Az ország legnagyobb kaktuszkertje
Seregélyes nagyjából négyezer lakosú nagyközség Fejér megyében, Székesfehérvár és Pusztaszabolcs között félúton. Itt él Sinkó Zoltán kőművesmester, aki immár két évtizede foglalkozik házak, épületek kivitelezésével. Szerencsére akad bőven munkája, de ez közel sem elégíti ki: szabadidejében, pusztán hobbiból kaktuszok és más egzotikus növények százait neveli, amelyek egyedülálló látványossággá teszik kertjét – összesen 170 négyzetméteren.
Zoltán saját maga építette házát, amit már a kezdetektől igyekezett minél inkább kicsinosítani. Eleinte azonban egy szokványosabb arborétumot álmodott a kertbe. A fordulópont körülbelül nyolc éve jött el, amikor egyik ismerősétől kapott egy kétméteres kaktuszt, mivel az illető már nem tudta gondját viselni. Itt kezdődött minden: ahogy a növény kivirágzott, színpompás látványa azonnal megfertőzte a pozsgások szeretetével.




„Télire kellett neki készíteni egy üvegházat, így is tettem, de akkor meg ott árválkodott – hát gondoltam, ne legyen egyedül, veszek mellé még 50 darab kis kaktuszt” – meséli a történet folytatását. Innen már nem volt megállás, ahogy fogalmaz, „megcsípte a darázs”, folyamatosan vásárolta az újabb és újabb példányokat.
Elkezdett vásárokra, kiállításokra járni itthon és külföldön egyaránt, valamint más magángyűjtőkkel is felvette a kapcsolatot. Mára 800 és 1000 közötti fajta növényre tett szert, de a pontos számot ő maga se tudja. Ha valaki képen látja a gyűjteményt, aligha jönne rá, hol található: jóval nagyobb eséllyel tippelhetne Mexikóra vagy Texasra a hatalmas kaktuszcsodák láttán.
A növények közül körülbelül 35 fajta a télálló, a többit ősszel be kell hordani a padlásra és a garázsba, hogy átteleljenek. Ezt a munkát már szeptember közepén elkezdi, és másfél hónapig tart, mire apránként az összeset áthelyezi.




A kihordáshoz jó idő esetén február közepén lát hozzá és május végére végez vele. Mindezt civil munkája mellett, délutánonként és hétvégenként csinálja, bár télen és kora tavasszal szakmájából kifolyólag azért kevesebb megbízása akad.
Mindegyik növény helyét precízen megtervezi, saját szemmértékére hagyatkozva. Szerencsére van is érzéke hozzá: „azt hiszem, erre születni kell, csak úgy nem lehet megtanulni” – mondja, és körbenézve muszáj igazat adnunk neki.
Év közben aztán már nem sok munka akad velük, a locsolást az eső elvégzi, így inkább az új példányok ültetésével foglalkozik. Ugyanis most már oda jutott, hogy neki is vannak eladó növényei, a lehető legkülönfélébb fajtájúak és méretűek.




A kaktuszkert híre leginkább szájról szájra terjed: ő maga mindenkinek megemlíti, akivel csak találkozik, illetve kaktuszos körökön belül szintén kölcsönösen reklámozzák egymást. Emellett az interneten is sokan ráakadnak honlapjára. Havonta hozzávetőleg 50 látogatót fogad, többnyire hétvégente, de előzetes megbeszélés alapján más időpontokban is.
Belépődíjat nem számít fel, viszont azt azért elvárja, hogy aki eljön és szétnéz, vásároljon is valamit az eladó növények közül. De egyébként is, aki csak egyszer végigtekint a választékon, biztosan beleszeret valamelyikbe – velünk is ez volt a helyzet.
Zoltán már szakmája utáni életét is látja maga előtt: úgy képzeli, néhány utazási irodával megállapodva buszokkal hozhatnák hozzá a nagyrészt külföldi turistacsoportokat, akiknek nyilván meg se kottyanna mondjuk 1000 forintot kifizetni azért, hogy megcsodálhassák a gyűjteményt. Napi két busszal, buszonként 30 emberrel számolva ez már egész szép bevétel lenne, még az irodák jutalékával együtt is.




Ez azonban még a jövő zenéje, egyelőre sokkal inkább hobbiként, mint pénzkereseti forrásként tekint növényeire. Célja, hogy minél többekhez eljusson a hírük, hiszen annyi biztos: az ilyesmi nemhogy Magyarországon, de nemzetközi szinten is párját ritkítja.
Seregélyes Budapesttől 70 kilométerre található, autóval az M7-es autópályáról a Székesfehérvár-déli kijáratnál, a 7-es főútról pedig Dinnyésnél kell lehajtani. Busszal a legkönnyebben Fehérvárról közelíthető meg, illetve vasútállomása is van, a vonatok szintén onnan közlekednek Pusztaszabolcs felé.
Bővebb infókat és telefonszámot az időpont-egyeztetéshez a kaktuszkert honlapján találtok: KATT IDE
Ha megnéznéd élőben, nyomj egy lájkot!