Megkérdeztünk benneteket, mit fogadtok meg 2017-re
A nagy célkitűzéseket, változásokat szeretjük az új évhez kötni: jövőre lefogyok, leszokom a cigiről, elkezdek sportolni, elutazom valahova… Aztán sokan el is engedik ezeket a maguknak tett ígéreteket, sokan foggal-körömmel kitartanak a célkitűzéseik mellett, míg mások butaságnak tartják az egész fogadkozást.
Szabina és Zoli
A fiatal házaspárnak minden évben van újévi fogadalma, de általában nem tartják be. „A dohányzásról minden évben le akarok szokni, de sose sikerül. Idén megfogadtam azt is, hogy többet segítek a feleségemnek otthon, így sincs rám sok panasz, de szeretnék még többet segíteni.” – Meséli Zoli. – „Az ember mindig úgy van, hogy megfogadom és bízom benne, hogy úgy is lesz, nyilván ezért nem szokott sikerülni. Azt az egy dolgot lehet tenni, mint bármivel, de ahhoz nem kell szilveszternek lenni. Valamit eldöntesz és célirányosan tudsz érte tenni. Tehát ha többet akarok segíteni, tudom, hogy kevesebb ideig kell néznem a mosatlant, mert tudom, hogyha mosogatnivaló van, akkor tudja ő azt, hogy megcsinálom, de nem bírja kivárni. Tehát, ha kevesebb ideig nézegetem, akkor többet tudok segíteni, mert elmosogatok helyette.” A pár szerint egyébként az új év közeledtével az ember akarva akaratlanul is elgondolkozik azon, mit kéne máshogy csinálnia az új évben. Szabina elmondása szerint minden évben megfogadja, hogy többet fog sportolni és angolozni, mert erre a kettőre lusta és ha nem is januártól vág neki, de év közepére sikerül.

Bea
„Jó dolog, mert egy motiváció végül is, csak bele kell kezdeni és nem baj, ha van mögötted olyan ember, aki partner. Én egy diétát határoztam el, két év alatt, de sikerült leadnom 32 kg-t. Kitűztem, és a többiek is tök jól motiváltak benne. Jó ez a fogadalom, hogyha elhatározza magát az ember. Egy új év, új lehetőségek, új remények. Idén nincsen, idén az a fogadalom végül is, hogy kicsit összeszedjük magunkat anyagilag.”
Ákos
Ákos nem fogadkozik. Elmondása szerint egyszer próbálkozott vele, és nem jött be, ismeri magát, inkább természetesen jönnek az utazással, kapcsolatépítéssel kapcsolatos célok: „év közben találom ki, hogy mit szeretnék megvalósítani.”
Megkérdeztük Ivánovics Petra pszichológust arról, mit gondol az újévi fogadalmakról, és mire érdemes figyelni a fogadalom megfogalmazásakor annak érdekében, hogy be is tartsuk azt.
„Az újév arra ösztökéli az embereket, hogy átgondolják mi volt az évben, min változtassanak. Önismereti jelleggel is mindenképpen hasznos, ha megvizsgálják önmagukat, és tudják mik azok a pontok, amin változtatni szeretnének.
A fogadalmaknál sokan abba a hibába esnek, hogy csak az eredményre fókuszálnak. Szerencsésebb, ha magára a folyamatra koncentrálnak, mert az előbb hoz sikerélményt. Például a hölgyeknél gyakori fogadalom a fogyás, de helyette azt a célt tűzzék ki maguk elé, hogy elkezdenek tornázni, az életmódjukon változtatni. Ne az eredmény legyen a cél. Ha becsúszik egy kis kudarc, az elfogadásra érdemes törekedni. Az a kulcs, hogy ne csak az eredmény, de az oda vezető út is számítson, az, ahogyan járunk rajta.”

Luca és Kriszta
A két lány azt fogadta meg, hogy jövő évtől egészségesen fognak étkezni és nem fognak „mekibe” járni. „Eddig mindennap bementünk szeptembertől, de most elhatároztuk, hogy sétálni fogunk az iskolába, nem eszünk mekit, hanem egészségesen fogunk étkezni, és heti háromszor fogunk sportolni.”
Máté
Máté hasonló véleményen van, mint Ákos, szerinte sem szükséges az új év ahhoz, hogy nekilássunk annak, amit szeretnénk megcsinálni. „ Szerintem az újévi fogadalom az azoknak való, akik életükben nem sportolnak ilyenkor megfogadják, hogy na, majd most elmegyek sportolni, és aztán ugyanúgy nem csinálnak semmit.”
Panni
„Az a fogadalmam, hogy nem teszek újévi fogadalmam. Időnként szoktam, de ezek vágyak inkább. Nem mindig valósulnak meg, vagy esetleg később, mint gondolom. Idén nem teszek, nem szeretném magamat kötni hozzá.”