ÉLET-STÍLUS

Miért is szeretnénk gyereket? Mikor állunk készen rá?

Attól függően, hogy mikor vállalunk gyereket, más és más nehézségekkel kell megküzdeni akár intrapszichésen is.

Link másolása

Leendő és végzett pszichológusok hozták létre a 7köznapi pszichológia blogot, mert a pszichológia mindenki életének része, és mindenkire tartozik.

Egy gyermek születése mindig örömhír, viszont a szülőknek is fel kell készülniük miegymásra, többek között arra, hogy egyáltalán nem lesz fenékig tejfel az élet – sőt. Megpróbáltatások sorozata áll egy pár előtt, amikor családdá alakulnak. A páros leosztás megszűnik, új rendszer alakul, amelynek kiépítése önmagában kihívást jelenthet. Arról nem is beszélve, hogy attól függően, mikor vállalunk gyereket, más és más nehézségekkel kell megküzdeni akár intrapszichésen is.

Mostanság sok házasság köttetik fiatalon, sok baba születik fiatal pároknál. A családalapítási kedv megugrani látszik, sokan össze is házasodnak, mielőtt gyereket vállalnának. A társadalom felől jöhet egyfajta nyomás is, amely előző generációk hitvallását és lehetőségét tükrözték. Azóta azonban sok minden változott - nem kell messzire menni, elég ha már csak az információáramlásra gondolunk.

Magyarországon jelenleg átlagosan 28 éves kor alatt szülnek a nők, az unióban pedig 29 felett, és a mediterrán országokban 30 felett. Ezt a szempontot azért érdemes megvilágítani, mert arról az összefüggésről kevesen gondolkozhatnak, hogy egy társadalom fejlettségi szintje a benne élő emberek érettségi szintjétől függ.

Számos pszichológiai elmélet 30 éves kor körülre teszi azt az időszakot, amikor az egyén képes lehet elérni a függetlenségét, mind anyagilag, mind érzelmileg, és talán már jobb önreflektív képességekkel is rendelkezik, amely nagy érték egy gyerek nevelésénél.

Asszonynak szülni kötelesség, lánynak szülni dicsőség

A Ratkó-korszaknak ez volt az egyik jelmondata. A politikai népesség reprodukcióra a gazdasági utánpótlás miatt volt szükség, amely viszont olyan következményekkel is járhat, amelyek nem feltétlenül szembetűnőek.

Azok az anyák, akik nem voltak készen fejben vagy lélekben a gyerekvállalásra, olyan helyzetbe kényszerülhettek, ami sem nekik sem a gyereknek nem lehetett komfortos.

Budapest XI., Kelenhegyi út a Szabadság híd felé nézve. 1959. Fortepan: Bartók István

Persze ezek a gyerekek is felnőttek valahogy, és nekik is lehettek gyerekeik, akikre szintén hatással van szüleik mentális állapota. A társadalom üzenete akkor az lehetett: jó asszony vagy, ha minél fiatalabban vállalsz gyereket – ez egy mennyiségi nézetet képvisel. Evolúciós szempontból is erre vagyunk kódolva, amely akkor adaptív is, ha a fajfenntartás a tét – ellenben jelenleg túlnépesedés van a Földön, amely a minőségi nézetnek is teret engedne.

A felnőtté válás feladatai

Már említettem az anyagi és érzelmi önállóságot. Anyagi függetlenség alatt azt értem, hogy egy felnőtt ember képes magát ellátni, ételt venni, ruházkodni, számlákat vagy lakhatást fizetni, amihez kell egy állás, és képesség a munkára hosszútávon és a XXI. században nőként is. Mindegy mennyit örököl az ember, illetve a szülők anyagi helyzetére sem lehet örökké támaszkodni – és hozzáteszem, van abban valami felszabadító, amikor az ember saját erőből éri el, amit szeretett volna.

Érzelmi önállóságként pedig azt érthetjük, hogy ne befolyásolják pl.: szüleink vagy más jelentős mások a döntéseinket vagy inkább, hogy döntéseinket képesek legyünk önmagunk meghozni teljes mellszélességgel.

Boris Gonzalez képe a Pixabay -en.

Sokszor hallhatjuk szüleinktől, hogy ők már nagyon várják az unokát, vagy ha esetleg még jobban saját szempontjukat veszik figyelembe, akkor azt is mondhatják, hogy az ő korukban ők már szülők voltak. Ketyeg a biológiai órád, egyre kevesebb esélyed lesz gyereket szülni – ezek a mondatok üzeneteket tartalmaznak, de ami talán ennél rejtettebb, és nem kerül feltétlen fókuszba, az a szülők frusztrációja. Nekik nem volt más választásuk, ez volt a jónak hitt és normális dolog, és ellenérzés születhet bennük, amikor azt látják, gyerekük épp azt csinálja, vagy nem csinálja, amit ők is szívesen tettek volna: élnek és tapasztalnak, és ezáltal saját értékrendet alakítanak ki, amely alapján képesek lesznek saját döntéseket hozni.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET: