc olyan esemény történt, amely szabálysértőnek minősült.

A közkeletűen "partygate" néven emlegetett ügy Johnson 2019-ben kezdődött miniszterelnöki időszakának eddigi legnagyobb belpolitikai botrányává fajult. Az ügyben lezajlott egy külön rendőrségi vizsgálat is, amelynek eredményeként a Scotland Yard összesen 126 pénzbírságot rótt ki 83 kormánytisztviselőre és hozzátartozóra, köztük a miniszterelnök feleségére, Carrie Johnsonra és Rishi Sunak pénzügyminiszterre.

Boris Johnson a modern brit politikatörténetben az első olyan, hivatalban lévő miniszterelnök, akit törvénysértés miatt hatósági szankcióval sújtottak.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Hadházy Ákos: „Úgy tűnik, a csillámkék Ferrari mégsem a Gázosé, hanem Gázosné dr. V. Andié”
A független országgyűlési képviselő legfrissebb információi szerint szerint a140-180 milliót érő Ferrari mégsem Mészáros Lőrinc, hanem a felesége nevén van.


„Úgy tűnik, a csillámkék Ferrari mégsem a Gázosé, hanem a hozzá szerelemből feleségül ment Gázosné dr. V. Andié. A reggeli poszt óta több helyről érkezett, megbízhatónak tűnő információk szerint a luxi verda a hölgy nevén van. A képet jobban megnézve Lőrinc mellett -takarásban- valóban egy szőke hölgy csücsül. Mit mondhatnánk?

Legyetek bátrak és házasodjatok szerelemből! Avagy: Gázos Lőrinc nem szép ember, de gavallér!”

írta Hadházy Ákos, aki hozzátette: a reggeli poszt további állításai továbbra is állnak.

„Az autó típusa Ferrari 296 GTS. Bagatell 140-180 millióba kerül. 663 lóerős, állítólag újdonság, hibrid hajtású (gondolom, konnektorról tölti Lőrinc). 2023 októberében helyezték forgalomba. Lassan több a Ferrari Felcsúton, mint Monacóban. Semmi baj nem lenne, hogy gazdag, ha nem ilyen csalásokkal szerezte volna az ép ésszel fel nem fogható vagyont (Orbánnak)” – zárult a bejegyzés.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Hadházy Ákos: Polt Péter távozni fog, de nem Tuzson Bence, hanem Rétvári Bence lesz az utódja
Hadházy Ákos is véleményt formált arról, hogy Magyar Péter szerint Orbán Viktor hamarosan meneszti Polt Péter legfőbb ügyészt. A független országgyűlési képviselő szerint Rétvári Bence a poszt várományosa.
F. O. - szmo.hu
2025. május 04.



„Polt az én információim szerint is távozni fog rövidesen, de »kirúgásról« természetesen szó sincsen. Polt a maguk szempontjából tökéletesen tette a dolgát, amit lehetett, eltakarított. Még azokban az ügyekben is elvarrta a legmagasabbra vezető szálakat, ahol nem lehetett teljesen kihagyni egy-egy fideszes képviselőt (Mengyi, Völner, Simonka, Boldog), a teljesen elszabotált ügyek felsorolásához pedig egy hosszú tanulmány is kevés lenne, nemhogy egy poszt” – írta Hadházy Ákos vasárnapi Facebook-posztjában.

A független országgyűlési képviselő szerint Poltnak egyszerűen azért kell mennie, mert egyrészt nem fiatal (70 éves) másrészt 2028-ban lejár a mandátuma.

„2026-ban viszont lesz egy »választás«, ahol elméletben előfordulhat, hogy a Fidesz csak feles többséggel nyer, vagy -ha nem mer az eddigieknél is nyíltabban csalni- akár veszíthet is. Ha most maradna Polt, akkor az új főügyészt már az új parlament választaná meg, ez pedig hordoz némi kockázatot.

Ha most kinevezik az új bábot, akkor elméletileg kilenc évig megint nyugi van”

– elmélkedett Hadházy, majd hozzátette: az új főügyészt kétharmaddal lehet megválasztani, ha pedig nem sikerül, akkor marad az addigi ügyész, akár élete végéig.

„Csakhogy egy 70 éves embernél már előfordulhatnak egészségügyi kockázatok. Ezért kell most új főügyész, mert akkor 9 évig elméletileg még akkor sincs gond, ha kétharmaddal nyer az ellenzék, hiszen akkor 2034-ig (!) egyáltalán nincs új választás” – fűzte hozzá a politikus.

„Információim szerint amúgy Polt már amúgy is unja a szerepét. Amit viszont még a találgatáshoz hozzátennék:

az én információim szerint nem Tuzson, hanem egy másik Bence a várományos: Rétvári. De ez mindegy.

Akár ő, akár Tuzson lesz a főbáb, az biztos, hogy ugyanúgy nem eddigi ügyész fogja vezetni az ügyészséget, mint ahogyan a Kúria élére is egy olyan fószert tettek, aki előtte életében nem volt bíró, viszont politikailag tökéletesen megbízható” – zárul Hadházy posztja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
Orbán visszaszólt Zelenszkijnek: Nem a kijevi elnök dönti el
Az ukrán államfő bírálta a magyar kormányfőt, amiért beleszól Ukrajna uniós csatlakozásába. Orbán és Szijjártó keményen reagáltak Zelenszkij szavaira.


Mint már beszámoltunk róla, Zelenszkij ukrán elnök egy háttérbeszélgetésen élesen bírálta Orbán Viktort, mert szerinte a magyar miniszterelnök belerángatja Ukrajnát a magyar választási kampányba. Úgy fogalmazott: „Lehet, hogy ellene van, de nincs joga lépéseket tenni az EU-csatlakozásunk megakadályozására.” Hozzátette, hogy Orbán Viktor szerinte nagyon veszélyes dolgokat csinál.

A magyar miniszterelnök erre az X-en reagált. Bejegyzésében így fogalmazott: „Elnök úr!

Azt, hogy mit gondolnak a magyar emberek, nem a kijevi elnök vagy a brüsszeli bürokraták döntik el.”

Azt is hozzátette: „Nincs ukrán EU-csatlakozás Magyarország nélkül. Minden magyarnak lesz véleménye erről. Akár tetszik, akár nem. Így csináljuk mi itt a dolgokat.”

A külgazdasági és külügyminiszter is megszólalt az ügyben. Szijjártó Péter már egy nappal korábban reagált a Facebookon. Azt írta: „Ukrajna elnökének meg kell barátkoznia a gondolattal, hogy igenis minden magyar embernek joga van ahhoz, hogy beleszóljon Ukrajna gyorsított EU-csatlakozásának ügyébe!” Kiemelte továbbá: „Merthogy a helyzet mégis csak az, hogy

Ukrajna akar csatlakozni egy olyan integrációhoz, aminek mi a tagjai vagyunk, és nem fordítva…

Úgyhogy hangnemet is ennek megfelelően kellene választani Kijevben…”

Mint arról korábban többször is írtunk, Orbán Viktor márciusban az EU-csúcson vétózta Ukrajna uniós támogatását, és bejelentette, hogy véleménynyilvánító szavazást kezdeményez Ukrajna EU-csatlakozásáról. Az íveket azóta már kiküldték. A kormány és a Fidesz következetesen a csatlakozás ellen érvel, többek közt azzal, hogy szerintük az az európai és a magyar gazdaságot is tönkretenné. A kampányban már az ukrán munkavállalók beáramlása is megjelent témaként.

Magyar Péter március 15-én szintén konzultációt hirdetett Ukrajna EU-csatlakozásáról. A kitöltők 58 százaléka támogatta az ukrán csatlakozást. A Tisza Párt elnöke bejelentette: ha kormányra kerülnek, ügydöntő népszavazást kezdeményeznek az ügyben.

Orbán Viktor szerint Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke még a jelenlegi ciklusában, vagyis 2030-ig szeretné elérni, hogy Ukrajna csatlakozzon az EU-hoz. A magyar miniszterelnök ezért sürgeti a „nem” szavazatot.

(via atv.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Az ügyészség szerint a kormány nem mozdíthatja el Polt Pétert
A Legfőbb Ügyészség szerint az Alaptörvény garantálja az ügyészség függetlenségét, így a kormány nem dönthet a vezető ügyész sorsáról.


A Legfőbb Ügyészség közleményben reagált Magyar Péter kijelentéseire, amelyek szerint Orbán Viktor hamarosan leváltja Polt Pétert, és a helyét Tuzson Bence igazságügyi miniszter veheti át. Ahogy már ebszámoltunk róla, a Tisza Párt elnöke a közösségi oldalán arról írt, hogy a közelgő személycsere Pintér Sándor belügyminiszter „teljes elszigetelődését mutatja”, valamint szerinte a miniszterelnök „a legközelebbi erős embereitől is tart”, ezért a választás előtt új, szerinte irányítható szereplőket nevezne ki fontos posztokra.

A Legfőbb Ügyészség szerint a Tisza Párt elnökének állításai jogilag nem megalapozottak.

Mint írták: „a Tisza Párt elnökének bejegyzése a legfőbb ügyész elmozdításáról a szerző hiányos jogi ismereteit tükrözi”. A közlemény szerint a legfőbb ügyész mandátuma csak az ügyészek jogállásáról szóló törvényben meghatározott esetekben szűnhet meg, és „a Magyar Péter által vázolt »megoldás« még kulturáltabb formában sem tartozik ezek közé”. Az ügyészség hangsúlyozta, hogy

„Magyarország Alaptörvénye ugyanis garantálja az ügyészség függetlenségét”, így „a kormányzat nem távolíthatja el a legfőbb ügyészt a posztjáról”.

A közlemény kitér arra is, hogy Magyar Péter posztjában Polt Péter feleségét is megemlíti, aki szerinte érintett lehet az MNB-alapítványok ügyében. Ezzel kapcsolatban az ügyészség azt közölte: „az úgynevezett MNB alapítványi ügyekben” Polt-Palásthy Marianna nem érintett. Mint írták: „Dr. Polt-Palásthy Marianna az ÁSZ által feltételezett vagyonvesztés idején már évek óta nem volt az MNB munkavállalója, a feljelentésben szereplő alapítványoknál pedig soha nem dolgozott.”

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET: