HÍREK
A Rovatból

Civil őrszemek: Több ezer csalást akadályoztunk meg, ez hozta a kétharmadot

A DE Akcióközösség és a Tisza Párt civil hálózata szerint a választási eredményt is befolyásolta a munkájuk. Több mint négyezer önkéntesük több száz visszaélést dokumentált az ország legszegényebb településein.
Fotó: Nagy Bogi - szmo.hu
2026. április 18.



Polgárőrök próbáltak elküldeni civil választási megfigyelőket egy szavazókör közeléből, mert zavarták a szavazók szervezett szállítását – egyebek mellett ilyen és ehhez hasonló jelenetek zajlottak le a választás napján az ország legszegényebb településein. A civil hálózatok koordinátorai szerint több száz visszaélést lepleztek le és több ezret akadályoztak meg, ami szerintük a választás végeredményét is befolyásolhatta.

A DE Akcióközösség és a Tisza Párt fürkészhálózata a választás napján több mint négyezer önkéntessel volt jelen az ország leginkább érintett megyéiben. A Telex beszámolója szerint a koordinátorok úgy látják, ezzel jórészt megbénították a szavazatszerző gépezetet. Állításuk szerint több mint 300 konkrét csalást lepleztek le, és több ezer további esetet akadályoztak meg azzal, hogy a jelenlétük elriasztotta a szervezőket.

Azt feltételezik, hogy Szabolcsban, Borsodban, Hajdúban, Nógrádban és Hevesben a civil akció hozzájárult az ellenzéki párt kétharmadához, mert a megakadályozott visszaélések miatt több ezerrel kevesebben mentek el szavazni, akik jó eséllyel zsarolással vagy lefizetéssel megszerzett voksokat adtak volna le.

A terepen dolgozó őrszemek a szavazók buszokkal és autókkal történő szervezett szállításán, azaz a „ráhordáson” túl olyan eseteket is rögzítettek, ahol valaki a szavazófülkébe is bement egy másik választóval, és megmondta neki, hogy a Fideszre szavazzon. Egy másik felvételen egy helyi polgármester autója látható, amint mellette egy nő nyitott pénztárcával áll.

„Voltak például olyan női őrszemek, akiket Tiszaburán néhány férfi egyszer csak körbeállt és lökdösni kezdték őket, ordibáltak velük. Ahhoz, hogy ezt jól viseljék, nagyon bátornak kellett lenniük”

A nap folyamán több atrocitás is érte a megfigyelőket – mondta Nicholas Sarvari, a motoros csapatok egyik irányítója. Tiszaburán be is törték az egyik megfigyelő autójának ablakát. Kiss Balázs, a hálózat országos koordinátora arról számolt be, hogy a helyi rendőrökkel informális kapcsolatban álltak, és ha megtámadták őket, a rendőrök beavatkoztak, de a csalások megakadályozásában már korlátozottan tudtak részt venni.

A civil akcióhoz ismert közéleti szereplők is csatlakoztak: Hujber Ferenc színész például Salgótarjánba ment önkéntes „őrszemként” megakadályozni a szavazatvásárlást. A választási csalásokkal kapcsolatos vádak a politikai kommunikációban is megjelentek. Magyar Péter a választás napján „fideszes rémhírnek” nevezte, hogy erőszakos megmozdulásokra készülnének, míg Rácz András Oroszország-szakértő szerint a kormánymédia orosz módszerekkel készített elő egy olyan narratívát, amivel egy esetleges tüntetés elleni kemény rendőri fellépést igazolhattak volna.

A megfigyelők szerint a szavazatvásárlás hátterében a mélyszegénység áll. Az egyik őrszem elmondása szerint sokkolta őket a nyomor, amivel a helyszíneken találkoztak.

„Az egyikük el is sírta magát, mikor vett egy fagyit egy 8-10 éves gyereknek, és kiderült, hogy a gyerek életében most evett először fagylaltot. Ezek az emberek egyik napról a másikra élnek.”

A civil toborzásnak nagy lökést adott A szavazat ára című dokumentumfilm, amelynek megjelenése után több mint 2500-an jelentkeztek megfigyelőnek. A koordinátorok most elemzőkkel, köztük Bódi Mátyással próbálják számszerűsíteni, mekkora hatása lehetett az akciójuknak.

Míg a civil szervezetek és az ellenzék a választási csalások tömeges jellegét hangsúlyozzák, a kormányoldalról Navracsics Tibor miniszter korábban úgy reagált a vádakra, hogy ha bármilyen szabálytalanság történt, a Belügyminisztérium el fog járni.

Az erőszakos esetek miatt az aktivisták megteszik a feljelentéseket, a választási csalások ügyében pedig a választási irodákhoz fordultak, amelyben a TASZ nyújt nekik jogi segítséget. A koordinátorok hangsúlyozták, hogy függetlenek, és nem a Tisza Párt mellé álltak, csupán abban akarták támogatni az embereket, hogy ne adják el a szavazatukat.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
„Kár a gőzért” – Reagált a Fidesz arra, hogy kedden új államfőt választhat a parlament
A párt közjogilag érvénytelennek tartja a jövő hétre tervezett köztársaságielnök-választást. Álláspontjuk szerint az utolsó legitim államfő Sulyok Tamás.


„Kár a gőzért, a poszton nincs üresedés” – így reagált a Fidesz arra, hogy a Tisza-frakció kezdeményezésére a parlament jövő kedden megválaszthatja az új köztársasági elnököt. A legnagyobb ellenzéki párt álláspontja szerint a választás közjogilag érvénytelen lesz, ezért felesleges azt megtartani.

Havasi Bertalan, a Fidesz kommunikációs igazgatójának közleménye szerint a párt nem ismeri el, hogy az államfői poszt megüresedett volna, és hangsúlyozzák:

„az utolsó, legitim módon megválasztott magyar köztársasági elnököt Sulyok Tamásnak hívják.”

Havasi jelezte, hogy a megválasztott államfő helyzete később sem maradna érinthetetlen. „Akárkit címkéz is föl most ezzel a titulussal a tiszás önkény, a demokratikus jogállam helyreállítása után egy tollvonással megszüntethető lesz a törvénytelen és alkotmányellenes kinevezés” – fogalmazott.

Sulyok Tamás volt köztársasági elnök megbízatását az Alaptörvény 17. módosításával szüntette meg a parlamenti többség júliusban. Erre válaszul a Fidesz–KDNP ötven képviselője az Alkotmánybírósághoz fordult Sulyok menesztése miatt, eljárási hibákra hivatkozva. A párt azóta is következetesen illegitimnek tartja az eljárást, és erre építi azt az érvelését, hogy az új elnök megválasztása sem lehet törvényes. A Fidesz politikusai már korábban jelezték, hogy egy új államfő döntéseit közjogilag hibásnak tekintenék.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Takács Péter: Majka áldozatpózba vágta magát, miután tengerparti képpel hergelte azokat, akiknek nem tetszett a hétvégi energiazabáló nagykoncertje
A fideszes politikus odaszúrt a rappernek, aki egy fenyegető üzenet miatt lemondta egy erdélyi koncertjét. Takács arra is kitért, hogy szerinte „Magyar Péter napi szintű hergeléséből, uszításából milyen indulatok fakadnak.”
Maier Vilmos - szmo.hu
2026. augusztus 05.



„Bele kéne lőni a fideszeseket a Dunába” – ezzel a kommenttel illusztrálta Takács Péter fideszes országgyűlési képviselő egy Facebook-posztban, hogy szerinte milyen indulatokat kelt Magyar Péter kommunikációja.

A képviselő a bejegyzés végén feltette a kérdést: „Ez már Szeretetország, tessék mondani?”

A poszt elején Majka életveszélyes megfenyegetéséről ír, ami miatt a rapper lemondta egy erdélyi koncertjét.

Takács szerint szerint Majka „áldozatpózba vágta magát, miután tengerparti képpel hergelte azokat, akiknek nem tetszett a hétvégi energiazabáló nagykoncertje.”

Úgy látja, ilyenkor „gyorsan el kell játszani az áldozatot és be kell mutatni, hogy bizony az őt joggal kritizálók képesek lennének akár gyilkolni is, hát ki hallgatná meg a véleményüket.”

Leszögezte, hogy „persze, fenyegetni bárkit is, az nem elfogadható dolog”, majd áttért a saját oldalán tapasztaltakra. Állítása szerint egy kommentelő „remek ötlettel” állt elő az egyik posztja alatt a Duna vízszintjének megemelésére.

A képviselő idézte is a szerinte „briliáns” megoldást: „Bele kéne lőni a fideszeseket a Dunába, hogy a belőlük képződött medergát emelje a vízszintet.”

Takács szerint „ez csak egyetlen példa arra, hogy Magyar Péter napi szintű hergeléséből, uszításából milyen indulatok fakadnak.”

Hozzátette, mások ennél tovább is mennének: „Egyesek csak sárga csillaggal jelölnék a fideszesek lakását, más nem állna meg itt.”

Majka lemondott koncertjéről itt írtunk részletesebben:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Német katonák maradványai is előkerültek a Dunából a második világháborús motor alól
A rekordalacsony dunai vízállás miatt egy DKW NZ 350-1 típusú német motorkerékpár bukkant fel a Batthyány téri rakpartnál. A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum szakemberei tíz darab páncéltörő aknát is találtak a helyszínen.


A rekordalacsony dunai vízállás miatt egy csaknem komplett, második világháborús német DKW NZ 350-1 motorkerékpár került elő a budapesti Batthyány téri rakpart sziklái alól. A feltárás során a motor mellett a honvedelem.hu bejegyzése szerint aknákat és német katonák maradványait is megtalálták, a lelet kiemeléséhez tűzszerészek és kutató-mentők segítségére is szükség volt.

A honvedelem.hu közlése szerint „Elképesztő történeti lelet a Dunából!” „A folyó rekordalacsony vízállása miatt egy csaknem komplett, II. világháborús német DKW NZ 350-1 motorkerékpár bukkant elő a Batthyány téri rakpart sziklái alól!” – írta a portál a Facebookon. A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum szakemberei a helyszínen egy egykori „háborús hulladékgödröt” is feltártak, amiből lőszerek, katonai felszerelések és civil tárgyak kerültek elő.

„A feltárás nem volt kockázatmentes: 10 darab német TMi–35 tányérakna és egyéb robbanótestek miatt a tűzszerészeknek is közbe kellett lépniük.”

A több mint 200 kilogrammos motort a Pest Vármegyei Kutató-Mentő Szolgálat emelte ki egy hajó segítségével.

„A DKW alól sajnos német katonák maradványai is előkerültek, melyek elszállítását a német hadisírgondozó szervezet végezte el.”

A portál szerint a jármű sorsa is biztosított: „A motorkerékpár jelenleg a HM HIM hangárjában várja a tisztítást és a restaurálást.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Bohár Dániel: Finoman szólva is érdekesnek tartom, hogy Majka ír megosztottságról
A volt megafonos influenszer videójában a rapperrel való korábbi, Campus Fesztiválon kirobbant konfliktusára is utalt. Szerinte ettől függetlenül komoly gond, ha valóban megfenyegették Majkát.
Maier Vilmos - szmo.hu
2026. augusztus 05.



Bohár Dániel volt megafonos influenszer egy szerdai Facebook-videóban elmondta a véleményét Majka fenyegetés miatt lemondott erdélyi fellépéséről. A videót azzal kezdte, hogy sajnálja, ha ez valóban így történt.

„Sajnálom, hogyha valóban ez történt, és ez tényleg nagyon nem okés” – fogalmazott.

Bohár szerint ugyanakkor „finoman szólva is érdekes”, hogy Majka a megosztottságról ír, majd felidézte a rapper néhány héttel ezelőtti színpadi kirohanását. „Aki pár hete még ezt üvöltözte a színpadról: Szopjál le, Bohár Dani.”

Ezzel kapcsolatban feltette a kérdést: „Ez már a megbékélés?”

„Majka, én továbbra is tartom, híve vagyok annak, hogy az emberek beszélgessenek egymással. És ne a színpadról üvöltözzenek” – zárta a videót.

Július 24-én, a debreceni Campus Fesztiválon Majka a színpadról küldött trágár üzenetet a volt megafonosnak.

A rapper egy dal között a közönséghez szólva azt mondta: „Szopjál le, Bohár Dani”.

A fesztiválon elhangzott beszólást követően, július 25-én Majka egy Facebook-posztban reagált a történtekre. Ebben azt írta, sajnálja, hogy üzenetét korábban csak Bohár Dánielre szűkítette le, majd a bejegyzést azzal zárta, hogy egy tágabb körnek címezve megismételte a durva üzenetet: „Szopjatok le mind”.

Majka életveszélyes fenyegetés miatt lemondott erdélyi koncertjéről itt írtunk bővebben:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk